Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

MKÜ Eğitim Fakültesinde Pedagojik

MKÜ Eğitim Fakültesinde

Pedagojik Formasyon

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi’nde, 2022-2023 Eğitim-Öğretim dönemi itibariyle Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı açılmasına karar verildi. MKÜ duyurusunda, başvurularla ilgili sürecin, kurumun internet sitesinde ilan edildiği kaydedildi ve Pedagojik Formasyon eğitiminin de Eylül ayında başlatılacağı hatırlatıldı.

Motorine Yine Zam!

Litrede 1,07 TL…

Akaryakıtta zam furyası sürüyor. Bu sabahtan itibaren geçerli olacak şekilde, motorin yine zamlandı. Motorin grubunda 1,07 TL fiyat artışı olurken, yine motorine 3 gün önce 97 kuruş zam yapılmıştı.

Vali Teşekkürü:
Cumhurbaşkanı ile Sağlık Bakanına

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Defne Devlet Hastanesi yapım işinin programa alınması dolayısıyla, devletin en üst kademesindeki 2 kişiye teşekkür etti.
Vali Rahmi Doğan’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya teşekkür mesajı şöyle:
“200 yataklı Defne Devlet Hastanesi yapımı, 2023 yılı yatırım programına alınmıştır. Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’ya ve programa alınmasına vesile olan Milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.

Yağış Geliyor

Meteoroloji tahminine göre, ilimiz Hatay’ın kıyı kesimlerinde, bugün ve yarın sağanak yağış bekleniyor.
Meteorolojiden verilen bilgilere göre, bugün özellikle Samandağ ilçe kıyılarında sağanak yağış beklenirken, Pazar günü de il geneli kıyı kesimlerinde yağış olabileceği uyarısında bulunuldu.

Yapı izinleri

Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2022 yılı ikinci çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 7,5, daire sayısı yüzde 15,3, yüzölçümü yüzde 7,8 azaldı.

TCMB açıkladı

2022 yılı Haziran ayı Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) açığı, 2021 yıl sonunda 253,5 milyar dolar iken, 2022 Haziran sonunda 222,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Seçim süreci

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) seçim süreci başladı. TOBB, Oda ve Borsalara, seçim öncesi genel sekreterlerin eğitimi için yazı gönderdi.

Milli Yüzücü için

Soruşturmayı tamamlayan Savcılık, Milli Yüzücü Derya Büyükuncu hakkında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik zincirleme biçiminde alenen hakaret” suçundan 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

Gastronomi Festivali

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin 15-18 Eylül tarihleri arasında, bu yıl 4’üncüsünü düzenleyeceği Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroAntep) için geriye sayım başladı.

Başvurular başladı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) 2022 yılı ikinci kabul dönemi burs programlarına başvurular başladı. Burs programlarına başvurular, 19 Eylül’e kadar “https://diyanetburslari.tdv.org” internet adresinden yapılabilecek.

Üreticiye destek

Tarım ve Orman Bakanlığı ile TARSİM’den edinilen bilgiye göre, Tarım Sigortaları Havuzu’nun (TARSİM) kuruluşundan bu yana 19 milyon 416 bin 599 poliçe kesilirken 12,7 milyar lira devlet prim desteği sağlandı.

Bakanlık ödemesi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Sosyal ve Ekonomik Destek’ten (SED) yararlanan çocuklar için ailelerin hesaplarına bu ay toplam 328 milyon TL yatırıldığını açıkladı.

EYT formülleri

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili çalışmalar devam ederken, maaş hesaplaması da gündeme geldi. EYT’liler için 3 ayrı hesap masaya yatırılacak.

Sütte fahiş fiyat

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği (SÜTBİR) Başkanı Tevfik Keskin, sütte oynanan aracı oyunu ile ilgili olarak, “Süt, sanayiciden markete giderken, bir tane aracı şirket var. Bu aracı şirket de o marketin. Market, çıkıp da ‘biz yüzde 1 kârla satıyoruz’ diyor, ama aradaki para da marketin” diye konuştu.

Akşener eleştirdi

İYİ Parti lideri Meral Akşener, “Bugün, çok komik bir durumdayız. Partili Cumhurbaşkanlığı! Her şey bir kişide. Bir kişinin her şeye karar verdiği ülkede ne demokrasi ne hukukun üstünlüğü ne adalet söz konusu olur” dedi.

Toplantılar sanal…

Kongre turizmi bitti!

Geçen yıl 7.908 uluslararası kongre ve toplantının 3.718’i sanala dönerken, kongre turizmi de tam anlamıyla darbe yedi. En büyük sıkıntıyı yaşayan ülkelerden biri de 18’inci sıradan 38’inciliğe gerileyen Türkiye oldu.

İthalat kararı

Tarım ve Orman Bakanlığı, 18 Ağustos itibariyle erkek besilik sığır ithalatına ve erkek kasaplık toklu (koyun) ihracatına izin verdi. Koyun etine talep olmadığı için zarar eden yetiştiriciler, besi süresi tamamlanmış koyunların canlı olarak ihracatına izin verilmesini istiyordu.

Dijital Eğitim

Reyhanlı Belediyesi, “Eğitim Kenti Reyhanlı’dan Dijitalleşme Vakti” sloganıyla yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Dijital Eğitim Platformu’yla, gençlerinin, eğitimdeki başarılarının arttırılması hedefleniyor.

TZOB çağrısı

“Üreticilerimizin geleceği görmelerini, üretimde kalmalarını sağlamak için girdiler ‘makul fiyatlardan’ üreticilere ulaştırılmalı, girdi destekleri artırılmalı, ekimden önce destekler açıklanmalı ve en kısa sürede üreticilerimize verilmelidir.”

TOBB verisi

Türkiye’de kurulan şirket sayısı, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 37,7 azalarak 8 bin 346’ya, kapanan şirket sayısı da yüzde 39,9 azalarak 1586’ya geriledi.

Mısır Hasadı

Adana’da 835 bin dekarda ekilen ve hasadına başlanan mısırdan 1 milyon 250 bin ton rekolte bekleniyor.

Altın rezervleri

TCMB tarafından, 12 Ağustos itibariyle “Haftalık Para ve Banka İstatistikleri” yayımlandı. Söz konusu dönemde altın rezervleri de 309 milyon dolar artarak, 40 milyar 868 milyon dolardan 41 milyar 177 milyon dolara yükseldi.

e-Devlet’te uygulama

‘kotasız’ döneme girildi

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet Kapısı kullanımının mobil abonelerin internet kotasından harcamayacağını belirterek, “Vatandaşlarımızın işlemlerini her koşulda yapabilmeleri için çalışıyoruz” dedi.

Resmi Gazete’de

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 126 general ve amiralin atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Denizde de servis

Dünyanın ilk “Deniz üstü bulut mutfak” konsepti ile yemek servisine de başlayan Migros Deniz Market, kaliteli, lezzetli ve zengin menü alternatifleriyle tekne seyahatlerine büyük bir konfor getiriyor.

Bakanlık açıkladı

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ben inanıyorum ki 2023’te içeride hiçbir terörist kırsalda kalmayacak” dedi.

HSK ihraç etti

Hakimler ve Savcılar Kurulu İkinci Dairesi, uyuşturucu operasyonunda yakalanan şüphelilerle bağlantılı olduğu ileri sürülen ve görevden uzaklaştırılan savcı O.Y.’nin meslekten çıkarılmasına karar verdi.

Yeni pasaportlar

Yerli e-pasaportta, “Turkey” yerine ilk kez “Türkiye” ifadesi kullanılacak. Pasaportların dış kapağında lale, iç kapak ve veri sayfasında ultra viole ışık altında parlayan Türkiye motifi yer alacak.

AVM’lerde uygulama

Toplamda 442 AVM ve 500’den fazla markayı ilgilendiren ve yıllık 10 milyar TL’yi bulan “ortak gider düzenlemesi” yürürlüğe girdi. Karar, markalar tarafından memnuniyetle karşılanırken, AVM tarafında tepkiye neden oldu.

Esnafın hakkını yiyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kontrolsüz ve süresini aşarak faaliyet gösteren kermeslerin esnaf ve sanatkârları olumsuz etkilediğine işaret etti.

İhracatçıya destek

“İhracat Destekleri Hakkında Karar” yürürlüğe girdi. Buna göre, ihracatçı şirketlerin pazara giriş belgeleri ile ruhsatlandırma ve kayıt işlemlerine ilişkin giderleri, yüzde 50 oranında ve şirket başına yıllık 4 milyon TL’ye kadar desteklenecek.