Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Samandağ Devlet Hastanesi taşınıyor
3 Ekim Günü Yeni Binada…


Samandağ Devlet Hastanesi, önümüzdeki hafta başında yeni binasına taşınıyor. Edinilen bilgiye göre, ilçe girişi, Koyunoğlu ile Kuşalanı civarında yaptırılan yeni devlet hastanesinin mefruşat işlemleri tamamlanmak üzere. Taşınma işleminin, 3 Ekim Pazartesi günü gerçekleşeceği duyuruldu.

Dedektör Buldu Yeraltından
4 Tabanca Çıktı


Antakya’da bir evin bahçesinde, yerin altına gömülü halde 4 tabanca bulundu. Tabancalar, dedektör sayesinde yerleri tespit edilerek bulundu.
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince, silah ve mühimmat kaçakçılığı olaylarının önlenmesi amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında, 23 Eylül Cuma günü, Antakya Güzelburç Mahallesi’nde bulunan bir ikametin bahçesinde dedektör marifetiyle yapılan aramada, toprağa gömülü halde 4 adet ruhsatsız tabanca ve 6 adet şarjör ele geçirildi. Polis araması sonrası, olayla ilgili yakalanan Y.A. ve Ş.A.A. hakkında 6136 SKM’den adli işlem yapıldı.

15 ilçede eşzamanlı arama ve kontroller

Aranan 7 Kişi Yakalandı

Hatay Emniyet Müdürlüğü, geçtiğimiz hafta sonunda, aynı gün içinde eş zamanlı olarak Hatay’ın 15 ilçesinde arama ve kontrollerde bulundu.
23 Eylül Cuma günü, 15 ilçede, 230 personel ve 75 ekibin görev aldığı drone destekli Narkoalan uygulamasında 12 metruk bina, 21 okul ve çevresi, 19 park bahçe kontrol edildi. Uygulama kapsamında 1151 aracı kontrol eden ekipler, 2950 şahsın Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgusunu gerçekleştirdi. Sorgulama sonunda, çeşitli suçlardan aranan 7 şahıs yakalanırken, 0.71 gr esrar ve 0.51 gr metamfetamin ele geçirildi. Bu arada 2 araç da trafikten men edildi.

TOBB verisi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ağustos ayına ilişkin kurulan-kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Buna göre, geçen yılın aynı ayına göre Ağustos’ta kurulan şirket sayısı yüzde 38,5, kapanan şirket sayısı yüzde 29 artış gösterdi.

Dolar endeksi

Dolar endeksi, gelişmiş ülke merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentileriyle, 20 yıl sonra tekrar 112 seviyesini üzerini gördü.

Defne ekonomisi

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yürütülen “Defne Eylem Planı” kapsamında, bu yıl 52 bin ton defne üretiminden orman köylüsüne 190 milyon lira, ülke ekonomisine de 2 milyar lira katkı sağlanması öngörülüyor.

İthal satışlar

Alman otomotiv üreticisi Volkswagen, Türkiye otomobil pazarında Ocak-Ağustos döneminde gerçekleştirdiği 39 bin 525 adetlik satışla ithal otomobil satışı listesinin ilk sırasında yer aldı.

Tarım Bakanlığı

Karkas alım fiyatı

“Dana karkas alım fiyatlarını kilo başına 2 lira artırılacaktır. Prim ve desteklerle birlikte dana karkasın kilogramını 94 liraya satan besiciler, bu artış ile birlikte 96 liraya satabileceklerdir. Hayırlı olsun.”

Adalar silahlanıyor

Yunanistan’ın, uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege’deki Gayri Askeri Statüdeki Adalar’a zırhlı araç sevk ettiği anlar, insansız hava araçları tarafından görüntülendi.

Meclis 1 Ekim’de

TBMM Genel Kurulu, 3 aylık aranın ardından mesaisine 1 Ekim Cumartesi günü yeniden başlayacak. Meclis, tarihinde ilk kez bir dönem içinde 6. yasama yılına girerek de bir ilke imza atacak.

Havalimanları verisi

Bu yılın 8 aylık döneminde Türkiye’nin önemli turizm merkezlerine ulaşım sağlayan İstanbul Havalimanı yaklaşık 41 milyon, Antalya Havalimanı 21 milyon, İzmir Adnan Menderes Havalimanı 6,5 milyon yolcu ağırladı.

Özel öğrencilere

MEB, ülke genelinde 450 binin üzerindeki özel eğitim ihtiyacı olan öğrencinin eğitimlerinin desteklenmesi amacıyla, okullarda uygulanmak üzere, öğrenciye özgü bireyselleştirilmiş eğitim programı kılavuzu hazırladı.

Yüzde 139,4 arttı

Türkiye’de muz üretimi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar sonucu 5 yılda yüzde 139,4 artarak 2021 itibarıyla 883 bin 445 tona yükseldi.

8 ayda 3’e katlandı

Ocak-Ağustos 2022’de Türkiye’de elektrikli otomobil satışları 3 bin 283’e yükseldi. Benzinli otomobiller satışlarda ilk sırada yer alırken, dizel otomobil satışları azalmaya devam etti.

SGK’ye sözleşmeli

341 personel alınacak

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’na (SGK) alınacak 171 destek personeli, 102 büro personeli, 59 koruma güvenlik görevlisi ve 9 teknisyen alımına ilişkin ilan, Resmi Gazete’nin çeşitli ilanlar kısmında yayımlandı.

Davaya müdahiliz

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul’da bir üniversite öğrencisinin okulu tarafından staj için yönlendirildiği koleje “başörtüsü nedeniyle alınmadığı” iddialarına ilişkin dava sürecine müdahil olacaklarını söyledi.

TOKİ’den yalanlama

TOKİ Başkanlığı, “Site yönetimleri tarafından yapılan mal ve hizmet alımından kaynaklı icra takipleri sebebiyle alınan haciz kararlarıyla TOKİ’nin herhangi bir ilgisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır” açıklamasında bulundu.

450 bini geçti

Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesindeki ihlal davalarını azaltmak için 23 Eylül 2012’de getirdiği Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı, 450 binden fazla kişinin “umudu” oldu.

THY en iyisi

Türk Hava Yolları (THY), havacılık değerlendirme kuruluşu Skytrax tarafından “Avrupa’nın en iyi hava yolu şirketi” seçildi.

ÖSYM’ye gönderildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4 Eylül’de düzenlenen TUS kapsamında eğitim kurumlarında 9 bin 911 kontenjan planlandığını, kontenjan dağılımlarının kılavuzda yayımlanmak üzere ÖSYM’ye gönderildiğini bildirdi.

Çiğ süt desteklemesi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 255 bin üreticiye yönelik, 1 milyon 312 bin ton çiğ süt için 1 milyar 127 milyon lira destekleme tutarını ödemeye başladıklarını bildirdi.

EYT çözümü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT konusunda çözüm aşamasına geldiklerini, taşeron işçilerle ilgili çalışmanın da tamamlandığını söyledi.

Muz üretimi

Türkiye’de muz üretimi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar sonucu 5 yılda yüzde 139,4 artarak 2021 itibarıyla 883 bin 445 tona yükseldi.

PTT anma pulu

PTT A.Ş., “bozkırın tezenesi” olarak bilinen Anadolu halk müziği sanatçısı Neşet Ertaş’ın vefatının 10. yılı anısına hazırlanan anma pulunu ve ilk gün zarfını tedavüle sundu.

Önemli düzenlemeler

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, 27. dönem son yasama yılının biraz daha yoğun geçeceğini, gündemde çok önemli yasal düzenlemeler olduğunu söyledi.

137 bin aileye eğitim

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, aile yapısının olası risklere karşı daha korunaklı hale getirilmesinin amaçlandığı Aile Okulu Projesi kapsamında, bugüne kadar yaklaşık 137 bin aileye eğitim verildiğini bildirdi.

Son bir haftada

Yurt genelinde son bir haftada 3 bin 272 düzensiz göçmen sınır dışı edilirken, sene başından yana sınır dışı edilen düzensiz göçmen sayısı 84 bin 993’e ulaştı.

Alım fiyatı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, şeker pancarı alım fiyatı yüzde 245 artışla ton başına 1450 lira olduğunu bildirdi.

Maden Sektörü

Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Emiroğlu, Sorumlu Madencilik İnisiyatifi altında bir çalışma başlattıklarını söyledi.

Otomotiv satışları

Yılın Ocak-Ağustos döneminde, toplam pazarda yerli üretim araç satışı 198 bin 561, ithal araç satışı ise 259 bin 885 oldu.

Devlet desteği

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Bizim özellikle, oyun ve yazılım ihracatçılarına yönelik çok ciddi teşviklerimiz ve desteklerimiz var. Destek kalemlerimizin en büyük kısmını da yazılıma ayırmış vaziyetteyiz” ifadesini kullandı.

TOBB çalışması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), özel sektörü, Avrupa Yeşil Mutabakatı başta olmak üzere büyük önem taşıyan yeşil dönüşüm sürecine hazırlamak amacıyla “İklim ve Çevre Portalı”nı kurdu.

3 katına çıktı

Türkiye’de konaklama ve yiyecek hizmeti sektöründe faaliyet gösteren firmaların brüt satışları, 2016-2021 döneminde yüzde 200 artarak yaklaşık 193 milyar liraya ulaştı.

THY İptalleri

Türk Hava Yolları (THY), Afrika’daki hava trafik kontrolörlerinin grevi nedeniyle yapılması planlanan bazı seferlerini iptal edildiğini duyurdu.

Bakan açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye genelinde hayvan başına 370 lira olan buzağı desteğini 500 liraya yükselttiklerini, bakanlığın yetiştirici bölgesi olarak belirlediği 22 ilde yetiştiricilere buzağı başına 900 lira ödeme yapacaklarını söyledi.

Özlük hakları

Vergi Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Ahmet Halis Başli, vergi müfettişlerinin özlük haklarının, en azından Sayıştay denetçilerinin özlük haklarına kavuşturulması gerektiğini bildirdi.