Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Selim Kamacı Yeniden Seçildi

Samandağ Ziraat Odası Genel Kurulu’nda, mevcut Başkan Selim Kamacı yeniden seçildi.

Samandağ Ziraat Odası Yönetimi, şu isimlerden oluştu:

Selim Kamacı, Mustafa Abacı, Faik Çatal, Yasin Dağ, Garbis Kuş.

Üniversiteliye Yılda 2 Gidiş-Dönüş Bileti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklaması doğrultusunda, üniversitelerde eğitim gören öğrencilere yılda iki defa “gidiş-dönüş bileti” desteği uygulaması başlıyor. Projede destek başvuruları da başladı. Devlet, yıl içinde öğrencilerin 2 defa gidiş-dönüş biletlerini karşılayacak. Her bir bilet için bu yıl 750 TL destek verilecek. 3 bin TL’lik bu destekten yararlanabilmek için öğrenci veya öğrencinin ailesi tarafından, öğrenci ailelerinin ikamet ettiği adreste yer alan ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) başvuru yapılması gerekiyor. Ödemeler, SYDV tarafından öğrencinin IBAN hesabına aktarılacak

Engelli Memur Atamaları Bu Ay

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, engelli memur atamalarının Şubat ayı içerisinde yapılacağı söyledi. Bakan Yanık, açıklamasında, “Tahmin ediyorum, çok uzun olmayan bir tarihte ilk atamalarını yapmış olacağız. Biliyorsunuz, çeşitli kanunlardan kaynaklı sosyal atamaları biz yapıyoruz. Ancak kadro ve ne kadar kişinin atanacağını belirleme hakkı bize ait değil. Bu kapsamda, kamu kurum ve kuruluşlarının taleplerini toplayıp, ona göre atamayı Şubat ayında yapacağız” dedi.

2023 yılı EKPSS tercih başvuruları, bu sene 5-13 Ocak 2023 tarihleri arasında ÖSYM tarafından gerçekleşmişti.

Cepte Hap!

İskenderun’da bir gencin cebinde, özel ambalajlı 90 HAP ele geçirildi.

Hatay Narkotik Polisi, İskenderun ilçesinde bir şüphelinin üzerinde, cinsel gücü arttırıcı hap ele geçirdi. Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlilerince, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticaretine yönelik yapılan çalışmalar kapsamında, 4 Şubat Cumartesi günü İskenderun Kurtuluş Mahallesi’nde durdurulan A.K.’nin yapılan üst amasında 90 adet captagon hap ele geçirildi.

Narkotik Polisi, yakaladığı şüpheli A.K. hakkında TCK 191. Madde’den işlem yapıldığını duyurdu.

81 İl Valiliğine

İçişleri Bakanlığı’nca Valiliklere gönderilen, ikinci yarıyılda alınacak tedbirlere dair genelgeye göre, okul servisleri, 6 Şubat’tan itibaren bir hafta boyunca kesintisiz denetlenecek ve eğitim-öğretim yılı süresince planlı denetimlere devam edilecek.

Kış lastiği uyarısı

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, “Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışı dolayısıyla, sömestr tatili dönüşünde sürücülerin araçlarına kış lastiklerini taktırmadan yola çıkmamaları önem taşıyor” dedi.

Suriye’de kamplar

Kış şartlarının ağır geçmesi, hali hazırda zor şartlarda derme çatma çadırlarda yaşayan sivillerin hayatını olumsuz etkiledi. Yoğun kar yağışı nedeniyle bazı yollar kapanırken, ilçe merkezleri ve kamplar beyaza büründü.

İnceleme başlattı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, otomotiv sektöründe kayıt dışılık, stokçuluk ve haksız fiyat artışlarını önlemek amacıyla inceleme başlattığını bildirdi.

Depreme karşı

Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) tarafından Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı desteğiyle 8 Şubat’ta “Kentsel Dönüşümde Güçlendirmenin Rolü” başlıklı çalıştay gerçekleştirilecek.

238 seferini iptal etti

Türk Hava Yolları (THY), 5-6 Şubat’ta İstanbul’da beklenen hava muhalefeti nedeniyle toplam 238 seferin iptal edildiğini duyurdu.

Emsal karar

Yargıtay, kazadan 2 saat sonra 0,48 promil alkollü çıkan sürücüye beraati bozdu. Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin kararında, yerleşik adli tıp uygulamalarına göre alkol oranının saatte ortalama 0,15 promil düştüğü belirtilerek, kaza anında sürücünün yaklaşık 0,78 promil alkollü olduğu ve cezalandırılması gerektiğine hükmedildi.

Ziyaretçi rekoru

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından korunan alanlara ziyarette 2022 yılında rekor kırıldı.

Bir tek terörist

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “29 Ekim 2023, yani Cumhuriyet’in yüzüncü yılında, Türkiye Yüzyılı’na adım attığımız o günde bu ülkenin dağlarında bir tek terörist kalmayacak” dedi.

Ödeme yapıldı

Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nca, 15 Temmuz darbe girişimi ve Beşiktaş’taki terör saldırısında şehit olanların yakınları ile gazilerin hesaplarına bu ay 12 milyon 324 bin lira yatırıldı.

AYM kararı

Anayasa Mahkemesi, kamulaştırma bedelinin 10 yıllık zamanaşımı gerekçesiyle ödenmemesine ilişkin başvuruda, mülkiyet hakkının ihlal edildiğine hükmetti.

THY çağrısı

Türk Hava Yolları (THY), 5 ve 6 Şubat’ta hava muhalefeti nedeniyle seferleri iptal olan yolcuların, bilet işlemlerini THY mobil uygulaması ve internet sitesi üzerinden hızlıca yapabileceğini duyurdu.

Sanayi Sektörü

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, sanayi sektörü, 13 milyar 674 milyon dolarla tüm zamanların en yüksek Ocak ayı ihracatına imza attı.

KOSGEB desteği

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, “Ortak Finansman Desteği” programında çağrıya çıkıldığını belirterek, “10 milyar liralık bir kaynağı 5 bin KOBİ’mizin makine ekipman yatırımına, gençlere istihdam oluşturacak şekilde kullanımına sunacağız” dedi.

İstenmeyen arama

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kamuoyunda “istenmeyen arama” olarak nitelendirilen, elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin usulsüz pazarlama ve satış aramaları yapan şirketlere 51,5 milyon lira idari para cezası uyguladı.

TBMM’de ek mesai

TBMM Genel Kurulu, milyonlarca kişiyi ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak.

Enflasyon sepeti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon sepetinde yer alan ürünleri ve ağırlıklarını güncelledi, sepette 404 madde ve 895 madde çeşidi dikkate alınacak.

Otomotiv sektörü

Türkiye’de geçen yıl trafiğe kaydı yapılan otomobiller arasında en çok tercih edilen marka “Fiat”, en fazla kullanılan renk “beyaz” oldu.

İhracatçıya destek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, İhracatı Geliştirme A.Ş.’nin (İGE AŞ) ihracatçıya bu yıl sağlayacağı kefalet tutarının 35-40 milyar liraya kadar çıkma potansiyeli bulunduğunu bildirdi.

10 Şubat’ta vizyonda

Avustralyalı koala Mannu’nun Çanakkale’deki maceralarını anlatan animasyon filmi “Mannu Çanakkale’de”, 10 Şubat’ta seyirciyle buluşacak.

15 İl’de temsilde

Hatay yok…

Devlet Tiyatroları (DT) 6-12 Şubat’ta, 15 ilde 8 farklı oyunla seyirci karşısına çıkılacak. Programla ilgili detaylı bilgilere “www.devtiyatro.gov.tr” adresinden ulaşılabilecek.

Bakanlık yardımı

Sinema salonlarına

Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema sektörünün yoluna daha güçlü devam edebilmesi amacıyla 2023 için başvuru yapılan tüm illerdeki 105 sinema salonuna 14 milyon 235 bin lira destek verecek.

Bakanlık verisi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2011’den bu yana 150 ülkeden 111 bin kişiye ülkeye giriş yasağı koyduk. Çatışma bölgeleriyle irtibatlı olduğu tespit edilen 102 uyruktan 9 bin 319 yabancı terörist savaşçıyı sınır dışı ettik” dedi.

EYT iddiası

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yeni şart getirmediklerini belirterek, “Kanun teklifiyle, kademeli prim sistemi getirildiği şeklindeki söylem yalan, iftira” dedi.

Özel okullar

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk, özel okul öğretmenlerinin SGK primindeki işveren katkı paylarının geçici süre devlet tarafından karşılanmasını talep ettiklerini bildirdi.

İlk ders zili

Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki öğrenciler, yarıyıl tatilinin ardından bugün ders başı yapacak. Eğitim-Öğretim dönemi, 16 Haziran 2023’te sona erecek.

2 bin 323 engelli

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ay sonunda 2 bin 323 engellinin kamuya memur olarak yerleştirileceğini, böylelikle kamuda çalışan engelli memur sayısının 67 bin 985’e yükseleceğini belirtti.

Gayrimenkul satışı

Türkiye’de, geçen ay 249 bin 852 gayrimenkul satış işlemi gerçekleştirildi. Satış işlemlerinin 92 bin 192’sini konut, 43 bin 964’ini arsa, 82 bin 503’ünü tarla, 11 bin 214’ünü iş yeri, geri kalanını ise diğer taşınmazların satışı oluşturdu.

YHT ile seyahat…

9 milyon 363 bin kişi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yüksek hızlı tren (YHT) ile seyahat edenlerin sayısının 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 114 artarak 9 milyon 363 bini aştığını bildirdi.

30 yıl geçti

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın danışmanlığını da yapan eski Bakanlardan Adnan Kahveci’nin şüpheli bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesinin üzerinden 30 yıl geçti.

Yerli turiste çağrı

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, tatil bölgelerindeki otellere dış pazardan rezervasyonların yoğun şekilde gelmeye devam ettiğini belirterek, yerli turistleri, tatil planlarında acele etmeleri konusunda uyardı.