Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Vali Ata’dan “Noel Mesajı”
Vali Erdal Ata, Noel Bayramı dolayısıyla Hristiyan Cemaatin bayramını kutladı. Vali Ata’nın mesajı şöyle:
“Bayram günleri; insanlara mutluluk veren, birbirimizle olan gönül bağlarını güçlendiren ve kardeşlik duygularını pekiştiren anlamlı zamanlardır. Bu günlerde paylaştığımız sevinçlerin artarak sürmesi dileğiyle Noel Bayramı’nı tebrik ederim.
Üç semavi dinin mabetlerinin sırt sırta verdiği ve aynı dualara açılan ellerin birleştirdiği gönüllerin kucaklaştığı bu hoşgörü ikliminde, asırlardır dini bayramlar aynı coşku ve mutlulukla kutlanmaktadır. Tüm insanlığa örnek olmasını temenni ettiğimiz bu güzelliklerin ebediyen sürmesi ortak duamızdır.
Kimsenin kökenine, inancına, kültürüne ve siyasi görüşüne bakmaksızın komşusuna gülümsediği ilimizde yüzyılların birikimi ile oluşan karşılıklı hoşgörü ve kardeşlik iklimi, bizim en önemli değerimiz ve en büyük gücümüzdür.
Bu zengin sosyal ve kültürel dokusu ile hoşgörünün merkezi Hatay’da, sevinç ve tasada beraber olduğumuz Hristiyan hemşerilerimizin Noel Bayramı’nı en samimi duygularımla kutlar, farklı inançlara mensup tüm vatandaşlarımıza huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini dilerim.”

Güzelmansur’dan Noel Mesajı
CHP İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, bir mesajla Noel Bayramı’nı kutladı. CHP İl Başkanı Güzelmansur’un Hristiyan Cemaatin bayramını kutlayan mesajı şöyle:
“Farklı inanç ve gelenekleri içinde barındıran medeniyetler şehrimizde yaşayan, başta Hristiyan vatandaşlarımız olmak üzere, tüm Hristiyan aleminin Noel Bayramı’nı kutluyor, ülkemizde ve dünyada barışa vesile olmasını diliyorum.”

İTO Etkinliği Bugün:
BETON TEKNOLOJİLERİ
İnşaat Mühendisleri Hatay Şubesi, meslek mensuplarına yönelik bir etkinliğe imza atıyor. İMO Hatay Şubesi, bugün hizmet binasında, Türkiye Hazır Beton Birliği ile işbirliği panelinde “Beton Teknolojileri ve Doğru Beton Uygulamaları” Semineri düzenliyor.
Etkinlik saat 13.30’da

Suriyeli 55 Aşiret Lideri
REYHANLI’DA BULUŞTU
Suriyeli 55 aşiretin lideri Reyhanlı ilçesinde toplandı. Aşiret liderleri, Esad rejimi ile DEAŞ, PKK, PYD gibi tüm terör örgütlerine karşı birlik ve beraberlik içerisinde hareket etme kararı aldı.
Suriyeli 55 aşiretin lideri, 9 Aralık’ta da İstanbul’da bir toplantı yapmıştı.

AKİB Etkinliği Perşembe günü
Antakya’da İhracat ve Hatay Paneli
Akdeniz İhracatçı Birlikleri, hafta içinde ilimizde “İhracat ve Hatay” konulu bir panel düzenliyor. Etkinlikle ilgili duyuru şöyle:
“28 Aralık 2017 Perşembe günü 11.00-13.30 saatleri arasında Erol Bilecik Kongre Merkezi’nde, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) tarafından Hatay’da yerleşik iş insanlarımızla ‘İhracat ve Hatay Paneli’ düzenlenecek, ardından 14.00-17.30 saatleri arasında “Ar-Ge Tasarım Desteği” ve “Gümrükte Sık Rastlanılan Hatalar” konularında eğitim verilecektir.”

Hatay’da 8 Öğretmen meslekten ihraç edildi
Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında, OHAL kararıyla, ilimizde görevli 8 öğretmen meslekten ihraç edildi. Cumartesi günkü Resmi Gazete’de yayınlanan OHAL kararnamesi ile meslekten ihraç edilen ilimizde görevli Öğretmenler şunlar:
Mehmet Karataş-Altınözü
Mustafa Nur- Altınözü
Hasan Öcal-Antakya
Mehmet Bilgin-Antakya
Şükrü Özalp- Antakya
Ayhan Bozkurt-Hassa
Serkan Altuntaş- Reyhanlı
Harun Sağır Ekmekçi- Yayladağı

FETÖ Soruşturması sonucu
İSKENDERUN ÖZEL KALP MERKEZİ KAPATILDI
Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında, ilimiz İskenderun’da faaliyette bulunan “Özel Kalp Merkezi” faaliyetten men edildi.
Hükümetin Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanan OHAL Kararnamesi ile İskenderun Özel Kalp Merkezi kapatıldı.

HATAY FETÖ SON BİLGİLERİ:
24 Kamu Personeli meslekten ihraç edildi
Hatay’da sürmekte olan Fetullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında halen gözaltında şüpheli olmamakla birlikte 24 kamu personeli meslekten ihraç edildi. Gazetemizin edindiği bilgilere göre, mesleğinden ihraç edilen kamu çalışanlarının kurumsal dağılımı şöyle:
2 Asker, 1 Polis, 4 Jandarma, 2 Adliye Personeli, 8 Öğretmen, 1 MKÜ Personeli, 3 Müftülük Personeli, 1 Sağlık Personeli, 2 Büyükşehir Personeli.
Hatay FET-PDY soruşturmasında son bilgiler şöyle:
Açığa Alınan : 314 Memur
İdari Soruşturulan : 248 Memur
İhraç Edilen : 1774 Memur
Halen Gözaltında : Yok
Halen Tutuklu : 1292 Kişi
Adli Kontr. Serbest : 1209 Kişi
Tutuksuz Yargılanan : 1066 Kişi
İl Dışı Sevk : 208 Kişi
Firari : 258 Kişi
Adli Soruşturulan : 4034 Kişi

İL MÜFTÜLÜĞÜNDE 4 MESLEKTEN İHRAÇ
Hatay İl Müftülüğü’nden, Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında 4 personel meslekten ihraç edildi. Hatay İl Müftülüğü’nde meslekten ihraç edilen personeller şunlar:
Ahmet Aksoy-İmam Hatip-Yayladağı
Ahmet Yatmaz- İmam Hatip- Yayladağı
Arafat Kablan- Müezzin-Yayladağı
Hakan Duran-Antakya

AKDENİZ-ÖZKAN KONSERİ İPTAL
Geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleşmesi beklenen “Çetin Akdeniz-Cengiz Özkan” Konseri ileri bir tarihe ertelendi.
Edinilen bilgiye göre, 23 Aralık Cumartesi günü Antakya Meclis Kültür Merkezi’nde yapılması gereken “Çetin Akdeniz-Cengiz ÖZKAN” Konseri 13 Ocak 2018 Cumartesi gününe ertelendi.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uygulanıyor. Şehrimizde bugünkü enerji kesintisi programı şöyle:
Altınözü İlçesi Kamberli Mahallesine 9:00-12:00 saatleri arası,
Altınözü İlçesi Karbeyaz Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Maşuklu Mahallesine 8:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Konacık Mahallesi Karaçay Sokak ile Tülek Mahallesi Yazı Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Belen İlçesi Issume Mahallesi 31, 32, 33, 34, 35, 36 ve 37 Sokaklara 9:00-14:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Öğülbek ve Şahbaz Sokaklara 9:15-17:15 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Çelebi, Kurban Yurdu, Sağlık ve Doktor Bahadır Amaç Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arası,
Hassa İlçesi Küreci ve Aktepe Mahallelerine 9:00-13:00 saatleri arasında tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Yarın enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uygulanıyor. Şehrimizde yarınki enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Maşuklu Mahallesine 8:30-17:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Uluçınar Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Ocaklı Mahallesi Çarşamba Sokağa 9:15-17:15 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Kuzuculu Mahallesi Fevzi Çakmak ve Şehit Osman Temur Sokaklarına 8:30-16:30 saatleri arası,
Kırıkhan İlçesi Özyörük Mah. 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Vakıflı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Hıdırbey Mahallesi Atatürk Sokağa 9:00-17:00 saatleri arası,
Samandağ İlçesi Vakıflı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Kasım SSK Primi Ödemesi
2 OCAK’A KADAR
Sosyal Sigortalar Kurumu’na tabi mükelleflerin 2017 yılı Kasım ayında ödemeleri gereken SSK Primi ile ilgili ödeme tarihi 2 Ocak 2018 olarak duyuruldu. SGK, 31 Aralık olan son prim ödeme gününün tatile rastlaması dolayısıyla, mükelleflerin 2 Ocak 2018 gününe kadar primlerini yatırabileceklerini duyurdu.
SGK’nın, “Primlerinizi 2 Ocak 2018 tarihine kadar ödeyin” başlıklı çağrısı şöyle:
“Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğine, 5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikle “2017 yılı Kasım ayına ilişkin bazı primlerin ödenme süresi” başlıklı geçici 34 üncü madde ile “Ayın 1’i ile 30’u arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan sigortalıların, 2017 yılı Kasım ayına ilişkin sigorta primleri ile ertelenen 2017 yılı Şubat ayına ilişkin sigorta primleri en geç 26/12/2017 tarihinde Kuruma ödenir” hükmü getirilmiştir.
Kamuoyundan gelen talepler üzerine yapılan değerlendirme sonucunda, Ayın 1’i ile 30’u arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan sigortalıların, 2017 yılı Kasım ayına ilişkin sigorta primleri ile ertelenen 2017 yılı Şubat ayına ilişkin sigorta primlerinin daha önceden olduğu gibi takip eden ayın sonunda ödenmesine ilişkin düzenleme Yönetim Kurulunca görüşülmüş ve kabul edilmiştir.
Buna göre, Ayın 1’i ile 30’u arasındaki çalışmaları karşılığı ücret alan sigortalıların, 2017 yılı Kasım ayına ilişkin sigorta primleri ile ertelenen 2017 yılı Şubat ayına ilişkin sigorta primlerini 02.01.2018 tarihi sonuna kadar (31.12.2017 tarihinin Pazar gününe, 1 Ocak resmi tatile denk gelmesi) ödemeleri mümkün olacaktır.”