Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MKÜ-BESYO’da yatay geçiş kesin kayıtlar:
BUGÜN ve YARIN
Kazanan öğrenciler açıklandı…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’na yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilere yönelik kesin kayıt işlemleri bugün ve yarın yapılıyor. Asil kontenjanları dolmadığı takdirde ise yedek kayıtları 21-22 Eylül tarihlerinde yapılıyor.
Hatay MKÜ BESYO’da yatay geçiş yapmaya hak kazanan ve bugün ile yarın kesin kayıt yaptırması beklenen öğrenciler şunlar:
ANTRENÖRLÜK: Rabia Çiçek, Eren Temiz.
ÖĞRETMENLİK: Mehmet Sağ, Fatma Sirkeci, Metehan Kızılaslan, Muhammed Cavveaş (Suriyeli)
3.Sınıfı: Kasım Sevmez, Furkan Gülsüren.
REKREASYON: Alperen Can Yurt
SPOR YÖNETİCİLİĞİ (2.sınıf): Sevcan Kılıç ve Zeynep Uçar.
3.Sınıf: Yasenya Uygun, Cihan Kopmuş.

Prof. Dr. ÇOLAK Emekliye oluyor
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr Nuriddin Çolak emekliye ayrılıyor. Prof. Dr. Nireddin Çolak’ın emeklilik töreni bugün saat 14.00’da Atatürk Konferans Salonu’nda yapılacak.

Başkan Savaş’tan yeni eğitim-öğretim yılı mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 2017-2018 eğitim- öğretim yılı açılışı nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.
Başkan Savaş yayımladığı mesajında, “İnsan hayatında aileden sonra en önemli basamak olan okul; bireyi hayata hazırlayan, gelişme ve çağdaşlaşma çabalarını başarıya ulaştıran, eğitim imkânlarını sistemli bir şekilde sunan ve geleceğe ilişkin hedeflerimize ulaştıracak olan bir eğitim yuvasıdır. Hayatımızın önemli aşamalarından biri olan eğitim-öğretim hayatında göstereceğimiz başarı, birer yetişkin olarak, yaşayacağımız hayatın temeli ve teminatı olacaktı
Çocuklarımızı ve gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirebilirsek, onlara ne kadar çok imkân sunabilirsek, ülkemizin yarınları da o kadar parlak olacaktır. Eğitimin temel hedefi, sağlıklı, çalışkan, üretken, araştıran, soruşturan ve yorumlayan bireyler yetiştirmektir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi bu özelliklere sahip, vatanımıza, milletimize, en önemlisi kendilerine yararlı bireyler olarak, geleceğe hazırlamak bizlerin vazifesidir. Yarınlarımızın teminatı olan biricik evlatlarımızı milli ve manevi değerlere bağlı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerine sımsıkı sarılan, laik ve demokratik hukuk devletini savunan, vatanını ve milletini seven, hizmet etmek için birbirleriyle yarışan, iyi bir insan ve iyi bir vatandaş olarak yetiştirmek hepimizin en büyük isteği ve hedefidir” açıklamasında bulundu.

Yaman: Tüm öğrencilere başarılarla dolu bir eğitim yılı diliyorum
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.
Yeni eğitim-öğretim yılında tüm öğrencilere üstün başarı dileyen Başkan Yaman şu cümlelere yer verdi: “Tatlı bir telaş, heyecan ve umutla başladığımız 2017-2018 eğitim-öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve tüm eğitim camiasına başarı getirmesini diliyorum. Eğitimin ve öğretimin, toplumsal ve kişisel gelişimdeki yeri ve önemi tartışılmazdır. Çocuklarımızın ve gençlerimizin, eğitim hayatında yaşadıkları olumsuzlukların fırsat ve imkân eşitliği ilkesi ışığında asgariye indirildiği, aynı düzeyde eğitim alma haklarının savunulduğu, ezbercilik ve şekilciliğin üzerine kurulmuş olan mevcut eğitim sistemi ile öğrencilerimizin yarış atı gibi koşturulmadığı bir eğitim sistemi kurulmasını temenni ediyorum.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün daha 1924 yılında öğretmenlerimize hitaben Cumhuriyet sizlerden fikri hür, irfanı hür nesiller ister deyişini hatırlatarak kıymetli öğretmenlerimize bu zorlu görevlerinde başarılar diliyor; geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimize zihin açıklığı ve başarılarla dolu bir eğitim yılı temenni ediyorum.”

MKÜ’DE İNGİLİZCE MUAFİYET SINAVI: YARIN…
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde ‘İngilizce Öğretmenliği Hazırlık Muafiyet Sınavı’, Eğitim Fakültesi İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı’nda yapılacak.
Bu konudaki duyuru şöyle:
“Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Anabilim Dalı Hazırlık Muafiyet Sınavı, yarın 09.30’da 120 ve 124 nolu sınıflarda yazılı sınav, 21 Eylül 2017 tarihinde 09.30 ise sözlü sınav olarak yapılacaktır.
19 Eylül 2017 tarihli yazılı sınavda başarılı olan öğrencilerimiz 21 Eylül 2017 tarihli sözlü sınava katılacaklardır.
Hazırlık muafiyeti için YDS ve dengi sınavlardan 70 ve üzeri not almış olanlar veya daha önce hazırlık okumuş olan öğrenciler ilgili belgelerin aslı ile muafiyet dilekçesi ekli olarak sınav tarihinden önce dekanlığımıza başvurmalıdır.
Kayıtlı diğer tüm öğrencilerimizin sınava katılması zorunludur.

MKÜ-GSF’de 50 aday için kesin kayıt
BUGÜN VE YARIN
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’ne bu yıl 50 öğrenci alınıyor.
50 kişilik kontenjan için 160 aday başvurdu.
Edinilen bilgiye göre, Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı, Tayfur Sökmen Kampüsü Güzel Sanatlar Fakültesi’nde başladı.
Resim Bölümü’nden 15 kontenjan, Heykel Bölümü’nden 10 kontenjan ve Grafik Bölümü’nden 25 kontenjan olmak üzere toplam 50 kontenjanın ayrıldığı sınavlara 160 aday başvuru yaptı.
12 Eylül Salı günü Resim, Heykel ve Grafik Bölümlerinde Desen Sınavı’na girip 50 ve üstü puan alan adaylar, II. aşama olan İmgesel Tasarım Sınavı’na girdi. Resim, Heykel ve Grafik Bölümlerini kazanan asil adayların isimleri de MKÜ internet sitesinde ilan edildi.
Listede adları geçen Resim İş, Grafik ile Heykel Bölümü toplam 50 öğrenci bugün ve yarın kesin kayıt yaptıracak.
I. Yedek adaylar 21 Eylül 2017, II. yedek adaylar ise 25 Eylül 2017 tarihinde kayıt yaptırabilecekler.

Ahilik Haftası Başlıyor …
Esnaf kesimi için özel önemi olan Ahilik Haftası bugün başlıyor.
HESOB önderliğinde bugünkü program şöyle: 09:00 Anıta Çelenk sunumu, 13:30 Valilik Ziyareti, 14: 30 Birlik binasında kutlamaların kabulü, 16:00 Uzun çarşı ziyareti, 16:30 kan bağışı, 17:00 milli İrade Parkı’nda (DSİ Parkı) kutlamlar yapılması.

Seyir halindeki otomobilin bagajında patlama
İskenderun ilçesinde, seyir halindeki otomobilin bagajında meydana gelen patlamada 1 kişi yaralandı. Alınan bilgiye göre, İskenderun’dan Adana istikametine giden Mehmet Emin Erol (53) iradesindeki 34 VY 0231 plakalı otomobilin bagaj kısmında, Orhantepe mevkisinde henüz bilinmeyen bir nedenle patlama meydana geldi. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine 112 acil servis ve polis ekipleri sevk edildi. Patlamada vücudunun çeşitli yerlerinde yanıklar oluşan Erol, İskenderun Devlet Hastanesine kaldırıldı. Olayın ardından bomba imha uzmanları araçta inceleme yaptı.
Patlamaya, bagajda bulunan piknik tüpünden sızan gazın neden olduğu tahmin ediliyor.

MESLEK DERSLERİNİN ARTTIRILMASI İSTENİYOR
Sanat ve mesleki alandaki derslerin arttırılması istendi. Meslek örgütlerine göre, sanat ve mesleki derslerin geri planda bırakılması demek; sanatta, teknolojide, bilimde, sanayide gelişememesi ve ilerleyememesi demek. Sanat bilinciyle yetişen bir neslin yaratıcı düşünme becerileri gelişir.
Eğitimcilere göre, meslek dersleriyle ilgili bilgiler ve görüşler şöyle:
“Çağdaş uygarlık düzeyini yakalamak, yaratıcı düşüncenin geliştirilmesiyle mümkündür. 15.yy sonu 16.yy başında Rönesans akımı başladı. İtalya’da başlayıp daha sonra da Avrupa ülkelerine yayılan resim, müzik, edebiyat ve bilim alanındaki gelişmelerle Avrupa bu akım sayesinde karanlık çağdan kurtulmuş, aydınlık çağa geçiş yapmıştır.
Albert Einstein, atomu insanların yararına olsun diye parçalamıştı. Fakat kötü zihniyetler onu insanlığı yok etmek için kullanmıştı. Sanat bu yüzden önemlidir işte. Bilimin yanında sevgiyi, duyguyu da aşılamak gerekir. Sanat ve mesleki derslerin öğretmenleri, bu sanatı ve teknolojiyi geliştirmek için görev yapmak istiyor. Okullarda resim, müzik, teknoloji tasarım ve diğer mesleki dersler öğretmenleri eksiği çok fazla. Eğitimciler olarak MEB’in bu çağrıya kulak vererek öğretmen-lerimizin kontenjan artırımı ve atanma taleplerine kulak vermesini bekliyoruz.”

MKÜ-GSF’de yatay geçiş kazananlar
KAYIT BUGÜN VE YARIN
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yatay geçiş yapmaya hak kazanan öğrenciler açıklandı ve kesin kayıt süreçleri de duyuruldu. Buna göre, kesin kayıtlar bugün ve yarın yapılabilecek.
2017-2018 Güz dönemi kurum içi ve kurumlar arası yatay geçiş sonuçlarına göre, kayıt hakkı ele eden adaylar şunlar:
Resim-2.Sınıf: Sevgi Ateş-Ramazan Abik
Grafik: Ömer Karatay
Zeynep İnce adıl öğrenci ise yedek olarak duyuruldu.
Yukarıda isimleri açıklanan 3 öğrenci, bugün ve yarın kesin kayıt,18 – 22 Eylül 2017 tarihleri arasında da ders kayıtlarını yaptıracaklar.

Avsuyu O.O. Kantini kiralanacak
İHALE YARIN
Antakya ilçesi Avsuyu Mahallesi’ndeki ortaokul binasındaki kantin kiralanıyor
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 551 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu Avsuyu Ortaokulu Kantini ihalesini yarın saat 09.45’te yaparken, yıllık olarak 6000 TL ücret talep ediliyor. İhale, açık arttırmalı olacak.

Okul Müdür ve Yardımcıları
ATAMALAR BELLİ OLDU
Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü, ilimizdeki okullarda boş olan müdürlük, müdür başyardımcılığı ile müdür yardımcılığına yönelik atamaları belirledi.
Yönetici adayları, Hatay Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesi üzerinden kendi kimlik bilgileri ile girmek suretiyle nerede görevlendirildiklerini öğrenebilecekler.
Hatay Milli Eğitim, taslak yönetici atama listesini de yayınladı.

Dt. Babat göreve başladı
Antakyalı Dişhekimi Seyfettin Babat, resmi olarak göreve başladı. İkinci bir üniversite okuyan Dt. Babat, bu gelişmeyi şöyle duyurdu:
“ Perşembe günü İl Sağlık Müdürlüğü’nden aldığım’Çalışma Belgesi’ ile Özel İskenderun Diş Dünyası Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde resmi olarak çalışmaya ve hasta kabulüne başladım. Tüm eş-dost ve akrabalarıma duyurulur. Ayrıca St.Clements Üniversitesi’ndeki Klinik Psikoloji doktorama devam ederken, Anadolu Üniversitesi AÖF Sosyoloji (lisans) Bölümü’ne de kaydımı yaptırdım. Dileğim, 4 yılda bitirip, bu alanda bir de yüksek lisans yapmak.”