Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Çiğ Süt Ödemeleri
Bugün Başlıyor

2022 Yılı 1 Nisan – 14 Mayıs arası çiğ süt destekleme ödemeleri bugün başlıyor. Ödemeler, 30 Eylül’e kadar sürecek.

Gazi Ali Uluç Vefat Etti
Kırıkhan ilçemizde ikamet eden Kıbrıs Gazisi Ali Uç, vefat etti. Kıbrıs Gazisi Ali Uç, dün düzenlenen devlet töreniyle, aile mezarlığında ebediyete uğurlan

İmam Hatipler

ÖNDER İmam Hatipliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yapıcı, “Türkiye’nin Özgün Eğitim Modeli İmam Hatip Okulları 1913-2022” raporunu açıkladı. Rapora göre, imam hatip okullarının tüm okullar içindeki oranı, 13,49!

Vergi eleştirisi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Vergi yoluyla bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçinin cebinden alınıp sermayeye, şirketlere kaynak aktarılıyor” diye konuştu.

2. El Oto satışları

İkinci el otoda kilometre ayarına ceza artırılıyor. NTV’nin haberine göre, ikinci el oto satışında getirilen 6000 kilometre şartını hülle yoluyla ihlal edenlere, 300 bin TL ceza kesilecek.

TARSİM hazırlığı

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), 2023 yılında Sistem kapsamında bir dizi yeni uygulamayı hayata geçirmek üzere çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

Altın üretimi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, Türkiye’de altın üretiminin 2021’de 39 ton olduğunu belirterek, “Bu yılki hedefimiz, salgın koşullarına rağmen 40’lı rakamları geçmek” dedi.

Kimyasal değil…

Hayvansal gübre!

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Barış Bülent Aşık, toprak kirliliğinin önüne geçilmesi ve verimin yükseltilmesi için hayvansal gübre kullanımının arttırılması gerektiğini söyledi.

Sözleşmeli üretim

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sözleşmeli üretim modelini hayata geçireceklerini, üretenle talep edenin bir araya geleceğini ifade ederek, “1 Ekim’de Gazi Meclis’e sunacağız” dedi.

Bugün başlıyor

Borsa İstanbul tarafından 2 Haziran’da duyurulan ve 23 Eylül’de devreye alınmasının planlandığı bildirilen VİOP’ta açılış seansı uygulaması için gerçekleştirilen testler başarıyla tamamlandı.

Tutuklandı

Organize suç örgütü elebaşı firari sanık Sedat Peker’in sosyal medya paylaşımlarını yapan Ahmet Emre Olur, savcılıktaki ifadesinin ardından sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

Bakanlık ataması

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için tıpta uzmanlık mevzuatına göre ilk defa veya yeniden yapılacak atama başvuruları 23-29 Eylül’de yapılacak.

Kamuya atanacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kurum ve kuruluşlarında yetişen ve sosyal hizmet modellerinden yararlanan 958 genç kamuda istihdam edilecek.

Asgariye zam

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Asgari ücreti, tarihinin en yüksek zammıyla arttırdık. Arkasından temmuzda da bir artış yaptık. Şimdi aralık geliyor, aralıkta da yapacağız” dedi.

Boşanmanın etkisi

Kadınlarda daha çok

Evliliklerinin bitme nedeni ne olursa olsun, boşanmadan en çok kadın etkileniyor ve boşanmış kadınlar, toplumsal baskılara ve ayrımcılığa maruz kalıyor. Araştırmalar, boşanmış kadınların toplum içinde yalnızlaştırıldığını gösteriyor.

Suriye sınırı

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı bölgesine taciz ateşi açan 3 PKK/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Bakanlık desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sağlık güvencesi olmayan ya da sağlık sigortası primleri Bakanlıkça karşılanan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için destekte bulunduklarını ifade etti.

4 milyondan fazla

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hazırladığı Güncel Türk İşaret Dili Sözlüğü’ne, 150 ülkeden 4 milyondan fazla erişim sağlandığı bildirildi.

Kovid 19 verisi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, daha önce Kovid-19’un pik yaptığı her dönem yeni bir varyantla mücadele edildiğini anımsatarak, “Son aylarda yeni bir varyant söz konusu değil” dedi.

Kesintisiz denetim

Ticaret Bakanlığı, bu yıl içinde kırtasiye ürünleri, oyuncak, tekstil, ayakkabı, yüzme yardımcıları, çocuk bakım ürünleri, hijyenik kağıt ürünleri ve deterjan sektöründe faaliyet gösteren 2 bin 238 firmanın 3 milyon 722 binden fazla ürününü denetledi.

Marka başvurusu

Türkiye’nin sınai mülkiyet alanındaki etkinliği giderek artarken Türk Patent ve Marka Kurumu’na yılın 8 aylık döneminde yapılan marka başvurusu sayısı 125 bin 839’a ulaştı. Bunlardan 115 bin 927’sinin yerli markalardan oluşması dikkati çekti.

Tüketici güveni

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı. Tüketici güven endeksi Eylül’de aylık bazda yüzde 0,3 artışla 72,4’e yükseldi.

Vizyona giriyor

Sinema salonlarında bu hafta 7’si yerli 10 film vizyona girecek. James Cameron’un Oscar ödüllü filmi “Avatar”, 4K olarak yeniden izleyiciyle buluşacak.

Başvurular başladı

Turkcell’in Türkiye’nin özel yetenekli öğrencilerini teknoloji ile tanıştırmak ve onların yeteneklerini erken yaşta keşfedip geliştirmelerine katkıda bulunmak hedefiyle gerçekleştirdiği Zekathon’a başvurular başladı.

Sosyal konut projeleri

O illerin müteahitlerine

Projenin inşaat sektörüne ve ekonomiye hareketlilik getireceğini ifade eden Bursalı sektör temsilcileri, yapılacak konutların ihalesinin de o illerde faaliyet gösteren müteahhitlere verilmesi gerektiğini söyledi.

AFAD açıkladı

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Suriye’de 69 bine yakın briket ev inşa edilirken, 284 noktada tamamlanan evlere bugüne kadar 64 bin 97 aile yerleşti. Yıl sonu hedefinin ise 100 bin briket ev olduğu belirtildi.

Sığınmacıların hedefi:

Türkiye değil, Avrupa!

Türkiye’den Avrupa Birliği (AB) sınırlarına geçebilmek için Suriyeli mültecilerin oluşturduğu Işık Kervanı adlı göç hareketine katılanların sayısının yaklaşık 100 bine ulaştığı öne sürüldü.

TOBB’dan eğitime

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: “Eğitime yönelik yapmış olduğumuz tüm yatımların ve desteklerin toplam hacmi 3,6 milyar liraya ulaştı.”

Esnafa çağrı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın sigorta ve risk bilincini geliştirmek amacıyla düzenlenen ESİB Esnaf Sigorta Eğitimlerinin önemine dikkat çekti.

Girdi fiyatları

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Üretim sezonunun başından günümüze kadar başta gübre, mazot, sulama ve sulamada kullanılan elektrik olmak üzere, girdi fiyatlarında yüzde 300’lere varan artışlar gerçekleşti.”