Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Altınözü-Keskincik’te traktör devrildi

1 Ölü…

Altınözü ilçesine bağlı Keskincik kırsalında, traktör devrilmesi sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti. Acı olay, Keskincik-Kansu Mahallesi, Tuleyciye Çiftliği yolunda yaşandı. Devrilen traktörün altında kalan sürücü Hasan Hammuş adlı 27 yaşındaki genç, olayda can verdi. Traktör kazasında ölen Hasan Hammuş’un Suriye uyruklu olduğu öğrenildi.

ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesine başsağlığı diler.

Motorinde İndirim

Akaryakıt türlerinden motorine, litrede 70 kuruş indirim geldi. Bu sabah gelen indirimle birlikte, motorinin litresi 23 liradan satılacak.

Dörtyol’da İş Kazası

6.Kattan Düşen İşçi Can Verdi

İlimiz Dörtyol ilçesindeki iş kazasında, 1 kişi hayatını kaybetti. Dörtyol ilçesinde, güneş enerjisi tamiri sırasında dengesini kaybederek çatıdan düşen işçi, hayatını kaybetti.

Acı olay, Dörtyol’un Özerli Mahallesi’nde yaşandı. 6 katlı bir binanın çatısında bulunan güneş enerjisi panelini tamir etmeyen çalışan Lokman A. adlı işçi, yaklaşık 15 metre yükseklikten merdiven boşluğuna düştü. Ağır yaralanan Lokman A., ambulansla kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı ve hayatını kaybetti.

211 Nolu Otobüs Güzergahı Değişti

Antakya’daki şehir içi yolcu taşımacılığında, 211 No’lu otobüsün Kampüs-EXPO hattı çalışma saatlerinde değişikliğe gidildi. Vatandaşın yoğun talebi üzerine, 06:40-18:00 saatleri arasında faaliyet gösteren 211 No’lu otobüs, seferlerini 06:10-19:00 saatleri arasında yapacak.

14 Aralık’ta yeniden

İşçi ve işveren kesiminin başkanları, 1 Aralık’ta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in daveti üzerine Bakanlıkta bir araya gelip, asgari ücret görüşmelerinin takvimini belirlemişti. Buna göre komisyon ilk toplantısını 7 Aralık’ta, ikinci toplantısını ise 14 Aralık’ta yapacak.

Önemli karar

Hürriyet yazarlarından Oya Armutçu, Ankara 11. İcra Hukuk Mahkemesi’nin, geriye dönük enflasyon farkı isteyen ev sahibinin talebini reddettiğini yazdı.

TÜİK verisi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklamaya göre, aylık bazda yüzde 2,88 artan enflasyon, yıllık olarak yüzde 84,39 oranında gerçekleşti.

Suriyeli seçmen

T24’ten Eray Görgülü’nün sorularını yanıtlayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Suriyeli seçmen sayısının 2019 yılına oranla yüzde 85 arttığını kaydetti. Savaş, “Bu, Türkiye için de Hatay için de bir risktir. Sıkıntı yaşamıyorsak, halkın empatisinden” dedi.

Asgari tartışması

Asgari ücret için “kırmızı çizgimiz” diyerek verdiği rakam tepki çeken Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Ben pazarlık masasında bana sorulduğunda, açlık sınırı ortada ben bunun üzerini konuşacağım demek istedim” dedi.

Kadın çağrısı

Oyuncu Ezgi Mola, Altın Kelebek Ödülleri’nde sahneden milletvekillerine kadın cinayetleri için çağrı yaptı. Ezgi Mola’nın bu çağrısına ilk yanıt İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den geldi. “”Değerli Ezgi Mola’nın, içten ve haklı talebine asla duyarsız kalmayacağız.”

Kasım Enflasyonu

Harcama verileri

Ana harcama grupları itibariyle, Kasım’da, bir önceki aya göre azalan ana grup yüzde 1,42 ile giyim ve ayakkabı olurken, en az artış gösteren ana gruplar yüzde 0,25 ile eğitim, yüzde 1,02 ile sağlık oldu.

8,5 milyon hektar

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2023 yılı sonuna kadar toplulaştırılan arazi büyüklüğünü 8,5 milyon hektara ulaştırmak için çalışmalarını hızlandırdı.

Bakanlık açıkladı

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, “Kasım’da, tüm terör örgütlerine yönelik operasyonlarda; 78’i PKK/KCK, 24’ü DEAŞ, 1’i sol terör örgütü mensubu, 103 terörist etkisiz hale getirildi” ifadelerini kullandı.

2 dalda ödüle aday

Dünyada gastronomi alanında en prestijli ödül olarak kabul edilen Gourmand World Cookbook Awards 2023 seçkisinde, “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı, “Gastrodiplomasi” ve bu yıl ilk kez verilecek “First Lady” kategorilerinde ödüle aday gösterildi.

Bakan bildirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Önümüzdeki aydan itibaren etkisini gösterecek baz etkisiyle, enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi daha keskin hissetmeye başlayacağız” ifadelerini kullandı.

Fiyatı artanlar

Tüketici fiyatları bazında, Kasım’da en fazla fiyat artışı yüzde 17,58 ile tereyağında, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 5.56 ile çocuk giyim eşyasında görüldü.

Kadınların oranı

Seçme ve seçilme hakkı elde etmesinin 88’inci yılında, kadınlar, TBMM’de yüzde 17,1 oranında temsil ediliyor. Dünya parlamentolarındaki kadın temsilini gösteren listede, Türkiye 129’uncu sırada yer alıyor.

2023 bütçe maratonu

TBMM Genel Kurulu’nda yarın başlayacak ve kesintisiz 12 gün sürecek 2023 yılı bütçe maratonunda bu hafta Meclis ve 15 Bakanlığın bütçesi görüşülecek.

Siyaset Akademisi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, akademinin ilk dersini, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınan 5 Aralık’ta verdi.

Başarılı öğrenciler

TÜBİTAK Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması’nda birincilik ödülü kazanan öğrenciler, 2023’te 7. Ulusal Antarktika Bilim Seferi heyetine katılarak, Beyaz Kıta’da projelerini test etme imkanını elde edecek.

Yüzde 90 olacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, FATİH Projesi kapsamında, dersliklerin %90’ının yıl sonuna kadar etkileşimli tahta ile buluşacağını belirtti.

802 Milyar Dolar

Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’e girerken, yabancılar, Türkiye’de 519,2 milyar dolarlık bir varlık ve alacağa sahip.

İhracatçı sıkıntılı

İDMİB Başkanı Güven Karaca, “Son 1 yıla baktığımızda, TL maliyetlerimiz artarken, kur aynı seviyede kaldı. Bu kur seviyesi ile artan TL maliyetini karşılamak da rakiplerimizle rekabet etmek de zor. İhracatçı, TL maliyetlerle döviz kuru arasında sıkıştı” dedi.

Yargıtay kararı

Yargıtay, eşe ait GSM hattının arama bilgilerini içeren HTS kayıtlarını kendi telefonuna yönlendirerek almanın, ‘verileri hukuka aykırı ele geçirme’ suçunu oluşturduğuna karar verdi.

Hedef pazar Rusya

Türkiye’nin un, yem, tahıl işleme makineleri ve değirmen üreticileri, 130 milyon tonluk tahıl rekoltesine sahip Rusya’yı hedef pazar olarak belirledi.

Yüzde 4,5 azaldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi, üçüncü çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 azaldı.

Tüyap İstanbul

Kitapseverlerin; yayınevlerini bir arada buldukları, indirimli kitap alabildikleri, sevdikleri yazarlarla tanışma fırsatı yakalayabildikleri, kentin en önemli kültürel etkinliklerinden Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 11 Aralık’a kadar gezilebiliyor.

Göç İdaresi verisi

Göç İdaresi Başkanlığı Düzensiz Göçle Mücadele ve Sınır Dışı İşleri Genel Müdürü Ramazan Seçilmiş, “Bu yıl, 263 bin 136 düzensiz göçmen yakaladık. Mükerrerlikten arındırdığımızda, bu rakam 219 bin 495” dedi.