Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Telekom İnternetine Zam

Türk Telekom, internet ücretine 1 Aralık’tan itibaren geçerli olmak üzere zam yaptı.

Açıklama şöyle:

“1 Aralık2022 tarihinden itibaren ile geçerli olmak üzere, internet paket ücretleri, tek seferlik tarife ücretleri ve Statik IP paket ücretlerinde fiyat düzenlemesi yapılmıştır. Kampanyalara katılım sağlamış, taahhütleri devam eden müşterilerimiz ve 1 Aralık 2022’ye kadar kampanyalara katılım yoluyla Türk Telekom abonesi olacak müşterilerimiz, taahhütleri süresince, internet paket ve Statik Ip paket fiyat değişikliğinden etkilenmeyecektir. Taahhüt süresi bitiminden sonra müşterilerimizin mevcut paketleri, güncel tarife ücreti üzerinden ücretlendirilecektir.”

İSTE’ye Sözleşmeli Alınacak

İskenderun Teknik Üniversitesi’ne (İSTE) sözleşmeli personel alınacak.

İSTE duyurusu şöyle:

“Sözleşmeli çalıştırılmasına ilişkin esasların ‘Sınav Şartı’ başlıklı Ek-2. Maddesi’nin (b) fıkrasına göre, 2022 KPSS (B) Grubu puan sırası esas alınmak suretiyle, sözleşmeli personel alınacaktır. Güvenlik görevlisi alımı için başvurular 20 Aralık tarihine kadar yapılabilecek.”

Poşete Zam Yok

2023 yılında, tüketicilere marketlerde satılan poşetlere zam yapılmıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, gelecek yıl poşet fiyatlarında değişikliğe gidilmeyeceğini duyurdu. Bakan Kurum, yaptığı açıklamada, “Plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumunu ve 23 bin ton sera gazı salınımını engelledik. Bu yıl da aldığımız kararla, poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz” dedi.

Şehit Ailesi/Gaziler

‘İlk Evim, İlk İş Yerim’ projesi kapsamında, bugüne kadar 1220 şehit ailesi ve gazi, 5 bin 408 engelli, 14 bin 495 emekli, 26 bin 422 genç ve 18 bin 961 diğer kategorideki hak sahibi de asil ve yedek listelerde yer aldı.

Personel alımı

Türkiye Yazma Eserler Kurumu 58 sözleşmeli personel, Milli Güvenlik Kurulu 10 uzman yardımcısı, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) ise 6 veri hazırlama ve kontrol işletmeni alımı yapacak.

Resmi Gazete’de

Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Rize ve Balıkesir’deki bazı alanların orman sınırları dışına çıkarılması ve Rize’nin İyidere ilçesinde bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Ticaret ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıklarının 2023 yılı bütçeleri kabul edildi.

Bakanlık tespiti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı asgari ücret anketine göre, işçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklere sahip kişilerin 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisi 7 bin 845 lira oldu.

Başıboş köpekler

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) Sahipsiz Başıboş Köpekler Raporu’nda, son zamanda artan saldırıların, kuduz vakası ve buna bağlı hastalıkların kayıplara neden olduğu belirtildi.

“Haklı Fesih” saydı

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, işyerinde kavga ettiği arkadaşının kolunu ısıran ustabaşının tazminatsız işten çıkarılmasını hukuka uygun buldu.

Noterlikler

Hafta sonları nöbetçi olarak hizmet veren noterliklerde bugüne kadar 1 milyon 638 bin 390 işlem yapıldı. Noter ücretlerinin kredi kartı kullanılarak ödenmesi uygulaması kapsamında ise işlem hacmi 4 milyar 877 milyon 402 bin 792 liraya ulaştı.

642 milyon ton

TEMA Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Hikmet Öztürk, Türkiye’de her yıl 642 milyon ton toprağın erozyona uğradığını söyledi.

Sosyal Medya

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına ilişkin olarak “Bombanın, sosyal medya üzerinden yaptırıldığını, yani bir görüşme kanalı üzerinden canlı bir şekilde imal edildiğini söyleyebilirim” dedi.

Ticaret Bakanlığından

Güvenli ürün uyarısı

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan broşürde, satışa sunulacak ürünlerin Güvenli Ürün Bilgi Sistemi’nden düzenli kontrol edilmesi gerektiği belirtildi.

Son 3 sıradaki iller

İl düzeyinde kişi başına GSYH (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) hesaplamalarında; 27 bin 790 lira ile Van, 27 bin 48 lira ile Şanlıurfa ve 26 bin 837 lira ile Ağrı son üç sırada yer aldı.

Bakan açıkladı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 2021’de 44 bin 414 şirketin kapandığını, 149 bin 653 şirketin açıldığını hatırlatarak, “Kasım 2022 itibariyle 182 bin 869 şirket kuruldu, 52 bin 993 şirket kapandı” dedi.

Portakal hasadı

Türkiye’nin önemli yaş meyve ve sebze üretim merkezlerinden Mersin’in Erdemli ilçesinde, portakal hasadına başlandı.

Ucuz doğal gaz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Ekim itibariyle, Avrupa ülkeleri arasında meskenlerde vatandaşlarına birim enerji başına en ucuz doğal gaz sağlayan üçüncü, elektrikte ise dördüncü ülke konumundayız” dedi.

BiTıklaİhracat

TOBB desteğiyle Amazon Türkiye, TOBB ETÜ, PwC Türkiye ve BÜYEM iş birliğiyle hayata geçirilen, Türkiye’de online satış ve e-ihracat alanında KOBİ ve girişimcileri desteklemeyi hedefleyen BiTıklaİhracat Programı tanıtıldı.

10 milyar dolar

Hububat sektörünün Türkiye geneli Ocak-Kasım dönemi ihracatı, yüzde 26,5 artışla 10 milyar 370 milyon dolara ulaştı.

Kayıtlar devam ediyor

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 12-13 Aralık tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde “İnovasyonun Yeni Yüzyılı” teması ile 9. kez düzenlenecek olan Türkiye İnovasyon Haftası için online kayıtlar devam ediyor.

Tarımsal üretim

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bu yıl, 127 milyon tonu bulan ve tüm zamanların rekoru olarak nitelendirebileceğimiz bir bitkisel üretimi gerçekleştireceğiz” dedi.

43 Akademisyen

Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne 43 akademisyen alınacak. Kadrolara başvurular, 22 Aralık’a kadar “bys.ktu.edu.tr” ve “online.ktu.edu.tr” internet adreslerinden yapılabilecek.

MEB hizmeti

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’de 19 milyon öğrencinin sosyal politikalar desteğiyle eğitime erişebildiğini kaydederek, yaklaşık 1 milyon geçici koruma altındaki Suriyeli çocuğun da eğitim hizmetinden yararlandığı bilgisini verdi.

Sağlık harcamaları

Türkiye’de sağlık harcamaları, 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 41,6 artarak 353 milyar 941 milyon liraya çıktı.

Sonuçlar açıklandı

ÖSYM, üniversitelerde zorunlu yabancı dil hazırlık sınıflarında başarısız olan öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilmesine ilişkin sonuçlar açıklandı. Sonuçlara, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden erişebilecek.

İmza atmayız

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Ergün Atalay’ın daha önce kamuoyuna duyurduğu rakamın bir pazarlık başlangıcı olduğunu belirterek, içlerine sinmeyecek rakama kesinlikle imza atmayacaklarını bildirdi.

5 milyar dolar

Bu hafta geliyor

Reuters’in haberine göre, Suudi Arabistan Maliye Bakanı, iki ülke arasında varılan mutabakat kapsamında ‘birkaç gün içinde’ TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracaklarını açıkladı.

Uygulamaya eleştiri

Şube sayısı 200’ü aşan zincir marketler, ürün ve stok bilgilerini Bakanlığa iletecek. Uygulamanın işlevselliğine yönelik tereddütler dile getirenler, “Karar, küçük esnafı daha da küçültecek” uyarısında bulunuyor.

Erken rezervasyon

Yeni yılla birlikte fiyatların artacağı beklentisi, Kasım’da başlayan yaz tatili kampanyalarına ilgiyi artırdı. Erken rezervasyonla tatil yapanların %50 artması bekleniyor.

Rus alıcılar

Gayrimenkulde rotayı Türkiye’ye çeviren Ruslar, yılın 10 ayında, geçen yılın tamamına göre konut alımlarını yüzde 111 artırarak 11 bin 334’e çıkardı.

Üretici kararsız

Piyasada oluşan birim fiyatın maliyetlerini karşılamadığını vurgulayan bir çok soğan, patates, domates üreticisi, gelecek yıl üretim yapmayacağını söylerken, üreticinin; patates, soğan, domates yerine, gelecek yıl başka ürün ekmesi bekleniyor.

THY verisi

Türk Hava Yolları’nın (THY), Kasım 2019 döneminde 5,7 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2022 yılının aynı döneminde 5,8 milyon olarak gerçekleşti.