Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Benzin-motorinde İndirim
Brent petrol fiyatı, 79 dolar seviyesine kadar geriledi. Perşembe gününden (bugünden) itibaren motorin grubunda 1.88 TL, benzin grubunda ise 2.13 liralık indirim olması bekleniyor. İndirim gerçekleşirse, bu sabah itibariyle benzin ile motorinde fiyatların şöyle olması bekleniyor:
Motorin: 21,20 TL
Benzin:18 TL

CHP’de Milletvekili Aday Adayı olacak yöneticilerde:
5-26 Aralık Arası İstifa…

CHP’de Milletvekili Aday Adayı olmak isteyen Partili yöneticilerle ilgili olarak, Genel Merkez’in 22 Kasım’da İl ve İlçe Başkanlıklarına gönderdiği genelgede, Milletvekili Aday Adayı olmak isteyen İl ve İlçe Başkanlarının istifa dilekçelerini 5-26 Aralık tarihleri arasında Parti Genel Sekreterliğine iletmeleri istenmişti.
Edinilen bilgiye göre, çok sayıda İl ve İlçe Başkanı, Milletvekili Aday Adaylığı için Genel Merkez’in nabzını yokluyor. İstifaların, en geç 26 Aralık tarihine kadar yapılmış olması gerekiyor.

Hürriyet Sen Denetleme Heyeti

Sağlık personeli sendikası olan Hürriyet Sen’in 22 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşen 1. Olağan Kongresi’nde göreve gelen Merkez Denetleme Kurulu ilk toplantısında görev dağılımı şöyle oldu:

Turgut Ocakçı: Merkez Denetleme Kurulu Başkanı

Merkez Denetleme Kurulu üyeleri: Nerin Aydın, Mehmet Bolat, Cengizhan Karaçizmeli, Yasin Serbes.

Hatay da Ankara’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’li 11 Büyükşehir Belediyesinin AK Parti Grup Başkanvekillerini kabul etti. AK Parti Genel Merkezindeki kabulde; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Aydın, Eskişehir, Mersin, Muğla, Tekirdağ ve Hatay’ın Büyükşehir Belediye Meclislerinin AK Parti Grup Başkanvekilleri yer aldı.

Silindir Operasyonu

Organize suç örgütlerine yönelik 50 ilde başlatılan Silindir Operasyonu’nda, hakkında yakalama kararı verilen 502 kişiden 403’ü gözaltına alındı, çok sayıda silah, mühimmat, uyuşturucu ve para ele geçirildi.

Hak ihlali saydı

Anayasa Mahkemesi (AYM), yaşadıkları Almanya’da değiştirdikleri soyadlarını, Türkiye’de de değiştirme talebi reddedilen başvurucuların özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

Yargıtay verisi

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, hasarsız denilerek satışa sunulan, ancak hasar kayıtlı çıkan araca ilişkin tazminat davasında, dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurulmadığı gerekçesiyle davanın reddedilmesini bozma nedeni saydı.

Köpek sahibine

Emsal karar…

Ankara’da dört kişiyi yaralayan “Cane Corso” cinsi köpeğin sahibi Umut Batuhan Y. hakkında, “olası kastla silahla yaralama” suçundan 4 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

1041 genç kamuya

Devlet korumasında yetişen 1041 genç, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilecek. Bakanlığın kuruluşlarında yetişen hak sahibi 1041 kişi, tercih işlemlerini, 6-16 Aralık’ta www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden yapabilecek.

7 bin 785 lira

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücret görüşmelerinde pazarlığa 7 bin 785 lira üzerinden başlayacaklarını bildirdi.

“Maske” Önerisi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, “Okullar, öğrencilerine, enfeksiyonların yoğun görüldüğü süreçlerde maske takmalarını önerebilir. Böylelikle çocukların hastalık bulaştırmaları önlenebilir” dedi.

İhracat rekoru

Tarım ihracatı, Kasım’da, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,2 artarak 3 milyar 329 milyon dolara çıkarken, sektör söz konusu ayda ihracat rekoru kırdı.

Sağlık harcamaları

Türkiye’de sağlık harcamaları, 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 41,6 artarak 353 milyar 941 milyon liraya çıktı.

Noterlikler

Hafta sonları nöbetçi olarak hizmet veren noterliklerde, bugüne kadar 1 milyon 638 bin 390 işlem yapıldı. Noter ücretlerinin kredi kartı kullanılarak ödenmesi uygulaması kapsamında ise işlem hacmi 4 milyar 877 milyon 402 bin 792 liraya ulaştı.

344 milyar lirayı geçti

Türkiye’de eğitim harcamaları, geçen yıl 344 milyar lirayı geçti. Harcamaların yüzde 72,5’i devlet tarafından finanse edilirken hane halklarının payı yüzde 22 olarak hesaplandı.

Rapor yayınlandı

Dünyadaki gelişmelere paralel olarak sürdürülebilirliği Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) çerçevesinde ele almaya başlayan Vodafone Türkiye, ‘2022 ÇSY Raporu’nu yayınladı.

Mevlana zamanı

Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında 7-17 Aralık’ta düzenlenecek sema ayin-i şerifi, sergi, konser, tiyatro ve sohbet gibi etkinliklerle, 11 gün boyunca dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler misafir edilecek.

Vizyona giriyor

Yönetmenliğini Ece İşbilen Dağ ile Deniz Cem Dağ’ın yaptığı “Dikkat Köpek Var” filmi, 30 Aralık’ta sinemaseverlerle buluşacak.

Bakan açıkladı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Kamuoyunda, siyasi taraftarlığa uygunluk esasları bakımından tartışılan bazı davalar nedeniyle hakim ve savcılarımızı yargılamak, hüküm vermek, büyük bir haksızlık” dedi.

Personel alımı

TÜBİTAK Başkanlığı bünyesinde görev yapmak üzere uzman yardımcısı alınacak. Söz konusu 10 personel, Ankara’da görevlendirilecek. İş başvuruları TÜBİTAK İş Başvuru Sistemi “kariyer.tubitak.gov.tr” üzerinden gerçekleştirilecek. Başvurular 28 Aralık’a kadar yapılabilecek.

TOBB verisi

Kasım ayında onaylanan yerli malı belgesi sayısı, bir önceki aya göre %14 arttı. TOBB yerli malı belgesi veri tabanındaki aktif yerli malı belgelerinin toplam sayısı ise 14.240 olarak belirlendi.

Üretici kesimi uyardı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Pandemi, küresel ve ulusal krizler, beslenme ihtiyacımızı karşılamamızı sağlayan tarım alanlarımızı çok daha iyi kullanmanın önemini ortaya koydu.”

Esnafın mesajı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Çocuklarımızın mesleki eğitime yönlendirilmesi konusunda teşkilatımıza da yeni görev ve sorumluluklar tanımlamayı hedefliyoruz.”

Zekat topladık

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin, “TDV, yılın ilk 11 ayında 265 milyonluk zekat topladı, bunu sahada dağıttı ve dağıtmaya devam ediyor. Tabii ki 2 milyonu aşkın insan, aile, öğrenci, birey bunlardan yararlandı ve yararlanmaya devam edecek” dedi.

İhracatçı da…

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, asgari ücret tartışmalarına “rekabetçilik” vurgusu yaptı. Gültepe, parite nedeniyle ihracatçının zorluk yaşadığını da vurguladı.

Bakanlık çalışması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, veri üretme, araştırma ve politika geliştirme faaliyetlerinin ihtisaslaşmış tek bir merkez üzerinden yürütülmesi için enstitü kurmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye’den bir tek o

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Fortune Dergisi’nin geleneksel olarak her yıl belirlediği “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesine bu yıl Türkiye’den girmeyi başaran tek Türk iş kadını oldu.

Bütçe görüşmeleri

TBMM Genel Kurulu’nda, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri görüşmelerine başlandı.

Kredi ve bursta…

Devrim yapacağız!

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, kredi ve burs altyapısının, ulaştığı öğrenci sayısıyla örnek olduğunu belirterek, “45 liradan 850 liraya getirdik ve bu yıl da yeni bir devrim yapacağız, rakamlarla da devrim yapacağız” dedi.

Suriye için çalışma

İYİ Parti, Suriye ziyaretinin gerekçelerinin yer aldığı resmi başvuru yazısını Dışişleri Bakanlığı’na iletti. Meral Akşener tarafından görevlendirilen çalışma grubunun, Suriyeli yetkililerle görüşmek üzere bu ülkeye gönderilecek heyette de yer alması planlanıyor.

Kombiler zorda

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Vatandaşlar, soğuk havada kombisini açamaz hale geldi. İktidar ise hala ‘Almanya’da kriz var’ diyor. Kriz, vatandaşın kombisinde, enerji faturalarında” dedi.

Tohum İhracatı

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Başkanı Hacı Ömer Güler, Türkiye’de ilk kez tohum ihracatının ithalatını geçtiğini, 13 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verildiğini dile getirdi.