Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Özdal ve Levantine Sunumu Bugün

Mehmet Karasu’nun başkanı olduğu Aalen Antakya Kültür Derneği, bugün Antakya’da müzikal-şiirsel bir etkinliğe imza atıyor.

Endülüs’te ortaya çıkan bir şiir türü olan ‘muvaşşah’, ‘iki temel sanat unsurunu taşıyan şiir’ manasına geliyor. Müzik dünyasının ustaları, bu yüzden, bu şiir türünün müzikten ayrılamaz olduğunu savunuyor. AAKD Başkanı Mehmet Karasu’nun verdiği bilgiye göre, Türkiye’nin müvaşşah türünde ilk şiirini yazan Nihat Özdal, Türkiye’nin ilk “Arapça Caz” yapan grubu Levantine ile beraber, 26. Ocak Perşembe günü (bugün) saat 16.00’da Antakya Katolik Kilisesi avlusunda Hataylı müziksever ve şiir severlerle birlikte olacak. Etkinlik, halka açık şekilde gerçekleşecek.

DEVA Üst Kadroları Antakya’da

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Merkez Yöneticisi bir heyet, bugün ilimizde. Edinilen bilgiye göre, DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcıları; Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin, Sosyal Politikalar Başkanı Selma Aliye Kavaf ile İnsan Kaynakları ve Parti İçi Eğitim Başkanı Nazlı Seda Vural, bugün Antakya’da Partililerle ve basınla bir araya geliyor.

DEVA üst yönetici heyetinin basınla buluşması, bu sabah 09.00’da Parti il binasında, kahvaltı ortamında gerçekleşecek.

Bugün Regaip Kandili

Bugün, Regaip Kandili’ni idrak edeceğiz. 26 Ocak 2023 Perşembe gününü 27 Ocak 2023 Cuma’ya bağlayan gece, Regaip Kandili’ni İslam Alemi olarak hep birlikte idrak edeceğiz. “Rahmet ve Bereket Gecesi” olarak da kabul edilen Regaip Kandili gecesinde yapılan duaların, kılınan namazların, tutulan oruçların, verilen sadakaların Allah (C.C.) katında geri çevrilmediği belirtiliyor.

Türkiye-Suriye sınırına yakın yerde

5,7 Büyüklüğünde Deprem

Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, dün öğleden sonra 15.40’ta, Akdeniz’de, Suriye sınırına yakın bir yerde 5,7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Dün gece yarısından sonra, sabaha doğru 02.23’te ise Kumlu-Akkerpiç merkezli olmak üzere, 2,3 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi.

Rektör’den AKP’ye İade-i Ziyaret

Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren, dün AKP İl Başkanlığı’na iade-i ziyarette bulundu. Rektör Eren’i AKP ziyaretinde, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ile Partili yöneticiler karşılayıp ağırladı.

SMA toplantısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu’na ilişkin bir soru üzerine, “31 Ocak Salı günü, SMA Bilim Kurulu toplanacak. Bilim Kurulu sonrası bir açıklama yapacağız” bilgisini verdi.

Kabul edildi

Sözleşmeli araştırma görevlilerinin kadroya alınması ve Milli İstihbarat Akademisi kurulmasını da içeren, Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda kabul edildi.

Mahkumiyetleri onadı

Yargıtay, Fetullahçı FETÖ üyeliği ve yöneticiliği suçlamasıyla Boydak Holding üst yöneticisi Memduh Boydak’ın da aralarında bulunduğu 8 sanık hakkındaki mahkumiyet kararları ile sanıkların şirket hisselerinin müsadere edilmesi kararlarını onadı.

Bakan açıkladı

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, (2022 turizm verileri) “31 Ocak Salı günü İstanbul’da açıklayacağız. Bu toplantıda, 2023-2028 stratejimizi, sonraki yıl neler yapacağız bunları da anlatacağız” dedi.

Kamu İhaleleri

Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen eşik değerler ve parasal limitler, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Aralık 2022 dönemi Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık değişim oranında (yüzde 97,72) artırılarak güncellendi. Tebliğ, 1 Şubat 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek.

48 taksitte

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan “borç yapılandırma paketi”nin detayları konusunda bilgi verdi, “Vatandaşlar, yapılandırılan borçlarını 48 taksitte ödeyebilecek” dedi.

Mobilya Fuarı

Dünya mobilya sektörünün en önemli buluşmalarından olan ve 3 milyar dolarlık ihracat hacmi oluşturmayı hedefleyen IIFF-İstanbul Mobilya Fuarı, 3 bini aşkın markanın katılımıyla başladı.

Serbest Bölgeler

Türkiye’deki 17 serbest bölge, 254,2 milyar dolarlık ülke ihracatına 11,4 milyar dolarlık destek sağladı.  Derlenen bilgiye göre, ülkenin 2022 yılında yapılan toplam ihracatının yüzde 4,5’i serbest bölgelerden gerçekleşti.

Uzmanlar umutlu

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme ile apartman ve site aidatlarındaki fiyat artışlarının geri çekilmeye başlandığını söyledi.

Vizyona girecek

TRT ortak yapımı “Nefes-Yer Eksi İki” filmi, 17 Şubat’ta sinemaseverlerle buluşacak. Filmin başrollerini Murat Yıldırım, İlker Aksum, Şahin Kendirci, Arda Anarat, Eren Hacısalihoğlu paylaştı.

Tüm üniversiteler

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, 2027’ye kadar Türkiye’deki tüm yükseköğretim kurumlarını, Kurumsal Akreditasyon Programı’na almayı hedeflediklerini belirtti.

Cezaya itiraz

Konya’da, görevli oldukları barınakta bir köpeği eziyet ederek öldürdükleri gerekçesiyle 1 yıl 3’er ay hapis cezasına çarptırılan 2 sanık hakkındaki karara, Konya Cumhuriyet Başsavcılığınca itiraz edildi.

Hazine katkısı

Etki analizine göre, 50 bin konut için Hazine katkısının maliyetinin bu yıl 2,75 milyar lira, 2023, 2024 ve 2025 yılları için toplam 18 milyar 220 milyon lira olacağı öngörülüyor.

Üreticinin bekleyişi

Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği Avrasya Başkanı Eren Günhan Ulusoy, “Buğdayın çimlenme dönemindeki yağışlar gibi, büyüme ve başaklanma döneminde, yani Nisan ve Mayıs’ta da yağışların olumlu gitmesini bekliyoruz” dedi.

Kentsel Dönüşüm

Riskli yapıların daha hızlı yenilenmesi ve vatandaşa kolay ödeme imkânı sağlanması için kentsel dönüşüm kredisinde destekler çoğalacak. Krediye verilen faiz desteğinin artması, faizin yüzde 1’in altında olması ve vadenin uzaması planlanıyor.

BioNTech Aşısı

Alman Focus dergisine göre, hükümetle anlaşan BioNTech’in geliştirdiği kanserle mücadele aşısı, içinde bulunduğumuz ve gelecek yıl içinde 100 bin kanser hastasının tedavisinde kullanılacak.

EYT’de 5 aşama

EYT düzenlemesi 5 adımda resmileşecek: Kanun teklifi metinleri yazılacak, Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek, TBMM Genel Kurulu’nda oylanacak, Başkan Erdoğan’ın onayına sunulacak, Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Son 10 yılın zirvesi

Türkiye’de son 10 yılda 1399 tarımsal kalkınma kooperatifi kurulurken, 2022 yılı, 213 kooperatifle bu dönemde en fazla kooperatif kurulan yıl olarak kayıtlara geçti.

Emekli aylığı

2000 yılı öncesi Bağ-Kur’luların SSK’ya geçmesi durumunda, emekli aylığı yüzde 15-20 civarında artıyor. EYT’de de aylık bağlanırken, son bin 261 gün dikkate alınacak.

Kahve fiyatları

Kahve fiyatları, uluslararası piyasada gerilese de Türkiye’de kahve zincirleri, yılbaşından sonra fiyatlarında yüzde 30 oranında zam yaptı. Uzmanlar, zammın, enerji ve nakliye gibi maliyetlerdeki yüksek artıştan kaynaklandığını belirtiyor.

Yüzde 10’a çıkarılsın

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, borç yapılandırma mükelleflere sağlanan prim avantajını yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseltilmesini içeren düzenlemeye yer verilmesini istedi.

63,4 Milyar Lira

Yerli turistlerin Temmuz-Eylül 2022 döneminde yurt içinde yaptığı seyahat harcamaları, 2021’in aynı dönemine göre yüzde 112,6 artışla 63 milyar 366 milyon 190 bin lira olarak kaydedildi.

Öğretmen atamaları

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2023 öğretmen atamalarında rehber öğretmenlere öncelik vermeyi planladıklarını bildirdi.

Yeni İttifak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) dışında kalan Kürt Partileri, seçime ittifakla girme arayışında. Hafta sonu Diyarbakır’da bir araya gelen altı siyasi parti ve grubun temsilcileri, seçim ittifakı üzerine görüş alışverişinde bulundu.

Başvurular alınacak

YSK’nın, 21 Mart’tan itibaren cumhurbaşkanı adaylık başvurularını alması bekleniyor. Sonraki 5’inci günde başvuru süresi bitecek. Partilere, cumhurbaşkanı adaylarını YSK’ya bildirmeleri için 26 Mart Pazar akşamına kadar süre tanınacak.

19 canlı bomba

Terörle Mücadele (TEM) Daire Başkanı Hasan Yiğit, 2022 yılında, DEAŞ terör örgütüne üye 19 canlı bombanın yakalandığını söyledi.

Bakanlık denetimi

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca (TİTCK) yapılan denetimlerde, uygunsuz ve güvensiz olduğu belirlenen 178 kozmetik ürün için 545 bin 340 lira para cezası kesildi.

Emniyet açıklaması

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Sedat Peker suç örgütüne ilişkin sosyal medyada yer alan iddialarla ilgili gerekli yasal süreç başlatıldı” denildi.

Süt fiyatına

Maliyet zammı

Çiğ sütte ilk fiyat artışının arz-talep kaynaklı olduğunu vurgulayan ASÜD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil, arkasından gelen fiyat artışında ise maliyet zamlarında asgari ücret ve diğer kalemlere gelen artışların etkili olduğunu kaydetti.

Seçime giderken

Turizmciler de…

Önceki seçim dönemlerinde yüzde 90’a varan oranlarda rezervasyon iptalleriyle karşılaşan turizm sektörü, bu kez erken davranarak, seçim tarihine denk gelen turların gününü değiştirmek için çalışmalara başladı.

Kışlık ürün rafta

Son yılların en sıcak kışının yaşanması, kışlık ürün satışlarının düşmesine yol açtı. Geçen yıla oranla söz konusu kategoride satışlar yüzde 20 geriledi.

Bireysel kredi

Bankalar hem ticari kredi faizi ile kredi büyümesine yönelik hem de TL mevduat oranına yönelik getirilen ek menkul kıymet alımları nedeniyle yönünü tüketiciye çevirdi. Ticari kredi büyümesi yüzde 28,85’te kalan bankacılık sektörünün tüketici kredisi büyüme hızı yüzde 65,65’e geldi.

Güvenmiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adaylık tartışmaları konusunda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yargıya, YSK’ye güvenmiyoruz. Bu kadar açık, bu kadar net söylüyorum” dedi.

Kapasite kullanımı

İmalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı, Ocak ayında, bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak yüzde 75,3 seviyesine geriledi.

Tarım kesimi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Her ne kadar destek bütçesinde artış yapılmış olsa da girdi fiyatlarındaki artışlar ve enflasyon dikkate alındığında belirlenen bu rakamın daha da artırılması gerekir.”

Patent başvuruları

Çin, 2021’de sınai ve fikri mülkiyet alanında 1,5 milyonu aşkın başvuru ile en fazla patent başvurusunun yapıldığı ülke oldu.

Sınır dışı edildi

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, yılbaşından bu yana 6 bin 282 düzensiz göçmenin sınır dışı edildiğini açıkladı.

HDP’den AYM tepkisi

Kapatma davası konusunda MHP lideri Devlet Bahçeli’ye tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Anayasa Mahkemesi’ne talimatlar gönderiyor, Anayasa Mahkemesini tehdit ediyor” dedi.

TÜBİTAK desteği

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, “Şu an dünya bankası ile bir süreç yürütüyoruz. Biz TÜBİTAK olarak hibe veren bir kurumken kredi de veren bir kuruma dönüşeceğiz” dedi.

Esnafın isteği

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bağ-kurlu esnafımızın prim gün sayısı SSK’lı çalışanlarla eşitlenerek emeklilik hakkı sağlanmalı” şeklinde konuştu.

TOBB Aralık verisi

Bir önceki aya göre kurulan şirket sayısı %14,2 kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %50,2 kurulan kooperatif sayısı %12,8 arttı. Bir önceki aya göre kapanan şirket sayısı %177,3 kapanan kooperatif sayısı %218,8 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında %41,3 artış gerçekleşti. 

Bakan açıkladı

“Kravat takan, beş yıldızlı otellerde soygun yapmaya çalışanlara bu ülkenin tahammülü yoktur” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2016’dan geçen yıl sonuna kadar 550 mafya tipi suç örgütü çökertildi” dedi.