Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Naim Babüroğlu İskenderun’da

Emekli Tuğgeneral, halen İstanbul Aydın Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi olan hemşerimiz ve Gazete Yazarımız Naim Babüroğlu, bugün Hatay’a geliyor. Bahçeşehir Koleji’nin davetlisi olarak İskenderun’a geleceği belirtilen Naim Babüroğlu, bugün öğleden sonra, Bahçeşehir Koleji İskenderun Kampüsü’nde saat 14.30’da başlayacak olan “Tarihin Kıskandığı Lider, Atatürk” adlı konferansını verecek.

Türk Eğitim Sen’liler alanda

Türkiye Kamu Sen’e bağlı Türk Eğitim Sen’in Hatay Şubesi başkan, yönetici ve üyeleri bugün alanlara iniyor. Türk Eğitim Sen’den bugünkü etkinlikle ilgili şu paylaşım yapıldı:

“Türk Eğitim Sen Genel Merkezi tarafından 20-23 Ocak 2023 tarihleri arasında düzenlenecek olan Öğretmenlik Meslek Kanunu Çalıştayı ile ilgili olarak, 19 Ocak 2023 Perşembe günü (bugün) saat 12.30’da sendika binası önünde bir basın açıklaması yapılacaktır. Tüm eğitim çalışanlarını basın açıklamamıza bekliyoruz.”

İskenderun Düğünyurdu Otoban Kavşağı Programda

İskenderun Düğünyurdu Otoban Kavşağı ile ilgili proje, 2023 yılı programına alındı. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Milletvekili Abdulkadir Özel ile görüşmesinin ardından şu açıklamayı yaptı:

“Hayırlı olsun. Düğünyurdu Otoban Kavşak Bağlantı Yolu Projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2023 Yılı Yatırım Programı’na alındı. Bağlantı Yolu Projesi ile beraber, kent trafiğinin oldukça rahatlatılması planlanıyor.”

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama ve değerlendirme yapan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, emeği ve desteği olanlara teşekkür etti.

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi 14 Mayıs’ta

Haziran ayında yapılması gereken Cumhurbaşkanlığı ile Milletvekilliği Genel Seçimleri biraz öne alınıyor. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerin 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacağını açıkladı.

Oda ve Borsalar

Ticarete ilişkin “torba kanun teklifi”, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu’nda kabul edildi. Buna göre, vergi mükellefiyet bilgisi kapalı olan Ticaret ve Sanayi Odası ile Borsa üyelerinin üyelikleri askıya alınabilecek.

2022 verisi

İkinci el konut satışları, 2022 Ocak-Aralık döneminde yüzde 0,5 azalışla 1 milyon 25 bin 543 olarak kayıtlara geçti. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışlarının payı yüzde 31, ikinci el konut satışlarının payı yüzde 69 oldu.

Mükelleflere kolaylık

Mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı’na bildirmeye mecbur olduğu bilgilerden, Ticaret Bakanlığı’nca elektronik ortamda Hazine ve Maliye Bakanlığı’na iletilenlerin “mükellefler tarafından yapılmış gibi” kabul edilmesi sağlandı.

Erişime açıldı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM), 2023 Türkiye Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı (2023-TR-YÖS) giriş belgelerinin erişime açıldığı duyuruldu.

Bilet kampanyası

Türk Hava Yolları’nın başarılı markası AnadoluJet, 1 Eylül-31 Ekim 2023 tarihleri arasındaki tek yön direkt iç hat uçuşlarında 399 liradan başlayan avantajlı biletleri satışa sundu.

Su ürünleri ihracatı

Rusya Federasyonu başta olmak üzere, 96 ülkeye yapılan su ürünleri ihracatı, önceki yıla oranla miktarda yüzde 4, değerde yüzde 17 arttı.

25 bin üyeye ulaştı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iki kampüsündeki binlerce yayının dijital ortama aktarıldığı “Dijital Tarım Kütüphanesi”nin üye sayısı 25 bine ulaştı, kütüphaneye son 1 yılda 127 ülkeden giriş yapıldı.

Konut satışları

“Yeni Evim Konut Finansman Programı”na başvuruların başlamasıyla beraber gayrimenkul firmalarındaki hareketlilik artarken, gözler, hizmete alınan internet sitesine odaklandı.

Atık sular bile

Belçika Sağlık Bakanı Frank Vandenbroucke, Kovid-19 tedbirleri kaldırılınca vaka sayılarının arttığı Çin’den gelen uçakların atık sularını analiz ettiklerini, bulunan koronavirüs miktarının endişe verici olmadığını bildirdi.

MHP ‘Mayıs’ dedi

MHP Lideri Devlet Bahçeli “Konuşarak, tartışarak, uzlaşarak, görüş birliği vasatını oluşturarak, Türkiye’mizi hep birlikte seçime taşıyalım, Mayıs ayı içinde bu işi bitirelim, sözü ve kararı hep birlikte aziz milletimizin kutlu iradesine tevdi edelim” dedi.

Bakan eleştirdi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, son zamanlarda mesleki eğitimde atılan adımlara yönelik eleştirilere ilişkin, “Mesleki eğitim merkezleri, bir istihdam programı değil, eğitim programıdır. Dolayısıyla ‘çocuk işçiliği’ ifadesi nereden çıkıyor, hayretler içerisindeyiz” dedi.

5525 yaban hayvanı

Doğa Koruma ve Milli Parklar 15. Bölge Müdürlüğü ekipleri, sorumluluk sahasındaki illerde yaban hayvanlarının envanter çalışması kapsamında, kar ve soğuk havaya aldırış etmeden zorlu arazide görevini sürdürüyor. 5 ildeki sayımlarda 5 bin 525 yaban hayvanı tespit edildi.

Yerli Startup’lar

Global girişim platformu StartupCentrum’un yayınladığı 2022 Türkiye Startup Ekosistemi Yatırım Raporu’na göre, 2022 yılında 322 yerli startup yaklaşık 1,8 milyar dolar yatırım aldı.

Türkiye yok

Rusya Dışişleri Bakanlığı, dost olarak açıkladığı 12 ülkeyle olan vizeleri kaldırma konusunda çalışma başlattı. Moskova Yönetimi’nin vizesiz seyahat konusunda Türkiye’nin listede olmadığı ifade edildi.

Araştırma sonucu

CEO’ların yüzde 40’ı, şirketlerinin mevcut gidişatlarına devam etmesi halinde, önümüzdeki 10 yılda finansal olarak varlığını sürdüremeyeceğini düşünüyor. Araştırmaya Türkiye’den 87 CEO katılım sağladı.

TBB son rakamları

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler Kasım 2022 ayı itibariyle, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52 artarak 7,64 trilyon TL oldu.

Mobilyacılar

24 – 29 Ocak 2023 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi ile İstanbul Fuar Merkezi’nde eş zamanlı olarak gerçekleşecek IIFF 2023 İstanbul Mobilya Fuarı, mobilya sektörünü iki ayrı fuar merkezinde buluşturmaya hazırlanıyor.

Bankacılık hizmeti

Garanti BBVA müşterileri, yasal mevzuattaki düzenlemeyle gündeme gelen Açık Bankacılık kapsamında, başka bankalardaki hesap bilgilerini artık Garanti BBVA Mobil ve İnternet üzerinden takip edebilecek.

Bedelli Askerlik

Bedelli askerlik yerleri açıklandı. Binlerce yükümlü, Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelecek bedelli askerlik yerleri açıklamasına odaklanırken, sorgu ekranına sonuçlar düşmeye başladı.

Özel tekneler

Özel teknelerin donatımı ve bunları kullanacak kişilerin yeterlikleri, eğitim ve sınavları ile belgelendirilmelerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Buna göre, tekneye düzenlenmiş bağlama kütüğü ruhsatnamesinin veya gemi sicil tasdiknamesinin, seyir esnasında teknede bulundurulması ve denetimlerde ibrazı gerekecek.

MTV ödemelerinde

Son 2 haftaya girildi

Motosiklet, otomobil, kamyonet, kamyon, otobüs gibi araçlara sahip olanların her yıl ödedikleri Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk taksit ödemesinin sona ermesine kısa bir süre kaldı. Bankalar da kampanyalarını açıklamaya başladı.

Emekli promosyonu

Vakıfbank, Ocak ayı emekli promosyon kampanyası ayrıntıları şöyle: 3.500.-TL ye (3.500.-TL hariç) kadar olanlara 3 yıl için toplam 3.000 TL, 3.500 – 7.500.-TL (7.500.-TL hariç) arasında olanlara 3 yıl için toplam 3.500 TL, 7.500 – 10.000.-TL (10.000.-TL hariç) arasında olanlara 3 yıl için toplam 4.500 TL, 10.000.-TL ve üzeri olanlara 3 yıl için toplam 5.000 TL.

Zam oranı %34

Metal Sanayicileri İşveren Sendikası (MESS) ile Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş sendikaları arasındaki anlaşmayla, metal iş kolu çalışanlarına yüzde 34 ara zam yapıldı.

TCMB’den bankalara

Ticari kredi uyarısı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankaları, ticari kredi maliyetlerini artırıcı uygulamalara son vermeleri noktasında uyardı.

Su fiyatları

Damacana su fiyatlarının bir yılda yüzde 160 yükselmesi, tüketicileri farklı arayışlara yöneltti. Ambalajlı Su Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Karamehmetoğlu, “Ambalajlı sulardan bir miktar şebeke suyuna suyuna dönüş oldu” dedi.

Zincir marketler

Pazar günü kapansın

İstanbul Ticaret Odası Perakende Komitesi Başkanı Yavuz Altun, sektörde uzun zamandır tartışılan bir konuyu gündeme getirerek, “Küçük esnafın nefes alması için Pazar günü marketler kapatılsın ve sadece küçük esnaf açık kalsın” dedi.

Seçimler ne zaman?

İşte öne çıkan tarih!

“Seçim tarihi” tartışması sürerken, normal zamanı 18 Haziran 2023 olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimi tarihinin Mayıs ayına çekilmesine artık kesin gözüyle bakılıyor. AK Parti’de öne çıkan seçim tarihi ise 14 Mayıs.

Üreticinin talebi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Çiftçilerimize, yıllardır sadece fiziksel değil psikolojik yıpranma payı da verilmelidir. Zor şartlarda çalışanlara fiili hizmet tazminatı veriliyor.”

TOBB etkinliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milli Eğitim Bakanlığı ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) işbirliğinde, gençlerin mesleki beceri gelişimini desteklemek amacıyla başlatılan Mesleki Beceri Seferberliği programının tanıtımı TOBB İkiz Kuleler’de yapıldı.​

Tüketiciler Birliği

      Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Şahin: “2022 yılında ilk sırayı tüketici hakem heyetleri şikayetleri aldı. Tüketiciyi korumakla alakalı kurulan tüketici hakem heyetleri, tüketici tarafından en çok şikayet edilen kurum oldu.”

Başvuru için

      Bakanlar Nureddin Nebati ve Murat Kurum, Yeni Evim Kampanyası’na başvuruların başladığını ve katılım bankaları dahil kamu bankalarından müracaatta bulunulabileceğini bildirdi.

Beklenti Anketi

      AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini sabit bırakmasını bekliyor.

Şeker üreticileri de

      Pancar Şekeri Üreticileri Derneği,  1 Eylül’e kadar şekerin fabrika çıkış fiyatında “sabit fiyat”

uygulaması başlattıklarını duyurdu.

THY uçaklarında

Biniş önceliği

      Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, uçaklara binişte ilk sıranın Gaziler ile Şehit ve Gazi yakınlarında olacağını açıkladı.

Kamu yatırımı

      2023 Yılı Yatırım Programı’na göre, sektör yatırımları arasında en yüksek pay, 60 milyar 98 milyon 406 bin lira ile demir yollarına ayrıldı.

Kredi borcu azaldı

      Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Kasım 2022’de, 2021 sonuna kıyasla 7,2 milyar dolar azalışla 161,2 milyar dolar oldu.

14,8 milyon oldu

      Sanayi, inşaat ve ticaret-hizmet sektörleri toplamında ücretli çalışan sayısı, Kasım 2022’de, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 artış gösterdi ve 14,8 milyon oldu.

Kişi başına gelir

      Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yüksek büyüme performansının etkisiyle 2022’de kişi başına gelirin 10 bin dolar seviyesini aşacağını öngördüklerini belirterek, “2023 yılında da kişi başına gelirimizin daha da yükselerek 12 bin doların üzerine çıkacağını öngörüyoruz” dedi.