Kısa kısa haberler,

Kısa kısa haberler,

ADD’den 24 Kasım kutlaması
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Hatay Şubesi, bugün, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlaması yapıyor. Etkinlik, bugün saat 14.00’da, Vilayet karşısında bulunan Dernek binasında yapılıyor.

İskenderun-Payas otoban girişinde kaza
Karı Koca can verdi

İskenderun ile Payas ilçeleri otobanında yaşanan kazada, 2 ölüm olayı gerçekleşti. Otoban girişinde, otomobil ile çarpışan hafif ticari araçtaki karı koca yaşamını yitirdi, 1 kişi yaralandı.
İskenderun- Payas otobanı gişeler mevkiinde, Kazım Üz’ün (76) kullandığı 31 YF 030 plakalı hafif ticari araç, Ramazan Yanardağ’ın
(41) idaresindeki
34 CRP 708 plakalı otomobil ile çarpıştı. Kazada Ramazan Yanardağ, Kazım Üz ve eşi Sabiha Üz (62) ağır yaralandı. 112 Acil Sağlık ekiplerince İskenderun Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan Kazım Üz ve Sabiha Üz çifti, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Bugün “öğretmenler Günü”
Bugün tüm yurtta, 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlaması yapılıyor. Hatay’da da İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizesindeki kutlamada, bugün ilk olarak saat 09.30’da Antakya Atatürk Anıtı’nda saygı duruşu ve çelenk sunumunda bulunulacak. Bunu, saat 10.30’da Meclis Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki program izleyecek. Burada İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Vali Yardımcısı Harun Kaya ve öğretmenler adına birer konuşma yapılacak, emekli öğretmenlere hediyeleri dağıtılacak.
Bugün ayrıca gece aynı yerde Öğretmenler Korosu konseri var.

Bakanlık bildirdi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamının genişletilerek, “Zorunlu Afet Sigortası”na dönüştürülmesi yönündeki çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Bakanlık desteği

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardım faydalanıcısı hanelerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için, Ekim ayında toplam 9 milyar 732 milyon lira destek verdiklerini bildirdi.

Ülke genelinde

İçişleri Bakanlığı’ndan, okul çevreleri ve servis araçlarına yönelik denetim! 22 bin 658 okul çevresi başta olmak üzere; 27 bin 288 umuma açık yer, park ve bahçeler, metruk binalar, çakmak gazı ile tiner gibi uçucu madde, alkol ve özellikle tütün mamulleri satışı yapılan yerler de denetlendi.

Öğretmenlere indirim

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu yıl da Öğretmenler Günü’nü kapsayan 24-30 Kasım haftasında bilet alan öğretmenlere, trenlerde yüzde 50, 24 Kasım tarihli PTT gönderilerinde de yüzde 25 indirim uygulayacak.

THY uygulaması

Türk Hava Yolları (THY), başlattığı “Hediye Kart” uygulamasıyla, yolcularına çevrim içi kanallar üzerinden yeni seçenekler sunuyor.

17 kadın konukevi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklamasında, “Can güvenliği riski olan kadınlarımız için ihtisaslaşmış kadın konukevlerimizde özel güvenlik önemleri alınıyor” denildi.

1,2 milyar liralık

İçişleri Bakanlığı’nca düzenlenen operasyonlarda, bu yılın 10 ayında, yasa dışı yollardan elde edilen 1 milyar 192 milyon 513 bin 441 lira ile 600 araç ve 304 gayrimenkule el konuldu.

Trafiğe kaydı yapıldı

Ekim’de 43 bin 819 otomobilin trafiğe kaydı yapıldı. Bu otomobillerin marka bazında dağılımına bakıldığında; ilk 3 sırada yüzde 16,8 ile Fiat, yüzde 10,9 ile Renault, yüzde 8,1 ile Volkswagen’in yer aldığı görüldü.

Damping soruşturması

Çin menşeli “ağır vasıta, zirai araç ve iş makineleri dış lastikleri (kauçuktan yeni dış lastikler)” ithalatına yönelik yürürlükte bulunan dampinge karşı kesin önleme ilişkin nihai gözden geçirme soruşturması açıldı.

İnceleme başlatıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) kripto para işlem platformu FTX’in ilişkili olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde inceleme başlattığını bildirdi.

Beklenti Anketi

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini düşürmeye devam etmesini bekliyor.

Türkiye ekonomisi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye ekonomisinin bu yıl sonunda 5,3, gelecek yıl ise yüzde 3 büyüme kaydetmesinin beklendiğini bildirdi.

24 Kasım’a özel

Devlet Tiyatroları (DT), 24 Kasım’da öğretmenler için 14 yerleşik bölgesindeki 14 sahnede ücretsiz temsil düzenleyecek.

Sinema sektörüne

Bakanlık desteği

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yılın son destekleme kurulu toplantısında, 32 proje için sinema sektörüne 17 milyon 340 bin lira destek kararı alındı. Böylece, 2022 içerisinde, Bakanlık tarafından 293 proje için sinema sektörüne sağlanan toplam destek miktarı 92 milyon 198 bin lira oldu.

Başvurular sürüyor

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında T3 Vakfı yürütücülüğünde gerçekleştirilen Tarım Teknolojileri Yarışması başvuruları devam ediyor.

Okullarda yeniden

Okullardaki Kızılay Kollarını yeniden canlandırmak amacıyla imzalanan protokol kapsamında, her okulda Kızılay ile ilişkilerin yürütülmesi için bir öğretmen görevlendirilerek, ilk yardım ve afetlerde doğru davranışlar eğitimi verilecek.

MEB açıkladı

Kasım ayı LGS örnek sorularının çözümlerine, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün YouTube kanalından ulaşılabiliyor.

Stok sıkıntısı!

Tedarikin zor, hammaddenin pahalı olduğu pandemi sürecinde stoka çalışmak zorunda kalan üreticiler, şu anda talep düşüklüğü nedeniyle zor günler geçiriyor. Fabrikadan bayiye her kesim, depodaki stoku eritmeye yoğunlaştı.

Turizm sektöründe

Kış hareketliliği

Pandemi sonrası ilk yaz sezonunu tam dolulukla kapatan Türk turizmi, kış sezonunda da son 5 yılın en hareketli dönemini geçirmeye hazırlanıyor.

Yüzde 82 arttı

Türkiye banka dışı finans sektörünün işlem hacmi, bu yılın ilk 9 ayında %82 oranında artışla 357,8 milyar liraya ulaştı. Söz konusu dönemde işlem hacimlerinde finansal kiralamada %80,9, faktoringde %90,5, finansman sektöründe %52,2 oranında artış kaydedildi.

26 Kasım’a kadar

Bu yıl 21’incisi düzenlenen ve dünyanın en büyük örtüaltı tarım fuarı olan Growtech Fuarı’nda 27 ülkeden 571 katılımcı bir araya geliyor.

Altın verisi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap Sistemi’nin başladığı 1 Mart’tan 23 Kasım’a kadar toplam 13 ton 513 kilogram altın toplandığını, bunun bir rekor olduğunu söyledi.

Twitter açıklaması

Twitter, kimlik hırsızlığı korkuları nedeniyle onaylı hesap olarak bilinen “mavi tik” uygulamasının yeniden başlatılmasını ertelediğini açıkladı.

TOBB verisi

Bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı %4,5 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %14,9 oranında azalmış olup kurulan kooperatif sayısı %13,2 arttı.