Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Referandum 16 Nisan’da
-Yurtdışı konsolosluklarda, 27 Mart-9 Nisan, Gümrüklerde ise 27 Mart-16 Nisan tarihlerinde oy kullanılabilecek
-Seçmen listeleri, 19 Şubat Cumartesi günü askıya çıkartılıyor.
Anayasa değişikliği yasasıyla ilişkin referandum, 16 Nisan Pazar günü yapılıyor. Yurt dışında oy verme işlemi konsolosluklarda 27 Mart-9 Nisan, gümrük kapılarında ise 27 Mart-16 Nisan tarihlerinde yapılacak.
Referandumda pusula, beyaz ve kahverengi olmak üzere 2 renk ve yazıdan oluşuyor. Beyaz EVET, Kahverengi ise HAYIR anlamına geliyor. Seçmenler, EVET ya da HAYIR kısmına mühür vuracaklar.
Seçim takvimi 16 Şubat 2017’de başlıyor. Hazırlanan seçim takvimine göre, muhtarlık bölgesi askı listeleri 18 Şubat 2017 Cumartesi günü askıya çıkarılacak, 26 Şubat 2017 Pazar günü askıdan indirilecek.
Halen, ülke genelinde yurt içi kütüğüne kayıtlı seçmen sayısı 55 milyon 336 bin 960, kurulacak sandık sayısı da 164.000 civarında. Yurt dışında seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen sayısı ise 2 milyon 929 bin 389.

Sokakta mendil satan Suriyeli çocuklara himaye
50 Çocuk Emin Ellerde
Reyhanlı’da, kendilerine ‘Active Child’ adını veren bir grup, sokaklarda ve kavşaklarda mendil satan Suriyeli küçük çocukları toplayarak himaye etmek istiyor.
İlk etapta ilçedeki 200 güvencesiz bakıma muhtaç 50 çocuk alındı, aynı merkezde toplandı, giydirildi, gıda ihtiyaçları karşılandı, düzenlenen eğlence gecesinde sevinmeleri sağlandı.
Himayeci grubun temsilcisi Yasemin Daban, 200 korunmaya muhtaç çocuktan şimdilik 50’sini aldıklarını, geride kalan 150 çocuk için de çalışmaların süreceğini bildirdi.

AKP’li OKTAY Hatay’a geldi
“KUR’ANI KERİM” Hediye edildi
AKP’nin İnsan Hakları’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Aktay, hafta sonunda Hatay’daydı. Partisinin Hatay İl Danışma Toplantısı’na katılan OKTAY, konuşmasında, “Türkiye’nin her tarafında teşkilatlarımız çok çok güzel, ama Hatay bir başka güzel, bir başka dinamik. Hatay gençliğiyle gurur duyuyoruz. Hatay Teşkilatı çok güzel bir mektep, çok güzel bir okul” dedi.
Milletvekili Adem Yeşildal ise bugüne kadar bayrağı yere düşürmediklerini, bunda da gece gündüz çalışan partili emekçilerin emeği olduğunu söyledi.
Referandum öncesi hazırlıkların konuşulduğu toplantıda, Prof. Dr. Yasin Oktay’a “Kur’anı Kerim” hediye edildi.

SAVAŞ’ın İskenderun Ziyaretleri
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, geçtiğimiz hafta sonunda gittiği İskenderun’da farklı kişi ve kurumlara ziyaretler gerçekleştirdi.Başkan Savaş, 10 Şubat Cuma günü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İskenderun Şube Başkanı Emine Kurban ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştü.
Başkan Savaş, daha sonra, İskenderun Deniz Er Eğitim Alay Komutanı Dnz. Piyade Albay İbrahim Özdoğan ile bir araya geldi.
SAVAŞ, Komutan Alb.Özdoğan’a, ilimizdeki er ve erbaşların daha uygun fiziki koşularda vatani görevlerini yapabilmeleri için çalıştıklarını anlattı.

Şarkıyla Sallanan Salıncak
Yarın Sahnede…
HBB Şehir Tiyatrosu, yarın Antakya Kültür Merkezi’nde saat 12.00 ile 14.00 saatlerinde, Ahmet Önel’in yazdığı ve HBB Şehir Tiyatroları’nın başarılı sanatçılarından Sertaç Demir’in yönetmenliğini üstlendiği ”Şarkıyla Sallanan Salıncak” adlı oyunu sahneliyor.
Ücretsiz olarak vatandaşların beğenisine sunulacak oyunun davetiyeleri HBB Şehir Tiyatrosu’ndan temin edilebilirken, bilet almak isteyenlerin “(326) 213 59 48”telefonla irtibata geçebileceği gibi, “Çek-mece Caddesi Karanfil Şahin Apartmanı No:157 Defne/ HATAY” adresinden de direk istenebileceği kaydedildi.

Antakya Belediyesi TSM Konseri
Çarşamba Günü
Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren Türk Müziği Korosu, 15 Şubat Çarşamba akşamı saat 19.30’da Hatay İl Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği konserle sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, iki gün sonraki konserle ilgili olarak, “Türk Müziği Koromuz, Koro Şefi Şükrü Bezirci yönetiminde, ‘Sazımız Bir, Sözümüz Bir’ adlı konseri sunmaya hazırlanıyor. Ücretsiz gerçekleştirilecek konsere tüm hemşehrilerimiz davetlimizdir. Türk Müziği’nin en güzel şarkılarını hemşehrilerimizle buluşturarak kültürümüzü yaşatmak, bu güzellikleri paylaşmak istiyoruz. Herkesi bu anlamlı konsere bekliyoruz” dedi.

Esnaf ve Sanatkarın 14 Şubat umudu…
Yeni yılın gelmesini umut olarak gören esnaf ve sanatkârların satışlarının, kış günlerinin ağır geçmesi ve yaşanan olumsuz olaylardan etkilendiğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaklaşık 57 dalda iş yapan esnaf ve sanatkârın, yılın ilk özel günü olan 14 Şubat Sevgililer Günü’nde sevdiklerini unutmayan vatandaşları beklediğinin altını çizdi.

On binlerce sigortalı parasını unuttu
Türkiye genelinde 125 binden fazla sigortalı, hayat poliçesinde biriken parasını ya da aracının hasar alacağını almayı unuttu. Paraların Güvence Hesabı’na geçmemesi için 15 Haziran’a kadar alınması gerekiyor.

Komedi oyunda, ‘evlilik ilişkileri’ anlatılıyor
Ne Seninle, Ne Sensiz
25 Şubat’ta Antakya’da
Tiyatro “Ak-la Kara”, bu ayın sonunda “Ne Seninle Ne Sensiz” adlı oyunu, çıktığı yurt turnesi çerçevesinde ilimizde de sahneliyor. Tiyatro “Ak-la Kara”, İstanbul’dan başlayan yurt turnesini 26 Şubat günü Gaziantep ile sonlandırırken, ilimizdeki sahnelemesi ise 25 Şubat günü Antakya Meclis Kültür Merkezi’nde olacak.
Komedi türü oyun, 120 dakika olup oyuncuları; Buket Dereoğlu, Zeynep Gülmez, Yosi Mizrahi ve Fatih Gülnar olarak sıralanırken, Oyunun Yazarı Hilal Çelenk, Yönetmeni ise Savaş Özdural.
Antakya Meclis Kültür Merkezi’nde 25 Şubat’ta sahnelenecek olan oyun, kadın erkek ilişkilerini ve evliliği komik bir biçimde ele alırken, seyirciyi güldürme odaklı olarak tasarlandı.

‘HAYIR’ dedi İşinden oldu
Referandumda ‘Hayır’ diyeceğini açıkladığı için Kanal D’deki işine son verilen İrfan Değirmenci, “Benim o ekranda devam etmem, çoğu kişi için her şeyin normal devam ettiğini ifade ediyordu. Belki böylesi daha hayırlı oldu. Normal değil hiçbir şey. Birileri de artık konuşmayı göze alabilir umarım” dedi.

666 TL’lik destek
687 sayılı KHK ile yıl sonuna kadar işe alınacak her yeni işçi için aylık 666 lira prim, 106 lira da vergi desteği verilecek.
Böylece bir işçinin işverene maliyeti 2 bin 88’den bin 314 liraya inecek.

Çocuklar için Çizgi Film: ‘PAMUK PRENSES’
25 Şubat’ta
Antakya ve Defneli çocuklara yönelik “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Oyunu” bu ayın sonunda sahneleniyor. Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, 25 Şubat günü 11.30- 13.00-14.30ile 16.00 olmak üzere 4 kez sahneleniyor. İnteraktif müzik oyunu,
çocuklara yönelik…
Ekranda yayınlanan çizgi filmin konusuna ve karakterlerine sadık kalınarak hazırlanan gösteri, Antakya ve Defneli seyircilerini bekliyor. Grimm kardeşlerin (Jacob Grimm 1785–1863 ve Wilhelm Grimm 1786–1859) en bilinen eseri olan Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, 18 yüzyılda yazılmasının vermiş olduğu pedagojik hatalardan ayıklanmış ve Oktay Şenol tarafından günümüze uyarlandı. Dünyaca ünlü bu muhteşem masal, şimdi ‘Tiyatro Alkış’ farkıyla günümüze uyarlandı?
Tiyatro uzmanları mesajı, “Çocuklarınızın psikolojisine göre uyarlanmış bu oyun, sizleri hem eğlenceye hem de masalların gizemli dünyasına çağırıyor. Kaçırmayın!” şeklinde.
Yetkililer, “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler” adlı oyunu, 3 yaş ve üzeri seyircilerin izlemesini öneriyor.

Hatay’da “Gayrimenkul Fuarı”
3-7 MAYIS’TA
Bu yıl ilk kez Mobilya Fuarı ile bu alanda kendini gösteren ilimiz, ilkbaharda bu kez yapı inşaatçıları ile gayrimenkul satıcıları için fuara hazırlanıyor.
Gerçekleşen 2016 Mobilya ve Tarım Fuarı sonrasında, 3-7 Mayıs 2017 tarihinde, Hatay ilimiz bu kez YAPI İNŞAAT ve GAYRİMENKUL FUAR’ına hazırlanıyor. Hatay’da yapılacak bu fuar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği internet sitesinde ilan edildi.
TOBB sitesinde yayınlanan Fuar’ın Türkiye’de büyük ses getireceği, üretici firmaların Hatay’a geleceği ve üretici firmaların bu anlamda da Hatay’ı çok önemsedikleri belirtiliyor. Bu konuda, Hatay’daki yetkililerin yapacağı açıklamaları beklediklerini belirten Türkiye’nin çeşitli illerindeki üretici firmalar, EXPO 2021’in Hatay’da yapılacak olması ile Hatay’da gerçekleşecek olan Yapı İnşaat ve Gayrimenkul Fuarı’nın öneminin artacağına vurgu yapıyorlar.

“Harika Kanatlar” Cuma Günü

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında yayınlanan 2016 yılı Rings Avm Çocuklara Özel Etkinlikler kapsamındaki halka açık Harika Kanatlar Müzikali, bu hafta sonunda ilimizde sahneleniyor.
TRT Çocuk ekranlarının sevilen yapımı olan ve Türkiye turnesine çıkan “Harika Kanatlar”, müzikal sahne gösterisiyle ilimizde de çocuklarla buluşuyor. Müzikal içerikli oyun, 17 Şubat Cuma günü Antakya Meclis Kültür Merkezi’nde 10.30- 13.30- ile 15.00 saatlerinde olmak üzere 3 kez sahnelenecek.

(Visited 1 times, 1 visits today)