Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Kırıkhan’da 1 PKK’lı ele geçti
Kırıkhan’da, PKK’lı olduğu belirtilen bir terörist ele geçirildi. Teröristte silah ya da mühimmat olmadığı bildirildi. Açıklama, Genelkurmay Başkanlığı’ndan geldi. Genelkurmay Başkanlığı, Kırıkhan ilçesinde güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlar sırasında, bölücü terör örgütü mensubu bir teröristin silahsız ve teçhizatsız olarak yakalandığını duyurdu.

Kızılay Başkanı Hatay’da
Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, geçtiğimiz hafta sonunda ilimize geldi. Kızılay Genel Başkanı Kınık, Kırıkhan ilçesinde yıllardır çok önemli hayır işleri yürüten, kısa adı HAYAD olan Hatay Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti, yetkililerinden bilgi aldı. Kızılay Başkanı Kınık’a, HAYAD’ın Başkanı Rahmi Vardı tarafından kurumun çalışmaları konusunda bilgi verildi. Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın, HAYAD’ın çalışmalarını çok beğendiği ve sırf bunun için yakında yeniden Hatay’a geleceğini bildirdiği öğrenildi. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Rahmi Vardı’dan, önümüzdeki ay açılacak olan ve 500 yetime yuva olması beklenen yetimhane hakkında da bilgi aldı. Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, daha sonra, ilimiz sınırlarındaki sığınmacıların yaşam şartlarını yerinde gözlemlemek üzere sınıra gitti.

4 Gündür kayıp kız bulundu
TUĞÇE ARTIK EVİNDE
Geçtiğimiz hafta başında kaybolduğu belirtilen TUĞÇE adlı genç kız çocuğu bulundu. Tuğçe’nin bulunmasında, Ali Nurlu’nun başkanı olduğu Toplum Gönüllüleri Derneği’nin önemli katkısı olduğu bildirildi. Olay sosyal medyada duyurulduktan sonra, duyarlı bir vatandaşın kızı görüp ilgili yerlere bildirmesi sonrasında kızın bulunduğu öğrenildi. Genç kız, ailesine teslim edildi.

AKP’nin Referandum Stratejisi “3 K”
AKP’nin, referandum stratejisini “3K” üzerine kuracağı belirtiliyor. Siyasi kulislerde dolaşan haberlere göre, AKP’ye göre referandumda ‘EVET’in anahtarı 3K’da; Kadınlar, Kürtler ve Kararsızlar’da… AK Parti, başkanlık sistemine yönelik seçmen tercihleriyle ilgili yaptığı araştırmalardan çıkan sonuçlar ışığında, “3K” olan “Kürtler, Kadınlar ve Kararsızları” EVET’e ikna etmek için çalışacak.

Hatay plakalı araç buzlu yolda kaydı
ÇADIRKENTE BİNDİRDİ
Kazada şans eseri ölü yok, yaralı var…
Hatay plakalı bir otomobil, Gaziantep-Hatay yolunda buzlanma nedeniyle kaza yaptı. Kazada, buzlanmanın etkisiyle kayan otomobil, çadırkentin demir bariyerlerine bindirdi. Suriyelilerin kaldığı çadırlarda ölen olmadı. Ancak yaralı var.
Kaza, Celal Yılmaz’ın kullandığı 31 EA 624 plakalı otomobilin, buzlanma nedeniyle kontrolden çıkıp Suriyelilerin barındığı 1 No’lu çadır kent girişindeki demir bariyerlere çarpmasıyla oluştu. Kazada, sürücü hafif yaralanırken, ölen olmadı.

Yarın Elektrik Alamayacak Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmaları nedeniyle, yarın ilimizde bazı bölgelerde kesinti uygulanıyor. Yarın ilimizde-ki kesinti programı şöyle:
Antakya ilçesi; Gülderen, Oğlakören ve Dikmece mahallelerine 09: 00-17: 00 saatleri arası,
Defne ilçesi; Harbiye Mahallesine 09: 00-17: 00 saatleri arası,
Yayladağı ilçesi; Kurtuluş ve Çamaltı mahalleleri 09: 00-17: 00 saatleri arası,
Belen ilçesi; Sarımazı Mahallesi 09: 00-17: 00 saatleri arasında elektriksiz kalacak.

Ulvi Güleç’in acılı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Antakyalı Mali Müşavir Muhasebecilerden Ulvi Güleç geçtiğimiz hafta sonunda baba acısı yaşadı. Ulvi Güleç’in babası vefat etti. Bir dönem SHP İl Başkanlığı da yapan, daha sonra aktif siyasetin dışında kalan Ulvi Güleç’in babası emekli Noter Sabri Güleç’in cenazesi geçtiğimiz hafta sonunda Mezarlık Kompleksi’nden kaldırıldı ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

YEDİ CÜCELER
25 Şubat’ta Antakya’da
“Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler “ adlı çocuk oyunu, önümüzdeki ayın sonunda ilimizde sahneleniyor.
Oyun, 25 Şubat Cumartesi günü Antakya Meclis Kültür Merkezi’nde sahneleniyor.

MOZAİK AÇILIŞI YAPILIYOR
Antakya’da Doğumevi kategorisindeki tek özel yataklı tedavi kurumu olan Özel Mozaik Hastanesi’nde Yoğun Bakım Odası oluşturuldu. Mozaik Hastanesi’nde yeni ünitenin açılışı bugün saat 09.00’da yapılıyor.

İlaç satmayan eczaneye ceza
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş Gümüş, ‘ilaç bulunamıyor’ iddialarına ilişkin vatandaşa ilaç satmayan eczaneler hakkında işlem yapılacağını bildirdi.

Esnafın gözü kulağı KOSGEB’te
Anayasa oylamasının ilk turundan hemen sonra Sicil affına ilişkin kanunun çıktığına dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘Esnaf ve sanatkârımızın beklediği sicil affı çıktı. Şimdi sırada KOSGEB kredileri var.
235 bin esnafımız Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın verdiği müjdenin bir an önce hayata geçmesini bekliyor. Sicil affından yararlanabilmek için bankalara olan borçların 6 ay içinde ödenmesi gerekiyor. Bunun için de KOSGEB kredilerinin önemi daha da arttı’ diye konuştu.

Detaylar belli oldu
Yeniden yapılandırmada ikinci şans olarak adlandırılan yasa yürürlüğe girdi.
Yasayla ayrıca, daha önce peşin ödemelerini indirim uygulanmaksızın ödeyenlere artan miktarı geri alabilme hakkı getirildi.

İSTE’den “Beslenme ve Sağlık” Eğitimleri
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran Çakır Arıca, “üniversite–sanayi-kamu-toplum” dörtlü sarmal modeli çerçevesinde, bilgilendirme ve farkındalık oluşturmak amacı ile İSTE ve İskenderun Halk Eğitim Merkezi’nin birlikte yürüttüğü projede “Beslenme ve Sağlık” konulu sunumlar yaptı.
Toplumun ihtiyaç duyduğu eğitimlerin ardından, İskenderun Halk Eğitim Merkezi, Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükran Çakır Arıca’ya plaket takdim etti.