Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şehidin babasını aradı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki gün önce Suriye tarafından teröristlerce atılan bir roket nedeniyle Şehit düşen Reyhanlılı lise öğrencisi Fatma Avlar’ın babasını telefonla arayarak başsağlığı dileğinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Şehidin babası ve aile bireylerine başsağlığı ve sabır dileğinde bulunduğu öğrenildi.

Kırıkhan’da karakola atılan roket havada patladı
Suriye tarafından teröristlerce ilimize atıldığı düşünülen bir roket havada patladı ve Kırıkhan’da bir Jandarma karakolu yakınına düştü.
Kırıkhan Perişan bölgesindeki Piyade Taburuna, terör örgütü PKK/PYD’li teröristlerce atılan roket havada patlayarak taburun yakınına düştü. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Jandarma, roketin düştüğü yerde incelemelerde bulundu.

MKÜ’de Akademik Teşvik Sonuçları belli oldu
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde (MKÜ) akademik kadroya yönelik teşvik düzenleme, denetleme ile itiraz komisyonunun sonuçları belli oldu. MKÜ’de komisyon, görevli 475 akademisyen yanı sıra akademik teşvikle ilgili proje, araştırma, yayın, tasarım, sergi, patent, atıf, tebliğ ve ödül alanlarında değerlendirmelerde bulundu, akademisyenleri puanlamaya tabi tuttu.

TÜRK EXİMBANK Şubesi açıldı
Türk Eximbank Antakya’da şube açtı. Antakya-İskenderun yolu 8. Km’deki Akdeniz İhracatçı Birlikleri irtibat bürosunda oluşturulan ve açılışı dün gerçekleşen Tük Eximbank kurdele kesimine Banka’nın Genel Müdürü Adnan Yıldırım da katıldı.

Patlamayan roket imha edildi
Suriye’nin Afrin bölgesindeki PYD/PKK kontrolündeki alandan teröristlerce Reyhanlı ilçesine atılan ve patlamayan bir roket, bomba imha uzmanlarınca kontrollü infilak ettirildi.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Zeytin Dalı Harekatı’nı yürüttüğü Afrin bölgesinden dünden bu yana PYD/PKK’lı teröristlerce atılan 7 roket, Reyhanlı’daki birçok eve zarar verdi. Bahçe ve ev duvarlarının yıkıldığı, derin çukurların oluştuğu saldırı bölgelerinde belediye ekipleri, temizlik ve onarım çalışmaları yaptı.
Gece saatlerinde atılan 3 roketten birinin patlamadığını tespit eden bomba imha uzmanları, yaklaşık 3 metrelik roketi, saplandığı evin bahçesinde etkisiz hale getirdi.
Mahalleli ise roketlerin düştüğü yerlere Türk bayrağı astı. Teröristlerin Reyhanlı’ya yönelik dünkü saldırılarında 17 yaşındaki Fatma Avlar hayatını kaybetmiş, 2 kişi yaralanmıştı.

Defne Belediyesi’nden asfalt çalışmaları
Defne Belediyesi, ilçe genelinde başlattığı beton asfalt çalışmalarını sürdürüyor. Defne Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen asfalt çalışmalarının önceki günkü durağı Turunçlu Mahallesi Cumhuriyet Caddesi oldu. Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, asfalt öncesi zemin iyileştirme çalışmaları gerçekleştir-dikleri Turunçlu Mahallesi’nde beton asfalt dökümüne başlandığı bilgisini verdiler. Geçen hafta boyunca süren yağış sebebiyle asfalt uygulamalarının durduğu Defne’de, hava koşullarının iyileşmesi ile birlikte çalışmalar yeniden start aldı.
Beton asfalt uygulaması sonrası oldukça kaliteli ve estetik bir görünüme kavuşan Defne yolları, uzun zamandır süregelen bekleyişlerin güzel bir yansıması haline geldi. Ekipler; Defnelileri kalıcı, konforlu ve estetik asfalt yollara kavuşturmak adı-na dört koldan çalışarak kısa süre içerisinde tüm noktalara ulaşmak istediklerini ifade ettiler.

Kukla Sahnede
HBB Şehir Tiyatrosu’nun “Nasreddin Hoca Ohh Gel Keyfim Gel” adlı kukla oyunu ilçelerde sahneleniyor.
Yazarlığını ve yönetmenliğini HBB Şehir Tiyatrolarının başarılı sanatçılarından Atilla Yaprak’ın yaptığı “Nasreddin Hoca Ohh Gel Keyfim Gel” adlı eğlenceli kukla oyunu, 31 Ocak Çarşamba günü Altınözü ilçesi Turfanda Mahallesi Çok Amaçlı Salon’da miniklerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.Cemil Mengüllüoğlu vefat etti
Defne Belediye Meclis üyesi Hikmet Mengüllüoğlu’nun Babası Cemil Mengüllüoğlu vefat etti. Merhumun cenazesi dün öğleden sonra kaldırıldı ve Defne ilçesi Koçören Mahallesi’ndeki aile mezarlığında defnedildi.
ANTAKYA, merhuma Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesine başsağlığı diler.

Otogazda indirim
Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) tarafından yapılan açıklamada, otogaza bu gece yarısından itibaren indirim geldiği duyuruldu. PÜİS’ten yapılan açıklamada, “02.02.2018 tarihinden geçerli olmak üzere rafineri çıkış fiyatlarındaki değişiklikten dolayı otogazda 16 kuruş fiyat indirimi meydana gelmiştir” denildi.

Bugün enerji verilemeyecek yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için, şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uyguluyor.
İlimizde bugünkü programlı enerji kesintisi şöyle:
İskenderun İlçesi Denizciler Mahallesi 4, 3, 2, 1ve E-5 altı üzeri Sokaklara 9:00-16:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Karaağaç Mahallesi 683, 700 ve Şehit Murat Uymaz Sokaklara 9:00-12:00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi Nardüzü Mahallesi Bereket Sokağa 13:00-15:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Emek Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi Özerli Mahallesi 3 nolu Deniz Yolu, Deniz ve Akdeniz Sokaklara 8:30-16:30 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

PTT’den Sevgililer Günü’ne Özel Kampanya
Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT), 14 Şubat Sevgililer Günü’ne yönelik bir kampanyaya imza attı.
Buna göre, Şirket, Sevgililer Günü öncesindeki 5 iş gününe denk gelen 7, 8, 9, 12 ve 13 Şubat 2018’de postaya verilecek yurt içi posta kargosu ve APS kurye gönderilerine yüzde 25 indirim uygulayacak. Herhangi bir indirimden faydalanan gönderiler ise ayrıca bu indirimden yararlanamayacak. PTT A.Ş., Sevgililer Günü kampanyası çerçevesinde tebrik kartları da hazırladı. İlgi çekici tasarım ve görsellerle sevginin güzelliğini yansıtan tebrik kartları tüm PTT işyerlerinden ücretsiz edinilebilecek. Tebrik kartlarının posta ücreti ise müşterilerden tahsil edilecek.

TKDK’de Tanıtım Toplantıları Sona Erdi
Proje başvuruları 5 Nisan’a kadar
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Hatay İl Koordinatörlüğü, geçtiğimiz ay içerisinde 3. Dönem Proje Başvuru Çağrı İlanı’na çıkarken, ikinci aşama olarak da ilçelerdeki tanıtım toplantılarını tamamladı.
TKDK’dan yapılan açıklamada, sektörel toplantıların devam etmekte olduğu kaydedildi ve şu teknik bilgiler verildi.
“Destek kapsamındaki sektörler; Süt üreten tarımsal işletmeler, besicilik, koyun, keçi yetiştiriciliği alanlarında yeni ve mevcut işletmeler için ahır ve ağıl yapımı ve modernizasyonu, kanatlı eti yetiştiriciliği ve yumurta üreticiliğinde yalnız mevcut işletmelerin modernizasyonu, tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliği ve paketleme, mantar, kesme çiçekçilik, fide-fidan yetiştiriciliği, seracılık, arıcılık ve arı ürünlerinin işlenmesi, bal paketleme tesisleri, Hatay’a özgü yöresel ürünlerin üretimi için tesis kurulumu, yöresel el sanatları, kırsal turizm kapsamında butik otel yapımı, çiftlik-yayla turizmi, doğa sporları, hobi bahçeleri, su ürünleri yetiştiriciliği ve restaurant yapımı, makine parklarının kurulması ile yenilenebilir enerji alanlarında olup tüm sektörlerde inşaat işleri, makine-ekipman ve hizmet alımı desteklenmektedir. Proje hazırlıkları devam etmekte olup yatırımcıların; proje hazırlık süreci ve başvuru koşulları hakkındaki soruları İl Koordinatörlüğü’nde cevaplanmaktadır. Proje kabulleri 5 Nisan 2018’e kadar devam edecektir.”