Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Hatay’da 678 KHK ile:

Meslekten İhraç Edilen Memurlar

Bakanlar Kurulu kararı çerçevesinde 679 ile kanun hükmünde kararnamesi çerçevesinde de, geçtiğimiz hafta sonunda ülke genelinde bazı kamu çalışanları meslekten ihraç edildi. Hatay ilimizde en çok ihraçlar sağlık teşkilatında oldu. Meslekten 679 uygulaması ile ihraç edilen memurlar şunlar:

Ramazan Yörükoğlu-Sağlıkçı-Hassa

Zeynep Oruç-Doktor-Kırıkhan

Bekir Ayğan-Doktor-Antakya

Fatma Arslan-Ebe-Antakya

İsa Günay-Uz.Dr.-Dörtyol

Tayfun Gedikoğlu-MKÜ’de Uzman

 

Hatay’da 3 Memur Mesleğe İade Edildi

Bakanlar Kurulu kararınca meslekten ihraç edilen ilimizde görevli memurlardan 3’ü göreve iade edildi. Kanun Hükmünde Kararname ile  meslekten ihraç edilmiş iken yeniden mesleğe kabul edilen 3 kamu çalışanı şu isimlerden oluşuyor:

Ömer Dersim-Bilgisayar İşl.

Fatma Süren- Hemşire

Mustafa Ceylan- Hizmetli

 

Gözaltına alınan  17 kişi serbest kaldı

2016’nın son günlerinde Hatay polisince gözaltına alınan, aralarında HDP Hatay İl Eş eski Başkanı Hülya Kavuk’un da olduğu 17 kişi adliyede serbest kaldı.

Edinilen bilgiye göre, yılbaşı öncesi Antakya ile İskenderun’da Roboski ve örgüt propagandası suçlamalarıyla gözaltına alınan, 16’sı MKÜ öğrencisi ve 1’i HDP İl Eş Başkanı adliyede serbest bırakıldı.

 

Samandağ’a soba zehirlenmesi

3 Ölü…

Samandağ ilçesinde dün sobadan zehirlenen 3 kişi can verdi. Olay, Samandağ ilçesi Deniz Sitesi Mahallesi’nde yaşandı.

Suphi Erenbilge adlı kişiye ait evde; kendisi, eşi Suat ile 8 yaşlarındaki kızları Zehra Erenbilge’nin sobadan zehirlendikleri dün sabaha doğru ortaya çıktı. Kendilerinden haber alınamayan ailenin evine kapı kırılarak girilirken, içeride ailenin cansız bedenleriyle karşılaşıldı.

Samandağ Cumhuriyet Başsavcılığı, sobadan zehirlenerek ölen ERENBİLGE Ailesinin3 bireyi; Suphi, Zehra ile Suat’ın ölümüne ilişkin soruşturma başlattı.

 

30.000 Öğretmen Alınacak

Bu yıl içinde, Şubat ve Ağustos aylarında toplam 30.000 Öğretmen alımı için düğmeye basıldı. Alım; Sözleşmeli Öğretmen statüsünde, KPSS puanı, yazılı veya sözlü mülakat ile yapılacak. Bakanlık programına göre; Şubat’ta 15 bin, Ağustos’ta da 15 bin atama yapılması gündeme geldi. İhtiyaç oluşması durumunda, 30.000 kadronun tamamının Şubat ayında kullanılabileceği de kaydedildi.Zorunlu okul öncesi eğitime ve yabancı dil hazırlık sınıfı projelerine bu yıl pilot olarak geçmeyi amaçlayan MEB, en çok alımı, okul öncesi öğretmenliği ve yabancı dil alanlarından yapacak. Sınıf öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi ve ilköğretim matematik bölümleri de en çok atama yapılacak alanlardan olacak. Sözleşmeli Öğretmenliğe atanma isteğinde bulunanlara en fazla 20 tercih hakkı verilecek. Adaylar, başvurularında, tercihleri dışında atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtecek. Ataması yapılan Sözleşmeli Öğretmenler ile ilgili İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri arasında sözleşme imzalanacak.

 

Hatay’da  7 günlük kontrollerde:

29 Alkollü Sürücünün Ehliyeti Alıkondu

Hatay’ın 15 ilçesinde gerçekleştirilen trafik kontrollerinde alkollü araç kullandığı belirlenen toplam 29 kişinin ehliyetine el konuldu. Yetkililer, trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında, 2 ile 8 Ocak tarihleri arasında il genelinde alkollü araç kullandığı belirlenen 25 kişinin ehliyetine 6 ay süreyle  el konulurken, 100 promil üzerinde alkol  olduğu belirlenen  4 sürücü hakkında da adli  işlem başlatıldığını bildirdiler.

 

7 Günde 89 Kaza 1 Ölü, 108 Yaralı…

İlimiz genelinde, 2 ile 8 Ocak tarihleri arasında toplam 89 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 1 kişi hayatını kaybederken, 108 kişi ise yaralandı. Edinilen bilgiye göre,7 günde meydana gelen, 50’si yaralamalı ve 38’i maddi hasarlı olmak üzere toplam 89 kazada 1 kişi öldü, 108 kişi de yaralandı.

 

Antakya çevreyolunda kaza: 2 Yaralı

Antakya çevre yolunda dün meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.

Aşırı yağışlarla kayganlaşan yolda kayan otomobilde bulunan Bulut Ördek ile Ürün Gazi adlı kişiler hafif yaralandı.

 

MTV % 4 arttı

2017’de, Motorlu Taşıtlar Vergisi  % 4 civarında zamlandı. Yani araç sürücüleri, yeni yılın ilk ayında MTV’yi %4 zamlı ödeyecekler. 2017yılında, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) en düşük 68 liraya ve en yüksek 23 bin 586 lira oldu. MTV’nin ilk taksiti Ocak ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenecek.

 

Ameliyathane Hemşirelerine Eğitim

Sertifikalı Eğitim Programları Başvuru, Uygulama ve Denetim Rehberi çerçevesinde, Hatay İskenderun Devlet Hastanesi tarafından Ameliyathane Hemşireliği Sertifikalı Eğitim Programı 13 Şubat-15 Mart 2017 tarihleri arasında yapılacak. Kurum’dan yapılan açıklamada, başvuru tarihlerinin 26 Aralık 2016 -06 Ocak  2017 arası olduğu kaydedildi. Başvuru yapmak isteyen katılımcıların, başvurularını Hatay İskenderun Devlet Hastanesi’ne yapabilecekleri duyuruldu. Bu arada ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin de, Program Sorumlusu Berna KÜPELİ ile “0326 615 37 50/1204” nolu telefonla diyalog kurabilecekleri bildirildi.

 

Bugün Enerji Verilemeyecek Yerler

Toroslar Elektrik A.Ş.’nin şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları dolayısıyla, bugün ilimizde bazı bölgelerde kesinti uygulanacak. İlimizde bugün uygulanacak olan enerji kesinti programı şöyle:Altınözü İlçesi Seferli, Sivrikavak, Sarıbük, Günvuran ve Gözecik Mahallelerine 9:00-11:00 saatleri arası,

İskenderun İlçesi Cırtıman Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,

Samandağ İlçesi Tekebaşı ve Meydan Mahallelerine 9:00-14:00 saatleri arası,

Kırıkhan İlçesi Kurtlusoğuksu Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,

Antakya İlçesi Saraycık Mahallesine 9:00-14:00 saatleri arası,

Reyhanlı İlçesi Yenişehir, Bahçelievler, Adabucak, Kurtuluş, Bayır, Cumhuriyet, Mustafa Kemal, Fidanlık, Değirmenkarşı, Pınarbaşı, Yeşilova, Yeni, Bağlar, Kavalcık, Çakıryiğit, Fevzipaşa, Oğulpınar, Alakuzu, Kuşaklı ve Cilvegözü Mahallelerine 9:00-13:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

 

Yarın Enerji Verilemeyecek Yerler

Toroslar Elektrik A.Ş.’nin şehir şebekeleri ile trafolara yönelik bakım, onarım ile yenileme çalışmaları dolayısıyla, yarın ilimizde bazı bölgelerde kesinti uygulanacak. İlimizde yarınki enerji kesinti programı şöyle:

Altınözü İlçesi Kamberli, Enek ve Kozkalesi Mahallelerine 9:00-11:00 saatleri arası,

Arsuz İlçesi Derekuyu Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,

Samandağ İlçesi Deniz Mahallesine 9:00-16:00 saatleri arası,

Samandağ İlçesi Kapısuyu, Mağaracık ve Deniz Mahallelerine 2:00-4:00 saatleri arası,

Kırıkhan İlçesi Kodallı Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,

Reyhanlı İlçesi Cumhuriyet, Yeni, Fidanlık, Adabucak, Mustafakemal, Değirmenkaşı, Pınarbaşı, Gültepe ve Bağlar Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

(Visited 3 times, 1 visits today)