Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

İHD Etkinliği Panel Yarın

OHAL Süreci ve KHK Hukuksuzluğu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şubesi, yarın Defne ilçesi Turunçlu Defne Evi’nde, “OHAL Süreci ile KHK Hukuksuzluğu” konulu bir panel düzenliyor.

Yarın 14.00’deki etkinliğin panelistleri şunlar:

-Ömer Faruk Gergerlioğlu-Milletvekili

-Esra Ergüzeloğlu-Barış Akademisyeni

-Yasemin Dora Şeker-İHD Onur Kurulu Üyesi

-Münir Korkmaz-KHK Platform Sözcüsü

Prof. Dr. Çiğdem Doğramacı’nın acı günü

Babası Vefat Etti

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asena Çiğdem Doğramacı’nın babası, aynı zamanda Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Doğramacı’nın kayınpederi, vefat etti. Merhumun cenazesi, önceki gün öğlen namazına müteakip Antakya Mezarlık Kompleksi’nden kaldırılarak toprağa verildi.

ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Öğretmenlerde Mazeret Tayinleri Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023 yarıyıl tatili öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme sonuçlarını açıkladı. Başvuran öğretmenlerin, MEBBİS kullanıcı hesabıyla ya da e-Devlet kullanıcı hesabıyla sonucu öğrenebilecekleri duyuruldu.

Antakya Belediyesinden Öğrencilere Karne Hediyesi

Ücretsiz Sinema ve Tiyatro

Antakya Belediyesi, bugün, ilk yarıda son kez okullarına gidecek olan öğrencileri sömestr tatili süresince ödüllendirecek.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, bugün başlayacak sömestr tatili boyunca, öğrencilerin sinema gösterimleri için hafta boyunca her gün 12.00-15.00 ile 18.00 saatlerinde, tiyatro için de haftanın Salı ile Perşembe günleri 13.00 ile 16.00 saatleri arasında Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde (eski Konak Sineması) gösterimlerin yapılacağını duyurdu. Antakya Belediyesi yetkilileri, sinema ve tiyatro bileti dağıtımının başladığını duyurdu.

Karne Günü…

Sömestr Tatili Başlıyor

12 Eylül 2022’de başlayan 2022-2023 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi bugün sona erecek. İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 19 milyon öğrenci, eğitim-öğretim yılının yarıyıl tatilini yapmak üzere bugün karnelerini alacak. İlimiz Hatay’ın 15 ilçesinde de 1311 okulda öğrenim görmekte olan okul öncesi, ilkokul ortaokul ile lise öğrencisi toplam 420.000 kişi ile 23.500 öğretmen tatile girecek. 21 Ocak Cumartesi günü başlayacak olan sömestr tatili, 5 Şubat Pazar gününe kadar devam edecek. Yaklaşık 19 milyon öğrencinin karne alacağı iki haftalık yarıyıl tatilinin ardından ikinci dönem 6 Şubat’ta başlayacak. 17-20 Nisan 2023’te ise ikinci ara tatil dönemi olacak. Eğitim-Öğretim dönemi, 16 Haziran 2023’te sona erecek.

16 yıl geçti

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in Şişli’de 19 Ocak 2007’de katledilmesinin üzerinden 16 yıl geçerken, cinayete ilişkin dosyanın Yargıtay’daki incelemesi sürüyor.

Seçimin yol haritası

Kamu görevlileri ile belediye başkanlarının 17 Mart’a kadar istifa etmeleri gerekiyor. Yüksek Seçim Kurulu’nun, (YSK) 5 yıl önceki uygulamasına benzer bir süreç işletmesi halinde, cumhurbaşkanı adayları için son başvuru tarihi 26 Mart olacak.

THY çalışanları

Türk Hava Yolları (THY), 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’ne göre yüzde 16,4 (enflasyon + yüzde 1) oranında yapılması gereken ücret artışını, personeli lehine yüzde 20 olarak gerçekleştirilmesi kararı aldı.

Yargıtay verisi

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Yargıtay kararları ve içtihatlarının erişilebilir olmasının büyük önem taşıdığını vurgulayarak, yapay zeka destekli Yargıtay İçtihat Merkezi’nin en geç haziranda faaliyete geçeceğini bildirdi.

Mevsim şartları

Geçen yıl 18 Ocak’ta en düşük sıcaklığın sıfırın altında 34,4 dereceyle ölçüldüğü Van’ın Özalp ve eksi 33,8 ile ikinci sırada yer alan Çaldıran ilçelerinde bu yıl hava sıcaklığı arttı.

134 bini aşkın yetim

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, 2022’de Türkiye dahil 49 ülkedeki 134 bin 142 yetime hayırseverlerin yardımlarını ulaştırdığını açıkladı.

EYT çalışması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin Meclis’e ne zaman geleceğiyle ilgili, “Meclis’in iradesinde. Bizden top çıktı” dedi.

Bakanlık birimi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü bünyesinde, Kat Mülkiyeti Kanunu’na tabi site yönetim hizmeti veren şirketlerle ilgili mevzuat çalışmaları yürütmek üzere yeni birim oluşturuldu.

Bedelli Askerlik

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre, celp dönemleri ve birlik yerlerine ilişkin sonuçlar, e-Devlet üzerinden ve Askerlik Şube Başkanlıklarından öğrenilebilecek.

15 Milyon Yolcu

15 Temmuz Demokrasi Otogarı, 2022 yılında birçok Avrupa, Asya, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika ülkesinin nüfusundan fazla yolcuyu misafir etti. Türkiye’nin en çok yolcu ağırlayan otogarından 2022’de 15 milyon kişi yolculuk yaptı.

Kadro müjdesi

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, taşeron şirketlerde THY adına çalışan personelin kadroya alınacağını duyurdu.

Yüzde 140,4 arttı

AVM’lerde kiralanabilir alan (metrekare) başına düşen cirolar, kasımda İstanbul’da 6 bin 824 TL, Anadolu’da ise 4 bin 069 TL olarak gerçekleşti.

Demir-Çelik Sektörü

Türkiye ihracatının lokomotif sektörlerinden demir-çelik, geçen yıl gerçekleştirdiği 35,4 milyar dolarlık dış satımla Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 15,6’sını üstlendi.

Mükellefe kolaylık

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ticaret siciline tescil edilmesi zorunlu işlemler için ayrıca vergi dairesine bildirimde bulunulması yükümlülüğünü kaldırdıklarını bildirdi.

Gümrükler

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerinin geçen yıl gerçekleştirdikleri operasyonlarda ele geçirilen ticari eşyaların değeri 1 milyar 312 milyon lira oldu.

MASAK’a bütçe

Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’nın (MASAK), suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanıyla mücadele faaliyetlerinde kullanması amacıyla, bu yıl için yaklaşık 50 milyon liralık bütçe ayrıldı.

Hesaplara yatırıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için ödediğimiz SED miktarlarını memur maaş zammı oranında artırarak, hesaplara toplam 434 milyon 39 bin 508 lira 44 kuruş yatırdık.” ifadesini kullandı.

Marka lideri

Dünyanın en değerli markası, bu yıl yaklaşık 299,3 milyar dolar marka değeriyle Amazon olurken, bu şirketi 297,5 milyar dolar değerle Apple izledi.

Vizyona giriyor

Yönetmenliğini Kamil Çetin’in üstlendiği “Kutsal Damacana 4”, 20 Ocak’ta izleyiciyle buluşacak. Filmde; Şafak Sezer, Ersin Korkut, Müjde Uzman, Nilgün Belgün, Erhan Yazıcıoğlu, Deniz Oral, Onur Büyüktopçu, Ruhi Sarı ve Buket Dereoğlu rol aldı.

Seçim hazırlığı

AK Parti, hazırlıklarını sürdürdüğü “Türkiye Yüzyılı” temalı seçim beyannamesinde; savunma sanayi, teknoloji, sağlık ve ekonominin öne çıkacağı 23 başlıkla hedef ve projelerini anlatacak.

MEB çalışması

MEB’den, Belirli Gün ve Haftalar Çizelgesi’nde “çevre duyarlılığı” güncellemesi. Çizelgeye, “Uluslararası Temiz Hava Günü” ve “Dünya Su Günü” de eklendi. “Çevre Koruma Haftası” içeriği de “Çevre ve İklim Değişikliği Haftası” adıyla güncellendi.

Basına kapalı sunum

Milyonların gözü kulağı olan EYT ile ilgili olarak AK Parti’den bir hamle daha geldi. TBMM’de basına kapalı olarak gerçekleşen EYT toplantısına geniş kapsamlı bir sunum yapıldı. Toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bürokratları tarafından EYT ile ilgili geniş kapsamlı teknik bir sunum yapıldığı belirtildi.

Zam farkları

Memur ve emekli maaşı zam farklarının bu ayın 15’inde yatırılması bekleniyordu. Ancak kararın Meclis’te geç alınması nedeniyle farklar henüz yatırılmadı. Milyonlarca vatandaş, “zam farkı ne zaman yatacak?” sorusuna yanıt arıyor.

Ayakkabıda sanayici

Acil ‘koruma’ istiyor

Türkiye ayakkabı sektörü, 1.2 milyar dolarlık 2022 ihracat rakamından memnun görünse de iç pazarda Çin, İtalya ve son zamanlarda öne çıkan Portekiz’den gelen ithal ürünlerle mücadele ediyor.

AKİB ihracatı

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (AKİB) Başkanı Ferhat Gürüz, 2022’de 2021 yılına göre ihracatta yüzde 10 artış sağlayan AKİB’in, Türkiye geneli yaş meyve sebze ihracatının yüzde 46’sını gerçekleştirdiğini açıkladı.

Genç girişimcilere

Çukurova Kalkınma Ajansı’nın (ÇKA) hayata geçireceği 50 milyon TL bütçeli Genç İstihdamı Faizsiz Kredi Desteği Programı’nda başvuru süresi uzatıldı.

İhracat taşımaları

İhracatın yavaşlaması ve ithalatın artmasına paralel olarak Türkiye’nin ihracat taşımaları da sert düştü. Artış oranı yüzde 25’lerden eksiye geldi.

Bakanlık tedbir aldı

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, apartman ve site aidatlarında fahiş artış yaşandığı şikayetlerinin ardından özel bir birim kurdu.

Başkanlardan destek

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları, hakkında hapis ve siyasi yasak kararı verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek olmak amacıyla Saraçhane’deki ‘Haysiyet Duvarı’nı ziyaret etti.

Kadın girişimciler için

İş Kadınları Derneği, tüm kadın girişimcilere ve iş dünyasına adım atmayı planlayan kadın girişimcilere yönelik, çözüm odaklı danışmanlık hizmeti vermek üzere ‘Menti Danışma Hattı’ kurdu.