Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Polisten Öğretmene Kötü Muamele İddiası

İstanbul’da görev yapmakta olan Antakyalı bir öğretmenin, arama yapmak isteyen polislerle diyalogu sırasında kötü muamele gördüğü öne sürüldü.
Sosyal medyada yer alan iddialara göre, görev yaptığı İstanbul’dan Hatay’a dönen Öğretmen İsmail Danış, abisi ve arkadaşlarının olduğu araç, Polis tarafından durduruldu. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) civarında Polisler tarafından durdurulan araçtan üst araması yapmak için indirilen İsmail Danış, abisi ve arkadaşlarının üstleri arandı. Bu sırada Öğretmen İsmail Danış ile Polisler arasında tartışma çıktı. Yine iddialara göre, Polisler, öğretmene ters kelepçe uygulamak istedi.
Olay sonrası, öğretmenin, Polis memurlarından şikayetçi olduğu öğrenildi.
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “81 ilde 922 ilçede, tüm öğrencilerimize karneyle birlikte bir kitap verildi. Dolayısıyla öğrencilerimizden istirhamımız, kendilerine hediye edilen kitapları 15 gün içinde okumalarıdır” dedi.

Öztürk ve Kahiloğulları yeniden seçildi

Defne ile Samandağ Esnaf Kefalet Kooperatiflerinde dün kongreler vardı. Defne-Harbiye Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanlığı’na Semir Öztürk yeniden seçilirken, Samandağ Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanlığı’na da Sait Kahiloğulları yine seçildi ve güven tazeledi.

İstihdam Kurulu Toplandı

İl genelinde gerçekleştirilen istihdamı arttırmaya yönelik faaliyetlerin görüşüldüğü ve yapılan çalışmaların değerlendirildiği İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2023 YILI 1. Olağan Toplantısı, Hatay Vali Yardımcısı Emin Sait Karahaliloğlu başkanlığında, Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hüsnü Çelik ve Kurul üyelerinin katılımıyla, Kurumun toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda İşbaşı Eğitim Programı (İEP), Mesleki Eğitim Kursları (MEK) ile Sosyo Ekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik (SES) programlarının uygulanması hakkında sunum yapıldı.

Engelli ve Eski Hükümlü Projelerinin üst kurul onayına sunulması, Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Eylem Planı çerçevesinde ilgili kurum ve kuruluşlarla komisyon kurulması, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteğiyle Proje Döngüsü Eğitimi (PCM) eğitimi verilmesi ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nce Alan/Dal açılması veya kapanması konuları da toplantı kapsamında görüşülen konular arasında yer aldı.

Kamil Atay’ın acı günü

Babası Vefat Etti

Antakya-Serinyollu Emlak Danışmanı, CHP İl Yöneticisi Kamil Atay, baba acısı yaşadı. Kamil Atay’ın babası Hüseyin Atay, vefat etti ve Cumartesi günü toprağa verildi.

ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Antakya Belediyesi 31 Gayrimenkul için kiralama yapıyor

İhale 24 Ocak’ta

Antakya Belediyesi, mülkiyetindeki 31 adet gayrimenkulü kiraya veriyor. Açık arttırma şeklindeki kiralama ihalesi, 24 Ocak Salı günü saat 10.00’da Antakya Belediyesi Encümen Toplantı Salonu’nda yapılacak.

Antakya Belediyesi’nin ihale ile ilgili açıklaması şöyle:

“İhale hakkında bilgi almak isteyenler, www.antakya.bel.tr adresinde bulunan Antakya Belediyesi web sitesinin duyurular ve ihale bağlantılarından, Taşınmaz Mal Kiralama Şartnamesi’ni inceleyebilirler. İhaleye katılmak isteyenler, ihaleye ilişkin Taşınmaz Mal Kira Şartnamesi’ni Antakya Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden, 23 Ocak 2023 Pazartesi gününe kadar 50 TL ücret karşılığında satın alabilirler.”

Hatay’daki Sanayi Kuruluşuna Özel Kredi

Hatay, Gaziantep, Konya ve Bursa’daki bazı üretim tesisi yatırımlarına, proje bazlı devlet yardımı verilmesi kararlaştırıldı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, ilimiz Hatay’da, By Polimer Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin, başlangıç tarihi 1 Ağustos 2022 olan polipropilen üretim tesisi yatırımının süresi 3 yıl olarak belirlendi. Projede öngörülen sabit yatırım tutarı 27 Milyar 706 Milyon Lira, ilave istihdam sayısı 464 ve öngörülen nitelikli personel sayısı 50 oldu. Yatırımın sonunda yılda 350 bin ton polipropilen üretilmesi planlanıyor.

Proje bazlı devlet yardımı verilmesi kararlaştırılan, Hatay ve diğer 3 İl’deki yatırımlar KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti gibi teşviklerden yararlanacak

Karneyle kitap

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “81 ilde 922 ilçede, tüm öğrencilerimize karneyle birlikte bir kitap verildi. Dolayısıyla öğrencilerimizden istirhamımız, kendilerine hediye edilen kitapları 15 gün içinde okumalarıdır” dedi.

Cevabımız sandıkta

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş dünyamızı fütursuzca tehdit edenlere, Türk ekonomisini kötüleyenlere, sermaye düşmanlığı yapanlara hak ettikleri cevabı sandıkta vereceğiz” dedi.

2. el oto pazarı

Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar, geçen yıl 1 milyon 811 bin 498 seviyesinde kaydedilirken, ikinci el araç fiyatlarında ortalama yüzde 43 artış gerçekleşti.

Bahar havaları

Uzmanlar, Türkiye’de küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği nedeniyle gelecek kış aylarında bahar havasının daha çok görüleceği tahmininde bulunuyor.

TARSİM kapsamında

Tarımda sigortalanan alan 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 21 artarak 34,9 milyon dekara, poliçe sayısı yüzde 22 artarak 3,1 milyona ulaştı.

Bakanlık uyardı

Dışişleri Bakanlığı’ndan, Myanmar’da iş verme vaadiyle kandırılma durumlarının sıklaştığı belirtilerek, olağanüstü hal ve çatışmalar sebebiyle Türk vatandaşlarının zorunlu haller dışında Myanmar’a seyahat etmekten kaçınmaları tavsiye edildi.^

SGK’den açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak üzere 2023 yılı talepte bulunan emeklilerin aylıklarının da yüzde 30 oranında artırıldığını bildirdi.

EYT Şubat’ta

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, “Birinci gündemimiz, EYT’nin yasalaştırılması sürecidir. Şubat ayı içerisinde yasalaştığına ve Mart’ta EYT’li kardeşlerimizin emekli maaşlarını almalarına hep beraber inşallah şahit olacağız” dedi.

Ticaret Bakanlığı

Ticaret Bakanlığı, geçen yıl 81 ilde düzenlediği dış ticaret eğitimleriyle 11 bin 814 kişi için ihracat kapısını açtı. Eğitimler, mevcut ihracatçıların faaliyetlerinin geliştirilmesine, işletmelerin yeni dış ticaret pazarlarına ulaşmalarına rehber oluyor.

En fazla şirket

Türkiye’de geçen yıl kurulan yabancı ortak sermayeli şirketlerin yüzde 62’sinin İstanbul’da faaliyet gösterdiği belirlendi. Bu ilde 12 bin 462 şirket kuruldu. İstanbul’u 1648 ile Antalya, 821 ile Ankara takip etti.

Proje bazlı teşvik

Gaziantep, Konya, Hatay ve Bursa’daki bazı üretim tesisi yatırımlarına proje bazlı devlet yardımı verilmesi kararlaştırıldı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

En büyük besi OSB’si

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Suluova Tarıma Dayalı İhtisas Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) genişleme alanı tamamlandığında Türkiye’nin en büyüğü olacağını söyledi.

Mukaddes üç aylar

23 Ocak’ta başlayacak

İslam aleminde her yıl heyecanla beklenen Recep, Şaban ve Ramazanı kapsayan mukaddes üç aylar 23 Ocak Pazartesi günü başlayacak.

Meslek Liseliler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, teorik eğitim yanı sıra oluşturulan 38 dönümlük uygulama alanında marul, enginar, mor lahana ve siyez buğdayı yetiştiriyor.

Hatay’da Meslek Lisesi

Fabrika gibi çalışıyor

Hatay’daki İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, döner sermaye kapsamında yaptığı CNC fiber lazer kesim makinesi, masa, sıra ve dolap üretimiyle, geçen yıl 11 Milyon 100 Bin Lira ciro elde etti.

MHP’de istifalar

MHP’de 31 İl Başkanı, Milletvekili adaylığı için görevinden ayrıldı. Görevlerinden ayrılanlar arasında Hatay, İstanbul, Adana ve Samsun il başkanları da bulunuyor.

90 bin camide

İsveç’te Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasına tepki göstermek amacıyla, yurt genelindeki 90 bin camide, sabah namazı vaktinde Kur’an-ı Kerim okundu ve dua edildi.

Meclis gündemi

TBMM Genel Kurulu, bu hafta, ticarete ilişkin düzenlemeler içeren “torba” kanun teklifi ile Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Vakfı Kanunu Teklifi’nin yasalaşması için çalışacak.

Kalkınma Ajansları

Kalkınma Ajansları, tarım sektöründe bu yıl yaklaşık 717 milyon liralık sulama, bitkisel üretim ve hayvancılık yatırımı yapacak.

Ülke genelinde

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda, ülke genelinde, eş zamanlı olarak, 10 bin 818 karma ekip, 34 bin 393 Emniyet ve Jandarma personelinin katılımıyla gerçekleştirilen uygulamada 24 bin 723 okul servis aracı denetlendi.

Her bölge için

Yürürlüğe giren elektrik depolama düzenlemesi sonrasında, depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi santrali kurmak amacıyla yatırımcılar, Türkiye’nin her bölgesi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuruda bulunuyor.

Konya Davası

Konya’da, görevli oldukları barınakta bir köpeği eziyet ederek öldürdükleri gerekçesiyle yargılanan 2 sanık, 1 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırıldı.

2023’te e-ticaret

PttAVM.com Genel Müdürü ve Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkan Yardımcısı Hakan Çevikoğlu, 2023’ün e-ticaret ve e-ihracatta “Türkiye yılı” olacağını söyledi.

Otomotiv satışları

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarında geçen yıl ithal araçların satışlardan aldığı pay yüzde 56,18, yerli üretim araçların payı da yüzde 43,81 oldu.

TCMB açıklayacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Enflasyon Raporu 2023-I”in tanıtımı amacıyla 26 Ocak Perşembe günü bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

TOBB verisi

Türkiye’de kurulan şirket sayısı, geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 27,8 artışla 140 bin 229’a, kapanan şirket sayısı da yüzde 42,8 yükselişle 23 bin 170’e yükseldi.

Seçim mesajı

TÜSİAD’dan geldi

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, yaklaşan seçimler öncesi verdi mesajda, “Seçimlerin sonucu ne olursa olsun, seçim sonrası ile öncesi arasındaki ekonomik koşulların ve politikaların farklılaşması olası…” ifadelerini kullandı.

700 bin işçi

Kamudaki 700 bin işçiyi yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde ilk toplantı gerçekleştirildi. İşçi tarafı, taban ücrette iyileştirme ve refah payı talep etti.

İlk 20’de 10 farklı kent

En çok konut satılan ilçeler sıralamasında ilk 20’de 10 farklı kentten ilçeler yer aldı. Ankara’dan 6, Antalya’dan 3, İstanbul ve Gaziantep’ten ise 2’şer ilçe ilk 20’ye girdi.

Tarım sigortaları

Tarım sigortalarında, tarife fiyatlarında indirim yapılırken teminat kapsamı da genişletildi. Bu çerçevede, Bitkisel Ürün Sigortası dolu riski tarife fiyatında 87 üründe yüzde 15 indirim yapılırken 23 üründe yüzde 10 ve 24 üründe yüzde 5 indirime gidildi.

Amasra Maden Kazası

İddianame hazırlandı

Tutuklu 4 müessese yöneticisi hakkında “olası kastla öldürme” ve “olası kastla yaralama” suçlarından 1062’şer yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Barolar tepkisi

Türkiye Barolar Birliği, İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakılmasına ilişkin, “Siyasetçi olduğu belirtilen bir şahıs tarafından Kur’an-ı Kerim’in yakılması eylemi açık bir nefret suçudur” değerlendirmesinde bulundu.

AB’ye tescil başvurusu

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na tescil başvurusu yapılan lezzetler arasında Kilis zeytinyağının yer alması, kentte memnuniyetle karşılandı.

Dijital takip

TBMM Yaşlıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu, bireylerin sağlık durumunun ve bakım ihtiyacının takip edilebileceği bir dijital sistemin oluşturulmasını ve sisteme girilecek verilerle her yıl çok boyutlu değerlendirme yapılmasını istedi.

Bakan açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden alınan randevuların gerçekleşme oranının yüzde 86,2’ye çıktığını belirterek, randevularına ciddiyetle yaklaşan herkese teşekkürlerini iletti.

Türk Kızılay’dan

Bağış kampanyası

Türk Kızılay, Kovid-19 salgını sonrasında artış gösteren grip vakaları nedeniyle kan bağışının olumsuz etkilendiğini, bu kapsamda “ulusal kan bağışı kampanyası” başlatıldığını duyurdu.