Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa Kısa Haberler

30 yıl geçti Araştırmacı

30 yıl geçti

Araştırmacı Gazeteci Uğur Mumcu’nun, bombalı suikastla hayatını kaybetmesinin üzerinden 30 yıl geçti. Suikastı İBDA-C ve Hizbullah gibi örgütler üstlense de, aradan geçen 30 yıla rağmen cinayetin üzerindeki sis perdesi aralanamadı.

Aile Okulu Projesi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Aile Okulu Projesi’nde bu yıl 2,5 milyon aileye ulaşmayı hedeflediklerini belirterek, “Şu ana kadar, daha 2023’ün ilk ayı bitmeden 200 bin 251 aileye ulaştık” bilgisini verdi.

Vatandaşın borcuna

‘Silinecek’ müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bir defaya mahsus olmak üzere, vergi dairelerine olan ve 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait, 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz.”

Konut Finansmanı

Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Hac işlemleri

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 2023 yılı hac ön kayıt ve kayıt güncelleme işlemlerinin 31 Ocak’a kadar uzatıldığını bildirdi. Vatandaşlar, işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilecek.

İndirimli bilet

Türk Hava Yolları’nın (THY) markası AnadoluJet, Avrupa’dan Türkiye’ye yapılacak uçuşlarda yüzde 20 indirimli aile biletlerini satışa sundu.

İletişim Başkanlığı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 16-22 Ocak Dezenformasyon Bülteni’ni yayımladı. Bültende; İdlib’teki Türk üssü, emekliler, EPDK, eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sömestr tatili, Bursa ve Afganistan’a ilişkin bazı yanıltıcı haberlere dair açıklamalara yer verildi.

19 canlı bomba

Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanı Hasan Yiğit, 2022 yılında, DEAŞ terör örgütüne üye 19 canlı bombanın yakalandığını söyledi.

İçme sularında

Kayıp kaçak oranı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Özellikle yerel yöneticilerimize seslenmek istiyorum… Türkiye’nin içme suyunda kayıp kaçak ortalaması yüzde 33 civarında. Bizim, hızla bu oranı aşağılara çekmemiz gerekiyor” dedi.

Bakan açıkladı

“Kravat takan, beş yıldızlı otellerde soygun yapmaya çalışanlara bu ülkenin tahammülü yoktur” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2016’dan geçen yıl sonuna kadar 550 mafya tipi suç örgütü çökertildi” dedi.

Kapatma davası

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi,’nin (HDP) kapatılması istemli davada, Partinin “kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması” başvurusunu bu hafta karara bağlaması bekleniyor.

Tüm üniversiteler

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, 2027’ye kadar Türkiye’deki tüm yükseköğretim kurumlarını, Kurumsal Akreditasyon Programı’na almayı hedeflediklerini belirtti.

Cezaya itiraz

Konya’da, görevli oldukları barınakta bir köpeği eziyet ederek öldürdükleri gerekçesiyle 1 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırılan 2 sanık hakkındaki karara, Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca itiraz edildi.

Hazine katkısı

Etki analizine göre, 50 bin konut için Hazine katkısının maliyetinin bu yıl 2,75 milyar lira, 2023, 2024 ve 2025 yılları için toplam 18 milyar 220 milyon lira olacağı öngörülüyor.

Üreticinin bekleyişi

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy, “Buğdayın çimlenme dönemindeki yağışlar gibi, büyüme ve başaklanma döneminde, yani Nisan ve Mayıs’ta da yağışların olumlu gitmesini bekliyoruz” dedi.

İhracat verisi

Geçen yıl Türkiye’den Kuzey Afrika ülkelerine yapılan ihracatta kimyevi maddeler ve mamulleri, çelik, hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörleri ön plana çıktı.

63,4 Milyar Lira

Yerli turistlerin Temmuz-Eylül 2022 döneminde yurt içinde yaptığı seyahat harcamaları, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 112,6 artışla 63 milyar 366 milyon 190 bin lira olarak kaydedildi.

Sabit ödemeli

15 yıl vadeli

AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Yeni Konut Finansman Programı ile beraber, vatandaşların, kira öder gibi ev sahibi olabileceğini, ilk aşamada sabit ödemeli ve 15 yıl vadeli olmasının planlandığını belirtti.

Öğretmen atamaları

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2023 öğretmen atamalarında rehber öğretmenlere öncelik vermeyi planladıklarını bildirdi.

Yeni İttifak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) dışında kalan Kürt Partileri, seçime ittifakla girme arayışında. Hafta sonu Diyarbakır’da bir araya gelen altı siyasi parti ve grubun temsilcileri, seçim ittifakı üzerine görüş alışverişinde bulundu.

Hazır Giyim Sektörü

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, 2022 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 8 artış sağlayarak 368,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Ehliyet İadesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yaklaşık 2 buçuk milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesini ve bu sebeple geri alınan 10 bine yakın ehliyetin iadesini sağlayacak düzenlemenin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

TÜİK açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu, geçen yılın Aralık ayı ve 2022 yılına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre, 2022’de trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı 26 milyon 482 bin 847 oldu.

Emsal karar

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, trafik kazasının ardından, kiraladığı aracın bedelinin karşı taraftan tahsil edilmesini talep eden kişinin davasının reddini hukuka aykırı buldu.

Seçim gündemi

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için 14 Mayıs’ın işaret edilmesinin ardından; seçim kararının ne zaman, nasıl alınacağı, seçim sürecinin işleyişi, seçim yasasındaki değişikliklerin uygulanması gibi konular tartışılıyor.

Tüketici şikayetleri

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Hukuk Komisyonu Üyesi Avukat Baki Öztürk, yaptığı açıklamada, mezat yoluyla dolandırıcılık vakalarında artış gözlemlediklerini belirtti.

Sosyal yardımlar

Hesaplara yatırılacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapılan yeni düzenleme sonrasında, sosyal yardım programlarının aylık ödemelerini artışlı şekilde hak sahiplerinin hesaplarına yatıracaklarını bildirdi.

İŞKUR desteği

İŞKUR, işsizlikle mücadele eden vatandaşlar için belli dönemlerde Toplum Yararına Programlar’ı (TYP) gerçekleştiriyor. İŞKUR, bu programla, işsiz vatandaşlara tam 9 ay boyunca 8500 TL ödeme yapıyor.

Promosyon yarışı

EYT yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte, 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkı elde edecek. EYT düzenlemesinin netlik kazanması sonrasında bankalar da yeniden müşteri kazanmak için çalışmalarını hızlandırdı.

Altılı masada

Aday tartışması

Altılı Masa’da uzun zamandır beklenen kritik süreç başlıyor. Liderler, 26 Ocak Perşembe günü yapılacak toplantıda cumhurbaşkanı adayı üzerinde değerlendirme yapmaya başlayacaklar.

TOBB çağrısı

TOBB: “Türkiye-AB ticaretimizde, karayolu taşımacılığı, hızlı mal teslimatı için ciddi bir lojistik avantaj sağlıyor. Ancak, var olan taşıma kotaları, ithal ve ihraç edilen malların teslimatını geciktiriyor. Maliyetleri de artırıyor. Karayolu taşıma kotaları sorununu çözmemiz gerekiyor.”

Kahve fiyatları

Kahve fiyatları, uluslararası piyasada gerilese de Türkiye’de kahve zincirleri, yılbaşından sonra fiyatlarında yüzde 30 oranında zam yaptı. Uzmanlar, zammın, enerji ve nakliye gibi maliyetlerdeki yüksek artıştan kaynaklandığını belirtiyor.

Yüzde 10’a çıkarılsın

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, borç yapılandırma mükelleflere sağlanan prim avantajını yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseltilmesini içeren düzenlemeye yer verilmesini istedi.

Bugün toplanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK), yılın ilk toplantısını bugün yapacak. Gündemde Suriye de var.

Grev ertelendi

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın, Schneider Enerji Endüstrisi’nin Kocaeli’nde bulunan bir fabrika için aldığı grev kararı, Cumhurbaşkanı kararı ile iki ay ertelendi.

Esnaf memnun

Beklenti ise yüksek

TESK: “Vergi ve SGK borçlarına yönelik yapılandırma paketi, esnaf ve sanatkar camiamız ile tüm vatandaşlar adına sevindirici. Yeni bir düzenlemeyle esnafımız da yapılandırma kapsamına alınarak, emekli olabilmelerinin önü açılmalı.”

Başvurular alınacak

YSK’nın, 21 Mart’tan itibaren cumhurbaşkanı adaylık başvurularını alması bekleniyor. Sonraki 5’inci günde başvuru süresi bitecek. Partilere, cumhurbaşkanı adaylarını YSK’ya bildirmeleri için 26 Mart Pazar akşamına kadar süre tanınacak.

Tarım sektörü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarım sektöründeki 2022’de ilk 9 aylık büyüme, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 azaldı” dedi.

TCMB açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu: “Döviz kuru, istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Rezervlerimizdeki artış, kura olumlu yansıyor. Merkez Bankası’nın herhangi bir kur hedefi yok.”

Kentsel Dönüşüm

Riskli yapıların daha hızlı yenilenmesi ve vatandaşa kolay ödeme imkânı sağlanması için kentsel dönüşüm kredisinde destekler çoğalacak. Krediye verilen faiz desteğinin artması, faizin yüzde 1’in altında olması ve vadenin uzaması planlanıyor.

BioNTech Aşısı

Alman Focus dergisine göre, hükümetle anlaşan BioNTech’in geliştirdiği kanserle mücadele aşısı, içinde bulunduğumuz ve gelecek yıl içinde 100 bin kanser hastasının tedavisinde kullanılacak.

EYT’de 5 aşama

EYT düzenlemesi 5 adımda resmileşecek: Kanun teklifi metinleri yazılacak, Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek, TBMM Genel Kurulu’nda oylanacak, Başkan Erdoğan’ın onayına sunulacak, Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Son 10 yılın zirvesi

Türkiye’de son 10 yılda 1399 tarımsal kalkınma kooperatifi kurulurken, 2022 yılı, 213 kooperatifle bu dönemde en fazla kooperatif kurulan yıl olarak kayıtlara geçti.

Emekli aylığı

2000 yılı öncesi Bağ-Kur’luların SSK’ya geçmesi durumunda, emekli aylığı yüzde 15-20 civarında artıyor. EYT’de de aylık bağlanırken, son bin 261 gün dikkate alınacak.