Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Vakıflar Bankası Personel Alıyor

Başvurular 28 Ocak’a kadar…

Vakıflar Bankası, 75 şehirde personel alımı yapacak. Başvuru ekranı, adaylara sunuldu. Alımlar; Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş Yardımcısı, Kontrolör Yardımcısı, Uzman Yardımcısı ve Memur kadrolarına gerçekleştirilecek. Banka memuru alımı şehir listesinde, aralarında ilimiz Hatay’ın da bulunduğu 75 il var. Türk vatandaşı olmak, kamusal haklardan mahrum kalmamak, suç hükmü bulunmamak, bankada çalışırken herhangi bir sebep yüzünden dahi olsa ilişiği kesilmemiş olması, askerlik sorunu olmayan, sağlık durumu iyi olan gibi genel koşullar yanı sıra yaş şartı olarak da 30 yaşını bitirmemiş olmak gerekiyor. Vakıfbank banka personeli alımı başvuruları 16 Ocak 2023’te başladı, 28 Ocak 2023’e kadar devam edecek. Başvurular, sadece Vakıfbank internet sitesi üzerinden ve online olacak.

Defne Belediyesi duyarlılığı

Yamaç 2.Sokak En Kısa Sürede Yapılacak

İlimiz Defne ilçesi sınırlarında kalan Sümerler Mahallesi’nin dağ eteğinde yer alan yerleşim birimlerinden Yamaç 2.Sokak yolunun çamur deryasına bürünmesi ile ilgili olarak dünkü Gazetemizde yer alan habere Defne Belediyesi yetkilileri eğildi ve konuyla ilgili sıkıntının en kısa sürede giderileceği belirtildi.

Edindiğimiz bilgiye göre, Defne Belediyesi Fen İşleri Müdürü Soner Büyükaşık’ın bu konuyla özel olarak ilgilendiği kaydedilirken, Büyükaşık’ın elde ettiği ilk bulgular ve yorumu şöyle:

“Sümerler Mahallesi’nde, dağ yamacında 12 Sokak yapıldı. Haberde paylaşılan adresteki sokak, alt yapı kurumları tarafından yeni kazılmış. Müdürlüğümüze, burası ile ilgili herhangi bir talep ulaşmadı. Ancak konu ile alakalı olarak en kısa sürede gerekli teknik müdahale de bulunacağız.”

MKÜ’de Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kursu

Katılım 300 TL…

Hatay MKÜ’de, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde, 25 Şubat -11 Mart 2023 tarihleri arasında, Prof. Dr. Tamer Sermenli tarafından Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Kursu düzenleniyor. Kursa katılım ücretinin 300 lira olduğu kaydedilerek, kayıtların, Sürekli Eğitim Merkezi’nin Rektörlük binasındaki ofisinde alındığı duyuruldu.

Yeşilaylı Kadınlara Seminer

Yeşilay bünyesinde görevli gönüllü kadınlara, danışmanlık hizmeti verildi. Kurumun, gönüllü kadınlara yönelik çalışma ile ilgili paylaşımı şöyle:

“Yeşilay Hatay Şube Kadın Komisyonu üyelerine yönelik olarak, Yeşilay Danışmanlık Merkezi Tanıtımı yapıldı. 12 yaş ve üzerindeki kişilere, alkol, tütün, madde, kumar ve internet bağımlılığı konusunda destek almak isteyen veya ayakta müdahale hizmetinden yararlanmak isteyenlere, kişiyi tedaviye yönlendirmek için gerekli yöntemleri öğrenmek isteyenlere hizmet veren Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nin uzmanları tarafından, Kadın Komisyonu üyelerimize yönelik bilgilendirme yapıldı.”

HMKÜ Mezunlar Derneği Kuruldu

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKÜ), mezunlarıyla bağlarını güçlendirmek amacıyla, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Mezunlar Derneği kuruluşunu tamamladı ve yasal olarak faaliyetlerine başladı. HMKÜ Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren’in Onursal Üye olarak kayıt olduğu Derneğe, tüm mezunların, E-Devlet kapısı üzerinden DERBİS sistemine giriş yaparak üye olabileceği kaydedildi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, “DERBİS sisteminden, Dernek kütük numarası olan 31-026-080 ile Derneğimizin kayıt sayfasına kolayca erişebilirsiniz. Tüm mezunlarımızı, Derneğimizin çatısı altında buluşmaya ve üniversitemizin gelişmesine mezun olarak katkı sunmaya davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

AAKD Etkinliği Bugün

Nazım Hikmet Anması

Antakya Aalen Derneği Başkanı Mehmet Karasu’nun başkanı olduğu AAKD öncülüğünde, bugün, ünlü şair Nazım Hikmet’in doğum günü anısına şiir şöleni düzenleniyor. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Toplantı Salonu’ndaki 121. Anma Yaş günü etkinliğinde, Nazım Hikmet Ran, şiirleriyle ve türküleriyle anılacak.

21 Ocak Cumartesi günü (bugün) saat 15.00’te gerçekleştirilecek olan kültürel etkinliğe dileyen herkesin katılabileceği duyuruldu.

Hikmet Güzel ve Sevim Eskiocak’un sunacağı anma etkinliğine şiirleriyle renk katması beklenen şairler şunlar:

Acibe sıkar, Adnan Yoğurtçu, Asya Akkaya, Fedva Çekmecelioğlu, Helin Aslan, M.Mevlüt Bulanık, Mehmet Öksüz, Mithat Öztürk, Necla Daloğlu, Nuray Bulgurcu Beşerikli, Rindala Mansur (Lübnan), Sabahattin Günay, Sevim Habip, Yaşar Uğurlu, Zeynep Mansuroğlu.

Antakyalı 3 Gazeteci 2023’e acılı girdi

3 Gazetecinin 3 Yakını Vefat Etti

Antakyalı gazeteciler, 3 meslektaşımız, 2023’e, hafta içinde yaşadıkları birinci derece yakınlarının kayıp haberi ile girdi.

Haluk Görün, Sadullah Ergin ile Abdullah Temizyürek, hafta içinde yakınlarını kaybetti. Haluk Görün’ün ağabeyi Yusuf Görün, Sadullah Ergin’in annesi Melahat Ergin ile Abdullah Temizyürek’in kayınpederi Hüseyin Mimaroğlu, hafta içinde hayatlarını kaybetti.

ANTAKYA, üç merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diler.

TCMB açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 9’da bıraktı.

Bakan bildirdi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığı, Anayasal hakkıdır, önünde hiçbir engel yoktur. Hukuk uydurma yerine, herkes seçime çalışsın, meydanda rekabetimizi yapalım” dedi.

MEB çalışması

Yarıyıl tatilinde eğlenceli ve yenilikçi öğrenme yaklaşımlarını içeren ücretsiz kurslar “bilim”, “sanat”, “matematik” ve “İngilizce” olmak üzere 4 alanda açılacak. Öğrenciler ve öğretmenler, bulundukları illerde açılan kurslardan yararlanabilecek.

Vizyona girdi

Başarılı oyuncular İsmail Hacıoğlu, Hande Doğandemir, Sinan Tuzcu, Doğukan Polat, Hasan Küçükçetin ve Kerem Alışık’ın başrolünde yer aldığı “49” filmi vizyona girdi.

Altın rezervleri

13 Ocak itibariyle Merkez Bankası altın rezervleri 1 milyar 339 milyon dolar artarak, 46 milyar 750 milyon dolardan 48 milyar 89 milyon dolara yükseldi.

Et ve Süt Kurumu

Et ve Süt Kurumu, Ramazan ayı için hazırlıklarını tamamlarken, ihtiyaç durumunda üreticilerin üretim maliyetlerini göz önünde bulundurarak piyasaya taze karkas et satışı yapmayı planlıyor.

Kanser taraması

Kanser taramalarına ilişkin sosyal medya hesabından bilgi paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2022’de 3 milyon kişiye kanser taraması yapıldığını bildirdi.

6 bin 700’ün üzerinde

“e-Devlet’te 6 bin 700’ün üzerinde hizmet var” diyen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç: “e-Devlet Kapısı’nda kullanıcı sayımız 62 milyona ulaştı. Geçen sene 3,5 milyar işlem yapıldı.”

Dün sona erdi

Ulusal Staj Programı’na başvurular sona erdi. Programa, lisans programlarının 2, 3 veya 4. sınıf, ön lisans programlarının 1 veya 2. sınıf öğrencileri ile yüksek lisans ve doktora öğrencileri “kariyerkapisi.cbiko.gov.tr” adresi üzerinden başvurdu.

Bankacılık sektörü

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 107 milyar 813 milyon lira artarak 7 trilyon 681 milyar 230 milyon liraya çıktı.

Yargıtay verisi

Yargıtay’da terör davalarının temyiz incelemesine bakan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 2022’de 10 bin 373 terör dosyasına ilişkin hüküm kurdu.

Hak ihlali sayıldı

Anayasa Mahkemesi (AYM), cezaevinde hükümlü bulunan kişinin annesinin cenazesine katılmasına izin verilmemesinin, “özel hayata ve aile hayatına saygı hakkı hakkının ihlali” olduğuna hükmetti.

Personel alımı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 33 sözleşmeli bilişim personeli istihdam edecek. Adaylar, başvurularını e-Devlet’teki “https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr” üzerinden 2 Şubat’a kadar gerçekleştirecek. Posta yolu ile veya bizzat müracaat kabul edilmeyecek.

127,3 milyar dolar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, 13 Ocak haftasında, bir önceki haftaya göre 862 milyon dolar artarak 127 milyar 272 milyon dolara yükseldi.

İşyeri sahiplerine

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca, bilanço esasına göre defter tutan mükellefler ile serbest meslek kazanç defteri tutan mükelleflere, işyerinde kredi kartı okuyucusu (POS cihazı) bulundurma zorunluluğu getirilmesi öngörülüyor.

Aidat tartışması

Aidatlar nedeniyle son dönemde site yönetimleri tartışma konusu olurken, tesis yöneticileri, belli sayıdan fazla daireden oluşan site yönetimlerinin profesyonel şirketlerce üstlenilmesini önerdi.

Bakanlık çalışması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca 2022’de ilk kez uygulanan “yerindelik” denetimi modeliyle, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) hizmeti veren 1000 ortak sağlık ve güvenlik birimi (OSGB) denetlendi.

Hayvancılık sektörü

Hayvancılık sektörüne bu yıl, hayvan hastalıklarıyla mücadele ve altyapının geliştirilmesi gibi çok sayıda proje için 973 milyon 781 bin lira ödenek sağlandı.

İşçilerin %14,42’si

Türk Metal Sendikası, 258 bin 928 üyeyle tüm işçi sendikaları arasında ilk sırada yer alırken, en fazla işçinin bulunduğu iş kolu ise 4 milyon 211 bin 656 işçiyle “ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar” olarak kayıtlara geçti. Verilere göre, Türkiye’de işçilerin yüzde 14,42’si sendikalı.

TBMM’ye sunuldu

AK Parti Milletvekillerinin imzasını taşıyan, Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklif, 50/d’li araştırma görevlilerinin kadroya alınmasını da içeriyor.

Destek paketi

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ihracatçılarla bir araya geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, Merkez Bankası’nın ihracatçılar için hazırladığı destek paketinin ayrıntıları paylaşıldı.

Geçim derdindeyiz

BAREM’in global ortağı WIN International tarafından araştırma, Türk insanın %45’inin geçim derdinde olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya katılanların %32’si, önümüzdeki aylarda aktif olarak harcamalarını azaltmayı planladığını açıkladı.

16. yılında anıldı

19 Ocak 2007’de silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden Hrant Dink için her yıl olduğu gibi bu yıl da saat 15.00’te, öldürüldüğü Agos Gazetesi’nin eski merkezinin bulunduğu Sebat Apartmanı önünde anma töreni düzenlendi.

Maliyet sıkıntısı

ADMİB Başkanı, Tosyalı Holding CEI’su Fuat Tosyalı, “Artan enerji maliyetleri, rekabetçiliğimizi olumsuz etkiledi. Yenilenebilir enerji kullanımının önemine vurgu yapıyoruz” dedi.

Üretici beklentisi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Kuraklıktan zarar gören üreticilerimiz için acilen alınması gereken tedbirler olduğunu vurguluyoruz.”

Seçim sonrası

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olduklarında ilk yapacakları işin, Durum ve Hasar Tespit Komisyonu kurmak olduğunu söyledi.

Sıralamada değişiklik

2022’nin Temmuz ayı verileri karşılaştırıldığında, Türkiye’deki toplam işçi sayısı 175 bin 626, sendikalı işçi sayısı ise 49 bin 813 kişi arttı. Sendikalı işçi sayısındaki artış yüzde 0,16 oldu.

Lojistikçiler

Yatırım teşviklerinden yararlanamayan ve araçları teminat olarak kabul edilmeyen Türk Lojistik Sektörü, Avrupalı meslektaşlarıyla rekabet edebilmek için orada şirket kurup araç alımı yoluna gitmeye başladı.

TCMB verisi

Yurt dışında yerleşik kişiler, 13 Ocak haftasında; net 67,6 milyon dolarlık hisse senedi, 80,1 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 8,4 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı.

Yasalaştı

Kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye kadro verilmesini öngören Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Seçim Kanunu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “(Seçim yasası) 1 yıllık süre seçim tarihine göre belirlenir. Seçim kanunlarındaki değişiklikler Nisan’da yürürlüğe girdi, değişiklikler aynen uygulanacaktır” dedi.

Resmi Gazete’de

Çeşitli derecelerdeki görev sürelerini tamamlayan Adli Yargı Hakimi, Cumhuriyet Başsavcısı ve Savcıları ile İdari Yargı Hakimlerinin isim listelerinden oluşan Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Erdoğan’a hakaret

The Ekonomist Dergisi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili kapağına tepki gösteren Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Klişe sözler, dezenformasyon ve küstah bir propagandayla, kendilerince Türk demokrasisinin sonunu ilan ediyorlar.”

1 ay uzatıldı

TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nun çalışma süresi, 25 Ocak tarihinden itibaren 1 ay uzatıldı.

Sonuçlar açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sözleşmeli personel pozisyonlarına yerleştirme sonuçlarının açıklandığını bildirdi. Adaylar, yerleştirme sonuçlarına ÖSYM’nin “https://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecek.

Canlı hayvan ithalatı

Üreticilerden tepki

Et fiyatlarındaki artış, kasaplık hayvan ithalatını yeniden gündeme getirdi. ETBİR Başkanı Ahmet Yücesan, “Yaptığımız uyarılara rağmen yine aynı filmi seyrediyoruz” derken, Çiftçi-Sen Genel Başkanı Ali Bülent Erdem ise küçük çiftçi ve aile işletmelerinin yok olma sürecinde olduğu uyarısını yaptı.

Türkiye’nin peynirleri

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin kendine özgü peynirlerinin kayıt altına alınması için proje başlattı. Proje sonucunda elde edilen verilerle Türkiye Geleneksel Peynirleri Portalı oluşturulacak.

SGK ilaç listesi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bedeli ödenecek ilaç listesini güncelledi. Yeni listeye iki ilaç eklenirken, üç ilaç ise liste dışına çıkarıldı.

Altının Masa Adayı

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacağı neredeyse kesinleşen seçim için gözler altılı masaya çevrildi. Kulislerde adaylık için konuşulan isimler de ortaya çıktı. Edinilen bilgiyle göre, masada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismi öne çıkıyor.

Üreticinin 2022’si

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2022 yılının, pandeminin getirdiği sağlık sorunları açısından bir toparlanma, fakat ekonomik anlamda zor bir yıl olduğunu söyledi.

Yapılandırma

Vatandaşların devlete olan vergi, ceza ve prim borçları için Cumhuriyet tarihinin kapsamlı yapılandırma paketi geliyor. 31 Aralık 2022’ye kadar oluşan borçların tümü yapılandırılacak. Vergi, sigorta primi borçlarıyla cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak.

SPK’dan uyarı

İnstagram, twitter ve Youtube gibi mecralarda yatırımcılara yanıltıcı bilgi verenlere Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) uyarı geldi. SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, sosyal medya hesaplarının 24 saat takip edildiğini belirtti.