Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MKÜ’ye alınacak 13 Öğretim Görevlisi belli oldu

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nin değişik fakülte, enstitü ile yüksek okullarında görevlendirilmek üzere alınması kararlaştırılan öğretim görevlileri belirlendi. MKÜ Personel Dairesi, başvurucuların dosyalarını aldı, sınava tabi tuttu ve değerlendirme sonrasında da kazananların isimlerini açıkladı.
Önceki gün açıklanan listede 13 öğretim görevlisi adayının ismi yer alıyor.
MKÜ’de öğretim görevlisi olmaya hak kazananların isimleri ile fakülte ve yüksek okulları şöyle sıralanıyor:
Eğ. Fakülteleri : Ali Ferhat Ömeroğlu
Fen Ed. Fak. : Semir Demirbilek
Fen. Ed. Fak. : Aziz Kılıç
Mimarlık Fak: : Emir Çekmecelioğlu
Mimarlık Fak. : Alper Uzunali
H. Sağlık Y.O. : Gülşah Ayvazoğlu- Ali Utku Şahin
Ant. MYO( Gazetecilik) : Fırat Ata
Ant. MYO (Yönetim) : Sıdıka Burcak Kalay
Kırıkhan MYO : Turan Şahmaran
Kırıkhan MYO : Bünyamin Çağlar
Yayladağı MYO : Emre Barutçu
Yayladağı Sos. Bil. : Hatice C. Kocaoğlu
MKÜ duyurusunda, kazanan adayların istenen belgelerle birlikte en geç 10 Şubat tarihine Kadar Personel Dairesi’ne başvurarak görevlerine başlamaları gerektiği kaydedildi.

M.Nehir’in “Adalet – Demokrasi” Mesajı
Demokrasi Şehitleri Yolumuzu Aydınlatıyor
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, yayınladığı 24-31 Ocak “Adalet ve Demokrasi Haftası” mesajında, demokrasi şehitlerinin halkın yolunu aydınlattığını belirtti.
Başkan Nehir’in mesajı şöyle:
“Basınımızın onurlu kalemi Uğur Mumcu’nun katledildiği 24 Ocak ile yine bir hain saldırıda yitirdiğimiz Muammer Aksoy’un katledildiği 31 Ocak tarihleri arası ülkemizde “Adalet ve Demokrasi Haftası” olarak anılmaktadır.
Yaşamını Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerine, Cumhuriyet ve Cumhuriyet değerlerinin yaşatılması ve korunmasına adayan aydınlarımız Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Turan Dursun, Necip Hablemitoğlu ve diğer tüm demokrasi şehitlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum. Demokrasi şehitlerimizin canlarıyla ödediği fikirleri ve öngörüleri her zaman yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.”

Hatay Adliyesi’nde İcra Katipliği için
173 BAŞVURU 40’I SINAVA ALINACAK
Hatay Adliyelerinde görevlendirilmek üzere alınması düşünülen çok az sayıdaki icra katipliği kadrosu için 173 kişi başvurdu. Hatay Adalet Komisyonu Başkanlığı, başvurucuların dosyalarını da değerlendirdi ve 173 kişiden ancak 40’nın sınava girebileceği yolunda hüküm verdi. Adalet Komisyonu kararıyla sınava alınacağı kesinleşen isimler, kurumun internet sitesine de ilan edildi. İcra katipliği memuriyet sınavı, 4 Şubat Cumartesi günü sabah 09.00’da Antakya Adliyesi’nde yapılacak.

Hatay Barosu Eğitim Semineri Bugün
ÜST YARGIÇLAR GELİYOR
Hatay Barosu’nun, geçtiğimiz günlerde olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenen meslek içi eğitim semineri bugün yapılıyor. Hatay Barosu’ndan bugünkü seminerle ilgili yapılan açıklamada, “Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1.Ceza Dairesi Başkanı Doç. Dr. Seydi Kaymaz, Prof. Dr. Feridun Yenisey, Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu, Av. Rifat Culha ve Askeri Yargıtay Onursal Başkanı Fahrettin Demirağ’ın sunumuyla, ‘CMK’da İstinaf’ konulu seminer, 28.01.2017 Cumartesi 09.30 da Antakya Bahçeşehir Koleji Konferans Salonu’nda yapılacaktır” denildi.

Bugün Enerji Alamayacak Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için, şehir şebekeleri ile trafolarda çalışmalar yapıyor. Bakım, onarım ve yenileme amaçlı çalışmalar sırasında kesinti uygulanacak. İlimizde bugünkü kesinti programı şöyle:
Antakya ilçesi: Anayazı, Üçgedik, Akhisar, Alazi ve Alahan Mahallelerine 09.00-12.00 arası:
Antakya ilçesi; Gazi, Kışla Saray, Bağrıyanık, Havuzlar, Şirince, Aydınlıkevler, Cumhuriyet, Kuyulu, Dutdibi, Fevzi Çakmak, Kocaabdi, Kardeşler ve Zenginler Mahalleleri, Defne ilçesi Sümerler, Armutlu, Elektrik ve Akdeniz Mahallelerine 09.00-17.00 arası,
Samandağ ilçesi; Cemal Gürsel Mahallesine 02.00-04.00 arası,
İskenderun ilçesi; Hürriyet, Barboros ve Pirireis Mahallelerine 09.00-17.30 arası,
Arsuz ilçesi; Madenli Mahallesine 08.30-17.30 arası elektrik verilemeyecek.

KPSS YERLEŞTİRME TAKVİMİ BELLİ OLDU
Kamu görevlerine ilk defa atanacaklar için yapılacak sınavların ardından, 2017 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı merkezince yapılması gereken yerleştirme takvimi şu şekilde belirlendi:
KPSS 1. Yerleştirme
13 Mart – 12 Mayıs 2017
01 Haziran 2017
21 Haziran – 03 Temmuz 2017
KPSS 2. Yerleştirme
07 Ağustos – 06 Ekim 2017
25 Ekim 2017
14 – 23 Kasım 2017

Borsa Yatırımcısına Önemli tavsiye
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, “Alım için referandum sonrasını bekleyenler fırsatı kaçırırlar. Yatırım yapmak isteyenlerin hızlı bir şekilde karar verip girmeleri lazım. Sonra bu kadar uygun fiyatlara stok bulamayabilirler” dedi.

Düzelme var!
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Erdem, 2002 yılında yüzde 52 olan kayıt dışı istihdamın bugün itibariyle yüzde 33’e gerilediğini söyledi. Erdem, “Sigortalı sayımız, 2002 yılında 12 milyon 8 bin iken, 2016 yılı Ekim ayı itibariyle 20 milyon 490 bine çıkmıştır” diye de ekledi.

Otobüslere Polis denetimi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, ölümlü trafik kazalarının azaltılması yönündeki talimatı doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Emniyet Genel Müdürlüğü, trafikte sivil polislerce habersiz denetleme yapılmasına ilişkin genelgeyi 81 il emniyet müdürlüğüne gönderdi. Buna göre; Toplu taşıma araçları ile yolcu otobüslerine yolcu gibi binecek sivil trafik polisleri, habersiz denetimler yapacak.

YDS 25 Şubat’da
YDS 2017/2 İngilizce Sınavı, 25 Şubat 2017 tarihinde Ankara, İstanbul ve İzmir’deki e-sınav uygulama binalarında yapılacak Sınava başvurular 25 Ocak’ta başlarken, başvuruların 16 Şubat 2017 tarihine kadar süreceği kaydedildi.
Sınav, saat 14:30’da başlayacak ve 180 dakika sürecek Sınava alınacak aday sayısı, e-YDS sınav binalarının aday kapasitesi ile sınırlı olacağından, bu sınavdaki kontenjan; Ankara’da 4000, İstanbul’da 431 ve İzmir’de 72 şeklinde belirlendi.

Kıdem, 2017’de Çözülecek mi?
Gündeme dair konuşan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Kıdem tazminatı bu yıl çözülecek. İstihdamı artırma konusunda bu yıl 300 bin kişiye destek vereceğiz. Çalışan sayısını artırana destek vereceğiz” dedi.

Esnaf’ın kredi talebi
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Yabancı para ile ticaret yapmayan, geliri döviz üzerinden olmayan tüm firmaların kredileri Türk Lirasına çevrilmeli’ dedi.

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, yarın ilimizde kesinti uyguluyor. İlimizdeki kesinti programı şöyle:
Samandağ İlçesi; Tomruksuyu, Yaylıca, Çubuklu, Avcılar,Eriklikuyu, Batıayaz, Çamlıyayla, Büyükoba, Ceylandere, Yeniköy ve Seldiren Mahallelerine 2:00-4:00 saatleri arası,
Defne İlçesi; Özbek ve Büyükçat Mahallelerine 2:00-4:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi; Karayılan, Azganlık ve Sarıseki Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi; Cüdeyde, Pınarbaşı, Esentepe, Bahçelievler, Bağlar ve Gültepe Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi; Alparslan, Bahçelievler, Barbaros, Cumhuriyet, Fatih, Gazi, Menderes, Mimar Sinan, 408 Evler, Alaybeyli, Çamseki, Delibekirli, Karataş, Kurtlusarımazı ve Yılanlı Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası
Antakya İlçesi; Güzelburç Mahallesi Yeni Sanayi Sitesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi; Serinyol ve Zülüflühan Mahalleleri ile İnci Bulgur, Hatay Yem ve İnci Sitesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi; Kisecik, Doğanköy, Günyazı, Gülderen, Oğlakören ve Dikmece Mahalleleri ile Kisecik Askeri Radara 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Ballıöz Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Payas İlçesi; Fatih, Yıldırım Beyazıt, Cumhuriyet, Kozludere, İstiklal, Karacami, Karbeyaz, Karşı, Çağlalık, Yenişehir ve Sincan Mahallelerine 0:30-4:30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi; Karakese, Özerli ve Konaklı Mahallelerine 0:30-4:30 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecektir.