Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hatay merkezli 4 İl’de FETÖ soruşturması:
15 öğretmene gözaltı
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü ile PDY Soruşturması kapsamında, örgütün şifreli haberleşme aracı olan ‘Bylock’ kullandığı belirtilen 4 İl’den 15 Öğretmen gözaltına alındı.
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile Hatay KOM Polisi’nin ilimiz yanı sıra Kastamonu, Kahramanmaraş ile Adana illerini içeren operasyonları sonrası 15 Öğretmen gözaltına alındı.

CHP-PM Üyesi Yıldırım Kaya Bugün Hatay’da
CHP’nin Genel Merkez yöneticilerinden, Parti Meclisi Üyesi, aynı zamanda Hatay Denetçisi olan Yıldırım Kaya bugün ilimize geliyor.
Yıldırım Kaya’nın Partili yöneticiler ve Partililerle görüşmelerde bulunacağı, ayrıca öğleden sonra da HGC’de bir basın toplantısı düzenleyerek ‘başkanlık sistemi’ne ilişkin görüşlerini aktaracağı duyuruldu.

Antakyalı Gazeteci cezaevinden çıktı
Antakya’da yayınlanan haftalık bir gazetenin sahibi olan İsmail Saraç cezaevinden çıktı. Yaklaşık 5 ay önce tutuklanan İsmail Saraç’ın, Pazartesi günü akşam saatlerinde, kalmakta olduğu Yayladağı Cezaevi’nden tahliye edildiği öğrenildi.

Hatay Barosu Semineri: CUMARTESİ GÜNÜ
Hatay Barosu’nun geçtiğimiz günlerde düzenlenmesi öngörülmüşken, olumsuz hava koşulları nedeniyle gerçekleşemeyen eğitim semineri bu hafta sonunda yapılıyor. Hatay Barosu’ndan yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:
“Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1.Ceza Dairesi Başkanı Doç. Dr Seydi Kaymaz, Prof. Dr. Feridun Yenisey, Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, Av. Rifat Culha ve Askeri Yargıtay Onursal Başkanı Fahrettin Demirağ’ın sunumuyla, ‘CMK’da İstinaf’ konulu Seminer, 28.01.2017 Cumartesi günü saat 09.30’da Antakya Bahçeşehir Koleji Konferans Salonu2nda yapılacak. Meslektaşlarımız ve diğer ilgililer davetlidir.”

YÖK’ün kapattığı Üniversite öğrencileri için
31 OCAK’A KADAR KAYIT
Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK), kapatılan vakıf üniversitelerinden ÖSYM tarafından diğer üniversitelere yerleştirilen, ancak özel öğrencilik hakkını güz yarıyılında kullanmayan öğrenciler 31 Ocak’a kadar başvurmaları halinde bahar döneminde kayıt yaptırabilecekler
YÖK’ten yapılan açıklamaya göre; 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) uyarınca kapatılan vakıf yükseköğretim kurumu öğrencilerinden ÖSYM tarafından diğer yükseköğretim kurumlarına yerleştirilen ve kayıt yaptıranlardan, 2016-2017 eğitim öğretim güz yarıyılında özel öğrencilik hakkını kullanmayan ya da kullanamayan ve bahar döneminde bu hakkını kullanmak isteyen öğrencilere yönelik özel uygulama kapsamında 2016-2017 bahar yarıyılından itibaren özel öğrenci olmak isteyen öğrencilerin, 31 Ocak 2017 Salı günü mesai bitimine kadar özel öğrenci olmak istedikleri yükseköğretim kurumuna başvurmaları gerekiyor.

AAKD bünyesinde 2 kültürel oluşum
AÇILIŞ CUMA GÜNÜ
Aalen Antakya Kültür Derneği bünyesinde ve “Rasime-Recai Şeyhoğlu Kütüphaneler Zinciri” kapsamında “Gülsüm Cengiz Kütüphanesi” ile “Rasime Şeyhoğlu Aydınlanma Evi” oluşturuldu.
Dernek Başkanı Mehmet Karasu’nun günlerdir titiz şekilde yürüttüğü çalışmaların ardından, Dernek binasında özel iki bölüm oluşturularak isimlendirmeler ve kitap yerleştirme işlemleri de tamamlandı. AAKD’nin kuruluşunun 15.yılına denk getirilen bu çalışmalar sonrası oluşan birimler için 27 Ocak Cuma günü saat 16.00’da açılış düzenleneceği bildirildi.
AAKD Yönetimi, açılışa tüm sanatsever, kültürsever, edebiyatsever ve kitapseverlerin davetli olduğunu duyurdu.

Güzel Sanatlara Öğretmen Alımı
BAŞVURULAR DÜN SONA ERDİ
Hatay Valiliği, ilimiz Antakya ilçesindeki 15 Temmuz Şehitleri Spor Lisesi’ne Beden Eğitimi Öğretmeni ile Bedi Sabuncu Güzel Sanatlar Lisesi’ne Müzik ve Resim Öğretmenleri alımı yapıyor.
Valilik koordinesindeki öğretmen alımı için başvurular dün saat 17.00 itibariyle sona erdi.
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, uygulama sınavından en az 60 ve üzeri puan alan öğretmenleri okullara kabul ediyor. Sonuçlar, önümüzdeki günlerde ilan edilecek.

Günyazı O.O. Kantini
İHALEYLE KİRALANIYOR
İlimiz Antakya ilçesi Güyazı Mahallesi’ndeki ortaokul kantini kiralanıyor. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 23 Temmuz Teknik Meslek Anadolu Lisesi kantinini 31 Ocak günü ihaleyle kiralıyor. Kantin için yıllık istenen ücret 71.000 TL olarak duyuruldu.
Bu arada, okulda toplam 1067 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu kaydedildi.

Yrd. Doç. DANAHALİLOĞLU’nun acılı günü
Hatay MKÜ’ye bağlı Altınözü Tarım Bilimleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Hatice Danahaliloğlu, Kayınbaba acısı yaşadı. Danahaliloğlu’nun Kayınbabası vefat etti.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Samandağ’da çok sayıda STK, Oda ve Dernek ortak açıklama yaptı:
GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN!
Samandağ ilçesindeki çok sayıda STK, meslek ve esnaf odası, kooperatif, siyasi parti ile derneklerin ortak açıklamasında, gözaltında tutulan 36 kişinin serbest bırakılması istendi.
Ortak açıklamada, özellikle Samandağ ilçesinde yapılan operasyonlarda darbe teşebbüsü veya terörle alakası olmadığına inanılan hemşerilerin tutuklandığı ya da gözaltına alındığı hatırlatılarak, “Gözaltına alınmış olmaları, devletin ve demokrasimizin darbe ve terörle mücadelesi olmadığı, ülke geneline de yayılan toplumsal ve siyasi muhaliflere karşı başlatılan bir cadı avına dönüştüğü kanısını ve endişesini yaratmıştır. Her görüş ve eğilim farklılıklarına takılmadan, yasal zeminde kurulmuş ve meşruluğu olan her hangi bir dernek veya partinin, sadece ve sadece üyesi veya yöneticisi olmak dışında fiilleri bulunmayan kişilerin gözaltına alınmalarını hayretle karşılıyoruz. Bu tutum, kişisel hak ve hürriyetlerle bağdaşmaz, hukuk devletine yakışmaz” denildi.
Samandağ’daki kurumların ortak açıklamasında, ayrıca, olağanüstü hal çerçevesinde olsun olmasın, darbe ve terör çerçevesinde tüm adli ve idari süreçlerin seri ve adil olarak yürütülerek sonuçlandırılması da istendi. Bu isteğe imza atan Samandağ’daki kuruluşların isimleri şöyle sıralanıyor:
Eğitim-Sen Temsilcisi Cüneyt Kayıkçı, Kalkındırma Derneği Başkanı Orhan Cabir, Eczacılar Odası Samandağ Temsilcisi Erkan Düzce, ADD Samandağ Şube Başkanı Atiye Sönmez Erdoğdu, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Temsilcisi Gül Oruç, Terziler Odası Başkanı Cuma Sahillioğulları, Ziraat Odası Başkanı Selim Kamacı, İnşaat Mühendisleri Odası temsilcisi Fethullah Çiftçi, Küçük Sanayii Kooperatifi Başkanı Mahmut Hocaoğulları, Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Kurtuluş Okur, Şoförler Odası Başkanı Mustafa Terzi, Bakkallar Odası Başkanı Necdet Aslan, Halkevi Başkanı Seyfi Altın.

Gözaltı süresi 7 güne indi
Bakanlar Kurulu’nca çıkartılan son KHK’ler ile 30 gün olan gözaltı süresi 7 güne indirildi.
Konuyla ilgili 684 sayılı kararnamede, “Gözaltı süresi, şüphelinin yakalama yerine en yakın hâkim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç, yakalama anından itibaren yedi günü geçemez. Delillerin toplanmasındaki güçlük veya şüpheli sayısının çokluğu nedeniyle, Cumhuriyet Savcısı, gözaltı süresinin yedi gün süreyle uzatılmasına yazılı olarak emir verebilir” deniliyor.

İşsizliğin de ilacı
“İstihdamın 5’te 1’i tarımdan” diyen ve tarım sektörünün işsizliğin en büyük ilacı olduğunu söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarımda azalacak istihdamı kırsalda tutmanın yollarını bulmamız lazım” uyarısı yaptı.

2017’de 12.000 Sağlıkçı alınacak
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 2017’de 12.000 sağlık personeli alınacağını bildirdi. Bakan AKDAĞ, açıklamasında, “Sayılar henüz netleşmedi, maliyeyle asgari 12 bin kişi konuştuk ama yetmiyor. Tekrar Maliye Bakanı’nın, Başbakan’ın kapısını çalacağız. Ne kadar sağlık personeli istihdam edersek mutlu oluruz çünkü gerçekten ihtiyacımız var. Sağlık Bakanlığı olarak daha fazla sayıda sağlık personeli istihdam etme hakkımız var” dedi.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmaları nedeniyle, yarın ilimiz Arsuz ilçesinde bazı yerleşim birimlerine enerji verilemeyecek. Yarın ilimiz Arsuz ilçesindeki kesinti programı şöyle:
Arsuz İlçesi; Madenli Mahallesine 8:30-17:30 saatleri arası,
Arsuz İlçesi; Tülek Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Dursunlu SYD etkinliği hafta sonu
SELMA SAYAR’LA: “NAZIM’ın Az Bilinen Yönleri…”
Defne İlçesi Dursunlu Sosyal Yardımlaşma Derneği ev sahipliğindeki Edebiyatçılar Derneği etkinliği kapsamında ilimize gelen Mersinli Şair-Yazar Selma Sayar, bir sunumda bulunacak.
Selma Sayar’ın sunum konusu ”Nazım’ın Az Bilinen Yönleri” konulu olacak.
Kısa adı DASYAD olan Dursunlu SYD mekanında gerçekleşecek olan Edebiyatçılar Derneği etkinliği, 27 Ocak Cuma günü saat 15.00’te, söyleşi ve sohbet şeklinde olacak.

PASAPORT BAŞVURU FORMU DEĞİŞTİ
İçişleri Bakanlığı, hizmet ve hususi damgalı pasaport talep formlarını değiştirdi. Bakanlık Genelgesi’nde, “Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı” uygulamasına geçildiği belirtilerek, şu hususlara yer verildi:
“Nüfus Cüzdanı üzerinde yer alan bazı bilgiler ile yeni verilmekte olan ‘Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’ üzerinde bulunan bilgilerin farklılık göstermesi nedeniyle, çalışanlar için kullanılan hususi damgalı pasaport talep formunun yeniden düzenlenmesine ihtiyaç duyulmuştur.
01.01.2017 tarihinden itibaren çalışanlar için ‘Nüfus Cüzdanı’ ve ‘Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı’na uygun olarak tasarlanan ve yazı ekinde gönderilen hususi damgalı pasaport talep formu kullanılmaya başlanacaktır. Ayrıca, 31.12.2016 tarihinden önce düzenlenen hususi damgalı pasaport talep formları geçerlilik süresince kullanılacaktır.”

Altınözü MYO’ya Deprem Testi
MKÜ’ye bağlı Altınözü ilçesindeki “Altınözü Tarım Bilimleri Meslek Yüksekokulu” binası için deprem testi yapılıyor. Deprem testi için teklif mektupları 27 Ocak Cuma gününe kadar kabul edilecek.

Karasu SB Meclis seçimi yapıldı
Kırıkhan ilçesindeki Karasu Sulama Birliği Meclis seçimleri yapıldı. Meclis seçiminde, 5 mahalleden 16 meclis üyesi belirlendi. İki gün önce belirlenen Meclis üyeleri 10 gün içerisinde toplanarak, 5 kişiden oluşan Yönetim Kurulu ile Başkanı seçecekler.
Karasu Sulama Birliği Meclisi şu isimlerden oluştu:
Çamsarı : Kasım Öntürk, İbrahim Öntürk, Şaban Ayparlar, Arif Yayman, Dursun Teke.
Mahalleler itibariyle üye dağılımı şöyle oluştu:
Danaahmetli : Nurettin Kışlıoğlu, Ömer Saydam.
Çataltepe : Mustafa Elaldı, Mehmet Günal, Vedat Erarslan.
Abalaklı : Mehmet Fatih Sarp, Ali Sarp, Bülent Sarp.
Torun: Şeref Hırfanoğlu, Reşit Hırfanoğlu, Ahmet Hırfanoğlu.

İkinci eğitimler de başladı
Milli Eğitim Bakanlığınca Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, geçici eğitim merkezlerinde görevli Suriyeli öğretmenlere verilen hizmet içi eğitimin ikincisi başladı.
Reyhanlı’daki 13 okulda verilen eğitimlere bin 850 Suriyeli öğretmen katıldı. Hizmet içi eğitiminin ilki, eğitim döneminin başında bin 741 Suriyeli öğretmenin katılımıyla yapılmıştı.

Esnafa da verilmeli!
Yat, kotra ve gemilerin ticari olarak faaliyette bulunması halinde denizcilik sektörünün gelişmesini sağlamak amacıyla ÖTV’siz yakıt alma desteğinin bulunduğunu kaydeden, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Ancak bu destek büyük firmalara verilirken esnaf olanlara verilmiyor. Küçük büyük herkes ÖTV desteğinden faydalanmalı” dedi.

Kart harcamaları arttı
Türkiye’de 2016’da kartlı ödemeler yüzde 12 artışla 587 milyar TL’ye çıktı. 2014 ve 2015’te yüzde 37 olan hane halkı harcamalarında kart kullanımı payı 2016’da yüzde 40’a yükseldi.

Şu ana kadar 18 bin
Denizbank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Kulaksız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde KOBİ’lerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için hayata geçirilen “Nefes Kredisi” projesine 18 bin civarında işletmenin başvurduğunu söyledi.

Suriye için finansman çağrısı
BM ve ortakları, Suriyeli sığınmacılar ile sığınmacılara ev sahipliği yapan komşu ülkelere destek amacıyla 4,63 milyar dolarlık yeni finansman çağrısında bulundu.
Bu çağrı, Hatay gibi illerinde on binlerce sığınmacıyı barındıran Türkiye’yi da rahatlatacak.

Resmen kabul edildi
Hatay, Expo 2021 için tarihi bir adım daha attı. Almanya’da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş tarafından AIPH Genel Kurulu’nda yapılan sunum sonrası, üyeler Hatay’ın Expo 2021’e resmen aday olmasına oybirliği ile karar verdi.