Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Atılım Üniversitesi Çalıştayı bugün Antakya’da

Hatay ve Sosyal Uyum Süreci…

Atılım Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATUGAM) tarafından “Hatay ve Sosyal Uyum Süreci, Süreçler ve Geleceği Dair Öneriler” konulu çalıştay bugün düzenleniyor. Doç. Dr. Doğa Elçin, Doç. Dr. Ilgar Seyidov, Doç. Dr. Ceyhan Çiğdemoğlu ile Dr. Öğr. Üyesi Asuman Özgür Keysan’ın Atılım Üniversitesi adına hazırladıkları “Göç ve Sosyal Uyum Süreci Hatay İl Örneği” raporunun ele alınarak masaya yatırılacağı bugünkü etkinlik, Antakya Waxwing Oteli’nde 10.00 ile 13.00 saatleri arasında düzenleniyor.

Hatay Valiliği İhalesi 24 Ocak’ta

İdlib’teki Briket Evlere Pis-Temiz Su Hattı

Hatay Valiliği, İl Afet ve Acil Durum Harcama Komisyon Başkanlığı sorumluluğu altında yapılacak olan, Suriye-İdlib gerginliği azaltma bölgesinde STK’lar tarafından yapımı devam eden briket evler için pis su – temiz su hattı yapılması ve kazılan yerlerin düzeltilmesi işini, pazarlık usulü ve birim fiyat esası ile ihale etme kararı aldı. İhale, 24 Ocak 2023 tarihinde yapılıyor.

Benzine Yine Zam!

Litrede 67 krş artıyor

Benzinin litre fiyatına, bu sabahtan geçerli olmak üzere 67 kuruş zam bekleniyor. Benzine, geçtiğimiz Cuma günü de zam yapılmıştı. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre motorinin litre fiyatı 22.07 liradan, benzinin litresi ise 19.69 liradan satılıyor.

Son anket sonucu Cumhur İttifakı’nın moralini bozdu

Cumhur %35.5, Millet % 45.1

ORC Araştırma Şirketi’nin İstanbul anketinde, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki oy farkı dikkat çekti. Katılımcıların yüzde 30.8’i AK Parti’ye oy vereceğini söylerken, yüzde 4.7’si ise Cumhur İttifakı’nın diğer paydaşı MHP’yi tercih edeceğini belirtti. Ankete göre, AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın İstanbul’daki toplam oy oranı yüzde 35.5’te kaldı.

Anket sonuçlarında, CHP ve İYİ Parti’nin yer aldığı Millet İttifakı’nın Cumhur İttifakı’na 10 puanlık bir fark attığı görüldü. CHP’nin İstanbul’daki oy oranı ankette yüzde 27.3 olurken, İYİ Parti ise yüzde 17.8 oy aldı. Millet İttifakı’nın toplam oy oranı yüzde 45.1 oldu.

HDP %8, GELECEK %2.7, DEVA %2

Anket sonuçlarına göre, İstanbul’dan HDP’ye yüzde 8 oy çıktı. Türkiye Değişim Partisi (TDP) yüzde 3.1, Gelecek Partisi yüzde 2.7, Deva Partisi yüzde 2, Yeniden Refah Partisi yüzde 1.1 oy aldı.

Sadullah Ergin’in acı günü

Annesi Vefat Etti

Yorum Gazetesi sahibi Sadullah Ergin, anne acısı yaşadı. Merhum Hacı İbrahim Hakkı Ergin’in eşi, Sare Demirli, Mustafa Ergin, Münire Zeytineli, Betül Okay ve Yorum Gazetesi Sahibi Sadullah Ergin’in annesi Melahat Ergin, tedavi gördüğü hastanede dün vefat etti. Merhumenin cenazesi, 17 Ocak Salı günü (bugün) öğle namazına müteakip Antakya Mezarlık Kompleksi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Antakya Asri Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MSÜ Sınavları 19 Mart’ta

İskenderun’da da yapılacak

Milli Savunma Üniversitesi’ne giriş sınavları ilimizde de yapılmaya başlanacak. Alınan kararla, 19 Mart’ta gerçekleştirilecek 2023 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’nın bu yıl İskenderun’da da yapılması öngörüldü.

EYT nedeniyle

EYT kapsamında askerlik ve doğum borçlanması için SGK’ya başvuranlar, ödemelerini yapabilmek amacıyla araç, arsa, cep telefonu veya bazı ev eşyalarını internetten satışa çıkardı. Emlak ve ürün satışı yapılabilen sitelerde yüzlerce ‘EYT nedeniyle satılık’ ilanı yer alıyor.

e-ihracat eğitimi

Kadın girişimcilerin rekabet gücünü artırmak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile güçlerini birleştiren Yapı Kredi, “Sınırları Kaldıran Kadınlar Programı” ile kadın girişimcileri e-ihracat eğitimleri ile buluşturuyor.

Başvurular başladı

Orta gelirlinin düşük faizle ev sahibi olmasını amaçlayan “Yeni Evim Konut Kampanyası”nda başvurular başladı. Orta gelirliye yönelik yeni konut finansman modeliyle hayata geçirilen “Yeni Evim Kampanyası” 81 ilde geçerli olacak.

Havalar ısınacak

Türkiye’de kuraklık tehlikesi devam ediyor. Birçok bölgede yağış yetersiz, üstelik havalar da soğumuyor. Gelecek hafta sıcaklığın daha da artması, bazı bölgelerde 20 dereceye kadar çıkması bekleniyor.

Vergi çağrısı

İngiliz uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, yayınladığı yeni raporda, dünyanın en zengin yüzde 1’inin 2020’den bu yana ortaya çıkan 42 trilyon dolarlık yeni global servetin yaklaşık üçte ikisini aldığını söyledi ve yeni vergi çağrısı yaptı.

Seçim mesajı

MHP’nin Kızılcahamam’daki kampının kapanış toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, seçim tarihi tartışmaları için “Bahar mevsimi, aynı zamanda sandık ve seçim mevsimidir” dedi.

Tüketiciye ödeme

EPDK, Azami Uzlaştırma Fiyat Mekanizması kapsamında, 40 şirketin tüketiciye 11 milyar liradan fazla geri ödeme yapacağını duyurdu.

Yatırıma 455 milyar

2023 Yılı Yatırım Programı Resmi Gazete’de yayımlandı. Programda yer 3 bin 546’sı ana proje olmak üzere 10 bin 915 proje için 454,2 milyar lira ödenek ayrıldı.

Ek zam farkı

Memurlar ve memur emeklileri 15 Ocak’ta toplu sözleşme ve enflasyon farkından kaynaklanan yüzde 16,48 oranında zamlı maaş alacaklar. Ek zam farkı ise en geç bir hafta ya da 8 gün içinde ödenecek.

Banka faizleri

Türk bankacılık sektöründe mevduat yarışı tüm hızıyla sürüyor. Bankaların hoş geldin faizi yüzde 28’lere kadar çıkarken bankacılar oranların yüzde 30 barajını aşmasını bekliyor.

İhracat verisi

2021’in sonu itibariyle 1,2 dolar olan ihracatın kilogram değeri, 2022 yılında 1,5 dolara yükseldi. 2010 yılında 1,2 dolar, 2012’de 1,4 dolar olan ihracatın ortalama birim değeri 2014’te 1,59 doları gördükten sonra düşüş trendine girmişti.

Finansal okuryazarlık

Şekerbank, kırsalda kadın girişimciliğini desteklemek amacıyla, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kooperatif destek programı kapsamında kadın kooperatiflerine finansal okuryazarlık eğitimi verdi.

121 personel

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nce KPSS puan sıralaması esas alınmak suretiyle yazılı ve sözlü sınav yapılmaksızın 121 sözleşmeli personel alımı yapılacak.

Bu çağrı herkese

Hayata Destek Derneği, 16 Ocak Dünya Hijyen Günü kapsamında çağrıda bulunarak, yeterli ve güvenli suya erişimin en önemli insan haklarından biri olduğuna dikkat çekti.

Sözleşmeliye kadro

Bu hafta Meclis’te

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, kamudaki sözleşmelilere kadro verilmesini içeren Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

14. sıraya yükseldik

Denizcilik sektöründeki son gelişmeleri değerlendiren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk bayraklı deniz ticaret filosunun, geçen yıl, 2021’e kıyasla bir basamak daha yükselip dünyada 14’üncü sıraya çıktığını belirtti.

Sanal tehlike

Beğeni almanın hedef haline geldiği dijital platformlarda, kişiler, daha çok tıklanmak için paylaşımlarını popüler kültüre göre şekillendirip tek tipleşirken, dışlanmak istemeyen kullanıcılar sanal kimliklerini bu kültüre uyarlıyor.

100 binin üzerinde

Kovid-19 tedbirlerinin geçen ayın başında gevşetilmesinin ardından bugüne dek görülen en büyük kitlesel yayılmayla karşı karşıya bulunan Çin’de kritik durumdakilerin sayısının 100 binin üzerinde olduğu bildirildi.

Roman Buluşması

AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, partisinin 20 Ocak’ta düzenleyeceği “2023 Roman Buluşması”nın, Türkiye’nin tüm renkleriyle güçlü ve zengin olduğunu, dünyaya yeniden hatırlatacağını söyledi.

Kadın girişimciler

Kadın girişimcilerin rekabet gücünü artırmak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile güçlerini birleştiren Yapı Kredi, ‘Sınırları Kaldıran Kadınlar Programı’ ile de kadın girişimcileri e-ihracat eğitimleriyle buluşturuyor.

Maden faciası için

Fezleke hazırlandı

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan fezlekede, tutuklu 4 müessese yöneticisi hakkında “olası kast ile yaralama ve öldürme” suçlarından 1080’er yıl hapis cezası talep ediliyor.

Ülke genelinde

Ülke genelindeki kumar, tombala, oyun makineleri ve yasa dışı bahis suçlarına yönelik uygulamalarda 45 kişi gözaltına alındı, aranan 858 kişi yakalandı.

Hesaplara yatıyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 1 milyar 847 milyon lira Evde Bakım Yardımını hesaplara yatırmaya başladıklarını bildirdi.

Sözleşme süreci

Kamuda 700 binden fazla işçinin ücretlerine 2023-2025 döneminde yapılacak zammın belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç başlıyor.

4 ilde 5 YEKA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Mersin, Niğde, Konya ve Karaman illerindeki 5 araziyi rüzgar ve güneş enerjisine dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) ilan etti.

Otomotiv sanayi

2022’de toplam otomotiv üretimi, bir önceki yıla göre yüzde 6 artarak 1 milyon 352 bin 648’e, otomobil üretimi de yüzde 4 yükselişle 810 bin 889 adede ulaşırken, traktör üretimiyle birlikte toplam üretim 1 milyon 402 bin 189 adede çıktı.

Market fiyatları

Zincir marketler, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “fiyat sabitleme ve indirim” çağrısına karşılık vererek birçok ürünün fiyatını revize etti.

MEB’den öğretmenlere

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB), müfredattaki kazanımların derslerde doğru ve etkin şekilde uygulanabilmesi amacıyla öğretmenler için “Öğretim Programı Okuryazarlığı Öğretmen Rehber Kitabı” hazırlandı.