Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

TÖB-SEN etkinliği yarın
Bisiklet Turu…

Öğretmen Sendikası TÖB-SEN, Hatay’da meslek mensupları ile halka açık bir bisiklet turu düzenliyor. Etkinlik, yarın yapılıyor Programa göre, TÖB-SEN’liler, “Otomobilden İn, Bisiklete Bin” sloganıyla yarın 10.30’da sendika binası önünden hareketle, Serinyol’a kadar bisiklete binerek pedal çevirecek.

MKÜ Dükkanları Kiralanacak

Hatay MKÜ mülkiyetindeki 2 işyeri, ihale ile kiralanıyor. Edinilen bilgiye göre, MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü karşısındaki 2 yer ihale ile kiralanacak. MKÜ’de ilgili Daire Başkanlığı, 3 yıllık kiralama süresi adına, fast food işyeri için 34.500 Lira muhammen bedel belirlerken, ATM yeri için de 55.000 TL’ye alıcı bekliyor.

Sınırdan Türkiye’ye geçmek isteyen, 27’si terör örgütü üyesi 31kişi yakalandı!
17’si Fetöcü, 10’u Pkk’lı…

Aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu, Suriye ile sınırı olan illerimizde, son bir hafta içerisinde sınırdan kaçak yolla ülkemize geçmek isteyen, 27’si terör örgütü üyesi olmak üzere, 31 kişi yakalandı. Milli Savunma Bakanlığı, son bir haftada; Edirne, Hatay, Şanlıurfa, Şırnak ve Mardin hudutlarından yasa dışı yollarla geçmeye çalışan, 17’si FETÖ, 10’u PKK/KCK/ YPG üyesi 31 kişinin yakalandığını duyurdu.
Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklama şöyle:
“Son bir haftada; Edirne, Hatay, Şanlıurfa, Şırnak ve Mardin hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 31 şahıs, hududu geçemeden yakalandı. Yapılan incelemede, yakalanan şahıslardan 17’sinin FETÖ, 10’unun PKK/KCK/YPG terör örgütü mensubu olduğu belirlendi.”

Ticari krediler

TCMB, bankalarca ticari müşterilerden alınabilecek ücretlere ilişkin tebliğde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, ticari kredilere yönelik alınan ücretlerde sınırlamaya gidildi.

114,7 Milyar Dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, 16 Eylül haftasında bir önceki haftaya göre 1 milyar 55 Milyon Dolar artarak 114 Milyar 738 Milyon Dolara yükseldi.

Bankacılık sektörü

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 29 Milyar 77 Milyon Lira artarak 6 Trilyon 719 Milyar 436 Milyon Liraya yükseldi.

Politika faizi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 100 baz puan azaltarak yüzde 13’ten yüzde 12’ye indirdi.

TOKİ’nin indirimi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ), borcunu erken kapatıp tapusunu almak isteyen konut, iş yeri ve arsa alıcıları için indirim kampanyası 23 Eylül Cuma günü başladı.

Sözleşmeli personel

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sözlü sınavında başarılı olan ve atama bekleyen sözleşmeli imam hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticisi adayları, 17 Ekim’de tercih yapabilecek.

Turizm bölgelerinde

“Sahte Rehberler”…

Turizm bölgelerinde yerli ve yabancı turistlere nitelikli hizmet verilmesi amacıyla “sahte rehberlere” karşı denetim yapılıyor.

Sosyal Hizmetler

Atama Töreni…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında kamuda görevlendirilecek gençlerin tercih başvuruları 8-20 Eylül’de alındı. Başvuru yapan gençlerin atama töreni Eylül’de gerçekleştirilecek. Atama sonuçları “https://sosyalatama.aile.gov.tr/” adresli internet sitesinden duyurulacak.

EPDK düzenlemesi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), petrol piyasasında, vergi kaçakçılığına ilişkin mahkemelerden kesinleşmiş mahkumiyet kararı gelmesi halinde yönetmelik hükümlerine tabi olmaksızın lisans iptali yapabilecek.

Kadın girişimciler

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Kadın Girişimci Kredi Destek Paketi’ni bugüne kadar Türkiye genelinde 136 binin üzerinde kadın girişimciye ulaştırdıklarını söyledi.

Erişime açıldı

ÖSYM, 2022-KPSS Lisans Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi giriş belgelerinin erişime açıldığını bildirdi. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren belgeye, “https://ais.osym.gov.tr” internet adresinden kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ulaşabilecek.

Bakan mesajı

“Birtakım özlük haklarının devreye girmesiyle kamunun bundan sonraki süreçte özellikle hekimlerimiz için daha cazip olacağını göreceğiz” diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 85 bin kişinin alımının bu yıl yapılacağını bildirdi.

Tiyatrolar zorda

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı 608 tiyatrodan 503’ü aktif değil. Tiyatroya yeterli desteğin verilmeyerek, sanatın en önemli dallarından birinin göz göre göre yok edildiği eleştirileri var.

TCMB eleştirisi

Merkez Bankası’nın faizi yüzde 12’ye indirmesine sosyal medya hesabından tepki gösteren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Açıklanan faiz kararı, artık ekonomi biliminin değil, psikoloji biliminin tartışma konusudur” dedi.

6’lı Masa geleceği

Muhalefet Partilerinin HDP’yle yan yana gözükmekten çekinmesini eleştiren, eski HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, 6 muhalefet partisinin oluşturduğu masanın “kendi içinden sabote edileceğini” söyledi.

CHP’den uyarı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK), “Küçük yatırımcıyı soyanları isim, isim biliyorum. Hepsini bir kez daha uyarıyorum. SPK aklını başına alsın” dedi.

Bakanlık çalışması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Stajda sağlık sigortası yapılıyor ama emeklilik sigortası yapılmıyor. Çok eski bir düzenleme. Bu konunun yeniden ele alınması gerekiyor. Ben bu konuda bir çalışma yaptırıyorum” dedi.

İnşaat firmaları

Türkiye’de inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların brüt satışları 2016-2021 döneminde yüzde 113,6 artarak 620,8 milyar liraya ulaştı.

İhracat hedefi

Türkiye ihracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, Avrupa ve ABD başta olmak üzere küresel ekonomilerdeki resesyon ve belirsizliğe rağmen bu yıl için öngörülen 250 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacaklarını söyledi.

Yüzde 46,1 arttı

Türkiye’de kurulan şirket sayısı, Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 46,1 artarak 12 bin 193’e, kapanan şirket sayısı da yüzde 8 artışla 1713’e yükseldi.

111 bin 759 araç

Trafiğe, Ağustos’ta 111 bin 759 aracın kaydı yapıldı, 3 bin 222 aracın kaydı silindi. Böylece trafikteki toplam araç sayısı 108 bin 537 arttı.

Turizm sektörü

Helal turizm sektörü, “Müslüman dostu turizm” konseptinde faaliyet göstermelerinin, Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilmiş kuruluşlarca belgelendirilmesini bekliyor.

Hizmete açıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, işitme engelli vatandaşların iletişim ihtiyaçlarını karşılayabilmek için oluşturulan İşitme Engelliler Engelsiz İletişim Merkezi’nin (AİLEM) hizmet vermeye başladığını bildirdi.

AYM İptali

Anayasa Mahkemesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) kararına karşı itirazı öngören kanun hükmünün, Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar verdi. İptal kararı, 9 ay sonra yürürlüğe girecek.

Ortak aday

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, merakla beklenen cumhurbaşkanı adayı için, “Masadan da masa dışından da çıkabilir. Şu an duyurarak tartışmaya açmak riskli. Kazanmak istiyorsak bu işi ortak adayla götürmek zorundayız” dedi.

Sığınmacı sorunu

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Suriyelisi, Afgan’ı fark etmez. İster mülteci, ister geçici sığınmacı, ister göçmen olsun. Türkiye’nin sokaklarını, mahallelerini bunlardan kurtaracağız. Tıpış tıpış gidecekler” dedi.

Araç kalabalığı

Trafiğe kayıtlı taşıtların % 54,1’ini otomobil, % 16,2’sini kamyonet, % 15,3’ünü motosiklet, % 7,9’unu traktör, % 3,5’ini kamyon, % 1,9’unu minibüs, % 0,8’ini otobüs ve % 0,3’ünü özel amaçlı taşıtlar oluşturdu.

Haftanın filmleri

Sinema salonlarında bu hafta 6’sı yerli, 9 film sinemaseverlerle buluştu. Olivia Wilde’ın Merak Etme Sevgilim adlı ikinci yönetmenlik deneyimi ve 13 sene sonra yeniden vizyona giren Avatar, ilgi çeken yapımlar arasında.

Emsal olur mu?

İstanbul Polisi, Esenyurt’ta, yasal izni olmayan yabancı uyruklulara ev kiralayanlara yönelik operasyon yaptı. Kaçak göçmenlere ev kiralayan iki ev sahibine, “kaçaklara yer temin etme” suçundan 300 bin liradan fazla ceza kesildi.

Fuar takvimi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 2023 Yılı Fuar Takvimi’ni yayımladı. Türkiye genelinde, 2023 yılında 345 fuar organize edilecek. TOBB tarafından, önümüzdeki yıl 113’ü uluslararası olmak üzere, 345 fuarın yapılmasına izin verildi.​

Hatay ilk 5’te

Lifli pamuk üretiminde 330 bin 373 ton üretimle Şanlıurfa ilk sırada yer alıyor. Şanlıurfa’yı 114 bin 413 ton ile Diyarbakır, 97 bin 931 ton ile Aydın, 77 bin 738 ton ile Hatay, 55 bin 731 ton ile İzmir takip ediyor.

Esnaf memnun

Merkez Bankası’nın, faiz oranlarını 100 Baz puan düşürmesini değerlendiren Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Faizlerin 100 baz puan düşmesi piyasalara olumlu yansıyacak” dedi.

Bakanlık verisi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, Ocak-Ağustos döneminde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 108,5 artış göstererek 29,3 milyon oldu.

Torba Yasa’da mı?

Şirketler, çalışanlarına doğalgaz yardımı yaparsa, tutar vergiden düşülecek. Teklifin, TBMM açılışının hemen ardından gündeme gelmesi bekleniyor. İddiaya göre aynı destek, yol ve yemek paraları için de geçerli olacak.

Resmi Gazete’de

Orman vasıflı olanlar dâhil Hazine taşınmazları ile tescili mümkün olan Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerler “lüks çadır” tesislerine 20 yılı geçmemek üzere kiralanabilecek.