Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Eğitim Sen’in “Dünya Öğretmenler Günü” Konseri
Moğollar 7 Ekim’de Antakya’da


Öğretmen sendikası Eğitim Sen’in Hatay Şubesi, önümüzdeki ay başında Moğollar müzik grubunu Antakya’ya getirtiyor. 7 Ekim Dünya Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında, Eğitim Sen’in Moğollar ekibini Antakya’ya davet ettiği, Sümerler Amfi Tiyatro’da aynı akşam bir konser vereceği duyuruldu.
“Öğretmen dünyayı değiştirir” sloganıyla çıkılan “7 Ekim Dünya Öğretmenler Günü” kutlamaları kapsamındaki Eğitim Sen organizasyonunda, Moğollar müzik grubunun Antakya konseri, 7 Ekim günü Sümerler Amfi Tiyatro’da saat 19.30’da başlayacak.

Eğitim Bir Sen Eylem Takvimi

Öğretmenlerin yetkili sendikası Eğitim Bir Sen, yeni eğitim-öğretim yılı öncesi eylem takvimini belirledi. Eğitim Bir Sen’in 2022-2023 eğitim-öğretim yılı için eylem kararlarını güncellediği kaydedilirken, o eylemler şöyle sıralandı:

-Serbest kıyafet eylem kararı

-Nöbet eylem kararı

-Mesai dışı zorunlu mesleki çalışmalara karşı

-Zorunlu görevlendirmeler ile ilgili karar

Altınözü Festivali 22-23 Ekim’de

Altınözü Kaymakamlığı ile ilçe belediyesi işbirliğiyle geleneksel hale getirilen “Zeytin-Zeytinyağı Festivali” bu yıl 22-23 Ekim’de yapılıyor.

Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, önceki gün festival komitesini topladı ve festivalin iyi geçmesi için neler yapılması gerektiği konularını masaya yatırdı. Festivalin, ilçede herkese hitap edeceğinin altını çizen Sarı, şu paylaşımı yaptı:

“Altınözü ilçesinde geleneksel hale getirdiğimiz Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali için geri sayım sürüyor. Bu yıl 22-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalle ilgili hazırlıklarımızı bir kez daha masaya yatırdık.”

Ulaştırmaya yatırım

2023-2025 Dönemi Yatırım Programı Hazırlama Rehberi’ne göre, ulaştırma alanında, demir yolu projeleri ile ikinci hat yapımlarına öncelik verilecek.

Resmi Gazete’de

2023-2025 Dönemi Bütçe Çağrısı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kamu kaynakları, Orta Vadeli Program’da belirlenen politika, tedbir ve öncelikler doğrultusunda kullanılacak. Harcama gözden geçirmeleri sonucu verimsiz harcama alanları tasfiye edilecek.

Bakanlık yardımı

Bakanlık olarak öğrencilere sundukları düzenli eğitim yardımlarını paylaşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması kapsamında 115 bin 681 öğrenci için 556 milyon 556 bin lira kaynak aktardık” dedi.

Mütalaa açıklandı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin, aralarında muvazzafların da bulunduğu 28’i tutuklu, 138 askerin yargılandığı davada, savcılık mütalaası açıklandı.

Hakim ve Savcılar

Çeşitli derecelerdeki görev sürelerini tamamlayan adli yargı hakimi, cumhuriyet başsavcısı ve savcıları ile idari yargı hakimlerinin isim listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Kurulu kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Personel alımı

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 80 sözleşmeli personel ve 150 idare memuru öğrencisi alımı gerçekleştirecek. Adaylar başvurularını 30 Eylül-14 Ekim tarihlerinde e-Devlet üzerinden gerçekleştirecek.

Başvuru sayısı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “İlk Evim İlk İş Yerim” sosyal konut projesine ilk gün saat 23.00 itibarıyla 865 bin başvuru yapıldığını bildirdi.

İhracat artışı

AHBİB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Memiş, Ağustos ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 51 artışla 174,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Başvuru yoğunluğu

“Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Sosyal Konut” Projesi olarak nitelenen proje kapsamında, vatandaşlar, başvurularını sürdürüyor.

Öğretmenlere indirim

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlerin, öğretmenevlerinde yüzde 50 indirimli konaklayabileceğini duyurdu. Bakan Özer, “Düzenlemeye ilişkin yazıyı illerimize gönderdik” dedi.

Gayrimenkul sektörü

Türkiye genelinde, Ağustos’ta 123 bin 491 konut satışı gerçekleştirildi. Ağustos’ta satılan konut sayısı, aylık bazda yüzde 31,5 artış gösterirken, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 12,7 düştü.

Rektör atamaları

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13. maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2., 3. ve 7. maddeleri gereğince, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 üniversiteye rektör atadı.

Yüzde 6,1 arttı

Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,1 artış gösterdi.

Ülke genelinde

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce (EGM), ürettikleri sahte alkolü kargoyla piyasa süren suç gruplarına yönelik ülke genelinde başlatılan “Zincir” operasyonunda 178 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Resen soruşturma

Sosyal medyada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını kullanarak para sayma videosu çeken ve yayınlayan kişiler hakkında soruşturma başlatıldı.

BİK verisi

Basın İlan Kurumu, 2022 yılı basın çalışanları istatistiklerini açıkladı. Türkiye’de, resmi ilan yayınıyla alakalı gazete sayısı, bu yıl itibariyle 964, bu gazetelerde çalışan fikir işçisi sayısı ise 6 bin 687 oldu.

KOBİ’lere çağrı

Yeşil dönüşüm şart

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, “KOBİ’lerin dönüşümü olmadan yeşil dönüşümün sağlanması mümkün değil” dedi.

Gümrük Vergisi

Ham ayçiçeği yağı ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranı yüzde 10’a yükseltildi. İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

23 Eylül’e kadar

Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortağı olduğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirilen “8. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali”ne başvurular, 23 Eylül’de sona erecek.

Bakanlık desteği

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’de 17 Teknoloji Geliştirme Merkezi bulunduğunu belirterek, “TEKMER’lere 3,8 milyon liraya kadar destek sağlıyoruz. Bunu, 6 milyon liraya çıkaracağız” dedi.

Üretici çözüm istiyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’yi makamında ziyaret etti, bitkisel ve hayvansal üretimde üreticilerin önem ve öncelik arz eden sorunlarını anlattı, çözüm için destek istedi.

Yurt kapasitesi

Türkiye’de son 20 yılda yapılan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı yurtların kapasite sayısı 4,5 kattan fazla artış gösterdi.

Soru kitapçığı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 19 Kasım’da yapılacak Öğretmenlik Kariyer Basamakları yazılı sınavına yönelik ikinci örnek soru kitapçığı yayımlandı.

Tarımın sorununda

Hollanda örneği…

“Hollanda toprakları Konya’dan küçük” diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: “Hollanda’nın yıllık tarım ürünü ihracatı 180 milyar doların üstünde. Ama Türkiye Cumhuriyeti, 18-20 milyar dolarlık ancak ihracat yapıyor. O zaman soru şu; bu kadar bereketli topraklar niye ekilmiyor? Niye çiftçiyi toprağa küstürdük?”

5 bin 273 konut

Yabancılara yapılan konut satışları Ağustos ayında, yıllık bazda %10,1 azalarak 5 bin 273 oldu. Ağustos ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,3 oldu.

Üretici fiyatları

Tarım ürünleri üretici fiyatları, Ağustos ayında geçen ay gördüğü zirvesinin ardından geriledi. Tarım ÜFE, Ağustos’ta yıllık yüzde 142,42 artarken, aylık yüzde 4,34 azaldı.

Yüzde 79’a ulaştı

“Yerel Zincirler Buluşuyor” fuarında konuşan TPF Başkanı Ömer Düzgün, 42 bin ulusal ve indirim marketinin faaliyet gösterdiğini belirterek, “İndirim marketlerin sayısı son 10 yılda yüzde 395 artış gösterirken, sektörde payları yüzde 79’a kadar çıktı” dedi.

Otomotiv satışlarında

Yeni dönem başlıyor

Otomotiv satışlarında yeni dönem bugün başlıyor. İkinci el otomobilde 6 ay ve 6 bin kilometre şartı aranacak. Pazarlama ve satış denetimleri üç farklı kanal üzerinden gerçekleştirilecek.

Doktorların gidişine

Bir doktor yorumu

Adana Tabip Odası (ATB) Başkanı Dr. Selahattin Menteş, son yıllarda sayıları artan doktor göçü ile ilgili, “Bugüne kadar bir kişi bile maddi nedenlerden gittiğini söylemedi, değer görecekleri bir ülke arıyorlar” dedi.

Halk TV’ye ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeleri Onur Konuralp ve İlhan Taşcı, Halk TV’ye para cezası ile 5 kez program durdurma cezası verildiğini duyurdu.

Emekli aylıkları

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, emekli maaşlarıyla artırılması için kanun teklifi verdi. Teklifte, en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesinde olması ve işçi emeklilerinin de kamu emeklileri gibi toplu iş sözleşmesinden yararlanması öngörüldü.

Esnafın beklentisi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ulaşım sektöründe faaliyet gösteren esnaf için ticari araçlarda bir defaya mahsus ÖTV indirimi yapılmasını istedi.