Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

TSK’nın Hatay’a Sevkiyatı Sürüyor:

TSK’nın Hatay’a Sevkiyatı Sürüyor:
Komando ve Tank
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) sınır güvenliği için terörist örgütlerle mücadele etmek üzere ilimize komando ve tank sevki sürüyor.
Suriye’nin kuzeyindeki Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek üzere başlatılan Zeytin Dalı Harekatı kapsamında, sınırın sıfır noktasındaki karakollara sevk edilmek üzere gönderilen tanklar Cumartesi günü Reyhanlı’ya geldi.

Refik Dipsi Vefat Etti
Hatay Köy Hizmetleri emekli personeli, Affan Mahallesi’nin sevilen simalarından Refik Dipsi vefat etti.
Merhum Reşit Dipsi’nin oğlu, aynı zamanda Reşat, Emel, Sümer ile Münire kardeşlerin babası Merhum Refik Dipsi’nin cenazesi dün öğle namazını müteakip Affan Camisi’nden kaldırılarak toprağa verildi.
ANTAKYA, Merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Bahçeşehir Tanıtım Yapıyor
Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları, ilimizde bugün bir tanıtım toplantısı yapıyor. Bahçeşehir Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel ve Genel Müdür Özlem Dağ’ın katılımıyla gerçekleşecek olan “Bahçeşehir Fen ve Anadolu Lisesi” kahvaltılı basın lansman toplantısı bugün Antakya’da yapılıyor.

HATSU’da Olağanüstü Toplantı
Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU) Genel Kurulu, 24 Ocak Çarşamba günü saat 14.00’te olağanüstü toplanacak. Toplantıda, 2018 yılı su ücreti tarifesi değişikliği ile kurum bünyesinde bir şirket kurulması gibi gündem maddeleri ele alınacak.

AKP Antakya İlçe Kongresi
PAZAR GÜNÜ…
AK Parti Antakya İlçe Kongresi bu hafta sonunda yapılıyor. Yapılan açıklamaya göre, AK Parti Antakya İlçe Kongresi 28 Ocak Pazar günü saat 10.00’da Antakya Mahfeli Tesisleri’nde yapılacak.

SES: 115 Çocuğun istismarına sessiz kalmayacağız
Antakya Kadın Dayanışması adına yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta içinde ülke gündemine oturan bir hastanede a115 çocuk gelinin anne olmasıyla ilgili gelişmeye seyirci kalınmayacağı vurgusu yapıldı.
Antakya Kadın Dayanışması adına SES Hatay Şube Sekreteri Meryem Avcı, imzasıyla yapılan açıklamada, Olağanüstü Hal rejiminin gündelik hayatlarımızı etkileyen, hissedilen ve görünen pek çok yüzü olduğu da ifade edildi ve “OHAL’in görünenler kadar yıkıcı bir görünmeyen yüzü de, kadınların hayatlarında yol açtığı tahribattır” görüşü savunuldu.

Kaleci İbrahim’in acılı günü
Annesi Vefat Etti
Hatayspor Altyapı U17 Sorumlusu ve Kaleci Antrenörü İbrahim Kaya, anne acısı yaşadı. İbrahim Kaya’nın annesi vefat etti. Anne merhume Kaya’nın cenazesi dün Mezarlık Kompleksi’nden kaldırıldı ve toprağa verildi.
ANTAKYA, merhumeye Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Sulama Kooperatif Denetimleri
Hatay Valiliği, ilimizdeki sulama birliği kooperatiflerinin denetimi ile ilgili bir duyuru yayınladı. Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu imzasını taşıyan duyuru şöyle:
“6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanunu kapsamında kurularak ilimiz genelinde faaliyetini sürdüren Yarseli Sulama Birliği, Erzin-Dörtyol Sulama Birliği, Hassa Sulama Birliği, Kırıkhan Sulama Birliği, Karasu Sulama Birliği, Samandağ Sulama Birliği, Karamanlı Sulama Birliği ve Yayladağı Sulama Birliği’nin 2016 yılı idari ve mali denetimleri, aynı kanunun 18’inci maddesi gereğince, Valilik makamının 07/09/2012 tarihli ve 11091 sayılı onayı ile Vali Yardımcısı Başkanlığında oluşturulan Komisyon marifetiyle yapılmıştır.
Denetim Komisyonu tarafından hazırlanan denetim raporlarında tenkit ve tavsiye edilen hususların ilgili mevzuatlar çerçevesinde gereğinin yerine getirilmesi amacıyla, raporlar, 18/01/2018 tarihli ve 2910 sayılı yazı ile ilgili İlçe Kaymakamlıkları aracılığıyla sulama birliklerine gönderilmiş olup, sonuçları takip edilmektedir. 6172 sayılı Sulama Birlikleri Kanunu’nun 18’inci maddesi gereğince kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Kızılay, 12. Toplum Merkezi’ni Hatay’da açıyor:
Bugün Reyhanlı’da
Suriye krizi insani yardım faaliyetleri kapsamında, Uluslararası Kızılhaç-Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından fonlanan ve Kızılay tarafından yürütülen Toplum Merkezi Programı büyümeye devam ederken, 12. Toplum Merkezi şubesinin ilimizde oluşturulduğu kaydedildi.
Kent merkezlerinde yaşayan sığınmacılara yönelik kurulan ve bugüne kadar Şanlıurfa, İstanbul Konya, Ankara, Kilis, Bursa, İzmir, Adana, Mersin ve Gaziantep’te hizmet veren Kızılay Toplum Merkezlerine ilimiz Hatay’da bir yenisi daha ekleniyor. Kızılay Toplum Merkezleri, 2015’ten bu yana farklı sosyal ve kültürel etkinliklerle geçici barınma merkezleri dışında yaşayan sığınmacılara ve bölge halkına psikolojik destek, koruma, geçim kaynağı geliştirme ve sosyal uyum çalışmaları yürütüyor. Hatay Toplum Merkezi’nin açılışını, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, ilimiz protokolü ve partner kuruluşların temsilcileri birlikte gerçekleştirecek. İlimiz Reyhanlı ilçesinde oluşturulan Kızılay 12. Toplum Merkezi, Reyhanlı ilçesi Bağlarbaşı Mahallesi Turgay Güdük Sokak, Çifte Minare Camii yanında oluşturuldu. Bugünkü açılış saati 14.00 olarak duyuruldu.

DOĞAKA Desteğe Hazır
Bilgilendirme ve Proje Tanıtım Toplantıları tüm ilçelerde
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından, bu hafta sonunda ilimiz Altınözü ilçesinde, 2018 Yılı Mali Destek Programları kapsamında bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecek. Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından hibe destekleri konusunda tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenleneceği kaydedilerek, toplantının İlçe Müftülük Konferans Salonu’nda, 25 Ocak 2018 tarihinde saat 09.30’da düzenleneceği duyuruldu.
DOĞAKA’dan toplantı öncesi şu bilgiler verildi:
“DOĞAKA; 2018 yılı mali destek programları kapsamında yatırımlara toplam 30.000.000 TL destek vermektedir. DOĞAKA; Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye illerinin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. KOBİ’lerde üretim teknolojisinin geliştirilmesi ve ürün çeşitliğinin sağlanması amacıyla Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı kapsamında 15.000.000 TL destek verecektir. Turizm altyapısının iyileştirilmesi ve alternatif turizm olanaklarının arttırılması amacıyla Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında 10.000.000 TL destek verecektir. Tarımsal üretimin arttırılması ve katma değeri yüksek ürün üretimi için Seracılığın Geliştirilmesi Mali Destek programı Kapsamında 5.000.000 TL destek vereceğini ilan etmiştir. Toplam hibe miktarı 30.000.000 TL’dir.
2018 Yılı Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı;
KOBİ’lerde yenilikçiliğin desteklenmesi,
KOBİ’lerde teknolojik altyapının güçlendirilmesi,
Bölgede çevreye duyarlı üretim sistemlerinin kullanılması ile temiz üretim anlayışının yaygınlaşması öncelikleri çerçevesinde uygulanacaktır.
2018 Yılı Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı;
Turizm sektöründe fiziki, beşeri, teknolojik ve kurumsal altyapının iyileştirilmesi,
Turizmin çeşitlendirilmesi ve alternatif turizm olanaklarının artırılması öncelikleri çerçevesinde uygulanacaktır.
2018 Yılı Seracılığın Geliştirilmesi Mali Destek Programı (SERA):
Sera kurulumuna yönelik yeni yatırımların desteklenmesi,
Mevcut seralarda modernizasyon yatırımlarının desteklenmesi,
Seralarda elde edilen ürünlerin depolanması ve pazarlanmasına yönelik yatırımların desteklenmesi öncelikleri çerçevesinde uygulanacaktır.”
Duyurunun son bölümünde de, kamu ve özel kurumlara hitaben, “Katılımlarınız, Altınözü ilçemize katkı sağlayacaktır. Bilgilendirme toplantısına katılım sağlanması hususunda gereğini bilgilerinize rica ederiz” denildi.