Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Benzine Zam!

Litre Artışı 55 Kuruş

Akaryakıt ürünlerinden benzin, dün sabah sürpriz bir şekilde zamlandı. 24 Kasım Perşembe gününden geçerli olmak üzere motorin grubunda 95 Kuruş indirim, benzin grubunda 55 kuruş zam geldi. Fiyat değişiklikleri pompaya yansıdı. Motorin litre fiyatı 24.79 lira, benzinin litre fiyatı ise 21.20 lira oldu.

Dişhekimleri Briç Turnuvası Yarın

Hatay Dişhekimleri Odası, “Dişhekimleri Günü” kutlamaları kapsamındaki geleneksel Briç Turnuvası’nı yarın düzenliyor. Briç Turnuvası, 26 Kasım Cumartesi günü saat 14.30’da Antakya Kadınlar Kulübü’nde .

İMO 68. Yıldönümü Gecesi

2 Aralık Cuma…

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Hatay Şubesi, kuruluşunun 68. Yıldönmümünü önümüzdeki hafta içinde bir balo ile kutluyor. İMO Hatay Şubesi açıklamasına göre, 2 Aralık Cuma günkü gecede, meslekte 50, 40 ve 26 yılını tamamlayan kıdemlilere Şükran Plaketi verilecek. Etkinlik, 2 Aralık Cuma günü Oda binasında saat 15.00’te yapılacak ve konuklara kokteyl verilecek.

Polis Akademisinde Fakülte

Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaştı. TBMM’de, Çarşamba gece yarısına kadar devam eden Genel Kurul çalışmaları sonunda; Polis Akademisinde İç Güvenlik Fakültesi Kurulması, Polislerin Özlük Haklarının İyileştirilmesi, Emniyette Sağlık Sebebiyle Memuriyetten İlişiği Kesilenlere Geri Atama İmkanı gibi bir çok yeni düzenlemeler içeren 366 sıra sayılı kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı.

Medeniyetler Korosu Konseri Reyhanlı’da

Reyhanlı Cemil Meriç İrfan ve Sanat Günleri kapsamında gerçekleştirilecek olan Medeniyetler Korosu Konseri bugün yapılıyor. Bugünkü Medeniyetler Korosu Konseri, Reyhanlı’da Fatih Tosyalı AİHM Salonu’nda saat 19.00’da başlıyor.

Resmi Gazete’de

2023 yılında ceza, harç ve bazı vergilerdeki artışı belirleyen yeniden değerleme oranı yüzde 122,93 olarak ilan edildi. Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

CHP’de 3 Aralık

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD ve İngiltere gezileriyle ilgili eleştirilere, 3 Aralık’ta “vizyon belgesi” açıklamasıyla yanıt vermeye hazırlanıyor.

ÖTV düzenlemesi

Motor silindir hacmi 1600 metreküp altındaki araçlarda %45 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 120 bin liradan 184 bin liraya, %50 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 150 bin liradan 220 bin liraya, %60 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 175 bin liradan 250 bin liraya, %70 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 200 bin liradan 280 bin liraya yükseltildi.

Babacan eleştirisi

Demokrasi ve Atılım Partisi Genel Başkanı Ali Babacan; TRT, Demirören, Doğuş, Turkuaz, Acun Medya ve diğer bazı medya kuruluşlarının, Partinin tanıtım filmini para karşılığında yayınlamayı reddettiklerini söyledi.

Tahir Elçi Davasında

‘Çocuk’ Gerginliği…

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi cinayeti sanıklarının yargılandığı davada gerginlik yaşandı. Elçi Ailesinin Avukatı Neşet Girasun, Hakimlere, “Çocuklarınıza iyi bir hikaye bırakın” diye seslendi. “Çocuklarımı karıştırma, geç yerine” diyen mahkeme başkanı, heyetle birlikte salonu terk etti.

Kara Harekatı

Son iki günde yaptığı açıklamalarla Suriye’nin kuzeyine kara harekatı yapılacağının işaretlerini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Grup Toplantısı’nda; Tel Rıfat, Menbiç ve Ayn el Arab’ı temizleyeceklerini söyledi.

TCMB’ye Mevduat

Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı sözcüsü, Riyad’ın, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) 5 milyar dolarlık mevduat yatırmasının ele alındığını söyledi.

Vizyona giriyor

Russell Crowe’un yönetmenliğini yapıp başrolünü Elsa Pataky ve Liam Hemsworth ile paylaştığı “Tehlikeli Oyun”, izleyiciyle buluşacak.

81 ilden geldiler

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenler ile Anıtkabir’i ziyaret etti.

Sağlık Bakanlığı

Kuduz aşısı alacak

Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün ihtiyacı için 1 milyon 500 bin doz kuduz aşısı almak için ihale açtı.

Depremin ardından

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından 2 milyondan fazla kişi, e-Devlet üzerinden, evinin altından fay hattı geçip geçmediğini sorguladı.

Sonuçlar açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) düzenlenen 2022 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarına, https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle ulaşabilecek.

Unutmadılar

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencileri, Öğretmenler Günü’nde, seslendirdiği “Mağusa Limanı” türküsüyle hafızalara kazınan Şehit Müzik Öğretmeni Aybüke Yalçın’ı andı.

Personel alımı

Diyanet İşleri Başkanlığı, taşra teşkilatındaki açık pozisyonlar için sözlü sınav sonucuna göre 500 imam hatip ve müezzin kayyım alacak. Adaylar, 28 Kasım-8 Aralık’ta “https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav” internet adresi üzerinden başvuru yapabilecek.

EGM duyurusu

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce, sosyal medyada “dezenformasyon içerikli provokatif bu ve benzeri paylaşım yapan hesap yöneticileri” hakkında yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

1 ay ertelendi

Düzce’de faaliyet gösteren mükelleflerin, Kasım ayının sonuna kadar vermeleri gereken beyanname ve bildirimlerin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk edecek vergilerin ödeme sürelerinin 1 ay ertelendiği bildirildi.

Deprem önlemi

Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği (AHDER) Başkan Yardımcısı Olcayto Satı, “Evde sabitlenmeyen eşya, depremde yaralanmalara neden oluyor” dedi.

Gelir İdaresi Başkanlığı

Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan, “İnteraktif Vergi Dairesinin logosu ve ekran görüntüleri kullanılarak sahte internet siteleri oluşturulduğu tespit edilmiştir” açıklaması yapıldı.

Güven endeksi

Güven endeksi, Kasım’da, geçen aya oranla hizmet sektöründe yüzde 1 azalırken, perakende ticaret sektöründe yüzde 2,1, inşaat sektöründe yüzde 1,2 arttı.

%75,9 seviyesinde

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), Kasım’da, bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak yüzde 75,9 seviyesine geriledi.

Ankara’da buluşuyor

Devlet Tiyatrolarınca (DT) bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Ankara Buluşmaları” kapsamında, yerli yazarların oyunları başkentli sanatseverler için perde dedi.

5 Aralık’ta başlayacak

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tamamlanacak “bütçe maratonu”, 5-16 Aralık’ta TBMM Genel Kurulunda sürecek.

Aile Diş Hekimliği

Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’de pilot uygulaması yapılan “Aile Diş Hekimliği” modeli, altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirilecek.

TOBB verisi

Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısı %14,1 azalmış olup kapanan kooperatif sayısında %17,7 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %37,6 artış gerçekleşti.

Açlık sınırı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, temel gıda fiyatlarında yaşanan yüksek artışlar nedeniyle dört kişilik bir aile için kasım ayında açlık sınırının 8.657 TL’ye yükseldiğini, yoksulluk sınırının ise 25.422 TL’ye çıktığını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı

Güney Kore ve Vietnam menşeli polyesterlerden iplik ithalatına yönelik dampinge karşı kesin önlem uygulanması kararlaştırıldı.

Sanayiciler eleştirdi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, “Finans sisteminin gerek bankacılık gerekse finans kesimini yoran, sürekli değişen farklı tebliğlerle yönetilmesi iş dünyasında stres yaratıyor” dedi.

Zincir Marketler

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, zincir marketlerdeki fiyat artışı iddialarını ilişkin olarak, “Mevzuatın elverdiği ölçüde idari ve cezai yaptırımları uyguluyoruz” dedi.

Destekler artmalı

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, sertifikalı tohum kullanım desteklerinin maliyet artışları karşısında yetersiz kaldığını belirterek, “Sertifikalı tohumda üretim, fidanda ise hem üretim hem kullanım destekleri hiç artmıyor. Bu desteklerin artmasını istiyoruz” dedi.