Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

AAKD 20 Yaşında

Gazetemiz Yazarı Mehmet Yazar’ın başkanı olduğu Aalen Antaka Kültür Derneği, 20 yaşında. AAKD, bu amaçla yarın Dernek binasında “20.Yıl Özel Kokteyli” veriyor. Etkinlik, saat 18.00’de

12 Kasım’da yapılacak

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu’nun (KGK), bağımsız denetçi adayı belirleme sınavı 12 Kasım’da gerçekleştirilecek.

TÜİK verisi

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayına ilişkin ekonomik güven endeksi verilerini açıkladı. Buna göre, endeks temmuzda 93,4 iken ağustosta yüzde 1 yükselerek 94,3 oldu. Tüketici güven endeksi ağustosta aylık bazda yüzde 6,1 artışla 72,2’ye çıktı.

TRT’de kutlanacak

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yıldönümü için hazırlanan özel içerikler TRT’nin televizyon ve radyo kanallarında izleyici ve dinleyiciyle buluşacak.

Yüzde 13,4 arttı

Türkiye’nin ihracatı, Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,4 artarak 18 milyar 551 milyon dolar, ithalatı yüzde 41,4 yükselişle 29 milyar 240 milyon dolar oldu.

427,9 milyon lira

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destek Programı başvurusu onaylanan 831 bin haneye 427,9 milyon lira ödeme yapıldığını bildirdi.

81 İl’de inşaat

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “TOKİ eliyle 81 ilde inşa edilecek sosyal konutlarda, gençlere, emeklilere, şehit yakınlarına, gazilere, engellilere özel kontenjan ayrılacak” dedi.

2. El Araçlar

RS Oto Ekspertiz Marka Başkanı Fatih Yanık, bayide sıfır araç bulunmamasının önemli bir sorun olduğuna dikkati çekerek, sıfır araç bulma sorunu çözülürse ikinci elde fiyatların yıl sonuna kadar yüzde 20 düşebileceğini bildirdi.

Öncelik çağrısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da bir minibüs sürücüsünün ambulansa yol vermemesini değerlendirirken, “Ambulansların karşılaştığı ulaşım zorluklarını hepimiz gündeme getirmeli ve sağlığa gerekli önceliği sağlamalıyız” dedi.

Örnek proje

Hakkari’de hayata geçirilen proje kapsamında, kaybolmaları halinde en kısa sürede ailelerine ulaştırılmaları amacıyla engellilerin parmak izleri, kimlik ve ilaç bilgileri sisteme kaydediliyor.

Üretici beklentisi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Prim, mazot ve gübre desteklerinin artırılarak devam ettirilmesi, üreticilerimizin ayçiçeği üretiminde kalması için uygulanması gereken en önemli politika aracıdır.”

Dış ticaret açığı

Türkiye’nin ticaret açığı, Temmuz’da yüzde 147 artarak 10 milyar 690 milyon dolara yükseldi. 7 aylık dış ticaret açığı ise 62 milyar 177 milyon dolara ulaştı.

Bakanlık çalışması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ailelere rehberlik etmesi amacıyla, daha önce 0-6 yaş grubuna yönelik oluşturulan “Çocuk Dostu Kitap” listesinin kapsamını, 0-18 yaş grubuna göre yeniden hazırladı.

Seyahatsever Projesi

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gençlerin 81 ildeki bakanlık yurtlarında ücretsiz konaklamasını sağlayan “Seyahatsever” projesini 5 Eylül’e kadar uzattıklarını duyurdu.

Suriye Operasyonu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye açısından öncelikli meselenin vatandaşlarının can ve mal güvenliği olduğunu belirterek, “Suriye’ye ne zaman harekat yapılacağına Türkiye karar verecektir” dedi.

Ekonomi gündemi

Türkiye’yi gelecek haftadan itibaren yoğun bir ekonomik veri gündemi beklerken, gözler bir yandan büyüme, ihracat ve enflasyon gibi rakamlarda bir yandan da Eylül’de açıklanması beklenen Orta Vadeli Program’da olacak.

Bakanlık bilgisi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Ukrayna limanlarından, 1 Ağustos’tan itibaren taşınan tahıl miktarı 1 milyon 43 bin 286 ton olduğunu bildirdi.

HSK açıklaması

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), “hakimlere emir ve talimat niteliği taşıyan her türlü eylem ve söylemden kaçınılmasının anayasal zorunluluk olduğu” açıklaması yaptı.

458 bin 888 dosya

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 20 Temmuz 2022 itibariyle Yargıtay genelinde 458 bin 888 dosya bulunduğunu bildirdi.

Ücretlerde indirim

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, taşımacıların, mevcut yetki belgesi türüne ve süresine göre yüzde 40 ile yüzde 85 arasında değişen indirimden faydalanarak, taşıma işleri organizatörlüğü (TİO) belgesine sahip olabileceğini bildirdi.

Kayıp oranı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca başlatılan çalışmalar neticesinde, 2015’te yüzde 39 seviyesinde bulunan içme suyu sistemlerindeki kayıp oranı 2021’de yüzde 33,54’e geriledi.

Tatilcilerin tercihi

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, elektrikli araç kullanıcı sayısının artışına paralel olarak, tatilcilerin otelde şarj istasyonu isteğini de gözlemlediklerini kaydetti.

Başvurular sürüyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sözleşmeli öğretmenlik tercih başvuruları, 31 Ağustos’a kadar e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Ülke genelinde

73 alanda 2 bin 748’i mesleki ve teknik, 1063’ü genel olarak birçok alanda kurs imkanı bulunan, 2022’nin 7 ayında 7 milyon 570 bin vatandaşın yararlandığı HEM’ler tarafından düzenlenen kurslara ait alınan tüm sertifikalara e-Devlet kapısı üzerinden erişilebiliyor.

Aşı rekabeti

ABD’li biyoteknoloji firması Moderna, Kovid-19 aşısı geliştirme sürecinde şirketin mRNA teknolojisini yasa dışı yollardan kullandıkları gerekçesiyle rakipleri Pfizer ve BioNTech’e dava açtı.

Kapatacağız!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, CHP’nin yönettiği belediyelerde engeller çıkardığını belirterek, “Çevre, Şehircilik Bakanlığını kapatacağız. Sadece Çevre Bakanlığı olacak” dedi.

Borsa İstanbul

Rakipsiz durumda

BİST 100 Endeksi’nde bu yıl yaşanan yükseliş, yüzde 70’e yaklaştı. Borsa İstanbul, bu performansıyla, dünyada en yakın rakibi Portekiz Borsası’na 6 kat fark atmış durumda.

Sosyal konutlar

Sosyal Konut Projesi kapsamında; İstanbul’da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ’ye başvuru yapabilecek.

Turizm rakamları

Bu yıl turizm gelirleri ve ziyaretçi sayılarında artış devam ediyor. Yılın ilk yarısında turizm gelirlerinde 2019’un rakamları aşılırken, ziyaretçi sayısı ise 2019’u yakaladı.

Stokçuluğa karşı

“Toplu alım sayesinde, piyasada bin 100 TL olan şekerin çuvalını üyelerimize 800 TL’ye satıyoruz” diyen

İzmir Şekerciler ve Pastacılar Odası, üyelerinin artan girdi maliyetleriyle ve stokçulukla mücadele etmesi için kooperatif kurdu.

İhracatçı firmalar

Teknik iflasta…

Finansmana erişimindeki zorluğun ve kurlardaki oynaklığın ihracatçı firmaları zor duruma düşürdüğünü kaydeden TİM Başkanvekili ve GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Firmalar teknik iflasta” dedi.

Esnafın şikâyeti

Bazı AVM, market ve sosyete pazarları tarafından verilen ücretsiz taşımacılık hizmeti için eleştirisini paylaşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Zaten ulaşım ağlarının olduğu yerlerde esnafa rakip olmamalı.”

TOBB verisi

Temmuz 2022’de kurulan toplam 8.467 şirket ve kooperatifin %85,6’sı limited şirket, %12,9’u anonim şirket, %1,4’ü ise kooperatif olarak görüldü. Şirket ve kooperatiflerin %41,4’ü İstanbul, %8,9’u Ankara, %5,2’si Antalya’da kuruldu.