Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Cilvegözü sınır kapısı açıldı
Yolcu ve Tır giriş-çıkışları başladı
Reyhanlı ilçesi Cilvegözü sınırı kapısında asfaltlama ve inşaat çalışmaları yüzünden ara verilen giriş-çıkışlar yeniden başladı.
Dün itibariyle, Cilvegözü sınır kapısında yeniden başlatılan giriş-çıkışlar dolayısıyla büyük yığılma yaşanıyor.
Cilvegözü sınırı kapısında 5 günden beri asfaltlama ve inşaat çalışmaları nedeniyle giriş-çıkışlara kısıtlama getirilmişti.

Hatay-Konya Polisi Ortak Operasyonu
52.000 hap uyuşturucu ele geçti
Sanıklar Suriye uyruklu…
Hatay ve Konya Emniyeti KOM Polislerince yürütülen ortak operasyon sonrasında 52.000 adet uyuşturucu hap ele geçirildi. Uyuşturucunun, Konya’da, piston içerisinde yurt dışına çıkarılmak üzereyken ele geçirildiği öğrenildi.
Uyuşturucu şüphelilerinin Suriye uyruklu olduğu ve pistonların deliklerini açmak ve genişlemek suretiyle uyuşturucuyu sakladıkları ve ambalajlamak suretiyle de yurt dışına çıkarmak istedikleri ortaya çıktı.

Samandağ Belediyesi’nden Deniz Mahallesi’ne yeşil alan
Park Bitmek Üzere
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Mithat Nehir’in talimatları doğrultusunda, Tomruksuyu üzerinde park yapımına başlandı. Bu kapsamda Deniz Mahallesi’nde 1200 metrekarelik yeni park yapımına başlandı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri işbirliğiyle gerçekleştirilen park yapımının en kısa sürede tamamlanacağı belirtildi.

Serinyol J.Alayı üzerinde orman yangını
Antakya-Serinyol’da, aktif durumda olmayan 121. Jandarma Er Eğitim Alayı’nın dağ yamacındaki üst kısmında önceki gün orman yangını çıktı. Nedeni bilinmeyen yangına akşam saatlerinde müdahale edildi. Yangında bir bölüm orman örtüsü zarar gördü.

Nehir-Üniversite Öğrenci Buluşması
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, katılımcı belediyecilik anlayışı doğrultusunda gençler ile istişarede bulunmak üzere üniversiteli öğrencilerle buluşacak. Tüm Samandağlı üniversiteli öğrencileri içeren açık davetle ilgili ayrıntılı bilgi edinme ve randevu almak isteyenlerin, 0505-1925957 nolu telefonla başvurabilecekleri kaydedildi.

MKÜYÖS-2017-Ek Yerleştirme Sonuçları
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) uluslararası öğrenci seçme ve ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Adaylar, kullanıcı adı ve şifreleri ile sonuçları sistemden öğrenebilecek. MKÜ duyurusunda, adaylara hitaben, “Kabul mektupları, başvuruda kullanılmış olan mail adreslerine gönderilmektedir” denildi.

20.150 Öğretmen için son 36 saat
Belge Teslimi İçin Yarın Son…
Milli Eğitim Bakanlığı’nın, geçtiğimiz günlerde çekilen kura sonrası atamaları gerçekleşen 20.150 sözleşmeli öğretmenle ilgili belgeleri teslim süresi öne çekildi. Daha önce 9 Ağustos’a kadar verilebileceği belirtilen belgelerle ilgili dosyanın en geç yarın teslim edilmesi gerektiği hatırlatıldı. Bakanlık, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine de birer genelge gönderirdi. Genelgede, sözleşmeli öğretmen atamalarının 19/07/2017 tarihinde sonuçlandırıldığı ve 20/07/2017 tarihinde ikgm.meb.gov.tr adresinde yayımlandığı kaydedilerek şöyle denildi:
“Sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin duyuruda, ataması yapılan öğretmen adaylarının, 9 Ağustos 2017 tarihine kadar ‘belirlenen’ belgeleri atandıkları illere teslim etmeleri gerektiği duyurulmuştu. Ancak sözleşmeli öğretmenler, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Eğitimi Genel Müdürlüğü’nce yetiştirme programına alınacaklarından, söz konusu takvimde değişikliğe gidilmiş, sözleşmeli öğretmenlerin belirtilen belgeleri atandıkları illere en geç 28 Temmuz 2017 tarihine kadar teslim etmelerini ve güvenlik soruşturması veya arşiv araştırmasının 11 Ağustos 2017 tarihine kadar sonuçlandırılarak göreve başlatılmalarının sağlanması rica olunur.”

Samandağlı Kadınlara Kadın Sağlığı Eğitimi Bugün…
Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Sağlık Müdürlüğü tarafından, Samandağ Belediyesi hizmet binasında bulunan toplantı salonunda kadınlara yönelik “Genel Kadın Sağlığı” konulu bilgilendirme eğitimi yapılacağı bildirildi. Bugün saat 14.00’te gerçekleşecek olan eğitime tüm kadınların davetli olduğu ifade edildi.

20 Alkollü ehliyetine kullanım yasağı
Hatay’da son bir hafta içerisinde yapılan kontroller sırasında alkollü oldukları belirlenen 20 sürücünün ehliyetine el konuldu.
Trafik ekipleri, 20 alkollü sürücünün ehliyetine 6’şar ay süreyle el konulduğunu, ayrıca yüksek para cezaları tatbik edildiğini duyurdu.
Bu arada, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen 8 sürücü hakkında da adli işlem yapıldı.

Bozulan yollar onarılıyor …
Reyhanlı’da asfalt hamlesi
Reyhanlı ilçesinde, elektrik hattı kazı çalışmaları nedeniyle bozulan yolların asfaltlanmaya başlandığı bildirildi. Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi yaptığı yazılı açıklamada, TEDAŞ’ın altyapı çalışmasından dolayı bozulan yolların onarım çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Altyapı çalışmaları tamamlanan bölgelerde fen işleri ekiplerince sıcak asfalt serimi yapıldığını dile getiren Şanverdi, ”Değirmenkaşı Mahallesi 348. Sokak, Bayır Mahallesi Şeyh Abdurrahman Caddesi ve Mustafa Kemal Mahallesi 23. Sokak’ta yol onarım çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti de uyguluyor. İlimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Yayladağı İlçesi Karaköse, Karacurun, Çakı ve Sebenoba Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Yeniçağ Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Tavla ve Hancağız Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Karaçay ve Ataköy Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Haymaseki Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Avcılarsuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Arpaçiftlik Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Dumlupınar Mahallesi Profesör Muammer Aksoy, 197, 197/1 ve 206. Sokaklara 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Cumhuriyet Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Yeni Mahalle Aslan Sokağa 9:00-12:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Harbiye Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Gökdere Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Erzin İlçesi Yoncadüzü Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Kavalcık Mahallesi Tahafuzhane Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Anayazı Mahallesi Ak Evler, Yeşiltepe, Yeni ve Atatürk Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası
Antakya İlçesi Karlısu Mahallesi Çamlık Sokağa 10:00-18:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Alazi Mahallesi Atatürk Caddesi ve 1.Sokağa 9:30-17:30 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Yeşilyazı Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.