Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Öğretmenevi’nde Öğretmene İndirim Restoran,

Öğretmenevi’nde Öğretmene İndirim

Restoran, Kafe İndirimi %30…

Milli Eğitim Bakanlığı, ülke genelindeki öğretmenevlerine bağlı restoran ile kafelerde, 31 Aralık 2022 tarihine kadar %30 indirim uygulaması başlattı. Bakanlığın, yılın son 40 günü için bu indirimi sınırlı şekilde uygulaması dikkat çekti. Öğretmenler, halen öğretmenevlerinde %50 indirimli kalabiliyor.

TİP Genel Başkanı Hatay’a geliyor

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ile Partinin Genel Başkan Yardımcısı olan Hatay Milletvekili Barış Atay, hafta sonunda Hatay’a geliyor. TİP’li Baş ve Atay, 27 Kasım Pazar günü, Defne ilçesi Bedircan Düğün Salonu’nda saat 14.00’de gerçekleştirilecek halk buluşmasına katılım gösterecek.

Okullarda 9 günlük ara tatil bitti

Yeniden Dersbaşı

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ile liselerde olmak üzere, Türkiye genelindeki okullarda 14 Kasım tarihinde başlayan ilk ara tatil dönemi dün sona eriyor. Yaklaşık 19 milyon öğrenci, 9 günlük ara tatilin ardından dün ders başı yaptı. 2022-23 eğitim-öğretim yılının ilk ara tatili, 14 Kasım’da başladı. Dün sabahtan itibaren, ilimiz Hatay’ın 15 ilçesinde 22.711 öğretmenin eğittiği toplam 398.675 öğrenci ders başı yaptı.

Okullardaki öğretim yılı takvimi şöyle:

*23 Ocak-3 Şubat 2023’te yarıyıl tatili

*17-20 Nisan 2023’te ise ikinci ara tatil

12 Eylül 2022’de başlayan eğitim öğretim dönemi, 16 Haziran 2023’te sona erecek.

Bombacı Kadın Antakya’dan Ceyhan’a Gitmiş

13 Kasım Pazar günü İstanbul-İstiklal Caddesi’ne bomba bırakan kadın terörist Ahlam Albashır’ın Hatay üzerinden Türkiye’ye girmesine yardım eden iki şüpheli, çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandı.  Şüphelilerden birinin, insan kaçakçılığı yaptığını, Albashır ve firari şüpheli Bilal Hasan’ı Antakya’dan araç ile alıp Ceyhan’a götürdüğünü itiraf ettiği öğrenildi.

Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Albashır’ın Hatay üzerinden Türkiye’ye girmesine yardım eden Süleyman Güder ve Tareq Alkhatıb’ı yakaladı. İki şüpheli, Emniyet’teki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği, şüphelileri tutuklama gerekçesinde, Tareq Alkhatıb’ın kadın terörist Ahlam Albashır ve firari şüpheli Bilal Hasan’ı Hatay-Antakya’dan araç ile alıp Ceyhan’a götürdüğünü itiraf ettiği anlatıldı. Gerekçede, Tareq’e, Albashır’ı ve Bilal Hasan’ı götürmesini diğer şüpheli Süleyman Güder’in teklif ettiği ifade edildi.

Hakimlik delillerin tam toplanmamış olması nedeniyle, şüphelilerin tutuklanmasına karar verdi.

Antakya’daki MTAL çikolata üretti

“Benlim” Markasıyla…

İlimizdeki meslek okullarından, Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğrencileri, “Benlim” markasıyla çikolata üretti. Öğrencilerin aylık üretimi halen ayda 250 kg, hedef ise 1 ton. Okulda, Temmuz ayında kısıtlı imkanlarla elle üretilen çikolata, Milli Eğitim Bakanlığı destekleriyle kazandırılan atölyede, profesyonelce imal ediliyor. Lisede halen 5 öğretmen ve 120 öğrenci, çikolata üretimi ile ilgileniyor. Üretilen “Benlim” marka çikolata; Susamlı, fındıklı, kömbe ve kabak tatlısı aromalı olmak üzere, 4 çeşit yapılıyor. Çikolata üretimi 4 ay önce aylık 15 kg’dı, şimdilerde 250 kg, hedef ise ayda 1 ton.

Son gün 30 Aralık

Bitkisel ürünlere yönelik çiftçi desteklerinin başvuru ve ödeme tarihlerinde değişiklik yapıldı. Mazot ve gübre desteği için 30 Aralık gününe kadar yazılı başvuru yapılması düzenlemesi getirildi.

EYT çalışması

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesinde, emeklilerin SGK primlerinde indirimin konuşulduğu belirtilirken; emekli çalışanın priminin normal çalışanla eşitlenmesinin ve emekli çalışanın sigorta primlerinde 5 puanlık indirim formülünün de masada olduğu ifade edildi.

RTÜK Araştırması

RTÜK’ün “Gençlerin Medya Kullanımı ve Dijital Okuryazarlık Araştırması”, 2018 yılında gençler arasında 2 saat 51 dakika olan günlük televizyon izleme süresinin 1 saat 42 dakikaya gerilediğini ortaya koydu

Yüzde 2,9 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin Tarım-GFE verilerini açıkladı. Buna göre, tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE), Eylül’de, yıllık bazda yüzde 138,15, aylık yüzde 2,9 artış gösterdi.

İddialara tepki

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye’ye yönelik bir kara para soruşturması açılmasının ya da Türkiye’nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kara listesine alınmasının kesinlikle söz konusu olmadığını bildirdi.

Gastronomi Konferansı

7’nci Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, gastronomi dünyasını, “Sürdürülebilirlik ve Biyoçeşitlilik” temasıyla bir araya getirdi.

ODTÜ zirvede

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, YÖK’ün 23 Araştırma Üniversitesinin araştırma performans sıralamasında birinci olarak açıkladığı ODTÜ’de, araştırma geliştirme kriterlerinin ve proje desteklerinin yenilendiğini belirtti.

Personel alımı

Yargıtay’ın, sözlü sınavla 6 engelli sürekli işçi alımı ile sözleşmeli 7 bilişim personeli alımına ilişkin ilanları Resmi Gazete’de yayımlandı. Adaylar, 21-25 Kasım tarihleri arasında İŞKUR üzerinden başvuru yapabilecek.

Balıkçılık sektörü

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, son 20 yılda balıkçılara 10,2 milyar lira ÖTV indirimli yakıt desteği, 7,2 milyar lira yetiştiricilik desteği, 82,9 milyon lira küçük ölçekli balıkçılık desteği verdiklerine dikkati çekti.

TV’de yeni akım

Dünya genelinde yaygınlaşan dijital yayın platformları, neredeyse asırlık bir icat olan, kitle iletişim aracı televizyonu geride bırakıyor.

YÖK hazırlığı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, üniversiteye girecek lise mezunlarının hakkına halel getirmeden, 35 yaş üstü kadınların da ayrı bir kulvarda yüksek öğretime katılabileceği şekilde bir kontenjan çalışması yaptıklarını söyledi.

ALES yapıldı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2022-ALES/3) sonuçları, 9 Aralık 2022’de açıklanacak. Sınav sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacak.

Kadın Konukevleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kadın konukevlerinde, danışma ve rehberlik hizmetinden de yararlanan çocuklar okul sonrası etüt çalışmalarıyla destekleniyor.

Süre uzatıldı

13 milyon TL’nin üzerinde ödül, 30 milyon TL’nin üzerinde malzeme desteğinin verileceği TEKNOFEST 2023 Teknoloji Yarışmaları için başvurular 30 Kasım’da sona erecek.

Liman düzenlemesi

AK Parti, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait 14, TCDD’ye ait 5 limanda işletme sürelerinin 49 yıla kadar uzatılmasını öngören düzenlemeyi yeniden Meclis’e getirmeye hazırlanıyor.

Cumhuriyet Seferberliği

Türkiye, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına hazırlanırken, Sabancı Holding önemli bir seferberlik başlattı. Gençlerin geleceğe hazırlanması, kadınların iş gücüne katılması, iklim acil durumu ile kalıcı mücadele ve biyoçeşitliliğe destek için harekete geçen holding, ‘hep birlikte’ vurgusuyla tüm iş dünyasını “Cumhuriyet Seferberliği”ne davet ediyor.

İşverenler de bekliyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’a (EYT) ilişkin düzenlemede son dönemece girildi. Konuya ilişkin yasa taslağı, Aralık ayı içinde TBMM’ye sunulacak. İşverenler ise “İşgücü kaybı %30’lara varabilir” endişesinde!

1,3 milyar dolar

Bu yıl Ocak-Ekim döneminde 1,2 milyar dolar parite kaybı yaşayan hazır giyim sektöründe, söz konusu zarar, 17 Kasım itibariyle 1,3 milyar dolara yükseldi.

Süt fiyatı

Süt fiyatı son bir ayda 3 kez zamlanarak, üreticide 10 liranın üstüne çıktı. Süt arzında ciddi problem yaşandığını kaydeden sektör temsilcileri, sanayicinin, tedarik için üreticiye ekstradan fiyat farkı verdiğini belirtiyor.

SanatBurada!

Hepsiburada, Ressam Mehmet Sinan Kuran’ın danışmanlığında, sanatı herkes için demokratikleştirmek ve erişilebilir kılmak hedefiyle SanatBurada platformunu hayata geçirdi.

TMO ihalesi

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) 40,000 ton pirinç alımı için uluslararası ihale açtı. Ticaret kaynakları, ihalede tekliflerin 25 Kasım’a kadar verileceği ve teslimatların 5 Aralık ile 15 Şubat 2023 arasında yapılmasının talep edileceğini belirtti.

OSİAD verisi

Ostim Sanayici ve İşinsanları Derneği (OSİAD) Başkanı Süleyman Ekinci, EYT’de kademeli bir emekliliğin yararlı olacağın belirterek, “Nitelikli işgücünde büyük bir eksilme olmasını bekliyoruz” dedi.

Yüzde 103,79 arttı

Yurt dışı üretici fiyatları, bu yılın Ekim ayında, bir önceki aya göre yüzde 1,34, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 103,79 oranında artış kaydetti.

Tarımsal girdi

Tarımsal girdi fiyatları rekor tazeledi. Tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) yıllık yüzde 138,15, aylık yüzde 2,90 arttı.

Bakanlık kararı

Tokat’ta bir hastanede yoğun bakımdaki hastaya uygulanan dehşet verici şiddet görüntülerinin ardından, Sağlık Bakanlığı, hastanenin faaliyetlerini durdurdu.