Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Hatay Polisevi için Acele

Hatay Polisevi için

Acele Kamulaştırma Kararı

Hatay Emniyet Müdürlüğü’ne ait, halen Antakya Odabaşı Mahallesi’ndeki Polisevi yerine inşa edilecek yeni binanın yanı başındaki parselle ilgili olarak, acele kamulaştırma kararı alındı. Cumhurbaşkanlığı imzasıyla alınan karar Resmi Gazete’nin dünkü sayısında da ilan edildi. Kararda, Antakya Odabaşı Mahallesi 1833 Ada 6 Parsel yanında inşa edilmekte olan Polisevi hizmet binası yanındaki parselin, güvenlik zafiyeti oluşturmama adına, acele olarak kamulaştırılarak hazineye intikalinin gerçekleştirileceği kaydedildi. Böylelikle, Hatay Polisevi daha geniş bir alanda ve daha modern bir şekilde inşa edilebilecek.

SGK Desteği 400 Tl Oldu

İşverenlerin işgücü maliyetlerini düşürerek, istihdamı korumaları ve artırmalarını desteklemek için 2016 yılından 2022 yılı sonuna kadar sağlanan asgari ücret desteğinin, “özellikle küçük işletmecilerin bu yükün altından daha kolay kalkmalarını temini” amacıyla, 2023 yılı 1 Ocak ile Haziran aylarını kapsayacak şekilde uzatılması ve tutarının da 100 TL’den 400 TL ye çıkarılması yönünde düzenleme yapıldı. Bu çerçevede, SGK destek primi 100 TL’den 400 TL’ye çıkartıldı.

Memur ve emekliye

TBMM Genel Kurulu’nda, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

Referandum sinyali

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa değişikliği teklifi konusunda, “Şayet Meclisimiz üzerine düşeni yerine getirmezse, son sözü milli irade söyleyecek, son kararı milletimiz verecektir. dedi.

İnceleme başlattı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, sıfır kilometre ve ikinci el araç piyasasının dengesini bozduğu iddia edilenler hakkında inceleme yapmak üzere müfettiş görevlendirdiğini bildirdi.

YÖK’ten düzenleme

Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı.

Bakan açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kredi Garanti Fonu desteklerine ilişkin olarak, “Firmaları, finansal sağlamlıklarına, geçmiş borç ödeme davranışlarına ve teminat ihtiyaçlarına göre 5 grup halinde sınıflandırıyoruz” dedi.

Gezegenden S.O.S.

İklim değişikliğiyle ilgili yapılan bir araştırmaya göre, 2022’de, dünya genelinde okyanus sıcaklıkları en yüksek seviyeye çıktı.

İstinafa taşıyacağız

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un avukatı Sezgin Tunç, müvekkiline yönelik hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan CHP’li Canan Kaftancıoğlu’na verilen beraat kararını istinafa taşıyacaklarını bildirdi.

Esnafın EYT’lisi

“İşçiler 5 bin günde, esnaf ise 9 bin günde emekli oluyor” diyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, EYT düzenlemesi kapsamında esnaf ve sanatkarların sosyal güvenlik sorunlarının da çözülmesi gerektiğini belirtti.

Pasaport harcı

Geçen yıl Aralık ayında pasaport harcı yatıran ve yoğunluk nedeniyle Ocak ayına randevu alanlar, 2023’teki yeniden değerleme oranından kaynaklı ücret farkı ödemeyecek.

RTÜK’ten ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TV5 ile RS FM’e 3’er kez program durdurma cezası verdi. Yayında, dilin düzeysiz ve kaba kullanımından dolayı da Beyaz TV ile Halk TV’ye idari para cezası yaptırımı uygulandı.

KOBİ’lere destek

İstanbul Ticaret Odası: “Bankaların, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bugün açıkladığı destek paketlerini hızlıca KOBİ’lerle buluşturarak, devreye alacağına inancımız tam. Şimdi sıra bankalarda.”

Hırdavat sektörü

Hırdavat Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nden (HISİAD) yapılan açıklamada, sektörün ihracatı 2022’de önceki yıla göre yüzde 9 artışla 11,8 milyar dolara yükseldi.

Gayrimenkul verisi

Türkiye’de geçen yıl, 3 milyon 434 bin 389 gayrimenkul satış işlemi yapılarak, 41 milyar 555 milyon 205 bin 953 lira tapu harcı geliri elde edildi.

Ek yerleştirme

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM), 2022 Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2022-DUS) ek yerleştirme sonuçları açıklandı.

e-Devlet hizmeti

Takasbank Genel Müdürü Avşar Sungurlu, “Takasbank’ın, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne online, gerçek zamanlı bir entegrasyonu var. Takasbank, tescil işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini görüyor. O an, parayı satıcının hesabına aktarıyor” dedi.

Ülke ihracatı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’nin ihracatı, 2022’de önceki yıla göre yüzde 12,9 artarak 254 milyar 209 milyon 535 bin dolara yükseldi.

İnşaat maliyeti

Türkiye İstatistik Kurumu, Kasım 2022 dönemine ilişkin inşaat maliyet endeksi verilerini açıkladı. Buna göre endeks, geçen yılın Kasım ayında aylık yüzde 1,17, yıllık yüzde 103,47 yükseldi.

Sinan Ateş Cinayeti

Tüm boyutlarıyla…

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sinan Ateş cinayetine ilişkin olarak, “Bütün boyutlarıyla soruşturuluyor. Karanlıkta kalan hiçbir yön olmayacak, her yönüyle aydınlatılacak. Kimsenin şüphesi olmamalı, yargı işliyor” dedi.

Yüzde 95,97’ye çıktı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Rakamları aldım, güzel bir hareketlilik başladığını görüyoruz. Ortaöğretimdeki okullaşma oranları yüzde 95,06 idi, yüzde 95,97’ye çıkmış. Bu, iyiye işaret” ifadesini kullandı.

İlk atom atölyesi

Türkiye’nin lisans öncesi düzeyde eğitimde ilk olma özelliğini taşıyan “Üsküdar Ahmet Yüksel Özemre Bilim ve Sanat Merkezi”ndeki atom atölyesi, ilk öğrencilerine kapılarını açtı.

Evde bakım yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca, 2022’de toplam 18 milyar lira evde bakım yardımı ödemesi yapıldı, aralık itibarıyla bu yardımdan 42 bin 232 görme engelli yararlandı.

Kovid-19 çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü, 194 ülkeden sadece 53’ünün yaş ve cinsiyete göre ölümler hakkında veri sağladığına işaret ederek, Kovid-19 salgınıyla ilgili tüm ülkelere ellerindeki verileri paylaşma çağrısında bulundu.

Sözleşmeli personele

Kadro düzenlemesi

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine yönelik yasa teklifini Meclis Başkanlığı’na sunacaklarını söyledi.

EYT desteği

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Hazine destekli kredi destek paketlerine ilişkin açıklama yaptı. Paket kapsamında, EYT için işverenlere 25 milyar TL’lik kıdem tazminatı desteği sağlanacak.

Üretici uyarıyor

TZOB: “Ege ve Marmara bölgesinde devam eden yağışlar, özellikle kuru alanlarda üretim yapan üreticilerimizi sevindirdi ve bu bölgelerde kuraklık riski şimdilik azaldı. Yağış almayan İç Anadolu Bölgesinde ise kuraklık riski devam ediyor.”

Vizesiz seyahat

Vizesiz seyahat özgürlüğü veren ülkelerin yayınlandığı endeksin ilk sırasında, 193 ülke ile Japonya yer alıyor. 5 yıldır liderliği kaptırmayan Japonya’yı 192 ülke ile Singapur ve Güney Kore izliyor.

Görme engellilere;

Voice Card…

Görme engelliler için özel olarak tasarlanan Voice Card, POS cihazına takıldığında, işlem tutarının cep telefonundan duyulmasını sağlarken, ödeme ise kart şifresi girildikten sonra gerçekleşiyor. Bu sayede kullanıcılar, ödedikleri tutarı bilerek, güvenli bir şekilde işlemi tamamlamış oluyor.

Zam en az %55

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, memur ve emekliler için açıklanan yüzde 30’luk maaş artışının, en az yüzde 55 olan asgari ücret artışı kadar olması gerektiğini söyledi.

Tüketici profili

PwC Türkiye “Tüketici Öngörüleri Araştırması 2022” sonuçlarına göre, ekonominin gelecek dönemde daha iyi olacağını düşünenlerin oranı yüzde 27’ye kadar düştü.

İhracatçı KOBİ’lere

Türk Ekonomi Bankası (TEB), İhracatı Geliştirme A.Ş. (İGE) ile işbirliği kapsamında, teminat ihtiyacı olan ihracatçı KOBİ’lere yüzde 80 İGE kefalet desteğiyle finansman sağlayacak.

Emekli maaşları

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, emekli maaşlarının iyileştirilmesi için kanun teklifi verdi. Teklif, emekli aylığı bağlanma oranının yüzde 70 seviyesine yükseltilmesini, en düşük emekli aylığının net asgari ücret tutarı kadar olmasını içeriyor.