Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Başarılı Ekipte Hataylı Doktor
Doç. Dr. Tolga Taşçı
İstanbul’daki yataklı tedavi kurumlarından, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Jinekolojik-Onkoloji ekibi çok başarılı bir operasyona imza attı. Başarılı operasyona imza atan ekipte, Antakyalı Hekim Doç.Dr. Tolga Taşçı da yer aldı.
Antakyalı Doç. Dr. Tolga Taşçı, Okmeydanı Hastanesi’nde Jinekolojik-Onkoloji ekibi olarak gerçekleştirdikleri operasyonu sosyal medyada şöyle anlattı:
“Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekolojik-Onkoloji ekibi olarak ilk kez ‘total pelvik egzentrasyon’ ameliyatını gerçekleştirdik. Daha önce radyoterapi (ışın tedavisi) şansını kullanmış ve nüksetmiş rahim ağzı kanserinde hayat kurtarıcı tek seçenek olan bu operasyonda; rahim, mesane, düz barsak ve tüm dış genital sistem tek parça halinde çıkarılmakta, üreterler (idrar yolları) ince barsaktan yapılan yeni mesaneye bağlanmakta ardından kalın barsak cilde ağızlaştırılmaktadır.
Hastamız için son seçenek olan ve yaklaşık 6 saat süren bu ağır ameliyatta emeği geçen tüm ekibe teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Şeyh Hasan Davut Eskiocak vefat etti
Hatay’daki Alevi Cemaati’nin önde gelen Din Adamı Şeyh Hasan Davut Eskiocak vefat etti. Şeyh Hasan Davud Eskiocak’ın vefatı, Alevi camiasında üzüntü yarattı. Saygın Din Adamı Şeyh Hasan Davut Eskiocak’ın cenazesi, dün saat 14:00’da, Harbiye Dokuz Sultan Mezarlığı’nda defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine ve Alevi Cemaati’ne başsağlığı diler.

Sakarya FETÖ Soruşturmasında
16 İL İÇİNDE HATAY DA VAR
Sanıklar Adliye’de
Sakarya İl’inde yürütülen FETÖ/PDY Soruşturması kapsamında 16 İl’de operasyonlar yapıldı. Muhtelif kişiler gözaltına alınırken, bu operasyonlar kapsamında Hatay da bulunuyor. Hatay’da da bazı polisler bu kapsamda gözaltına alındı. Sakarya Polisi, aralarında 5 Jandarma ile Polislerin de olduğu 19 kişiyi gözaltına alırken, gözaltına alınanlar önceki gün Sakarya Adliyesi’nde Savcılık önüne çıkartıldı.

Erzin’de Yangın: 1 ÖLÜ…
Erzin’de bir evde çıkan yangında yaşlı bir yurttaş hayatını kaybetti. Erzin’in Mahmutlu Mahallesi’ndeki olayda, akli dengesi yerinde olmayan Mehmet Karaduman’ın çıkan yangında hayatını kaybettiği ortaya çıktı. Olay soruşturuluyor

Tortuk’un acılı günü
BABASI VEFAT ETTİ
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli Zekeriya Tortuk, Baba acısı yaşadı.
Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü personeli Zekeriya TORTUK´un Babası vefat etti. Baba TORTUK’un cenazesi, önceki gün öğlen namazını müteakip Yayladağı ilçesinde defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Hatay SMMMO’ya yeni Üyeler
SINAVIN BAŞARILI İSİMLERİ
Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, yeterlilik sınavını başarıyla tamamlayan yeni muhasebecileri üyeliğe kabul etti. Oda Başkanı Tahsin Kırık, gelişmeyi sosyal medyadan verdiği şu mesajla duyurdu:
“2016/3 Dönemi SMMM Yeterlik Sınavı’nı başarı ile geçerek ruhsat almaya hak kazanan ve aşağıda isimlerini yazdığım yeni meslektaşlarımızı, şahsım ve Hatay SMMMO Yönetim Kurulları adına tebrik ediyorum.
Hatay SMMMO’nun, çoğu genç, yeni muhasebecileri şunlar:
Türkan Abac, Ümit Aldıç, Mustafa Alkanat, Cemil Bayram, Aysel Berk, Recep Böcek, İsmail Dana, Serkan Ergin, Ahmet Güven, Serdal Hasırcı, Mehmet Kerem Kablan, Mehmet Karaoğlan, Hasan Kırık, Ali ÖVER, Fikret Kıvanç Sabuncu, Ahmet Sakin, Mehmet Süral, Leyla Tanış, Gülgün Turunç, Pelin Uçar, Meryem Uza.

Doç. Sermenli’nin acılı günü
ABLASI VEFAT ETTİ
MKÜ’de görevli bir Akademisyen, haftaya Abla acısıyla girdi. MKÜ’ye bağlı Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Sermenli’nin Ablası vefat etti. Merhumenin cenazesi, Pazartesi günü Belen’de toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

YARIN ENERJİ ALAMAYACAK YERLER
Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin çalışmaları dolayısıyla yarın ilimizde enerji kesinkisi uygulanıyor. Yarınki kesinti programı şöyle:
Antakya ilçesi; Maşuklu Mahallesine 09.00-15.00 arası,
Antakya; Anayazı, Üçgedik, Akhisar, Alazi ve Alahan mahallelerine 09.00-13.00 arası,
Arsuz ilçesi; Madenli Mahallesine 08.30-17.30 arası,
İskenderun ilçesi; Savaş Mahallesi Şehit Pamir Sokağa 08.30-12.00 arası,
İskenderun ilçesi; Pirireis Mahallesi Yaşar Doğu Sokağa 08.30-17.00, Modernevler Mahallesine 09.00-17.00 saatlerinde elektrik verilemeyecek.

ÖSYM’den açıklama
Üniversite adaylarının 12 Mart 2017’de yapılacak. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) “çipli kimlik kartı” ile girme zorunluluğu bulunmuyor. Adaylar, mevcut nüfus cüzdanları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar düzenlenen 15 gün süreli “geçici kimlik belgesi” ile de sınava girebilecek.

Esnafın ‘bekçi’ talebi
AVM’lerin artması ile esnaf ve sanatkarların sayısının mahallelerde azalmaya başladığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, buna karşın hırsızlık ve gasp gibi olayların sayısında artış olduğuna dikkat çekerek, ‘Sokaklarımız bekçilerini bekliyor’ dedi.

2017’ye iyi başladı
Geçen yıl yüzde 1.8 azalarak 142 milyar 138 milyon dolara gerileyen ihracat, baz etkisiyle 2017 yılına hızlı yükselişle başladı.
Yılın ilk 26 gününde, geçen yılın aynı dönemine göre ihracat yüzde 20.2 artarak 8 milyar 700 milyon dolara çıktı.

Mobilyaya navlun desteği
Geçen yıl hem iç piyasada daralan hem de ihracatta istediği büyümeyi gerçekleştiremeyen mobilya sektörüne navlun müjdesi geldi.
Uzun süredir navlun desteği için Ankara’nın yollarını aşındıran sektör temsilcileri, sonunda navlun sözünü aldı. 15 gün içinde navlun desteğinin detaylarıyla ilgili resmi açıklamanın yapılması bekleniyor.