Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Yüksek Öğrenim’de yurtta kalanlar
Oy kullanmak istiyorsa!
Yüksek öğrenimde yurtta kalan öğrenciler, 16 Nisan referandumunda oy kullanmak istiyorsa eğer, yurt müdürlüklerinden ve okudukları okulun öğrenci işlerinden alacakları iki belgeyle, yurtlarının bulunduğu yerdeki İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvuracaklar. Bu belgeyi de İlçe Seçim Kurulu’na götürüp verecekler. Bu işlem, 26 Şubat’a kadar yapılabilecek.

İskenderun’da Polis Baskınları
Aranan 6 Kişi Yakalandı
İskenderun Polisi, haklarında arama ve gözaltı kararı ya da tutuklama kararı bulunan 6 kişiyi yakaladı. Yakalanan 6 kişi adliyeye götürüldü, bunlardan 5’i tutuklanıp cezaevlerine konuldu. İskenderun polisi operasyonları, ilçede; Modern Evler, Barbaros, Buluttepe ve Çay Mahallelerinde yapıldı.

HBB, İngilizce Öğretmeni alacak
Başvurular bugün başlıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın özel bir eğitim projesinde istihdam edilmek üzere İngilizce Öğretmenliği mezunu, adaylar aranıyor. Başvurular, HATMEK’e (Hatay Meslek Edindirme Kursları), kimlik fotokopisi ve özgeçmişleri (cv) ile kabul edilecek. Başvurular bugün başlayacak ve 24 Şubat 2017 Cuma gününe kadar devam edecek.

EXPO Heyeti Nisan’da Hatay’a geliyor
Hatay’ın 2021’de EXPO’yu düzenleme kararı çıkması ardından, yeni adımlar atılıyor. BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Nisan ayının başında EXPO yetkili kurullarının ilimize gelmek suretiyle yer seçimi yapacağını bildirdi.
SAVAŞ, EXPO ile ilgili olarak da, “EXPO 2021, Hatay’a bir marka değeri kazandıracak. Fuar, şehirde faaliyet gösteren tüm sektörleri her anlamda olumlu etkileyecek. Bu nedenle, şehrimizdeki işadamlarının ve kanaat önderlerinin elini taşın altına koyması ve içinde memleket sevgisi olan herkesin EXPO 2021’e destek vermesi gerekiyor” dedi.

DOĞUMEVİ, DİŞ HASTANESİ OLACAK
Boşaltılan, Antakya Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi, önümüzdeki süreçte Diş Hastanesi’ne dönüştürülecek. Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Sebahattin Yılmaz, Doğumevi Hastanesi’nin yıkılarak, yeni yapı ile beraber ‘Diş Hastanesi’ ve belki de bir ‘ASM’ oluşturulabileceğini bildirdi.

Kapalı alanda sigara içim cezası ağır
İÇENE 100 TL, İÇTİRENE 1486 TL
Yeni dönemde kapalı alanda sigara içiminin önüne tam anlamında geçilebilmesi için hem denetimler hızlandırılıyor hem de cezalar ağırlaştırılıyor.
Yeni düzenleme ile birlikte kapalı alanda sigara içen kişilere 100 TL ceza verilirken, kapalı alanda sigara içilmesine izin veren işlemelere ise 1486 TL ceza verilebilecek.

Karşılıksız çekte artış
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, “Ocak Ayı Çek Raporu”nu yayınladı. Verilere göre, ocak ayında bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 72,8 artarak 2,1 milyon adet oldu. Bu çeklerin parasal tutarı yüzde 52 artışla toplam 69 milyar TL’ye ulaştı.

Esnaf indirim istiyor
İnsan sağlığı ve çevre kirliliğinin azaltılması amacıyla benzinli araçların özendirilmesini ve bu nedenle benzin fiyatlarında indirime gidilmesini isteyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ‘benzin ve motorine yapılan zamlar enflasyonu azdırıyor, aile bütçelerini sıkıntıya sokmaktadır’ dedi.

Hat yenilendi
Dörtyol ilçesine bağlı Çaylı Mahallesi’nde bulunan 500’lük ana kanalizasyon şebekesinde oluşan arızaya müdahale edildiğini bildiren HATSU, Sanayi ve Yeşil mahallelerinin altyapı deşarjını sağlayan hatta oluşan arızayı gidermek için HATSU ekipleri tarafından gece yarısına yapılan çalışmada 2 metrelik bir kısmın yenilenerek bağlantıların yapıldığını açıkladı.

TÜRKİYE ŞAMPİYONASI İSKENDERUN’DA YAPILDI
Türkiye Okul Sporları Gençler Kız-Erkek Basketbol Yarı Final Turnuvası müsabakaları, 16 takımın katılımı ile ilimiz İskenderun ilçesinde yapıldı. İskenderun’da oynanan yarı final maçlarına 13 İl’den 19 takım katılırken, dün final maçları oynandı. Türkiye finallerine katılmaya hak kazanan takımlar şunlar:
Genç kızlarda TED Mersin Koleji Özel Lisesi ile Özel Şişli Açı Anadolu Lisesi İstanbul Takımları ve genç erkeklerde ise Özel Gelişim Koleji İzmir ile Özel Fatoş Abla Anadolu Lisesi Ankara Takımları.
İsimleri sıralanan bu takımlar, Samsun’da Türkiye finallerinde oynayacaklar.

Bugün Enerji Alamayacak Yerler
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmaları dolayısıyla, bugün ilimizde kesinti uygulanıyor. Bugünkü kesinti programı şöyle:
Kırıkhan İlçesi; Gündüz Mahallesine 09: 00-12: 00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi; Ayışığı Mahallesine 09: 00-16: 00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi; Karaağaç Mahallesi Atatürk (Mustafa Kemal) Sokağa 09: 00-17: 00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi; Gözcüler Mahallesi 37 Sokağa 08: 30-17: 30 saatleri arası,
Dörtyol İlçesi; Ocaklı Mahallesi Botaş Sokağa 09: 00-12: 00 saatleri arasında enerji verilemeyecek.

Canlı yayına konuk olacak
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, ulusal yayın yapan TV-A televizyon kanalının Adana Stüdyolarında, 20 Şubat Pazartesi günü saat 20.30’da ‘Objektif’ Programı’nın canlı yayın konuğu olacak.

YARIN ENERJİ ALAMAYACAK YERLER
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi’nin çalışmaları dolayısıyla, yarın ilimizde bazı bölgelemede kesinti uygulanıyor.
Yarın ilimizdeki kesinti programı şöyle:
Kırıkhan İlçesi; Yeni Mahallesine 09: 00-12: 00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi; Görentaş Mahallesine 09: 00-16: 00 saatleri arası,
Arsuz İlçesi; Gözcüler Mahallesi 37 Sokağa 08: 30-17: 30 saatleri arası,
İskenderun İlçesi Modernevler Mahallesine 09: 00-17: 00 saatleri arası,
Antakya İlçesi; Kuzeytepe Mahallesine 09: 00-10: 00 saatleri arası,
Antakya İlçesi; Bohşin ve Apaydın Mahalleleri ile Apaydın Çadır Kent, Güleryüz Salça Fabrikası, Hatay Süt Tarım ve Hasipoğlu Çırçır Fabrikasına 9: 00-15: 00 saatleri arası,
Defne İlçesi; Subaşı Mahallesi 8. (İnönü) Sokağa 08: 30-16: 30 saatleri arası,
Defne İlçesi; Subaşı Mahallesi Abdullah Sokağa 9: 00-17: 00 saatleri arasında Tesis çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

3,3 milyon kişiye ödeme
İşsizlik sigortasından yararlanmak için son 7 yılda, 5 milyon 809 bin 505 kişi başvuruda bulundu.
Hak eden 3 milyon 348 bin 178 kişiye, 11 milyar 370 milyon 294 bin 147 lira ödeme gerçekleştirildi.

(Visited 1 times, 1 visits today)