Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hastane kantin ihalesi 14 Aralık’ta

2 Yıllığı 3 Milyon 360 Bin Tl

İlimiz Dörtyol Devlet Hastanesi kantini, ihale ile kiralanıyor. İhale, 14 Aralık tarihinde Antakya’da yapılacak. İhalede muhammen bedel, 2 yıllık için toplam 3 Milyon 360 Bin Lira şeklinde belirlendi. Dörtyol Devlet Hastanesi (Yeni Bina) Kantin-Kafeterya alanı ihalesi, Antakya-Odabaşı Mahallesi’ndeki, eski SSK Hastanesi olarak bilinen binada 14 Aralık Çarşamba saat 10.00’da gerçekleşecek. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, Dörtyol Devlet Hastanesi (Yeni Bina) kantin-kafeterya yeri ihalesinin geçici teminat bedelinin 336.000.00 TL, 24 aylık tahmini kira bedelinin ise 3.360.000.00 TL olduğunu duyurdu.

Barış Korosu Bugün Reyhanlı’da

Yazar-Edebiyatçı Mehmet Karasu’nun koordinesindeki Barış Korosu konseri, bu akşam Reyhanlı’da. Reyhanlı Belediyesi ev sahipliğinde hafta sonu başlatılan Cemil Meriç Günleri kapsamında, Barış Korosu, Reyhanlı- Tosyalı Konferans Salonu’nda, “Sinan Yağmur ile Neşet Ertaş Gecesi” adı altında bu akşam bir konser veriyor.

Müzikseverlere açık ve ücretsiz olan konser, saat 19.00’da başlayacak.

Dörtyol’da Üst Araması

Polis, Dörtyol ilçesinde bir kişide yaptığı üst aramasında uyuşturucu ele geçirdi. Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince, uyuşturucu madde imal ve ticaretine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, 25 Kasım Cuma günü S.A.’nın yapılan üst aramasında ve Dörtyol Numune Evler Mahallesi’nde bulunan ikametinde yapılan aramada;

▪️45 gram metamfetamin,

▪️20 gram esrar,

▪️1 adet hassas terazi,

▪️1 adet özel reçeteye tabii hap ele geçirildi.

Olayla ilgili olarak, S.A. hakkında, TCK 188. Madde’den adli işlem yapıldı ve adli makamlara sevk edilmek üzere gözaltına alındı.

Diyanet 500 İmam-Müezzin Alıyor

Başvurular dün başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı, taşra teşkilatındaki açık pozisyonlar için, sözlü sınav sonucuna göre 500 imam hatip ve müezzin kayyım alacak. Diyanet İşleri Başkanlığı açıklamasına göre, başvuru şartlarını taşıyan adaylar, 28 Kasım-8 Aralık tarihleri arasında “https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav” internet adresi üzerinden başvuru yapabilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 2020, 2021 ve 2022’de yapılan Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı’nın (MBSTS) herhangi birinden en az 50 puan alması gereken adayların, sözlü sınavda ise en az 70 puan alması şartı aranacak. Ankara’da yapılacak sözlü sınavın tarihi, başvuruların tamamlanmasının ardından ilan edilecek.

Tahir Elçi Vakfı’ndan

Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı tarafından, Diyarbakır’da öldürülen dönemin Baro Başkanı Tahir Elçi’nin anısına verilen insan hakları ödülünün ilki, İran’da, polisin gözaltına aldıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini’nin ailesine verildi.

Patent başvurusu

Küresel fikri mülkiyet başvuruları, 2021 yılında yaşanan salgına rağmen rekor sayılara ulaştı. BM raporuna göre, Türkiye, patent başvurusu en fazla reddedilen ülke oldu.

Eczacılardan miting

Türkiye’de döviz kuru artışı nedeniyle yaşanan ilaç sıkıntısı başta olmak üzere, ekonomik koşulları ve hak kayıplarını gündeme getirmek amacıyla, 14 yıl sonra eczacılar meydana çıktı.

Kadına Şiddet

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Güneydoğu’da son bir yıl içinde 117 kadının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

17 bin terörist

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları ile 6 yılda 16 bin 913 teröristi etkisiz hale getirdi.

Bakanlık verisi

İçişleri Bakanlığı’nca uygulamaya alınan e-Doğum Projesi kapsamında, 161 bin 853 bebeğin nüfus kaydı, doğduğu sağlık kuruluşunca elektronik ortamda aile kütüklerine tescillendi.

Suriye mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bundan sonraki süreçte nasıl Mısır ile bu iş yoluna girdiyse, aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz” dedi.

OSB serası

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi (Osmaniye OSB), hayata geçirdiği Muz Serası Projesi’yle, Türkiye’nin ilk karma OSB’si olma yolunda emin adımlar ilerliyor.

Bakan açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Toplam su tüketimimizin yüzde 76’sı doğrudan tarımsal sulamaya gidiyor, yüzde 24’lük kısmı da sanayi ve evlerde kullanılıyor” dedi.

TÜRSAB seçimleri

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 25. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimde, Firuz Bağlıkaya, Ali Bilir, Bilal Korkmaz ve Eyüp Kartal yarıştı. Sandık başına giden üyelerin 2 bin 302’sinin oyunu alan Bağlıkaya, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yeniden seçildi.

Gelirde düşüş

Yurttaşlarının ortalama refah düzeyinin göstergesi olarak, kişi başına milli gelirine göre yapılan ülkeler sıralamasında 1980’de 55’inci, 1990’da 51’inci, 2000’de 66’ncı olan Türkiye, 2022’de 81’inciliğe düşüyor.

EYT’de geriye sayım

EYT yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile alakalı yasa çalışmasının 2023 yılı Ocak ayında kanunlaşması bekleniyor. Çalışmanın içeriği belli olmasa da 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar EYT’den yararlanabilecek.

Trafik Sigortası

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Trafik sigorta basamakları daha da genişletilerek hiç cezası olmayan sürücüler için verilecek yüzde 50 teşvik oranı artırılmalı.”

Sektör sıkıntılı

24 Kasım Perşembe günü ÖTV matrah artışı yapılsa da Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt ve birçok sektör temsilcisi, yapılan güncellemenin beklentileri karşılamadığını ifade ediyor.

Konut sektörü

Hem konut kredi faizlerinin yükselmesi hem de verilen kredi miktarının 300 bin TL bandında kalması Türkiye’de konut satışlarını sert şekilde düşürürken, sektörün gözü, kamunun başlatacağı kampanyaya kilitlendi.

Marketlerdeki fiyatlar

Zincir marketlerdeki fahiş fiyat artışlarına karşı alınacak yeni önlemler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısında da masada yer aldı.

Hububat/Bakliyat

Hububat ve bakliyat sektörünün son 2 aydır 1 milyar doların üstünde ihracat başarısı gösterdiğini kaydeden TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, sektörün artık milyar dolarlık ihracat liginde yer aldığını söyledi.

İddialara yalanlama

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, son günlerde kamuoyunda ifade edildiği üzere, 1 TL’nin üretim değerinin 3 TL olduğu beyanının kesinlikle yalan ve gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Üreticinin sıkıntısı

Komisyon engeli…

Ziraat Bankası tarafından kullandırılan faizsiz krediden yüzde 1,5 kesinti yapılması ve karta yatırılan desteklemenin sadece belli yerlerde geçmesi çiftçiye engel teşkil ederken, sektör temsilcileri, çiftçilerin yarısının komisyonu göze alarak kartı kullandıklarını söylüyor.

Vatandaş şikayeti

Vatandaşlar, yeni yılda araç muayene ücretlerine Yeniden Değerlendirme Oranı’nda (YDO) yapılması planlanan yüzde 123 zammın çok yüksek olduğunu dile getiriyor.

TOBB verisi

Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısı %14,1 azalmış olup kapanan kooperatif sayısında %17,7 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %37,6 artış gerçekleşti.

İşveren talebi

Bloomberg HT yayınına katılan iş dünyası temsilcileri, işgücünün yaklaşık üçte birinin EYT’li olduğunu belirtirken, yetişmiş işgücünün aniden iş hayatından çekilmemesi için kademeli geçişin uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

Beyin göçü

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gönül Kamalı, 2021’de 30 bin yazılımcının yurt dışına gittiğini belirtirken bu sayının 100 bine kadar çıkabileceğine dikkat çekti.

21 ildeki 18 arazi…

18 YEKA olarak belirlendi

Adıyaman, Amasya, Ankara, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Çorum, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Karaman, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Samsun, Sivas, Siirt, Tokat, Trabzon ve Yozgat illerinde, rüzgar enerjisine dayalı 18 YEKA belirlendi.