Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Defne İmar Planı Askıya Çıktı
İtirazlar 30 gün içinde…

Hatay ili Defne ilçesi imar planı askıya çıktı. Dün sabah, Defne ilçesi Akdeniz Mahallesi’ndeki Defne Evi’nde askıya çıkartılan imar planı, 1 ay süreyle askıda kalacak. Bu süre içinde vatandaşlar imar planını inceleyerek uğradıkları bir haksızlık var ise itirazda bulunabilecekler.

Veri Korunması Paneli Bugün

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) personeline, bugün, “Kişisel Verilerin Korunması” konusunda hukuki bir sunumda bulunulacak.

Bugünkü etkinlikle ilgili olarak MKÜ’den şu paylaşım yapıldı:

“Üniversitemiz personeline yönelik olarak, ‘Kişisel Verileri Koruma Kanunu’ kapsamında Hatay Barosu Kişisel Verilerin Korunması Komisyonu Başkanı Av. Deniz Can Kızıl tarafından verilecek olan ‘Bilgi ve İletişim Güvenliği Eğitimi’, 24/01/2023 tarihinde sabah 10.00-12.00 ile öğleden sonra 14.00-16.00 saatleri arasında, Atatürk Konferans Salonu’nda, iki oturum şeklinde gerçekleştirilecektir. Personelimizin katılımını bekliyoruz.”

Erzin’de 81 Yaşındaki Kişi

Kömürden Zehirlenme Sonucu Öldü

İlimiz Erzin ilçesinde 81 yaşındaki bir kişi, soba zehirlenmesi sonucu hayatını kaybetti. Erzin ilçesine bağlı İsalı Mahallesi’nde yaşanan olayda, sobadan çıkan karbon monoksit gazından zehirlenen 81 yaşındaki vatandaş hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Cemal Tabar’ın İsalı Mahallesi’nde yaşadığı evden koku geldiğini fark eden komşuları, acil çağrı merkezini arayarak durumu bildirdi. Gelen ekipler, 81 yaşındaki Cemal Tabar’ın cesediyle karşılaştı. Yapılan araştırmada, ölüm olayının, sobadan sızan karbon monoksit gazından kaynaklandığı belirlendi.

Borsa İstanbul

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş, 6 aylık bilançolarını KAP’a bildirdi. Fenerbahçe 6 aylık süreçte 252 milyon kâr, Galatasaray 254, Beşiktaş ise 72 milyon lira zarar ettiklerini açıkladı.

Yapılandırma

Yeni yapılandırma paketi, EYT ile emeklilik bekleyenleri de ilgilendiriyor. Yapılandırmayla; faizlerin yüzde 90’ı silinecek, peşin ödemelerde faizsiz, taksitte uzun vadeli, uygun koşullarda ödeme imkânı sunulacak.

EYT aylıkları

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), “EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacak hem TÜFE hem de refah payı dikkate alınarak aylıklar ödenecektir” açıklamasını yaptı.

Ziyaretçi rekoru

Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden olan ve başta “Çingene Kızı” mozaiği olmak üzere birçok esere ev sahipliği yapan Zeugma Mozaik Müzesi, 2022’de 439 bin kişiyi ağırlayarak tüm zamanların en yüksek ziyaretçi sayısına ulaştı.

64 ilin kuraları

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca (TOKİ) hayata geçirilen “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesinde 64 ilde kura çekimi tamamlandı.

Turizm verisi

Yerli turistlerin Temmuz-Eylül 2022 döneminde yurt içinde yaptığı seyahat harcamaları, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 112,6 artışla 63 milyar 366 milyon 190 bin lira olarak kaydedildi.

Tüketici güveni

Tüketici güven endeksi Ocak’ta aylık bazda yüzde 4,6 artarak 79,1 olurken, bu rakam, son 16 ayın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Personel alımı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde istihdam edilmek üzere 28 personel alınacak. Başvurular, İŞKUR internet adresinden ya da İŞKUR hizmet merkezlerine şahsen gidilerek yapılacak. Son başvuru tarihi 27 Ocak olarak belirtildi.

EYT için bütçe

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “5 milyona yakın Emeklilikte Yaşa Takılanların emeklilik hakkı doğacak. Bunların yüzde 40’ı bu yıl emekli olabilecek. EYT için bütçede kaynağı oluşturduk. Rakam vermeyeyim ama, EYT’nin kaynağını oluşturarak yeni yıla girdik” dedi.

Yüzde 11,2 arttı

Mobilya Sektörü, son yıllarda ihracat pazarlarını çeşitlendirmeye yönelik faaliyetlerini hızlandırarak yakaladığı istikrar sonucu yüzde 11,2 artış sağlayarak 4,7 milyar dolarlık ihracata ulaştı.

Araç satışları

2022 yılı toplamında ikinci el online pazarında 3 milyon 949 bin 259 ilan yayınlanırken, ilanı yayınlanan araçların yüzde 46’sı satıldı. (İlandan tamamen kaldırılan araçlar satılmış kabul ediliyor.)

2 Türk girdi

Dünyaca ünlü ekonomi yayını Forbes, “50 Over 50” listesini yayınladı. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA Bölgesi’nde yol gösteren kurucular, iş dünyası ve siyasi liderler, bilim adamları ve öncülerin yer aldığı 50 kadın arasında 2 Türk (Gamze Cizreli ve Gülden Türktan) de yer aldı.

Vergi liderleri

Nüfus ve ekonomik faaliyet hacminin büyüklüğü dolayısıyla devletin en çok vergi topladığı il olan İstanbul, 2022 yılında da bu konumunu sürdürürken, kişi başına ortalama vergi miktarında ise 116 bin 573 lira ile sanayi kenti Kocaeli birinci oldu.

Ek zam kararı

Türk Hava Yolları çalışanlarının maaşlarına, 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere enflasyon farkının üzerine yüzde 4,6 daha zam yapıldı.

Mansur desteği

Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Tartışmalar sürerken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na “adaylık” desteği geldi.

TÜRMOB çağrısı

Cumhuriyet tarihinin ‘en kapsamlı’ borç yapılandırması olarak lanse edilen vergi, borç, sigorta primi gibi konularda yapılandırma öngören düzenlemeye işaret eden, TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu, “Yasa, tebliğlerle yönlendirilmemeli” dedi.

Enflasyon Raporu

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Enflasyon Raporu 2023-I”in tanıtımı amacıyla 26 Ocak Perşembe günü bir bilgilendirme toplantısı düzenleyecek.

Engelli vatandaşlar

Engelli vatandaşların ÖTV muafiyetli araç talebi, sıfır araca olan talebi artırdı. Ancak bayilerin 2-3 ay sonrasını işaret etmesi, vatandaşları isyan ettirdi.

MEB çalışması

Hayat Holding ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen “Ekolojik Okuryazarlık Eğitim Projesi” ile beraber, ilkokul 3. ve 4’üncü sınıf öğrencilerine ekolojik okuryazarlık eğitimi verilecek.

Ekonomi verisi

Merkez Bankası’nın makroihtiyati önlemleri, bankacılık sektöründe TL cinsi menkul kıymet stokunda önemli artışlara yol açtı. BDDK verilerine göre sektörün TL tahvil stoku bir yılda yüzde 84,6, devlet tahvil stokları ise yüzde 250,5 yükseliş yaşadı.

Meslek Liseliler

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, teorik eğitim yanı sıra oluşturulan 38 dönümlük uygulama alanında marul, enginar, mor lahana ve siyez buğdayı yetiştiriyor.

Mukaddes üç aylar

İslam aleminde her yıl heyecanla beklenen Recep, Şaban ve Ramazanı kapsayan mukaddes üç aylar 23 Ocak Pazartesi günü başladı.