Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Cemil Deniz Vefat Etti

Arsuz’un ve İskenderun’un tanınmış siması, Forbes Meyan Kökü İşletmeciliği Fabrikası personeli Cemil Deniz, vefat etti. Üç gün önce vefat eden; Corç, Mihail ve Nikola Deniz kardeşlerin babası Cemil Deniz, dün toprağa verildi.

ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Kent Konseyi Çocuklara Mont Dağıttı

Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Hatay Kent Konseyi Gençlik Meclisi, 7 ile 12 yaş arası ihtiyaç sahibi çocuklara mont dağıtımını sürdürüyor. Daha önce birkaç ilçeye giden Kent Konseyi üyeleri dün de İskenderun’daydı. İskenderun’da, ihtiyaç sahibi 7-12 yaş arası çok sayıda çocuğa mont hediye edildi.

Amanos Tünelinde İlk İhale Oldu

Amanos Tüneli ile ilgili projede, İskenderun-Payas kara yolunun 1. etap asfalt ihalesi yapıldı. Milletvekili Abdulkadir Özel, 16.8 kilometreyi kapsayan yolun yapımı için dün ihalenin gerçekleştirildiğini bildirdi. İkinci etap Payas-Toprakkale karayolunun da kısa süre içinde projesinin tamamlanıp ihaleye çıkılacağı belirtildi.

Fazıl Say Boşandı

Dünyaca ünlü Piyanist Fazıl Say, eşi Ece Dağıstan ile evliliğini sonlandırdı. Ece-Fazıl çifti, dün İstanbul Adliyesi’nde tek celsede boşandı. İkili, 2019 yılında İtalya’nın Milano kentinde nikah masasına oturmuştu.

Hatay dahil 7 İl’de

“Ev hanımları için ek iş” vaadiyle dolandırıcılığa, 21 gözaltı! Soruşturma doğrultusunda, polis ekipleri; İzmir, Adana, Antalya, Hatay, Kastamonu, Mersin ve Van’da belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Zanlıların, önemli bölümü ev kadınları olmak üzere, 500’e yakın kişiyi yaklaşık 4 milyon 500 bin lira dolandırdığı öne sürüldü.

Yüzde 104,28 arttı

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE), Ekim’de, aylık bazda yüzde 2,05, yıllık bazda yüzde 104,28 artış gösterdi.

Tüketim harcamaları

Yüzde 19,9 arttı

Yerleşik hane halklarının tüketim harcamaları, yılın üçüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 19,9 yükseldi.

Sınav verisi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Öğretmenlerimizin yüzde 99’u sınava girdi, yüzde 97’si başöğretmen ve uzman öğretmen oldu. Öğretmenlerimiz bir kez daha öğretmenlik yaptı. O siyasi liderlere, o manipülatörlerin hepsine bir kez daha ders verdi” dedi.

Kadro müjdesi

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Kadro müjdesinin süresizlerde oluşturduğu sevincin süreli sözleşmelilerde de yankı bulması için TBMM Komisyon ve Genel Kurul aşamasında gayretimiz devam edecektir” ifadesini kullandı.

Bankacılık sektörü

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü, Ekim itibariyle, 2021 sonuna kıyasla yüzde 46,0 artarak 13,5 trilyon liraya ulaştı.

Tarım yatırımlarında

Destek tutarları artırıldı

Kırsal kalkınmada tarıma dayalı yatırımların desteklenmesinde hibeye esas proje tutarı limitleri yükseltildi. Akıllı tarım uygulamalarında damla sulama ile gübreleme çözümleri destek kapsamına alındı.

Yüzde 20,5 azaldı

Türkiye’nin doğal gaz ithalatı, Eylül’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,5 azalarak yaklaşık 3 milyar 401 milyon metreküp oldu.

Bakan açıkladı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Spor Bilimleri Fakültelerinde 6 dönemlik eğitim sonrası artı 2 dönemi, Bakanlığımızın tüm tesislerini bu işe açarak, 6+2 şeklinde yeni bir uygulamaya geçiyoruz” dedi.

Ekim İhracatı

Türkiye’nin ihracatı, Ekim’de, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 artarak 21 milyar 328 milyon dolar, ithalatı yüzde 31,4 yükselişle 29 milyar 202 milyon dolar oldu.

Helal Pazarı

9. Helal Expo Fuarı’nı 32 bin kişi ziyaret etti. 117 ülkeden 8 bin 674’ü yabancı olmak üzere, toplam 31 bin 905 kişinin ziyaret ettiği fuarda, 1 milyar dolarlık iş hacmi oluştu.

Gündem: Suriye

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Türkiye’nin üç askeri müdahalesi olmasaydı, Zeytin Dalı Harekatı’ndan Fırat Kalkanı’na kadar, Suriye’nin toprak bütünlüğünü temin etmek mümkün olmazdı” dedi.

Kadına Şiddet

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, kadına şiddet her alanda bitene kadar mücadelelerinin devam edeceğini bildirdi.

TBMM’de tören

Vefat eden 15. Dönem Hatay Milletvekili Mehmet Sönmez için TBMM’de tören düzenlendi. Törene, Sönmez’in ailesi ve yakınları yanı sıra TBMM İdare Amiri ve CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç ile bazı Milletvekilleri katıldı.

Kura ve KPSS ile…

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, Sağlık Bakanlığı’na alınacak personelin KPSS ve kura yöntemiyle belirleneceğini belirtti.

81 İl Müdürüyle…

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 81 ilin Milli Eğitim Müdürleriyle, Diyarbakır’da düzenlenen toplantıda görüştü. Toplantıda, Bakanlığın yürüttüğü eğitim politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Toplantıda, Milli Eğitim müdürleri de söz alarak, görüş ve önerilerini dile getirdi.

YÖK bildirdi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının kontenjanlarını belirlerken, öğrencilerin barınma kapasitelerini de dikkate almak istediklerini söyledi.

Hatay’a da örnek

Nevşehir’in Ürgüp ilçesini ziyaret eden yerli ve yabancı turistler ile ilçe sakinlerine cep rehberliği yapacak “Visit Ürgüp” mobil uygulaması kullanıma açıldı.

Tek Ses Projesi

HIV ile ilgili farkındalık yaratmak için hekimler, dernekler, sivil toplum kuruluşları, gazeteciler ve tanınmış kişilerin yer aldığı “Tek Ses Projesi” hayata geçirildi.

Bakan Koca’dan

Kovid rakamları

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Vakalar, 3 binlerde… Önümüzdeki dönemde de büyük bir artış olacağını düşünmüyorum. Çin’deki gibi bir tedbir alma durumumuz da asla söz konusu olmayacak.”

İttifaklar zorunlu

Saadet Partisi Osmaniye İl Divan Toplantısı’nda konuşan Saadet Partisi Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, “Yeni sistem ittifakları zorunlu kılıyor” dedi.

3 toplantı sonrası

Türkiye’nin merakla beklediği 2023 asgari ücret zammı, yeni yıl öncesinde belli olacak. Asgari ücret tespit komisyonu yapacağı 3 toplantının ardından, asgari ücrette yeni tutarı belirleyecek.

CHP’den teklif…

Promosyonlar için

Promosyonların tamamının işçilere ödenmesinin zorunlu hale getirilmesi amacıyla, kanun teklifi hazırlandı. CHP tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan teklifin altında Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzası var.

Dış ticaret açığı

Türkiye’nin ihracatı, Ekim’de, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3 artarak 21,3 milyar dolar oldu. İthalat yüzde 31,4 yükselişle 29,2 milyar dolara ulaştı. Dış ticaret açığı, Ekim’de, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 421,7 artarak 7,8 milyar dolara yükseldi.

Esnafın beklentisi

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Trafik sigorta basamakları daha da genişletilerek hiç cezası olmayan sürücüler için verilecek yüzde 50 teşvik oranı artırılmalı.”

İmza kampanyası

Sosyal medyada bir araya gelen bir grup, Antalya’da yabancılara konut satışının yasaklanması için imza kampanyası başlattı. Change.org’da kısa sürede yayılan imza kampanyası 10 bine ulaştı.

Destek kararı…

Resmi Gazete’de

Yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararda düzenlemeler yapan Cumhurbaşkanı kararına göre, endüstri bölgelerinde gerçekleştirilecek asgari 3 milyar TL tutarındaki liman ve depolama tesisi yatırımlarının stratejik olarak desteklenmesine karar verilebilecek.

Nakliyede son durum:

Analizler yine uzadı!

Türkiye’den Avrupa’ya ihraç edilen yaş sebze ve meyvelerin Bulgaristan’da analizlerin uzun sürmesi nedeniyle Türkiye tarafından 800’e yakın TIR’ın uzun kuyruklar oluşturmasına neden oldu.