Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Çukurova Kitap Fuarı Adana’da

7-15 OCAK’TA

Bu yılki “Çukurova Kitap Fuarı” Cumartesi günü başlıyor. Çukurova Kitap Fuarı, 7 – 15 Ocak 2017 tarihleri arasında Adana’da düzenleniyor. Cumartesi günü, TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan kitap fuarına katılacak ünlü yazar-çizer, gazeteci ve siyasetçilerden bazıları şunlar: “Muzaffer İzgü, Mavisel Yener, Hüseyin Güney, Mustafa Balbay, Vural Savaş, Engin Alan, Ergün Poyraz, Saygı Öztürk ve Aytaç Durak.

 

İskenderun’da kaza

Üniversiteli Kız Öldü

Salı günü akşam saatlerinde, İskenderun’da, yolun karşı tarafına geçmek isteyen iki kişiden biri araç çarpması sonucu can verirken, diğeri ağır yaralandı. Antakya-İskenderun E-91 yolunda meydana gelen kazada, İskenderun MYO Öğrencisi Eda Tütüncü kazada hayatını kaybederken, yanındaki diğer kız arkadaşı Rabia Turan ise ağır yaralandı. Kaza sonrası, ölüme sebebiyet veren hafif ticari aracın sürücüsü gözaltına alındı.

 

Sevgi Evleri’nde kimsesiz çocuklara  eziyet etmenin cezası

3 KİŞİYE HAPİS…

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde, İskenderun otoban girişinde 4 yıl önce yapılan Tosyalı Sevgi Evleri’nde kalan kimsesiz çocuklara eziyet ettikleri öne sürülen kurumun 3 çalışanına hapis cezası verildi. Yargılama sonunda, Aile ve Sosyal Politikalar bünyesindeki Sevgi Evleri’nde görevli 3 personelden N.A. 8 ay, E.T. 5 ay ve N.C. ise 1 yıl 5 ay hapis cezası aldı. Mahkeme, cezaları erteledi.

 

Valilik “Yasak” kararı olduğunu hatırlattı

Havai Fişek, Maytap Yasağı…

Hatay Valiliği, halkın huzurunu bozduğu gerekçesiyle, ilimizde maytap ve havai fişek gibi eğlence kültürü maddelerinin tatbikinin yasaklandığını bildirdi. Hatay Valiliği açıklamasında, esasen böyle bir yasaklama kararının varlığına vurgu yapıldı ve şöyle denildi: “İlimizde mevcut huzur ve sükûnet ortamının sürekliliğini sağlamak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak amacıyla proteknik maddelerin (çatapat, havai fişek, maytap) satışı ve kullanımı ile ilgili olarak alınan tedbirler, 19 Kasım 2015 tarihli 2015/11 sayılı Valilik Genelgesi ile belirlenmiştir.

Bu maddelerin satışını yapan ve kullanan vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için söz konusu genelgede belirtilen hususlara riayet etmeleri önemle rica olunur.”

 

6 Aday teste alınmadı

Antakya Ceza ve Tutukevi’ne alınacak infaz memurları için başvurucular arasında yapılan elemeler sonrasında, 6 kişi teste çağrılmadı.

Boy ve kilo ölçümleri dün yapılan 55 kişi dışında başvuran 6 kişi ise kriterleri uymadığı için alınmadı.

Boy ve kilo ölçümüne alınmayan, dolayısıyla ceza infaz memurluğu başvurusu kabul edilmeyen 6 kişi şunlar:

Hamza Sabırlı

Doğan Deniz

Mehmet Sağlam

Faruk Cura

Mehmet Recep Öztürk

Mehmet Faruk Avaz

 

AÖF Sınav görevi tercihleri başladı

2016-2017 Eğitim Öğretim yılında Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bünyesinde yürütülmekte olan Güz Dönemi yarıyıl sonu Sınavı 28-29 Ocak 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu sınav çerçevesinde, Hatay MKÜ bünyesindeki akademisyen ya da idarecilerden görev almak isteyenler için görev tercihleri http://gis.atauni.edu.tr internet adresinde açıldı. MKÜ bünyesindeki sınavda görev almak isteyen görevlilerin 9 Ocak 2017 saat 17.00’a kadar bilgilerini güncellemeleri ve görevli işlemleri sisteminden görev talebinde bulunmaları gerektiği hatırlatıldı.

 

TED’den “Tam Bursluluk” başvuru hatırlatması

Kısa adı TED olan Türk Eğitim Derneği tarafından sağlanan ‘Tam Eğitim Bursu’ için, başarılı, fakat maddi durumu yetersiz olan ve belirlenen kriterlere sahip öğrencilerin www.ted.org.tr sitesi üzerinden başvuruda bulunmaları gerektiği hatırlatıldı.

TED Hatay Şubesi’nden bu konuda yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Türkiye genelinde yapılan merkezi sınav ve sonrasında gerçekleştirilen mülakatlarla (ev ziyaretleri) öğrencilerin seçildiği Tam Eğitim Bursu’yla (TEB) sadece okul ücretleri değil; cep harçlığı, servis, yemek, kitap-kırtasiye, kıyafet, yatılı ise pansiyon giderleri olmak üzere tüm eğitim masrafları karşılanmaktadır. Sisteme girmeye hak kazanarak TED Okulları’nda eğitim gören ve mezun olan öğrencilerin, üniversite eğitimleri boyunca da bursları devam etmektedir. Ayrıca, üniversite öğrencilerinin staj ve kariyer takiplerinin yapıldığı sistemde, mezun öğrencilerin işe yerleşme süreçleri de desteklenmekte ve izlenmektedir. TED Burs Sistemi ile bugüne kadar yaklaşık 48.000 öğrencinin tüm eğitim masrafları üniversite eğitiminin sonuna kadar karşılanmıştır. Sınava, başvuru kriterlerine uyan 4,5,6,7 ve 8.sınıflarda öğrenim gören öğrenciler katılabilir. Sınava girecek adayın en son bitirdiği sınıfa ait karnesinde yıl sonu başarı ortalamasının 85-100 aralığında olması ve aylık aile gelirinin TED tarafından yıllık olarak belirlenecek azami gelir endeksinden düşük olması gerekmektedir. Ayrıca başka kurum veya kuruluşlardan burs vb. yardım almıyor ve TED okullarına devam etmiyor olması gerekmektedir.”

 

Yarınki Enerji Kesintisi

Toroslar Elektik A.Ş.’nin çalışmaları dolayısıyla, ilimizde kesinti uygulanıyor. Yarın ilimizdeki enerji kesinti programı şöyle:

Reyhanlı ilçesi Bayır, Kurtuluş, Yeşilova, Fidanlık ve Yeni mahalleleri 09: 00-16: 00 saatleri arası

Antakya ilçesi Saraycık Mahallesi 09: 00-17: 00 saatleri arası,

Arsuz ilçesi Karaağaç Mahallesi Sahil Caddesi 09: 00-17: 00 saatleri arası,

Payas ilçesi Fatih, Yıldırım Beyazıt, Cumhuriyet, Kozludere, İstiklal, Karacami, Karbeyaz, Karşı, Kürtül, Yenişehir ve Sincan mahallelerine 00: 15-08: 00 saatleri arası,

İskenderun ilçesi Barbaros Mahallesi 127 ve 129 sokaklara, Dumlupınar Mahallesi Pınarbaşı Caddesi ve 197 Sokağa 08: 30-17: 30 saatleri arasında elektrik verilemeyecek.

 

YGS 12 Mart’ta

Başvurular  Dün Başladı

Bu yılki yükseköğretime geçiş sınavları 12 Mart 2017’de yapılıyor. YGS’ye başvurular da dün başladı.

ÖSYS Kılavuzu’na göre, YGS, 12 Mart 2017 Pazar günü tek oturumda yapılacak. Sınav, saat 10.00’da başlayacak ve 160 dakika sürecek. YGS’ye başvurular, dünden itibaren 18 Ocak’a kadar yapılabilecek. İnternet aracılığıyla yapılacak bireysel başvurular ise 18 Ocak saat 23.59’da sona erecek. Sınav ücretini ödemek için 19 Ocak son gün olarak belirlendi. YGS başvurularının geçerli olabilmesi için harcın mutlaka yatırılması gerekiyor.

 

Norm Kadro Fazlası

Atamalar Yayınlandı

Milli Eğitim, norm fazlası öğretmenlerle ilgili atamaları yaptı. Sonuçlar, kurumun internet sitesinde ilan edildi. Öğretmenler, kimlik numaraları ile sonuçları öğrenebilecekler.