Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Ailelere destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 2,5 milyon haneye ulaşacak ‘Türkiye Aile Destek Programı’ ile 1 yıl boyunca çocukların ihtiyaçlarından, elektrik faturalarına kadar geniş bir yelpazede insanlarımıza destek olmayı hedefliyoruz” dedi.

Hatıra para

Sosyal medyada, üzerinde Ayasoyfa Camii silüetinin bulunduğu 20 TL’lik yeni madeni para basıldığı iddiası gündeme geldi. Ancak paranın, Ayasofya Camii’nin ibadete açılması anısına basılan ve 24 Temmuz 2020 tarihinde satışa sunulan bir hatıra para olduğu anlaşıldı.

Grip Aşıları

Grip aşıları 65 yaş üstü ve kronik hastalar için e-Nabız’da tanımlandı. Sistemde aşı tanımlanan, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişiler, hekimlerine reçetelerini yazdırıp, bu reçeteyle aşıyı eczanelerden temin edebilecek.

Girişimcilere destek

Abdi İbrahim’in sağlıkta sosyal inovasyon programı ‘Doz’, yeni dönemde, sağlık alanında sosyal girişimcileri destekleyecek.

1286 uçuşla birinci

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Teşkilatının (EUROCONTROL) uçuş raporuna göre, İstanbul Havalimanı Avrupa’daki en yoğun havalimanları arasında eylül ayında birinciliğini sürdürdü.

TDV desteği

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), 39 ildeki maddi imkanı kısıtlı 10 bin 48 öğrenciye, hayırseverlerin desteğiyle kıyafet ve kırtasiye yardımı yaptı.

Başvurular başladı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), resmi eğitim kurumları ile özel öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınavı’na başvurularını kabul etmeye başladı.

60 bin can alıyor

Dünya genelinde her yıl yaklaşık 60 bin kişi kuduz nedeniyle hayatını kaybederken, Türkiye’de de Sağlık Bakanlığına yılda yaklaşık 250 bin kuduz şüphelisi başvuru yapıyor.

Aday kim olur?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, katıldığı canlı yayında Millet İttifakı ve 6’lı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı ile ilgili soruları yanıtladı. “Kılıçdaroğlu’nun adaylığını koyma hakkı var, biz de aday getirebiliriz, CHP’li de olabilir. Kazanmak önemli.”

ATSO Seçimleri 5 Kasım’da

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seçimleri, Kasım ayı ilk haftasında yapılıyor. Antakya, Defne, Samandağ, Yayladağı ile Altınözü’nün bağlı olduğu ATSO seçimlerinde başkanlık için bugüne kadar Hikmet Çinçin ile Ali Kavak isimleri konuşuluyor. ATSO’nun üye sayısı, yaklaşık 10.000 civarında. Sektörel bazda ise 25 grup mevcut. Az üyesi olan gruplar, 2 Meclis ve 3 Komite üyesi, üye sayısı çok olan gruplar ise 3 Meclis ve 4 Komite üyesi çıkarıyor. Tahminen, 70 Meclis üyesi ile 95 Komite üyesi seçilecek.

Altınözü’nde 8 Mahalleye Su Verilemedi

Altınözü ilçesinin en büyük mahallelerinden 8’ine dün su verilemedi. HATSU, arıza olduğunu duyurdu.

Arıza giderildiğinde bölgeye yeniden su iletimi sağlanacağını bildiren HATSU, su verilemeyen yerleşim birimlerini de şöyle sıraladı:

Altınözü; Çetenli, Oymaklı, Babatorun, Yolağzı, Kansu, Keskincik, Mayadalı, Türkmenmezarası Mahalleleri.

İskenderunspor Store Mağazası Açılıyor

İskenderunspor Kulübü ürünlerinin satışının yapılacağı bir mağaza oluşturuldu. İskenderunspor Store Mağazası açılışı, 30 Eylül Cuma günü saat 17.00’da gerçekleştirilecek. Açılışın; Yönetim Kurulu üyeleri, teknik heyet ve futbolcuların katılımıyla gerçekleşeceği kaydedilirken, Turuncu-Mavili taraftarlar da bu özel açılışa davet edildi.

EYT’de final zamanı

Aralık’ta açıklanıyor

4 Eylül’de İstanbul Kadıköy’de bir miting düzenleyen emeklilikte yaşa takılanlar, 1999 öncesi sigortalı olanlar için o dönemki şartların geçerli olması gerektiğini açıklamıştı. Bakanlığın Aralık açıklamasının bunu karşılayıp karşılamayacağı merakla bekleniyor.

Kamu bankaları da

Kamu bankaları, Rusya ödeme sistemi Mir’den çıktı. Mir’den daha önce Türkiye’deki özel bankalar ayrılmıştı.

Bakanlık desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye Aile Destekleri Programı’nın detaylarını paylaştı: “450- 600 lira olan destek tutarımızı 850-1250 TL’ye yükseltiyoruz.”

Adalık kurbanlar

Peki ya fiyatları?

Türk Kızılay Adak Fiyatı- 2.350 TL, Türkiye Diyanet Vakfı Adak Fiyatı- 2.450 TL, Lösev Adak Fiyatı- 2.800 TL, Darüşşafaka Cemiyeti Adak Fiyatı- 3.000 TL, Darülaceze Başkanlığı Adak Fiyatı- 3.150 TL.

Afet kredisi

Dünya Bankası, İklime ve Afete Dayanıklı Şehirler Projesi için Türkiye’ye 512,2 milyon dolar krediyi onayladı.

Restoranlar endişeli

Yemek parasının nakden personele ödenmesi kararı lokanta ve restoranlarda müşteri kaybetme endişesi yarattı. Bazı restoranlar, kart yerine artık nakit ödemeyi tercih edecek müşterileri için yüzde 7 indirim hazırlıklarına başladı.

Spota taşınacak

Bazı büyük oyuncuların temmuz ortasından itibaren bankacılık hisselerinde yaptıkları yüksek hacimli kaldıraçlı işlemler sonrasında yaşanan sert düşüş ve sistemi tehdit eden sorunda çözüme yaklaşıldı. Aracı kurumlar vadeli pozisyonlarını spot piyasada üstlenecek ve bu hisseleri satamayacak.

Turizm verisi

Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkanı Maya Lomidze, Mir kart kullanımının Rus turistler için ek bir rahatlık, Türk perakendeciler için ise “iyi bir gelir kaynağı” olduğunu, ancak turist sayısını etkileyecek bir faktör olarak görmediklerini söyledi.

Doğalgaza zam

BOTAŞ, Ekim ayında, elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza yüzde 10 üzerinde zam hazırlığı yapıyor. Konutlarda kullanılan doğalgaza zam yapılmasının Ekim ayı için planlanmadığı vurgulanıyor.

TZOB beklentisi

Şeker Pancarı için

“2022 yılında çiftçinin önünü görmesi için önemli bir karar olarak tonu 800 lira olarak açıklanan avans fiyat daha sonra ton başına 1000 liraya yükseltildi. Hasadın başladığı bugünlerde, özellikle gübre ve mazottaki yüzde 300’leri aşan artışlar göz önünde bulundurulmalıdır.”

CHP tepkisi

CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’li belediyelerle ilgili sözlerine tepki gösterdi. “Kaybettiğin oyları belediyelerimize saldırarak kazanamazsın.”

Lezzet buluşması

7-8-9 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Adana Lezzet Festivali, İstanbul Feriye’de düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı.

Bakandan uyarı

Kovid-19 vaka sayılarının yeniden artmaya başladığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Kasım-Aralık öncesi hazırlığımızı yapalım, büyüklerimize bir an önce aşılarını tamamlatalım” dedi.

Doğal gaz desteği

2022 yılı kış dönemi için destek tutarları arttırıldı. Hak sahibi vatandaşlara yönelik yıllık 415 TL ile 1.150 TL arasında, ilden ile değişkenlik gösteren yardım tutarı, 900 TL ile 2.500 TL arasında olacak şekilde arttırıldı.

Yine yarasalar

Bilim insanları, Rusya bölgesindeki yarasalarda bulunan yeni bir koronavirüse karşı acil aşı geliştirilmesi gerektiğini, aksi halde insanlara bulaşan ölümcül bir hayvan virüsünün başka bir pandemiyi tetikleyebileceğini söyledi.

Görme umudu

İsveçli bilim insanları, görme kaybına neden olan “kornea sivrileşmesi” rahatsızlığına alternatif bir tedavi bulduklarını açıkladı. Normalde kornea implantı ile çare aranan hastalık, hayvanlardan elde edilen bir protein sayesinde tedavi edilebilecek.

Film hazırlığı

Erşan Kuneri projesinin hemen ardından Ayzek filmi için kolları sıvayan Cem Yılmaz, filminin okuma provalarına da başladı. Yılmaz, sevenlerinin karşısına çıkaracağı projelerin tanıtımını sosyal medya hesabı üzerinden yaptı.

TOBB verisi

Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısında %8,0 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %9,7 artış olup kapanan kooperatif sayısında %6,6 azalış gerçekleşti.

Resmi Gazete’de

Anayasa Mahkemesi, Kürdistan Özgürlük Partisi, Toplumcu Kurtuluş Partisi, İşçi Demokrasisi Partisi, Ulusal Parti, Sosyalist Emekçiler Partisi, Kürdistan Sosyalist Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Kadın Partisi’nin mali denetimlerini tamamladı.

TRT Belgesel

TRT Belgesel, yeni yayın döneminde tarihten maceraya, insan hikayelerinden bilime kadar çeşitli kategorilerde birbirinden farklı 23 yapımı seyircilerle buluşturacak.

BIST 100

Türkiye’de güneş enerjisi sektöründe faaliyet gösteren Smart Güneş Teknolojileri, 1 Ekim itibariyle Borsa İstanbul (BIST) 100 listesinde yerini alacak.

Bakanlık bildirdi

İçişleri Bakanlığı, ülke genelinde trafikte yaya önceliğine dikkati çekmek ve sürücü duyarlılığını artırmak için “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla farkındalık kampanyası başlatılacağını bildirdi.

Sosyal Konutlar

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, orta gelir grubu için sosyal konut projesine çalıştıklarını belirterek “Hem indirim hem vade konuları ile Hazine ve Maliye Bakanlığımızla faiz konusunda çalışmalarımız var” dedi.

Diyanet çalışması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Peygamberimiz, Cami ve İrşat Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası Tanıtım Toplantısında konuştu. “Camilerimizin işlevlerini gözden geçireceğiz!”

MEB seferberliği

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) başlatılan “yabancı dil seferberliği” kapsamında, ilkokul öğrencilerine yönelik dijital öğretim materyalleri ile desteklenmiş kitap setleri hazırlandı.

Doğum teminatı

Sigortam.net, doğum teminatlı poliçelerin, hamilelik başlamadan önce alınması gereken ve 1 aydan 12 aya kadar değişen bekleme sürelerine uyulması gereken bir süreç olduğunu aktararak, hamilelik başladıktan sonra da bu teminatı sunan sigorta şirketleri olduğunu belirtti.

346 milyar lira

Ağustos ayında kartlarla yapılan ödemelerde, geçen yılın aynı dönemine göre en fazla büyüme, yüzde 294 artış ve 11,2 milyar TL’lik ödemeyle hava yolları sektöründe gerçekleşti.