Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Hac Kurası 15 Şubat’ta

Başvurular 31 Ocak’a uzatılmıştı

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu sene hacca 150 bin vatandaşın başvuru yaptığını, 2.2 milyon vatandaşın başvurusunun ise e-Devlet üzerinden yenilendiğini açıkladı. Diyanet, başvuruların 31 Ocak tarihine kadar uzatıldığını hatırlattı.

2020 yılında kurası çıkmış olanlar, bu hac döneminde bir daha kuraya girmeden hacca gidebilecekler. 2020’de ismi kurada çıkmış olanların sadece 37 bin 770 kişilik kısmı hacca gidebilmiş, bir kısmı da 65 yaş sınırına takıldığı için bu hakkını kullanamamıştı. 2023 senesi için 65 yaş sınırı kaldırıldı. Aşılarını yaptırmış olanlar, bu sene hac görevini yapabilecekler. Türkiye, bu sene 83 bin 430 vatandaşı hacca götürecek. Bu arada, 2023 hac kurası 15 Şubat Çarşamba günü saat 11:00’da çekilecek.

Benzin-Mazotta İndirim

Akaryakıtta bu kez indirim zamanı. Benzin ile motorin, bu sabahtan itibaren litrede 60’ar kuruş indirimle satılacak. 27 Ocak Cuma gününden (bugünden) geçerli olmak üzere, benzin ve motorinde 60’ar kuruş indirim bekleniyor. Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre motorinin litresi 24,15 liradan, benzinin litresi ise  21,81 liradan satılıyor.

Zeytinyağı işletmelerine

Bakanlık Genelgesi

Zeytinyağı işletmelerinin çevreye olumsuz etkilerini azaltacak genelge yürürlüğe girdi. Zeytinyağı İşletmelerinin 2 Fazlı Üretime Geçişi Genelgesi’yle, zeytinyağı işletmelerinden kaynaklı atık su miktarının yüzde 75, su tüketiminin ise yüzde 63 oranında azalması bekleniyor. ​​​​​​Zorunlu geçiş, 15 Eylül 2023’e kadar yapılacak.

TEMA açıklaması

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Geçen yıl, 100’ün üzerinde sahada kontrol gerçekleştirdik. 2022’de, 2 milyon 800 bin fidan bağışı bizim üzerimizden yapıldı” dedi.

Başvurular başladı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), 12 Mart’ta gerçekleştirilecek 2023 Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL/1) başvuruları alınmaya başlandı.

Kimliklendirme işlemi

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, yılbaşından bu yana kimliklendirilen evcil hayvan sayısı 1 milyon 584 bin 711’e ulaştı.

TCMB verisi

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “(Enflasyon) Tahminlerimizde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek, 2023 yıl sonu tahminimizi yüzde 22,3, 2024 yıl sonu tahminimizi yüzde 8,8’de sabit tuttuk” dedi.

İhracat beyannamesi

Gümrük idarelerinde işlem gören ihracat beyannamesi sayısı geçen yıl 4,9 milyonu bulurken, 11,2 milyon araç ve 130,4 milyon yolcunun işlemleri tamamlandı.

100 araçtan 74’ü

Türkiye’nin otomotiv ihracatında geçen yıl yüzde 19,7’lik paya sahip olan Sakarya, ürettiği 265 bin 31 aracın yüzde 73,6’sını yurt dışına sattı.

Rekabet Kurulu

Rekabet Kurumu, 2021-2022 döneminde Kurul kararlarının tüketici refahına etkisine ilişkin “Etki Analizi Raporu” hazırladı. Kurul kararlarının tüketici refahına yıllık ortalama 67,3 milyar lira fayda sağladığı hesaplandı.

Ön sipariş hakkı

Togg tarafından “100. Yıl Özel Seri” kapsamında üretilecek 2 bin 23 adet akıllı cihaza, ön siparişe katılma ve sıralamayı belirleme hakkı NFT ile kazanılacak.

2 Şubat’ta yapılacak

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın görev süresinin 13 Şubat’ta dolması nedeniyle, Yüksek Mahkeme’de 2 Şubat’ta başkanlık seçimi yapılacak.

Esnaf da memnun

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Vergi ve SGK borçlarının yapılandırılacak olması, günümüz ekonomik koşullarında oldukça sevindirici.”

Hububat sektörü

İHBİR Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Taycı, navlun fiyatları, ekipman desteği ve finansal destekle, 2023 yılında sektör ihracatının 15 milyar dolarlık seviyeye gelebileceğini söyledi.

Üreticiye çağrı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, kurak dönemlerde toprağın neminin kaybolmasına yol açabileceği için çok fazla ve derin sürümden kaçınılması gerektiğini söyledi.

Vizyona giriyor

Yaşam öyküsüyle birçok kişiye ilham kaynağı olan Neslican Tay’ın hayat hikayesine odaklanan “Demir Kadın: Neslican” adlı film izleyiciyle buluşacak.

Helal Akreditasyon

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK), bugüne kadar 28 başvuru için “helal akreditasyon” kararına imza attı. Kurum, Ekim 2019’dan itibaren tüm dünyadan akreditasyon taleplerini kabul etmeye başladı.

Çekimler yıl sonunda

D&R Hilton Edebiyat Buluşmaları kapsamında “Cebimdeki Ekmek Kırıntıları” adlı kitabının tanıtıldığı; Doktor, oyuncu, yazar, senarist ve yönetmen Ercan Kesal, yıl sonunda ikinci filminin çekimlerine başlayacağını söyledi.

EYT imzada

EYT konusunu çözüme kavuşturacak kanun teklifi, AK Parti TBMM Grubu’nda milletvekillerinin imzasına sunuldu. Teklifin, kısa süre içinde Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor. EYT yanı sıra kamu borç yapılandırması, organize sanayi bölgeleri ile tarımla ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifleri de milletvekillerinin imzasına açıldı.

MEB çalışması

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, akran zorbalığına karşı farkındalığın artırılması için öğrencileri, öğretmenleri ve aileleri sürekli destekleyeceklerini, Aile Okulu Projesi’ndeki programları güçlendireceklerini açıkladı.

Borsa İstanbul

Geçen yıl 40 şirket halka arz edilirken, halka arza katılan yatırımcı sayısı 8 milyon 713 bin 686 kişi oldu. İstanbul’daki yatırımcıların portföy değeri 1 trilyon 274 milyar 606 milyon lirayla ilk sırada yer alırken, portföy değeri en çok artan il yüzde 426,7 ile Çorum oldu.

Mobilya Sektörü

Geçen yıl ihracat atağı yaparak Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olma yolunda ilerleyen mobilya sektörü, 6 milyar dolar hedef koyarak, Cumhuriyet’in 100’üncü yılını yeni ihracat rekorlarıyla kutlamak istiyor.

Üst sınır kalktı

Merkez Bankası, kur korumalı mevduat ürünü için getirilen “politika faizinin en fazla 3 puan üzerinde faiz uygulamasına” son verdi.

Yapılandırma

Finansal yeniden yapılandırma anlaşması kapsamında, geçen yıl, büyük ve küçük ölçekli şirketlerin toplam 40 milyar 136 milyon liralık borcu yeniden yapılandırıldı.

TOBB verisi

Aralık 2022’de, Aralık 2021’e göre kurulan şirket sayısı %53,8, kurulan kooperatif sayısı %75,6, kurulan gerçek kişi ticari işletme sayısı %12,7 arttı. Aralık 2022’de, kapanan şirket sayısı 2021 yılının aynı ayına göre %20,1, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı %12,3, kapanan kooperatif sayısında %26,8 artış oldu.

Öncelik: Maliyetler

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar: “Gıda ürünlerinde görülen yüksek fiyatların daha çok ürün maliyetlerinden kaynaklandığı ve bu sorun çözülmeden tüketici fiyatlarının da düşmeyeceği anlaşıldı.”

AYM reddetti

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin, ‘kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması’ başvurusunu reddetti. Mahkeme, daha önce de HDP’nin hesaplarına bloke konulması yolunda karar vermişti.

Türkiye lider

Knight Frank Küresel Konut Fiyat Endeksi 2022 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre, konut fiyatlarındaki artış 56 ülke arasında en fazla Türkiye’de oldu. (2022 yılı üçüncü çeyrek itibariyle, yıllık yüzde 189)

Emekli sayısı

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle, 2 milyon 250 bin kişi emekli olacak ve toplam emekli sayısı 15,3 milyona ulaşacak. İstihdamdaki iki kişiye, bir emekli düşecek. Sigortalı çalışanların emeklilere oranı ise 1,5’in altına gerileyecek.

Organ ticareti

İstanbul’da, böbreğini satmak istediği iddia edilen kişi ile alıcı hastanın yargılandığı davada, mahkeme, 2 sanığa da “organ ticareti yapmak ve aracılık suçuna teşebbüs”ten birer yıl hapis cezası verdi.

12 bin 618 öğrenci

Türkiye genelindeki Kur’an kurslarında eğitim alanlarla, kendi imkanlarıyla Kur’an-ı Kerim’i ezberleyen toplam 12 bin 618 öğrenci, geçen yıl icazet belgesi aldı.

Kripto Sektörü

Son dönemde kripto para ve kripto para borsalarında yaşanan sorunlarla mücadele etmek ve sektöre güveni artırma adına, Kripto Endüstrisini Geliştirme İzleme ve Raporlama Derneği kuruldu.