Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Büyükşehir desteği
kırsala, üreticiye…


Hatay Büyükşehir Belediyesi, kırsal kalkınmayı destekleyen hizmetlerine devam ediyor.
“Arıcılık eğitimleri, arı yetiştiriciliği, bakım ve besleme, arıcılıkta mevsimsel işler, gezginci arıcılık, flora ve ballı bitkiler, arıcılık hastalık ve zararları” konuları, Doç. Dr. Aziz Gül tarafından 6 Ekim’de Payas’ta verilecek. Tarım Ekonomisi eğitimlerinde ise Doç. Dr. Oğuz Parlakay, “tarım ürünlerinin pazarlanmasında yeni yaklaşımlar” başlığını 7 Ekim’de Arsuz ve Erzin’de üreticilerle paylaşacak. Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Didin de “Gıda Eğitimleri” başlığında, gıda güvenliği ve güvenirliğinden geleneksel gıdaların üretimine kadar çok sayıda içeriği 10 Ekim’de Antakya’da ilgililerine sunacak. Eğitimlerin tamamı ücretsiz ve herkese açık olacak. Vatandaşlar, eğitimlerin tarih ve yer bilgisine, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin resmi İnternet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilecek.

Tarihi Kentler Birliği Ödülü
Restorasyon Projesi için…

Tarihi Kentler Birliği’nin 21’incisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın sonuçları belli oldu. Yarışmaya bu yıl, 34 üye belediye, toplam 67 projeyle katıldı. Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya’daki Belediye Konuk Evi Restorasyon Projesi’yle, Uygulama Ödülü’ne layık görüldü.

Vali Başkanlığında

Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında; Vali Yardımcısı Harun Kaya, Mustafa Kemal Üniversitesi ve İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörleri, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı ve İl Emniyet Müdürünün katılımıyla, “İl Güvenlik ve Koordinasyon Toplantısı” gerçekleştirildi.

Bakan mesajı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Mesleki eğitim merkezlerimizle, insanlarımızın eline adeta bir altın bilezik takıp istihdam edilmelerini sağladığımız projelerimiz var” dedi.

Emekliler için

En yaşanılası yer

Fransız yatırım bankası Natixis, bu yıl ki Küresel Emeklilik Endeksi raporunu açıkladı. Raporda emeklilerin yaşayabileceği en iyi ülkeler 100 puan üzerinden değerlendirilirken 44 ülke incelendi. Açıklanan raporda Norveç, İsviçre, İzlanda, İrlanda ve Avustralya ilk 5 sırada yer aldı.

Gerip Aşıları

Satın alınabilecek

Grip aşılarının eczaneden satışı başladı. Aşılar daha önce 65 yaş üstü ve kronik hastalar tanımlanmıştı. Bugün itibarıyla isteyenler ücret karşılığında grip aşılarını satın alabilecek. Aşının bu yılki fiyatı 243 lira olarak belirlendi.

Basın örgütleri

7 basın örgütü tarafından, TBMM’ye gelmesi beklenen ‘sosyal medya yasası teklifi’ ile ilgili olarak, “TBMM’yi acil göreve davet ediyor, tüm yurttaşların haberleşme özgürlüğüne, haberin serbest dolaşımına engel olacak, tutuklu gazeteci sayısını artıracak ‘Sansür Yasası’nın geri çekilmesini istiyoruz” denildi.

Sosyal yardımlar

Yeniden düzenlenecek

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “İYİ Parti iktidarında, sosyal yardım ve hizmetlerde kademeli destek sistemine geçilecek. Engelli maaşları, yaşamsal ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenecek.”

Enflasyon düzeltmesi

2022 yılı 3. geçici vergilendirme döneminde uygulanacak yeniden değerleme oranı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yüzde 92.93 olarak belirlendi.

59 bin 791 çiftçi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 1 Ekim 2022’den itibaren e-Devlet üzerinden yapılmaya başlanan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) girişlerin 3 günde 59 bin 791’e ulaştığını belirterek, “Bu gerçekten müthiş bir ilgi” dedi.

TOKİ eliyle

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projelerine ilişkin olarak, “İnşallah 2023’ün ilk çeyreğinde bütün sözleşmelerimizi TOKİ Başkanlığımız eliyle imzalayacağız. 2 yıl içerisinde konutlarımızı bitirip etaplar halinde teslimini yapacağız” dedi.

Gözaltı sebebi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya üzerinden Kur’an-ı Kerim’e saygısızlık yapan iki kişinin İzmir’de gözaltına alındığını bildirdi. İşçi oldukları belirtilen şüphelilerin söz konusu görüntüleri yaklaşık 1 ay önce bir evde çektikleri öğrenildi.

Fezlekeler Meclis’te

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın da arasında bulunduğu 34 milletvekiline ait 65 dokunulmazlık dosyası, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Hava sıcaklıkları

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Şahin Şahbaz, hava sıcaklıklarının kuzey, iç ve batı bölgelerde azalacağını ve tüm yurtta yağışların beklendiğini söyledi.

9 ayda 8,7 milyar dolar

Ticaret Bakanlığı verilerine göre, sektörün bu yıl eylül sonuna kadar üstlendiği proje sayısı 215 olarak kayıtlara geçti. Yurt dışı müteahhitlik sektörü 1972’den eylül sonuna kadar 462,2 milyar dolar değerinde 11 bin 365 projeye imza attı.

Merkez Bankası

TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’na göre, Eylül’de tüketici yıllık enflasyonu alkol-tütün-altın hariç tüm alt gruplarda yükselirken, söz konusu yükselişe en belirgin katkı 1,55 puanla enerji grubundan geldi.

THY kampanyası

Türk Hava Yolları (THY), düzenlediği erken rezervasyon kampanyasıyla, her şey dahil tek yön 299,99 liradan başlayan fiyatlarla Türkiye’nin dört bir yanına uçma imkanı sunuyor.

Yüzde 8,7 büyüdü

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam satışları, bu yılın eylül ayında geçen yılın eylül ayına kıyasla yüzde 8,7 artarak 62 bin 84 adet oldu.

Eylül ihracatı

Ticaret Bakanı Mehmed Muş, “Eylül ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 9,2 artışla 22,6 milyar dolar olmuştur” dedi.

AYM iptali

Anayasa Mahkemesi (AYM), mahkumiyet dışındaki kararlarda sanığın sorgulanmadan, yargılamaların bir an önce sonlandırılmasını amaçlayan kanun hükmünün Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline karar verdi.

Devlet desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Anaokulu desteğimizi bu ayın ikinci haftasında ödemeye başlayacağız” dedi.

Yaban hayatına

Bakanlık çalışması

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ekipleri, son 10 yılda yaklaşık 38 bin 631 yaban hayvanını tedavi ve rehabilite ederek doğal yaşam ortamlarına kavuşturdu.

CHP’ye katıldı

AK Parti kurucu üyesi ve 22’nci Dönem Hakkari Milletvekili Fehmi Öztunç CHP’ye katıldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Partisine katılan 22’nci dönem Hakkari Milletvekili Fehmi Öztunç’a rozetini taktı.

Yüzde 298 arttı

Ticaret Bakanlığı’nın öncü göstergelerine göre Eylül’de ihracat yüzde 9,2 artışla 22,6 milyar dolara yükseldi. İthalatın yüzde 41,5 artarak 33 milyar dolar çıktığı geçen ay, Türkiye 10,4 milyar dolar ticaret açığı verdi.

Sanayici tepkili

BOTAŞ’ın tarife değişikliğine giderek enerji yoğun sektörlerde doğalgaz satış fiyatlarını günlük referans fiyata (GRF) endekslemesi, ilgili sektörlerde tepkiyle karşılandı. Düzenleme nedeniyle, kapasitelerin düşme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı dile getirildi.

Süt üreticileri

Çiğ süt tavsiye fiyatı ve prim desteğini yeterli bulmayan süt üreticileri, çözüm için dün Tarım Bakanlığı ile bir araya geldi.

Antakya Mobilyasına

Finansman desteği

Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesi: “Kooperatif Üyelerimizin finansman ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için; Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi (MOBSAN) ile Vakıf Katılım arasında işbirliği protokolü imzalandı.”

Çukurova çiftçisi

Maliyet kıskacında

Çiftçi temsilcileri 1 kilo pamuk maliyetinin kiralama ve enerji dahil edildiğinde 17 lirayı aştığını belirtiyor. Sektör temsilcileri fiyatın böyle devam etmesi halinde önümüzdeki yıl çiftçinin pamuk ekimi yapmayacağı ifade ediyor.

Resesyon sinyali

Ekonomik yavaşlama, riskten kaçış, faizlerin artışının yarattığı talep baskısına genellikle düşerek tepki veren küresel kereste fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 62 geriledi.

Yüzde 8,7 artış

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı hafif ticari araç satışlarındaki artışa paralel olarak geçen yıla göre yüzde 8.7 artışla 62 bin 84 adet oldu.