Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Mütevelli Heyet seçimleri yapıldıÜyeler

Mütevelli Heyet seçimleri yapıldı
Üyeler Belli Oldu

Hatay Valiliği, Antakya ve Defne İlçesi Kaymakamlık Vakfı Mütevelli Heyet Seçimleri, Dernekleri temsilen, Dernek Başkanlarının katılımıyla, sorunsuz olarak gerçekleşti.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanları oylarıyla seçilenler şu isimler oldu:
-İl Temsilciliğine, İlyas Bayraktar ve Zekeriye Yunus
-Antakya İlçe Temsilciliğine Ömer Yılmaz
-Defne İlçe Temsilciliğine Vecih Harbelioğlu
Seçildi

Belenli Kadına EŞ Şiddeti İddiası!

İlimiz Belen ilçesinde, H.K. adlı kadın, eşinden şiddet gördüğünü öne sürdü. Eşi M.K.’nin ilişki teklifini kabul etmediği için şiddete uğradığını öne süren H.K. adlı kadın, şiddet yaşadığı gün kendini banyoya kilitlediğini, daha sonra fırsatını bularak KADES’ten yardım istediğini söyledi. Güvenlik güçleri, şiddet uyguladığı öne sürülen koca M.K.’yi gözaltına alıp adliyeye sevk ederken, kadının ise hastanede tedavi gördüğü kaydedildi. Bu arada şiddetle suçlanan koca M.K., adlı kontrolle serbest kaldı.

TDP’nin yeni İl Başkanı
Ali Alataş

Mustafa Sarıgül’ün Genel Başkanlığını yaptığı Türkiye Değişim Partisi’nin (TDP) Hatay İl Başkanlığı’na Kırıkhanlı İş İnsanı, Çiftçi Ali Alataş’ı atandı. Daha önce bu görevi Mehmet Daraoğlu yürütmekteydi.

EYT bu ay içinde

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemeyi hükümet olarak söz verdikleri gibi bu ay tamamlayacaklarını kaydetti.

Son 2 haftaya girildi

Hayvanları Koruma Kanunu gereğince kedi ve köpeklerini 31 Aralık 2022’ye kadar dijital kimliklendirme yöntemleriyle kayıt altına aldırmayanlara 3 bin 642 lira idari para cezası verilecek.

Resmi Gazete’de

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, karada üretim yapan kültür balıkçılığı tesisleri için iç izleme ve denetime esas numune alma sıklıklarının azaltılmasına yönelik düzenleme yaptı.

İmamoğlu Davası

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldığı davada, savcılık, mahkemeye “süre tutum dilekçesi” verdi.

Sınavlar yapıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Bayram Ali Ersoy, Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı Özel Yarışma Sınavı, 18 Aralık Pazar günü yapıldı.

20 Aralık’a ertelendi

Arnavutluk’tan Türkiye’ye iade edilmesi kararı verilen kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in temyiz mahkemesindeki duruşması, 20 Aralık’a ertelendi.

EYT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ertuğrul Soysal, “Bir ay sonra artık EYT sorununu konuşmayı bırakmış olacağız.” dedi.

Diyanet mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kız çocuklarını, aile kurma sorumluluğuna sahip olmadan evliliğe zorlamanın büyük günah ve ağır vebal olduğunu belirterek, “Bu yanlış tutum ve söylemin, İslam’ın evlilik anlayışıyla hiçbir ilgisi yoktur” dedi.

Emniyet mensupları

Emniyet hizmetleri sınıfından, sağlık şartlarını karşılayamadıkları gerekçesiyle yargı kararı gereğince ilişiği kesilenlerin genel idare hizmetleri sınıfına açıktan atanabilmelerine ilişkin esaslar belirlendi.

1200 sözleşmeli

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, taşra teşkilatında görevlendirilmek üzere, 1200 sözleşmeli personel istihdam edilecek.

Örnek uygulama

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde, kamusal alanda bulunan ağaçlardan toplanan zeytinlerinden elde edilecek yağ, ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Bakanlık alımı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 224 sözleşmeli personel istihdam edecek. Başvurular, 17-31 Aralık tarihlerinde e-Devlet “https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr” adresi üzerinden yapılacak.

Sektör temsilcileri

İlaç sektörü temsilcileri, ilaç avro kurunun yüzde 36,77 artırılmasından memnun olduklarını belirterek, kalıcı çözüm için kur güncellemesinin yılda birden fazla yapılması ve piyasanın sıkı takip edilmesini istediklerini bildirdi.

Bakanlık açıklaması

Sağlık Bakanlığından, 30 Haziran 2023’e kadar uzatılan sağlık raporlarına ilişkin olarak, “Bu süreçte her türlü ilk rapor, rapor yenileme ve yasal süresi içinde yapılan rapor itiraz başvuruları karşılanacak” bilgisi verildi.

MEB çalışması

MEB’in merkez ve taşra teşkilatındaki okullarda 2 yıl önce başlattığı “TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası” çalışmaları kapsamında, Bakanlığın iki genel müdürlüğü ile 210 okulda ISO belgelendirme çalışmaları tamamlandı.

TÜRK-İŞ’in tavrı

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, içlerine sinen bir rakam olursa asgari ücret kararını imzalayacaklarını, olmazsa masadan kalkacaklarını belirtti.

CHP lideri mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu bir maraton ve biz altı lider bu maratonun son metrelerini koşuyoruz. Bizi hiç kimse durduramayacak. Değişimi birlikte getireceğiz, birlikte hayata geçireceğiz” dedi.

Gümrük ceza tutarları

Gümrük Kanunu ve buna dayalı mevzuata aykırı hareket edenlere uygulanan usulsüzlük cezası ile fazla çalışma ücretlerine ilişkin tutarlar, yüzde 122,93 olarak belirlenen yeniden değerleme oranında artırıldı.

Borsa kazandırdı

Geçtiğimiz hafta yatırım araçlarından borsa kazandırırken, altın kaybettirdi. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftayı ortalama yüzde 4,18 kazançla tamamladı.

KOBİ’ler üretecek

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt: “Büyük firmalarımızın tedarik zincirine daha fazla KOBİ’nin katılmasını ve parçaların yerli üretilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Şu ana kadar 250’nin üzerinde KOBİ’miz büyük işletmelerin tedarikçisi haline getirildi.”

HAK-İŞ’ten açıklama

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Asgari ücretin, AB ülkelerinde olduğu gibi istisnai bir ücret olmasını sağlamalıyız. EYT sorunu bir an evvel çözülmeli. 8 Eylül 1999 öncesi işe giren işçilerin emeklilik haklarının iade edileceği bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Yılbaşı biletleri

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Milli Piyango Yılbaşı bileti alırken Milli Piyango İdaresi bayilik ruhsatının önemine dikkat çekti.

Önce denetim

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Üretici maliyetlerini düşürmeden, piyasada rekabet sağlanmadan ve ürün fiyatları denetlenmeden tüketicinin ucuz gıdaya ulaşması mümkün değildir” dedi.

Artış yüzde 188

Konut fiyatları Ekim’de aylık bazda yüzde 5,36 artarken, yıllık yüzde 188,20 artış gösterdi. Eylül ayında yıllık artış yüzde 189,09 ile rekor kırmıştı.

Bakanlık takipte

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, Eskişehir’de 6 yaşındaki kız çocuğunun ölümüne ilişkin soruşturma kapsamında başlayan hukuki sürecin yakından takip edildiği bildirildi.

Örnek uygulama

Geri dönüştürülemeyen organik atıkları 24 saatte kompost ve hayvan maması haline getiren Procompo Çevre Teknolojileri’nin yerli teknolojik makinelerle elde ettiği kompostlar; tarım arazileri, seralar, bahçeler ve solucan gübresi üretimi için kullanılıyor.

Hizmet-İş’te yeniden

Türkiye’nin en fazla üyeye sahip sendikası olan Hizmet-İş’te, Mahmut Arslan yeniden genel başkanlığa seçildi. Mahmut Arslan, HAK-İŞ Konfederasyonunun da başkanlığını yürütüyor.

Suriye’nin kuzeyi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye’nin kuzeyinde 3 PKK/YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Saldırı girişiminde bulunan teröristleri hendeklere gömmeye devam ediyoruz” denildi.

Meslek Liseleri

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yılın 11 aylık döneminde Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin döner sermaye işletmesi kapsamında elde ettiği gelirin, yüzde 176 artışla 1 milyar 955 milyon liraya yükseldiğini ve yeni bir rekor kırıldığını belirtti.

Banknot uyarısı

Nümismat ve Yazar Necati Doğan, son dönemde banknotların üzerindeki bazı rakamların kimyasal maddelerle silindiğini belirterek, bu yöntemle koleksiyon değeri kazandırmaya çalışılan banknotların yüksek bedellerle satılmaya çalışıldığını söyledi.

AVM’lerdeki güvenlik

GÜSOD Başkanı ve Securitas Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, İstiklal Caddesi’ndeki patlamanın ardından AVM’lerdeki güvenlik tedbirlerinin uygulama etkinliğinin artırıldığını belirtti.

Yılbaşında başlıyor

Yılbaşından itibaren mesleki yeterlilik belgesi olmayan valeler çalıştırılamayacak. Ancak ülke genelindeki yaklaşık 100 bin valeden şu ana kadar sadece 2 bin 21’i yeterlilik belgesi aldı.

DSİ verisi

DSİ’nin bu yılki yatırım programında, toplam yatırım tutarı 305 milyar 600 milyon lira olan 198 tarım, 69 hizmet, 13 enerji sektörü projesi yer alıyor.