Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Osmaniye 4,2 ile sallandı

Hatay Hissetti…

Komşu Osmaniye ili Düziçi ilçesi merkezli olmak üzere, yerin 5,2 km derinliğinde 4,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İlimiz Dörtyol, Erzin, Payas ve İskenderun’da da hissedilen 4,2’lik Osmaniye depremi saat 14.05’de yaşanırken, cana da mal kaybı oluşturmadı.

Diyanet İşleri Başkanı

Kırıkhan’a Gelecek

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, önümüzdeki hafta sonunda ilimize geliyor. Ali Erbaş’ın, Kırıkhan’da, 137 Hafızın İcazet Törenine katılmak üzere ilimize geleceği bildirildi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın katılacağı  Hafızlara İcazet Töreni’nin, 11 Şubat Cumartesi günü saat 09.30’da Kırıkhan Spor Salonu’nda yapılacağı duyuruldu.

Antakya-Mezarlık önünde kaza

2 araç çarpıştı, 4 yaralı…

Antakya Şehir Mezarlığı önünde önceki gece iki otomobilin çarpışması şeklindeki kazada 4 kişi yaralandı. Şükrü Balcı Caddesi Mezarlık Kavşağı’nda seyreden A.A. idaresindeki 31 ME 065 plakalı otomobil ile M.Ş.’nin kullandığı 31 AGY 434 plakalı otomobil çarpıştı. Kazada yaralanan sürücüler ile araçtaki 2 kişi hastaneye kaldırıldı.

Harbiye’ye Doğal Gaz İşi

2023 Programında…

İlimiz Defne ilçesi Harbiye yerleşim birimine doğal gaz getirilmesi ile ilgili girişimlerde olumlu gelişme var. Edinilen bilgiye göre, Milletvekili Mehmet Güzelmansur, bizzat ilgilendiği bu konuda olumlu dönüşler aldığını kaydederek, Harbiye’ye doğal gaz getirilmesi projesinin 2023 yılı programına alındığını bildirdi.

Harbiyeli yurttaşlar, gelişmeyel ilgili olarak, “Harbiye halkına müjde! Vekilimiz Mehmet Güzelmansur, AKSA’nın yetkilileriyle görüşüp, Harbiye’yi 2023 programına aldırmıştır. Emekleri için çok teşekkür ederiz.

Ayrıca şelaleler için de Harbiye halkına en kısa zamanda bir müjdesi olacak.”

Karaoğlan İş-Kur’a Geçti

SGK Hatay Merkez Müdür Yardımcısı Hüseyin Karaoğlan, aynı Bakanlık bünyesindeki bir başka kuruma geçiş yaptı. Hüseyin Karaoğlan, SGK Müdür Yardımcılığı’ndan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcılığı’na getirildi.

Antakya’da Öğretmenler, PROMOSYON ihalesinden hoşnut değil:

Olmaz, Kabul Edilemez…

Antakya ilçesinde görev yapan öğretmenlerin maaşlarının ödeneceği banka tespitinde, promosyon ihalesi sonucu, eğitimcileri memnun etmedi. Eğitim Bir Sen ile Eğitim Sen ayrı ayrı açıklamalar yaparak, promosyon ihalesinin sonucunu kabul etmeyeceklerini duyurdu.

Duyuruda şöyle denildi:

“Dün yapılan, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü promosyon ihalesine 3 banka katılmış olup, en yüksek teklifi 18500 TL ile Yapı Kredi Bankası vermiştir. Geri düşülecek miktar 6200 TL’dir. 3 yıllığına 12300 TL olan bu komik teklifi kabul etmemiz mümkün değildir.”

Motorine Yine İndirim

Motorine, dünün ardından bugün de indirim geliyor. LPG dün zamlanırken, motorinde indirim oldu. Motorin grubunda dünden sonra Cumartesi’nden (bu sabahtan) geçerli olmak üzere, 68 kuruşluk bir indirim daha bekleniyor.

EYT Maaşı…

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, EYT konusunda aylık bağlama oranlarıyla ilgili olarak, “Ortalama aylık tutarı; SSK’dan emekli olacaklar için 7 bin 797 lira. Bağ-Kur’dan emekli olacaklar için 5 bin 811 lira. Emekli Sandığı’ndan emekli olacaklar 12 bin 389 lira. Bunların ortalaması 8 bin 733 lira” bilgisini verdi.

30 Büyükşehirde

İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda 30 büyükşehirde eş zamanlı düzenlenen toplantılarda, geçen yılın kamu hizmetleri değerlendirildi ve bu yılın yatırım plan ve hedefleri ele alındı.

Otomotiv Piyasası

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, geçen ay 2021’in aynı dönemine kıyasla yüzde 33,5 artarak 50 bin 894 adet olarak gerçekleşti.

Emsal karar

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, bir müdüre, makam odasında kendisine saldıran 2 kişiden birini yaraladığı gerekçesiyle mahkemece verilen adli para cezası kararını, eylemin “meşru savunma” kapsamında kaldığı gerekçesiyle bozdu.

Tüketici lehine

Tüketici Mahkemesi, dolandırıcılarca aranarak kopyalanan telefonundaki bankanın mobil uygulaması üzerinden adına kredi çekilen Şevket Elmas’ın borçlu olmadığına karar verdi.

4 dilde rehber

Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam’ı tanıyıp araştırmak isteyen ve yeni Müslüman olanların, 30 kitaptan oluşan “İhtida Seti” ile İslam’ı sahih kaynaklardan, doğru şekliyle öğrenmelerine destek veriyor.

Google’a soruşturma

Rekabet Kurulu, Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

Borsa İstanbul

Borsa İstanbul A.Ş., BIST 100 endeksinin günlük kaybının yüzde 3 veya üzerinde olması durumunda açığa satış yapılabilen işlem sıralarında yukarı adım kuralının seans sonuna kadar otomatik uygulanacağını bildirdi.

Kimya Sektörü

İhracat verisi

İKMİB yapılan açıklamaya göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Türkiye’nin ihracatı, Ocak’ta, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,4 artarak 19,4 milyar dolar oldu.

Yeni risk: SU

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, “Son 50 yılın en sıcak üçüncü kış mevsiminin yaşandığı bu dönemde en büyük endişemiz, su kaynaklarındaki azalma” dedi.

TCMB rezervleri

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, 27 Ocak haftasında, bir önceki haftaya göre 1 milyar 604 milyon dolar azalarak 127 milyar 139 milyon dolara geriledi.

Bütçeye maliyeti

Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin düzenlemenin gelecek ay uygulamaya konulması halinde; kamu personeli için 49,7 milyar lira, SGK için 144,7 milyar lira olmak üzere bütçeye toplam maliyetinin 194,4 milyar lira olacağı tahmin ediliyor.

Bankacılık sektörü

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 85 milyar 651 milyon lira artarak 7 trilyon 801 milyar 294 milyon liraya çıktı.

Ocak şampiyonu

Borsa İstanbul’da işlem gören spor şirketleri arasında geçen ayı yüzde 33,7 yükselişle tamamlayan Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş., yatırımcısına en fazla kazandıran spor şirketi oldu.

Vizyona giriyor

Mahsun Kırmızıgül’ün yeni filmi “Prestij Meselesi” izleyiciyle buluşacak. Film, 1990’lı yıllarda müzik dünyasına birçok önemli ismi kazandıran Prestij Müzik ile yolları kesişen Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz ve Haluk Levent’in, müzik yapımcısı Hilmi Topaloğlu ile çıktıkları yolculukta yıldızlığa uzanan sürecini anlatıyor.

Altın rezervleri

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, 27 Ocak itibariyle altın rezervleri 1 milyar 344 milyon dolar artarak 49 milyar 589 milyon dolardan 50 milyar 933 milyon dolara yükseldi.

MEB’den takip

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), özel okulların eğitim giderlerinin dışında “sosyal etkinlik” ve “genel gider” kalemleri altında ücret talep etmesine dair veli şikayetlerini değerlendirmeye aldı.

Sulak alanlar

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Türkiye’de, büyüklüğü 1 milyon 146 bin 420 hektar olan ve biyolojik çeşitliliğin korunmasında büyük öneme sahip toplam 105 adet sulak alan bulunuyor.

Aşı uyarısı

Artan aşı karşıtlığı ve tereddüdü nedeniyle kızamık vakalarının yeniden görülmeye başlandığını, ancak bir salgın etkisi yaratmasının beklenmediğini belirterek, kızamığa karşı koruyuculuk sağlayan aşının yaptırılmasının önemini vurguladı.

Seçimi kazanırsak…

Kaldığımız yerden!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, seçimden sonra kazanmaları durumunda, faiz politikasının değişmeyeceğini belirtti.

EYT sonrası

Kariyer.net’in, yaklaşık 12 bin çalışan ve 589 işverenin katılımıyla gerçekleştirdiği Emeklilikte Yaşa Takılanlar araştırması, EYT’ye hak kazanan çalışanların yaklaşık 3’te 2’sinin emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etmek istediğini gösteriyor.

Zam şampiyonları

Tüketici fiyatları bazında Ocak’ta en fazla fiyat artışı yüzde 70,61 ile “başka yerde sınıflandırılmayan diğer hizmetler”de, en fazla fiyat düşüşü ise yüzde 6,55 ile “şehir gazı ve doğal gaz”da gerçekleşti.

Adaylık yorumu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Diyelim ismim üzerinde mutabakat oldu, elbette bu görevi yapmak onurlu bir şeydir. ‘Siz neden benim adımı ileri sürüyorsunuz?’ diye özel bir itirazım olmaz” diye konuştu.

SMA açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bugüne dek, 760.789 bebekle 601.507 erişkinde tarama yaptık. SMA tespit edilen bebeklerin uygun olanları için erken dönemde tedavi şansı elde ettik. SMA’ya karşı yeni bir dönemdeyiz” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanlığını

Çankaya Köşkü’ne…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Külliyenin kapısına kilit vuracaklarmış, diyor. Biz, öyle bir şey demiyoruz. Biz, Cumhurbaşkanlığı’nı layık olduğu yere, Çankaya Köşkü’ne taşıyacağız” dedi.

Esnafın talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımız, elektrik tarifesinde ticarethane statüsünden çıkarılarak özel statüye geçirilmeli” diye konuştu.

Fiyat farkları

Ocak ayı üretici market fiyatları için konuşan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Elma 3,5 kat, kırmızı mercimek ve pırasa 3,2 kat, marul 3,1 kat, limon 3 kat, kuru üzüm ve ıspanak 2,9 kat, portakal 2,8 kat fazlaya tüketiciye satıldı” dedi.