Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Affan Derneğine katkı

3 Hayırsever Yıllık Kirayı Ödedi

Antakya’da, mahalli dernekler içerisinde aktifliği ile dikkat çeken Affan Derneği’nin yıllık kira ücreti ödemesini 3 gönüllü vatandaş üstlendi.

Affan Derneği’nden dün bu konuda şu paylaşım yapıldı:

“Derneğimizin kuruluşundan itibaren olduğu gibi, bu yıl da Derneğimizin yıllık kirasını peşin olarak, mahallemizde yetişen değerli büyüklerimiz; Hakim Gazi Arıkan, Prof. Alaeddin Tüleylioğlu ve Dr. Hasan Asker ödemişlerdir. Kendilerine teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız.”

Antakyalı Prof. Dr. Alparslan Kaya’nın acı günü

7 Yaşındaki Çocuğu Öldü

Antakyalı Profesör Alparslan Kaya, kendi adını verdiği 7 yaşındaki evladının acısını yaşadı. Hatayspor eski futbolcuları Ayhan Kaya ile Bülent Kaya kardeşlerin çok yakını olduğu öğrenilen, İsviçre’de tedavi görmekte olan, Profesör Doktor Alparslan Kaya’nın oğlu Alparslan Kaya, 7 yaşında vefat etti.

ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

MKÜ’de “Pedagojik Formasyon”

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) açılacak olan pedagojik formasyon ile ilgili bir açıklama yapıldı. MKÜ’nün, pedagojik formasyonla ilgili duyurusu özetle şöyle:

“Öğretmen yetiştiren Fakülteler dışında, formasyon eğitimi alınabilen alanlarda, örgün eğitim ve öğretim süresi içinde pedagojik formasyon eğitiminin verilmesi hususuna ilişkin olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Yetiştirme Çalışma Grubu üyesi olan yetkilileri ile yapılan toplantıda görüşülen hususlar ve varılan mutabakat sonucunda, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı, ‘Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları’nın ekinde yer alan, öğretmen yetiştiren Fakülteler dışında formasyon eğitimi alınabilen alanlardaki Fakültelerde bu alanlar için örgün eğitim ve öğretim süresi içinde pedagojik formasyon eğitiminin verilmesi kararlaştırılmıştır. Buna göre, pedagojik formasyon eğitimine başvuracak öğrencilerin YÖK yazısını incelemeleri gerekmektedir.”

Üniversitelerde Yatay Geçiş

Başvurular 3 Şubat Cuma son…

Üniversitelerde yatay geçiş online başvuruları, 3 Şubat 2023 Cuma günü son bulacak. Eğitimciler, “Gerekli şartları sağlayan öğrenciler, yatay geçiş fırsatını değerlendirerek istediği bölüm ve üniversitede farklı avantajlarla eğitimlerine devam edebilir” uyarısında bulunuyor.

Eğitim koordinatörleri, yatay geçiş online başvurularının 3 Şubat günü son bulacağını hatırlatarak, şöyle dedi:

“Öğrenciler, istemeyerek yazmış oldukları bölüm ve programlarda, üniversitelerde veya şehirlerde okumak zorunda değil. Gerekli şartları sağlayan öğrenciler, yatay geçiş fırsatını değerlendirerek istediği şehirde, istediği üniversitede veya istediği bölüm ve programda okuyabilir. Üniversitelerin sağlamış olduğu farklı avantajlarla eğitimlerine devam edebilirler. 3 Şubat Cuma günü sona erecek yatay geçiş başvurularının kayıtları 6-7 Şubat gününe kadar devam edecek.”

6 Şubat’ta başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim-öğretim döneminin ikinci yarıyılının başlayacağı 6 Şubat itibariyle 5 milyon öğrenci için kademeli olarak hayata geçirecekleri ücretsiz yemek uygulamasına ilişkin hazırlıkları tamamladıklarını bildirdi.

Bakan açıkladı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022’de Türk Patent ve Marka Kurumu’na 9 bin 9 patent, 5 bin 502 faydalı model, 197 bin 235 marka ve 78 bin 268 tasarım olmak üzere, toplam 290 bin 14 yerli sınai mülkiyet başvurusunun yapıldığını söyledi.

%40’ı aldatıcı

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren internet alışveriş sitelerinin yaklaşık yüzde 40’ının manipüle edici uygulamalarda bulunduğu tespit edildi.

14 trilyon lirayı aştı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü, Aralık 2022 itibariyle 2021 sonuna kıyasla yüzde 55,7 artarak 14 trilyon 344,4 milyar liraya yükseldi.

Enerji Sektörü

Konya’da buluşuyor

KTO TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi’nde 23-25 Şubat’ta düzenlenecek 3. Konya Enerji Zirvesi ve Fuarı, sektörün öne çıkanlarını bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Bakanlık çalışması

Katılım Finans Kefalet Şirketi kuruluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, katılım esaslarına uygun çalışan işletmelerin, finansmana erişim sürecinde teminat ihtiyaçlarını, Bakanlık olarak yüzde 4 hisse ile iştirak edecekleri Katılım Finans Kefalet Şirketinden karşılayabileceğini bildirdi.

Kuraklık uyarısı

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Kuraklık, kabul etmemiz gereken bir konu. Bunun minimize edilmesi, buna ilişkin tedbir alınması hususu vakit kaybetmeden uygulamamız gereken birtakım tedbirleri gerektiriyor” dedi.

Kamu alımları

Yaklaşık 3 milyonu memur, 590 bini sözleşmeli personel, 1 milyon 231 bini işçi ve 180 bini diğer statülerde (yargı mensubu-öğretim elemanı-kamu bankaları) olmak üzere toplam 5 milyon civarında personel istihdam eden kamu, iş kapısı olmaya devam ediyor.

İşe alımlar

Türkiye, ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması’nda, işe alım iklimine dair olumlu beklentiler açısından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde birinci, dünyada beşinci sırada yer aldı.

Ekonomik güven

Ekonomik güven endeksi, Ocak’ta aylık bazda yüzde 1,3 artarak, son 1 yılın en yüksek seviyesi olan 99,3 değerini aldı.

Yatırımlara teşvik

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “13 bin 653 teşvik belgesiyle, 357 binden fazla kişiye istihdam sağlayacak yaklaşık 579 milyar liralık yatırımın önünü açtık” ifadesini kullandı.

Yatırım verisi

Bu yıl kamu kurumları tarafından yürütülecek 10 bin 915 projeye toplam 454,2 milyar lira ödenek tahsis edildi. Söz konusu ödeneğin 163 milyar 396 milyon 525 bin liralık kısmı kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) yatırımlarına ayrıldı.

 5 yıllık planlama

Tarım ve Orman Bakanlığı, “2023-2027 Dönemi Türkiye Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı” kapsamında, kuraklığın yaşandığı bölge temelinde, kriz yönetimi uygulamasına gidecek.

EYT daveti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, EYT düzenlemesini içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine ilgili Bakanlıkları, işçi ve işveren kuruluşlarını, dernek ve platformları davet etti.

Mühendislik Kampı

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca (KYK) başlatılan “Farklı Alanlar Yeni İnsanlar Tematik Kış Kampları” programı kapsamında düzenlenen “Mühendislik Kampı” Van’da başladı.

Sona erdiler

MSN Messenger ve Periscope gibi, dijital teknoloji tarihinde büyük umutlarla yola çıkan ve kısa zamanda popüler olan bazı uygulamalar, istikrarı sağlayamayarak kapanmak zorunda kaldı.

Patent aldı

“Bıldırcın yumurtasının radyasyondan korunma üzerine etkisi” başlıklı çalışma tescillendi. Siirt Üniversitesince yürütülen çalışma Türk Patent ve Marka Kurumundan 20 yıl süreyle geçerli “incelemeli patent” aldı.

MEB eğitimleri

Aile Okulu Projesi’yle 40 bin muhtara eğitim verildiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “2023’te 2,5 milyon aileye ulaşma hedefimizle projenin kapsamı ve içeriğini her geçen gün geliştireceğiz” ifadesini kullandı.

SMA ilaçları

Sağlık Bakanlığı: “Şu an bütün hastalarda kullanılan bir ilaç var. İkinci ve üçüncü ilacın Türkiye’de kullanımı, bunların hangi hasta grubuna kullanılacağı konusunda Bilim Kurulu karar verecek.”

IMF tahmini

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahmininin yüzde 3 olarak korunduğunu, ülke ekonomisinin 2024 yılında da yüzde 3 büyüyeceğini öngördü.

Saldırı uyarısı

İçişleri Bakanlığı, ABD, Fransa ve Almanya’nın Türkiye’ye yönelik terör saldırısı uyarısına ilişkin olarak, bazı şüpheli kişilerin gözaltına alındığını açıkladı.

Turizm beklentisi

Yeni yıla ‘rekor’ umuduyla başlayan, ancak ilk ayı durgun geçiren turizm sektörü, 2023’te 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar gelir hedefliyor. Turizmde dönüşüm senaryoları, 2033 yılı için 120 milyar dolar gelir ve 104 milyon ziyaretçi hedefi ortaya koyuyor.

TKK Marketleri

Tarım Kredi Kooperatifleri (TKK) Genel Müdürü Hüseyin Aydın, ekosistem içinde yer alan TKK marketlerle tüketiciye ürünü en iyi fiyatla sunduklarını belirterek, “Fiyatlarda belirleyici olduk. Rakiplerimiz, bize bakarak etiket oluşturuyor” dedi.

KASKO uyarısı

Sigortam.net CEO’su Bora Uludüz, kaskonun, anahtar kaybı masraflarını karşılamasının ek teminatlar kapsamında yer aldığını belirterek, “Hem kasko yaptırma aşamasında hem sonrasında yaşanabilecek hasar anlarında doğru danışmanlığı almak çok önemli” dedi.

Sigorta Eksperliği

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Türkiye çapında belirlenen sigorta eksperi ihtiyacının karşılanması amacıyla, 2023 yılı içerisinde sigorta eksperliği kursu açılacağını duyurdu.

Kartlara yüklendik

Haftalık ortalama harcama tutarı ilk kez 100 milyar liranın üzerine çıkarken, kart bakiyesinin bireysel kredilerdeki payı %30’a dayandı.

TMSF’den satılık

Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF), Denser Denizli Serbest Bölge Ticari ve İktisadi Bütünlüğünü 69 milyon 500 bin lira muhammen bedelle satışa çıkardı.

TOBB verisi

2022 yılında, yurt içinde toplam 413 fuar düzenlendi.​ Düzenlenen fuarların; 407’si ihtisas fuarı, 6’sı genel fuar olarak gerçekleşirken, 286’sı ulusal fuar, 127’si uluslararası fuar olarak düzenlendi.

Yüzde 12,9 arttı

Türkiye’nin ihracatı, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 12,9 artarak 254 milyar 172 milyon dolara, ithalatı da yüzde 34 yükselişle 363 milyar 711 milyon dolara ulaştı.

Turizm geliri

Türkiye’nin turizm geliri, 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 53,4 artarak 46 milyar 284 milyon 907 bin dolara yükselirken, ülkeden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 51 milyon 369 bin 26 kişi oldu.

Emsal karar

Yargıtay, kaza yapan aracın değer kaybında, ihtiyari mali mesuliyet sigortasının da sorumluluğuna hükmetti. Kararda, trafik kazalarında zararların karşılanmasında sorumluluğun zorunlu trafik sigorta şirketine ait olduğu, zarar miktarının sigorta limitini aştığı hallerde ise ihtiyari mali mesuliyet sigortası güvencesinin başladığı ifade edildi.

RTÜK uyarısı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin,, yaptığı yazılı açıklamada, yayıncı kuruluşlara hatırlatmalarda bulundu. “Yalan haber ve dezenformasyona geçit vermeyeceğiz.”

İthalatçı firmalara

Helal Belgesi uyarısı

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK), helal belgesi düzenleyen kurumların akreditasyonunu mecburi hale getiren kanunun 4 Haziran’da yürürlüğe gireceğini belirterek, bu tarihten sonra iç piyasaya ürün sunacak ithalatçı firmaları uyardı.