Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

MKÜ’de Diş Sempozyumu
18-19 MART’TA
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde bu yıl
“2. Diş Hekimliği Günleri Sempozyumu” düzenleniyor.
Diş Hekimliği Fakültesi tarafından 18-19 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleşecek olan 2. Mustafa Kemal Üniversitesi Diş Hekimliği Günleri (Sempozyumu), 08.00 – 18.00 saatleri arasında Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenecek.

ÖZKAYA, Aydınlanma Evi’ni beğendi
Aalen Antakya Kültür Derneği’nce oluşturulan ve açılışları geçtiğimiz hafta Cuma günü gerçekleştirilen “Gülsüm Cengiz Kitabevi” ile “Rasime Şeyhoğlu Aydınlanma Evi” açılışına, Gazetemiz Yazarlarından, eski Danışma Meclisi Üyesi, kentin kanaat önderlerinden Zeki Özkaya da katıldı. Yazar Zeki Özkaya, ziyareti sırasında Dernek Baş-kanı Mehmet Karasu’dan yapılan çalışma-larla ilgili bilgi aldı ve kültürel-sanatsal bu çalışmalardan ötürü Karasu’yu kutladı.

Hatay’da 10 ASM’ye Doktor
ATAMALAR YARIN
Hatay İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, ilimizin değişik ilçelerindeki 10 Aile Sağlık Merkezine ihtiyaç olan doktor atamaları yapıyor. Hatay Halk Sağlığı’nda, kıdem ve puan esasına göre yarın çekilecek olan kura sonrası görevlendirilecek olan doktorların görev alacakları boş ASM’ler şunlar:
Arsuz Gözcüler ASM
Belen İssume ASM
Dörtyol Çaylı ASM
Erzin 2 Nolu ASM
İskenderun 3 Nolu ASM
İskenderun 8 Nolu ASM
İskenderun 16 Nolu ASM
Kırıkhan 1 nolu ASM
Kırıkhan 3 nolu ASM
Reyhanlı 6 nolu ASM
Hatay’da 10 ASM’ye doktor atamaları, yarın saat 15.00’te Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde yapılıyor.

Bilim ve Sanat Merkezlerine Öğretmen Alımı
BAŞVURU 6-17 ŞUBAT’TA
Hatay’da Antakya’ya 6, İskenderun’a 18 kişi alınacak
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrenim kalitesi yüksek olan bilim ve sanat merkezlerine öğretmen alımları yapıyor. Meslek içinden alımlarla ilgili başvurular 6 ile 17 Şubat tarihlerinde yapılıyor. Öğretmenler, 6 ile 17 Şubat tarihlerinde başvurmak suretiyle, bilim ve sanat merkezlerine durumlarına göre geçiş yapabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı, Hatay’da, Antakya Bilim ve Sanat Merkezi’ne 6 Öğretmen, İskenderun Bilim ve Sanat Merkezi’ne de 18 Öğretmenin alınacağını duyurdu. Antakya Bilim ve Sanat Merkezi’ne alınacak 6 Öğretmen branşı, “İngilizce, Matematik, Kimya, Sosyal Bilgiler, Fizik ve Rehberlik” olarak açıklandı.

HATSU ekipleri Samandağ’da
4 MAHALLEYE 20 YILLIK SU ŞEBEKESİ
Hatay Büyükşehir Belediye Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Samandağ ilçesinde yürüttüğü İçmesuyu Hattı Projesi ile 4 mahallenin içme suyu sorununu çözüyor.
Bu kapsamda, Tekebaşı Grup İçmesuyu İnşaatı Projesi kapsamında Kuşalanı Mahallesi’ne inşa edilen içmesuyu deposundan hat döşeme çalışması yapıldığını aktaran Genel Müdürlük, döşenen hattın Kuşalanı, Koyunoğlu, Mızraklı ve Yeşilköy mahallelerinin içmesuyu ihtiyacını karşılayacağını açıkladı.
Çalışma kapsamında, toplamda 3 bin metre içmesuyu hattının döşeneceğini ve boruların 300 ile 400’lük ebatlardan oluştuğunu aktaran İdare, projenin sona ermesiyle birlikte mahallelere sağlıklı ve güçlü suyun iletileceğini vurguladı.
Değirmenbaşı Mahalle Muhtarı Mehmet Açar, Yeşilköy Mahalle Muhtarı İmadeddin Ergin, Koyunoğlu Mahalle Muhtarı Salih Dikel ve Kuşalanı Mahalle Muhtarı Nurettin Sapan ortak bir açıklama gerçekleştirerek, yapılan çalışmalardan ötürü emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bugün Enerji Verilemeyecek Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin ilimizde sürdürülebilir enerji temini için, şehir şebekeleri ile trafolara yönelik çalışmaları sırasında kesinti uygulanıyor. Bugün ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Antakya İlçesi; Maşuklu Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi; Anayazı, Üçgedik, Akhisar, Alazi ve Alahan Mahalleleri ile Şark Tuğla, Antakya Meslek Yüksek Okulu ve Yetişen Kauçuk’a 9:00-13:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Madenli Mahallesine 8:30-17:30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi; Savaş Mahallesi Şehit Pamir Sokağa 8:30-12:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi; Pirireis Mahallesi Yaşar Doğu Sokağa 8:30-17:00 saatleri arası,
İskenderun İlçesi; Modernevler Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Bakım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

YARINKİ ENERJİ KESİNTİSİ
ANTAKYA ile SAMANDAĞ’DA
Antakya ve Samandağ’da yarın kısmi elektrik kesintisi yaşanacak. Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin kesintilerle ilgili duyurusuna göre, yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Antakya ilçesi; Güzelburç Mahallesine 09: 00-12: 00 saatleri arası,
Samandağ ilçesi; Kurtderesi, Deniz ve Mağaracık Mahalleleri ile Mağaracık İlköğretim Okulu, Sağlık Ocağı ve İçme Suyu Trafosu’na 02: 00-04: 00 saatleri arasında enerji verilemeyecek.

SATILMIŞ’ın Annesi vefat etti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanı İbrahim Satılmış, Anne acısı yaşadı. Satılmış’ın vefat eden Annesinin cenazesi, dün Nevşehir ili Hacıbektaş ilçesindeki Çiğdem Köyü’nde toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Müftülük çalışanı 2 kişi iade edildi
İlimizdeki Fetullahçı Terör Örgütü ile Paralel Devlet Yapılanması soruşturmaları çerçevesinde meslekten ihraç edilen Müftülük çalışanı iki kişi göreve iade edildi. 283 Sayılı kanun hükmünde kararname ile ülke genelinde 124 kişi ve ilimizde 2 kişi görevlerine iade edildi. İlimizde işlerine geri döndürülen kişiler şunlar:
Seyit Alkan-İmam-Antakya
Ekrem Bakır-İmam-İskenderun

Prof. SOYLU’nun acılı günü
DAYISI VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Antakya Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Soner SOYLU, Dayı acısı yaşadı. Prof.Dr. SOYLU’nun Dayısı vefat etti ve cenazesi önceki gün Erzin’de toprağa verildi.
ANTAKYA, merhuma Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

ANİMASYON 11 ŞUBAT’TA, SAMANDAĞ’DA
“Karlar Kraliçesi Elsa ve Sevimli Robot” isimli animasyon, serbest danslar ve tiyatro oyunu, minik öğrencilerle, Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu’nda 11 Şubat Cumartesi günü saat 19:00’da buluşuyor. Gösterinin tek seans olduğu ve zengin bir içeriğe sahip olduğu ifade edilerek, Samandağlı tüm minikler bu oyuna davet edildi. Programın; Karlar Kraliçesi Elsa ve Sevimli Robot Tiyatro Oyunu, Animasyon Show, Dj Lazer Show, sürpriz hediye çekilişi, Elsa ile fotoğraf çekimi, Elsa’ nın Bilezikleri, Star Wars Işın Kılıcı şeklinde olacağı ve gösterinin, 3 yaş ve üzeri çocuklara uygun olduğu belirtildi.

FETÖ SORUŞTURMASI BATMAN’DA
OPERASYON HATAY’DA
Batman merkezli, ilimiz Hatay’ı da içeren 7 İl’e yönelik FETÖ soruşturması sonucunda 3 Asker gözaltına alındı.
Operasyonların yapıldığı adreslerden biri de, ilimiz Hatay. Gerçekleşen operasyon sonucunda, 1’i Jandarma olmak üzere, 3 Asker gözaltına alındı.

Samandağ B.Meclisi yarın toplanıyor
Samandağ Belediye Meclisi, Şubat dönemi çalışmalarına yarın başlıyor.
Meclis’in, yarın saat 10.00’daki toplantısında; Yoğunoluk Mahallesi’ndeki bir parselin eğitim alanı olarak ayrılması, ayrıca Sutaşı Mahallesi’nde açılan kreş-gündüz bakımevi ile ilgili önergenin ele alınacağı kaydedildi.

SYKP’den Teşekkür
Kısa adı SYKP olan, Soyalist Yeniden Kuruluş Partisi İl Eşbaşkanı Hülya Kavuk, Parti üyesi ya da sempatizanı kişilerin 2 hafta önce gözaltına alındıktan sonraki süreçteki desteklerinden ötürü bir teşekkür mesajı yayınladı.
SYKP mesajında; CHP Milletvekili Serkan Topal, HDP Milletvekili Ziya Pir, Hatay Barosu’na, basın emekçilerine, sendikalara, meslek odalarına, siyasi partilere, derneklere, ailelere, gezi ailelerine, esnafa ve tek tek bireylere teşekkür edildi.

AKP’den Referandum başlangıcı
Hatay Milletvekili Adem Yeşildal ile AKP’nin İl Başkanı ve diğer yöneticilerin katılımıyla, referandum seçim çalışmaları bugün başlatılıyor.
Milletvekili Adem Yeşildal’ın bu sabah Hatay Gazeteciler Cemiyeti’ne konuk olacağı, İl ve İlçe Başkanı ile Partililerle beraber referandum sürecine yönelik açıklamalarda bulunacağı kaydedildi.

MKÜ’de ÖZTÜRK’ün acılı günü
TEYZESİ VEFAT ETTİ
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa ÖZTÜRK, Teyze acısı yaşadı.
Genel Sekreter Yardımcısı Öztürk’ün vefat eden Teyzesi önceki gün toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Allah’tan rahmet, Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diler.

Antakya Kaymakamlığı, ‘Güvenlik Korucusu’ alacak
Antakya Kaymakamlığı’na ‘Güvenlik Korucusu’ alınacak. Kaymakamlık’tan alınan bilgiye göre, Güvenlik Korucusu alımı için başvurular 7 ile 10 Şubat tarihleri arasında yapılabilecek.
Adayların, fiziki yeterlilik sınavı sonuçlarına göre, olumlu puan alanların mülakata tabi tutulacağı belirtildi.

Defne’de Ücretli Öğretmenlik
BAŞVURU 6-12 ŞUBAT’TA
Defne ilçesinde, yetişkinlere yönelik ücretli öğretmenlik başvuruları gelecek hafta başlıyor. Defne İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden konuyla ilgi yapılan duyuru şöyle:
“2016-2017 Öğretim yılı Destekleme ve Yetiştirme Kursları 2. dönem kurs başvurusu yapacak olan ücretli öğretmenlerin, 1. dönemde ilçemize başvuru yapmış ve başvuru evraklarını vermiş olmaları durumunda, sadece tek hekimden sağlık raporu ve adli sicil kaydı (savcılık kâğıdı) belgelerini ibraz etmeleri yeterlidir. Başvuru, 6-12 Şubat 2017 tarihleri arasıdır.”

Samandağ Belediyesi’nden iş makinası hamlesi
26 İŞ MAKİNASI ALINDI
Samandağ Belediyesi, altyapı ve üstyapı hizmetlerinde ihtiyaç duyulan 26 iş makinası satın aldı ve filosuna ekledi. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, bu gelişmenin, Samandağ tarihinde bir ilk olduğunu söyledi.
Samandağ Belediyesi’nin filosuna kattığı iş makinaları şunlar:
15 adet Çöp Kamyonu, 1 adet Silindir, 1 Adet yol Süpürme aracı, 4 Adet Damperli Kamyon,1 Adet Çekiçi Şasi araç,1 Adet Greyder, 2 Adet Kazıyıcı Yükleyici, toplamda 1 adet Havuz tipi dorse…
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, gelişmeyle ilgili açıklamasında, “Şehrimiz gelişiyor, ihtiyaçlar artıyor. Samandağ halkına her alanda en iyi hizmeti sunmaya gayret gösteriyoruz. Bünyemize dahil ettiğimiz yeni araçlarımızla, 42 Mahallede vatandaşlarımıza en etkin ve kaliteli hizmeti vermeye devam edeceğiz” dedi.