Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Yaman, Gazeteciler Bayramı’nı kutladı
Defne Belediye Başkanı Op.Dr İbrahim Yaman, 24 Temmuz Gazeteciler Bayramı’nı kutladı. Başkan Yaman, mesajında şunları kaydetti:
“Çağdaş demokrasinin temel taşlarından biri de özgür basındır. Ancak ve ancak, halkın haber alma özgürlüğüne yapılan kısıtlamaların olmadığı bir ortamda çalışan gazetecilerin, daha üretken daha tarafsız ve ilkeli çalışabilmesi mümkündür. Tarafsız ve ilkeli gazetecilerin en büyük sıkıntısı olan ekonomik ve yönetimsel baskıların olmadığı, çalışmalarını daha özgür koşullarda yürütebilecekleri bir ortam diliyor, Basın emekçilerimizin, görüşlerini özgürce ifade edebildikleri, yaptıkları haberlerden dolayı tutuklanmadıkları, cezaevlerinde tutulmadıkları bir ülke temenni ediyoruz. Bu onurlu görevi yerine getirmek uğruna canından olan basın şehitlerini de saygıyla anıyor, tüm basın emekçilerimizin 24 Temmuz Gazeteciler (Basın) Bayramı’nı en içten dileklerimizle kutluyoruz.”

İsmihan Özgüven Adana’ya Atandı
Anadolu Ajansı ilimiz Bölge Müdürlüğü’nde yaklaşık11 yıldır görev yapan İsmihan Özgüven, kendi isteğiyle Adana’ya tayin edildi. 11 yıllık Hatay’daki görev süresinin önemli bir bölümünde Müdürlük yapan ve meslek mensupları yanı sıra ilimiz kamu ve özel kurum yöneticileri arasında başarılı bir gazeteci olarak kendini kabul ettiren Özgüven’in kendi isteğiyle atandığı Adana Bölge Müdürlüğü’ndeki yeni görevine kısa süre sonra başlayacağı öğrenildi.

Suriye’de yaralanan 3 kişi ilimize getirildi
Suriye’deki çatışmalarda yaralanan 3 kişi, ilimize getirildi, tedavi altına alındı. Suriye’nin sınıra yakın bölgelerinde yaşanan çatışmalarda yaralanan 3 kişi, yakınları tarafından Cilvegözü Sınır Kapısı’na getirildi. Sağlık ekiplerince burada ilk müdahaleleri yapılan yaralılar, ambulansla Hatay’daki hastanelere sevk edildi.
Öte yandan, daha önce yaralanan ve kaldırıldıkları hastanede ölen 4 kişinin cenazeleri Suriye’ye gönderildi.

ADD’den 23 Temmuz Mesajı
Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay Şubesi, bir mesajla, dün kutladığımız 23 Temmuz Hatay’ın anavatana katılış yıldönümünü kutladı. ADD Şube Başkanı Doç.Dr. Kezban Kuran imzalı mesaj şöyle:
“Hatay’ın Anavatan’a katılması; Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Kuva-i Milliye ruhuyla başlatılan ulusal kurtuluş mücadelesindeki tarihi başarının en anlamlı sonuçlarından bir tanesidir. Uygarlıkların beşiği, dostluk ve kardeşlik mabedi, medeniyet ve kültür şehri Hatay’ın mensupları olarak, 78.kurtuluş gününde bir kez daha, başta ‘Hatay benim şahsi meselemdir’ diyerek hayatını ortaya koyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onun dava ve silah arkadaşlarını, tüm gazi ve şehitlerimizi, Hatay’ın kurtuluşu için mücadele eden ve emeği olan bütün kahramanlarımızı şükran ve minnetle anıyor, tüm Hataylıların kurtuluş bayramını kutluyor, saygılar sunuyorum.”

Sınavsız giriş hakkı
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinden mezun olan veya örgün eğitim alan öğrencilere sınavsız ikinci üniversiteye sınavsız giriş hakkı verildi.

Yoksulluk sınırı altında
Hayatta kalmak için savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan suriyeli sığınmacıların sosyo-ekonomik durumu yapılan yeni bir araştırmayla gözler önüne serildi. Buna göre Suriyeli sığınmacıların yüzde 97’si yoksulluk sınırının altında yaşıyor. İçinde bulundukları zorlu duruma rağmen sığınmacıların yüzde 64’ü geleceğe umutla bakıyor.

200 Personel alınacak
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, kurumun merkez ve taşra birimlerinde istihdam edilmek üzere, 184 uzman, 8 denetçi, 7 destek personeli ve 1 mütercim alınacak. Söz konusu personel alımına ilişkin “Denetçi, Uzman, Mütercim ve Destek Personeli Seçme Sınavı” 10 Eylül’de yapılacak.

Buğdayda ciddi kayıp
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Ürettiğimiz 16,5 milyar liralık buğdayın 1,4 milyar lirasını üretimde ve kullanımda kaybediyoruz” dedi.
Bayraktar; Zararlılar, ayarsız ve eski biçerdöverler, tekniğine uygun olmayan hasat nedeniyle buğdayda dane kaybının, gelişmiş ülkelerdeki dane kaybından hayli fazla olduğunu vurguladı.

Onlar erdi muradına…
Hatay Büyükşehir Belediyesi, her yıl geleneksel olarak organize ettiği ‘Toplu Nikâh Töreni’ ile bu yıl da onlarca çiftin dünya evine girmesine vesile oldu. Cumartesi günü HATMEK’te gerçekleşen Toplu Nikâh Töreni’ne Büyükşehir Başkanvekili Ömer Dolar ile birlikte Genel Sekreter Mehmet Maden, idareciler ve evlenecek çiftlerin yakını katıldı.

Sürücülerin düşmanı cep telefonları
Yapılan bir araştırma, sayısı giderek artan trafik kazaları ile modern teknoloji cihazları arasındaki ilişkiyi inceledi. Modern teknolojinin sürücülerin dikkatini dağıttığı ve ölümlere neden olduğunu belirten araştırmada, her iki araç sürücüsünden birinin trafikte cep telefonu kullanma yasağını ihlal ettiği ortaya çıktı.
Cep telefonları ve navigasyon sistemlerinin neden olduğu dikkatsizlik, alkolden daha büyük bir tehlike olarak algılanıyor.
Araştırmalara göre, Son üç yılda kaza yapan sürücülerin yüzde 60’ının, kaza sırasında cep telefonlarını kullandıkları tespit edildi. Kaza yapmayan sürücülerde ise cep telefonu kullanma oranının yüzde 37 olduğu açıklandı.
Dikkat dağılması alkolden bile büyük tehdit!
Rapor, her 10 ölümlü kazadan birinin, sürüşle ilgili olmayan aktivitelerden kaynaklandığını gösteriyor. Araç kullanırken cep telefonu kullanılmasına karşın tüm dünyada bu tutumun geliştirilmesi gerekiyor. Bu çalışma, sürüş sırasında cep telefonu kullanmanın ölümlere yol açtığını ortaya koyuyor. Yarıyıl tatili öncesi, özellikle de uzun yola gidecek sürücülerimize, yolculuk sırasında dikkat dağıtacak tüm teknolojik cihazlardan uzak durmaları tavsiye ediliyor.
Sürücülerin yarısı araba kullanırken telefon kullanıyor
Allianz tarafından yapılan çalışmaya göre, sürücülerin yüzde 46’sı, yani yaklaşık her iki sürücüden biri cep telefonu kullanmama kuralını ihlal ediyor. Sürücülerin yüzde 74’ü ise araca entegre teknik cihazların dikkatlerini dağıttığını belirtiyor. Sürücülerin yüzde 39’u navigasyon sistemini, yüzde 58’i ise ön paneldeki menü aracılığıyla radyo sistemini kullanıyor. Sürücülerin yüzde 15’i trafikteyken SMS yazıyor ve yüzde 24’ü akıllı telefonlarını kullanarak mesajlarını okuyor. 24 yaş altı katılımcılar arasında bu oranın çok daha yüksek olduğu görülüyor. Bu yaş grubundaki katılımcıların yüzde 23’ü araba kullanırken mesaj yazıyor ve yüzde 27’si mesajlarını okuyor. Tüm yaş gruplarındaki katılımcıların yüzde 29’u ise kimin kendilerine mesaj veya çağrı gönderdiğini görmek için cep telefonlarını kontrol ettiğini belirtiyor.
Yolcuların telefon konuşmaları da sürücülerin dikkatini dağıtıyor
Araştırma, sürücülerin yüzde 52’sinin dikkatinin yolcuların yaptığı telefon konuşmaları nedeniyle dağıldığını da ortaya koyuyor.

(Visited 1 times, 1 visits today)