Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Hatay Vakfı, Üyelerini Seçti

Hatay Vakfı, Üyelerini Seçti

Hatay ilimizde, Antakya ve Defne İl-İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti’nde temsilci olarak bulunan ‘Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcisi’ üyelerinin seçimi, Antakya Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çok Amaçlı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Hatay Valiliği, Antakya ve Defne İlçesi Kaymakamlık Vakfı Mütevelli Heyet Seçimleri sonunda; İlyas Bayraktar ve Zekeriye Yunus, İl Vakfı Temsilciliğine, Ömer Yılmaz Antakya Vakfı’na, Vecih Habelioğlu ise Defne Vakfı’na seçildi.

MTV’ye %61,5 Zam!

Motorlu araç sahipleri için kötü haber! Yeni yılda motorlu taşıt vergisi %61,5 zamlanıyor. Yeniden değerleme ile diğer uygulamalar gibi MTV’nin de yeni yılda %123 zam görmesi beklenirken, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle zam oranı %61,5’a çekildi.

Sağlıkçılara Promosyon, 29.000 Tl…

Sağlık Bakanlığı ve kamu bankaları arasında, 25.200 TL + 3800 para puan şeklinde bir pomosyon anlaşması yapıldı. Bakanlık ile banka arasındaki anlaşmaya göre, sözleşme süresi 3 yıl olup, hiçbir şekilde mahsuplaşma yapılmayacak. Ödemelerin, 15 Ocak’ta hesaplara geçmesi planlanıyor. Özel bankaların durumu ise ilgili illerde değerlendirilecek.

Film, Yarış, Konser Vergisi Kalktı

Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle; film gösterimleri, spor müsabakaları, at yarışları ve konserlerden alınan eğlence vergisi kaldırıldı Yeni uygulama, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren başlayacak. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; yerli film gösterimlerinden, yabancı film gösterimlerinden, spor müsabakaları, at yarışları ve konserlerden alınan eğlence vergisi oranı “yüzde sıfır” olarak belirlendi.

AÖF’de Sınav 31 Aralık’ta

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde TYT Sınavı, önümüzdeki hafta sonunda yapılıyor.

Duyuru şöyle:

“Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından yapılacak olan Endeneme TYT Sınavı, 31 Aralık 2022 tarihinde yapılacaktır. Sınavda görev almak isteyen görevliler, tercih işlemini 22 Aralık 2022 Perşembe günü saat 23:59’a kadar https://augis.anadolu.edu.tr adresinden yapılması gerekmektedir. Görev tercihi yapmayan görevlilere merkez tarafından görevlendirme yapılmamaktadır.”

Hatay’da Yakalanan DEAŞ’lı Tutuklandı

Üç gün önce, ilimiz sınırlarından yurda geçmek isteyen DEAŞ’lı terörist, yakalandıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak cezaevine konuldu. Hatay Jandarma birliklerince yakalanan DEAŞ’lı terörist M.M., Salı günü sevk edildiği Savcılıktaki ifadesinin ardından, tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine çıkarıldı ve tutuklanarak cezaevine konuldu.

Hatay’a gelen yük treni kaza yaptı

Afgan Çoban Can Verdi

Erzincan’dan ilimiz Hatay-İskenderun’a hareket halindeki yük treninin çarptığı Afganistan uyruklu çoban, yaşamını yitirdi.

Erzurum- Hatay seferini yapan yük treni, Çayırlı ilçesine bağlı Erbaş Köyü mevkiinde, demir yolunda kontrolsüz şekilde bulunan küçükbaş hayvanlara ve onları kurtarmaya çalışan Afganistan uyruklu çoban Hedayat Bakhtyari’ye çarptı. Kazada, çoban Bakhtyari olay yerinde hayatını kaybetti. Trenin çarptığı 7 küçükbaş hayvan da telef oldu. Olay, soruşturuluyor.

Hatay Özakder Kongre Yaptı

Başkan, Levent Erdem…

Hatay Özel Anaokulları ve Kreşleri Derneği, genel kurulunu yaptı. Genel Kurul sonunda başkanlığa Levent Erdem yeniden seçildi. Hatay’da, yaklaşık 110 “okul öncesi özel kurum” bulunuyor. 75 üyeli Hatay Özel Anaokulları ve Kreşleri Derneği yeni yönetimi şu isimlerden oluştu:

Levent Erdem, Nurcan Odacı, Filiz Azak, Selma Türkoğlu, Yasemin Bilgin, Eda Esmer, Yaşar Akkaya.

Şehit Serkan Talan MTAL’de günlük üretim

8000 Ekmek…

Defne Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, günde 8000 ekmek üretiyor. Ekmekler, küçük somun şeklinde yapılıyor. Yetkililer, istenmesi durumunda, okulun günlük 8000 adet ekmek üretimi sayısını 20.000’e çıkarabileceğini söylüyor.

Başöğretmenlik Sertifikaları e-Devlet’ten

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kesin sonuçları açıklanan Uzman Öğretmenlik ile Başöğretmenlik Sınavı’nı kazananların, sertifikalarını e-devlet üzerinden alabilecekleri belirtildi. Yapılan duyuruda, “Kesin sonuçları ilan edilen Uzman Öğretmenlik ile Başöğretmenlik Sınavı sonuçlarına göre sertifika almaya hak kazananlar, sertifikalarını e-Devlet üzerinden alabilecek” denildi.

Uyuşturucudan 8 Gözaltı

Hatay’da, 3 ilçedeki araç aramalarında elde edilen uyuşturucu nedeniyle 8 kişi gözaltına alındı. Hatay Narkotik Polis ekipleri İskenderun, Erzin ve Reyhanlı ilçelerinde durdurdukları 3 otomobilde arama yaptı. Araçlardaki aramalarda 459 gram esrar ile 360 gram sentetik uyuşturucu ele geçirildi. Uyuşturucuyla ilişkili olarak B.T., B.Ö., R.S., A.Ö., A.K., M.G., E.Y. ve G.O. yakalanıp gözaltına alındı.

Ramazan Umresi

Ramazan umresi turları için kayıtlar başladı. Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamasında, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenecek turlar için başvuruların e-Devlet kapısı ile il ve ilçe müftülüklerinden yapılacağı belirtildi.

Yüzde 2,68 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, ekim ayına ilişkin Tarım-GFE verilerini açıkladı. Buna göre, tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE), Ekim’de, yıllık bazda yüzde 134,76, aylık yüzde 2,68 artış gösterdi.

İktisat Kongresi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “17 Şubat’ta, 1. İzmir İktisat Kongresi’nden 100 sene sonra, aynı yerde, geniş katılımlı bir İktisat Kongresi düzenleyeceğiz” dedi.

Gündem: Üretim

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında, tarımsal üretim ve ormanların korunmasına ilişkin düzenleme ihtiyaçlarının belirlendiği bir toplantı yapıldı.

Beklenti Anketi

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini sabit bırakmasını bekliyor.

Tarım Kredi

Tarım Kredi Kooperatif Market Yönetim Kurulu, bazı ürün gruplarının marketlerinde pahalıya satıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını, tüketicilerin kaliteli ve uygun fiyatlı gıdaya ulaşması için çalışmayı sürdüreceklerini ifade etti.

TİM hedefi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “Ticaret Bakanlığımızın ‘Uzak Ülkeler Stratejisi’ni 2023’te etkin bir şekilde uygulayacağız. Her ay, bir yakın bir uzak ülkeye ticaret heyetleri düzenleyeceğiz” dedi.

Para cezası

Adıyaman’da 112 Acil Çağrı Merkezi’ni 2 ayda 22 bin 217 defa arayarak hattı meşgul eden kişiye para cezası verildi.

Personel alımı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 50 hazine ve maliye uzman yardımcısı alacak. Başvurular, 16-27 Ocak 2023 döneminde “https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr” adresi üzerinden elektronik ortamda yapılacak.

Resmi Gazete’de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce duyurulan, Gaziantep’teki Gaziray’ın yıl sonuna kadar ücretsiz hizmet vermesine ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Çekimler EXPO’da

Yönetmenliğini Guy Ritchie’nin üstlendiği, başrollerini Henry Cavill ve Eiza Gonzalez’in paylaşacağı “The Ministry Of Ungentlemanly Warfare” filminin çekimleri, Antalya’da EXPO botanik parkı ile bazı ilçelerde gerçekleştirilecek.

Başvurular başladı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Deneyap Kart Proje Yarışması için başvurular başladı. 2-3 kişilik takımlar halinde katılım yapılabilen yarışmanın son başvuru tarihi ise 13 Şubat 2023.

Sağlık çalışanlarına

Banka promosyonu

Sağlık Bakanlığı’nın Ziraat Bankasıyla yaptığı anlaşma çerçevesinde sağlık çalışanlarına toplam 29 bin lira promosyon ödemesi yapılacak.

Tesla Türkiye

Türkiye’de eleman alımına başlayan Tesla, verdiği ilanlarda, “Dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırmaya yardım etmek ister misin?” dedi.

Anlaşmazlık

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında yaşanan anlaşmazlık, ‘şimdi ne olacak’ sorusunu gündeme taşıdı.

ÇKS başvuruları

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2022 yılı için Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kaydolan üreticilerden üçte birinin henüz yeni dönem için başvuruda bulunmadığını belirterek, “31 Aralık 2022’de bitecek 2023 yılı ÇKS kaydı başvuru süresi uzatılmalıdır” dedi.

TÜİK verisi

TÜİK’in nüfus istatistiklerine ait veri setine göre, her yıl, nüfusun ortalama yüzde 3-3,5’i oranındaki 2-3 milyon arası yurttaşın, bulunduğu ilden başka bir ile göçerek ikamet yerini değiştirdiği belirlendi.

Alım gücü

Asgari ücretle ilgili beklentiler, çalışanları merak içinde bırakırken, Vergi Hukuku Uzmanı, Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Funda Başaran Yavaşlar, bu konuda halkın alım gücünün korunması gerektiğinin altını çizdi.

THY bildirdi

Türk Hava Yollarının (THY), girişimcilik ekosistemine destek amacıyla geliştirdiği programların arasına eklediği Terminal Girişim Hızlandırma Programı’na başvurular başladı.

İşten çıkarmalar

Emek yoğun sektörlerden, hazır giyim ve tekstilde işten çıkarmalar hızlandı. TÜİK verilerine göre, bu yılın Ağustos-Ekim arası döneminde, her iki sektördeki toplam kayıtlı istihdamda 15 bini aşan düşüş yaşandı.

Bakanlık çalışması

Bireysel Emeklilik Siteminde 18 yaş altı sınırının kaldırılmasının ardından şimdi de yaşlılıkta bakım için yeni bir ürün hazırlanıyor. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birlikte çalışıyor.

HİB/THY İşbirliği

Türk dizilerini takip eden yabancılara 1 aylığına Antalya’da Türkçe dersi almalarını sağlayacaklarını söyleyen HİB ve THY, düşük turizm sezonunda yabancı öğrenciler ve ailelerinin Türkiye’ye çekilmesi için indirimli bilet kampanyasını da duyurdu.

Evsel atıklar

Geri Dönüşümcüler ve Geri Kazanımcılar Derneği Başkanı Fatih Eren, bu yıl evsel atık miktarının 31 milyon tonu aşacağını belirterek, “Araştırmalar, evsel atığın yüzde 80’inin geri dönüştürülebilir atıktan oluştuğunu gösteriyor” dedi.

İhracatı yasak

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2023 yılı için ihracatı yasak ve kotaya tabi doğal çiçek soğanlarının türlerini belirledi. Bakanlık tarafından hazırlanan Doğal Çiçek Soğanlarının 2023 Yılı İhracat Listesi Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Barolar tepkili

Avukatlara zorunlu müdafilik hizmeti karşılığı ödenen ücretlerle ilgili tarifede beklenen iyileştirme yapılmaması üzerine, 65 Baro, zorunlu müdafilik hizmeti vermeme kararı aldı.

Amiraller Davası

Kamuoyunda “Amirallerin Montrö Bildirisi” olarak bilinen açıklamada imzası yer alan 103 emekli Amiralin yargılandığı davada, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle tüm sanıkların beraatine karar verildi.

Bakan mesajı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, engellilerin kendi yaşamlarını olabildiğince bağımsız idame ettirmelerinin en büyük hedefleri olduğunu bildirdi.

Hak ihlali saydı

Anayasa Mahkemesi (AYM), kullandığı telefon hattıyla ilgili bilgilerin tarafına verilmesini isteyen kişinin talebinin iletişim şirketi ve mahkeme tarafından reddedilmesini hak ihlali saydı.

Türk Lirasına talep

Rusya’nın en büyük borsası Moskova Borsası’nda Türk Lirasına yönelik talebin 2022’de geçen yıla kıyasla 17 kat arttığı bildirildi.

KOSGEB çağrıya çıktı

KOSGEB’in bölgesel ve sektörel bazda kurguladığı yeni destek modelinin ilk ayağı, mobilya sektörüne yönelik olarak Kayseri’de başlatıldı.