Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

Yaralı Binbaşı kurtarılamadı, Şehit

Yaralı Binbaşı kurtarılamadı, Şehit oldu
TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin bölgesinde yürüttüğü ‘Zeytin Dalı Harekatı’nda, Cuma günü yaralanarak Hatay’a getirilen ve devlet hastanesinde tedavi altına alınan 43 yaşındaki Eskişehirli Binbaşı Mithat Dunca kurtarılamadı ve Şehit oldu. Evli ve 1 kız çocuğu babası olan Mithat Dunca’nın Şehit haberini, askeri yetkililer, Eskişehir’in Büyükdere Mahallesi Uslular Sokak’ta oturan Baba Kazım Dunca ile Anne Hesna Dunca’ya verdi. Şehit Binbaşı Mithat Dunca’nın cenazesi, bugün Eskişehir’deki Reşadiye Camii’nde kılınacak namazın ardından Vişnelik Hava Şehitliği’nde toprağa verilecek.
ANTAKYA, Şehidimiz Komutanımıza Tanrı’dan rahmet, kederli Ailesi ile Türk Ulusuna başsağlığı diler.

Bugün; Hatay 2’nci Gastronomi Günü
Favori yemekler, “Kabak Borani” ve “Firik Pilavı”
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Hatay Aşçılar ve Turizm Birliği Derneği işbirliğiyle bugün Antakya’da “Hatay 2’nci Gastronomi Etkinliği” düzenleniyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay mutfağında bugünkü favori yemekler “Kabak Borani” ile “Firik Pilavı” olacak.
Bugün Antakya Atatürk Caddesi’nde gerçekleştirilecek olan etkinlikte, ünlü şefler, Hatay’ın damak çatlatan lezzetlerinden kabak borani ve firik pilavı yapımında marifetlerini sergilerken, Hatay halkı da etkinliğe katılıp yöresel lezzetleri tatma imkânı bulacak.
Amaçlarının, Hatay’ın kendine özgü unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin modern sunumlarla yeniden hayat bulması olduğunu dile getiren BŞB yetkilileri, etkinliğin geleneksel hale getirilerek her ay tekrarlanmasının düşünüldüğünü vurguladı.

Kimyeci’den Üç Aylar Mesajı
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, mübarek üç ayların başlangıcı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı. Başkan İsmail Kimyeci ‘nin mesaj özetle şöyle:
“Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan ve İslam alemi olarak müstesna günlerimiz mübarek üç aylar, Yüce Mevlamızın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı, rahmet ve bereket dolu müminlerin baharıdır. Üç aylar, her biri ilahî tecellilerle, ihsan ve ikramlarla dopdolu olan Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleri ile süslenmiş maneviyat iklimidir. Mübarek Ramazan ayı ve Bayramı’yla doruk noktaya ulaşan manevi yükseliş ve bağışlanma aylarıdır.
Üç aylar, kalplerimizi, ruhlarımızı dua ve ibadetlerle ferahlatmak, kulluk şuurumuzu tazelemek ve Cenab-ı Hakk’ın rızasını kazanmak için fırsatlarla dolu bir zaman dilimidir. Bugün dünyanın her yanında bulunan Müslümanlar olarak, bu kutlu üç aylar mevsimini büyük bir sevinç ve coşkuyla karşılamaktayız. Bu duygu ve düşüncelerle başta hemşerilerimizin, milletimizin ve bütün Müslüman kardeşlerimizin mübarek üç aylarını tebrik ediyor; bu kutlu zaman diliminin ülkemizin ve tüm İslam âleminin birlik ve beraberliğine, barış ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor, en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” -Adil Yeşildağ-

ASP’ye Hatay’da 7 kişi alınacak
Başvurular Bugün Son
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ülke genelinde bazı iller için toplam 155 personel alımı yapıyor. Alınacak 155 personelin 7’si Hatay’da görev yapacak.
Koruyucu ve önleyici hizmetler kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerinin Desteklenmesi Projesi için Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından istihdam edilip, ekli SHM’lerde proje süresince çalıştırılmak üzere belirtilen kriterlere uygun Psikolog, Vaka Danışmanı, Öğretmen, Çocuk Eğiticisi, Tercüman ve Hizmet Aracısı alımı yapılacağı kaydedildi. Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nde görevlendirilmek üzere alınacak 7 personelin branş dağılımı şöyle:
1 Danışman
1 Tercüman
2 Hizmet aracısı
1 Psikolog
1 Çocuk Eğiticisi
1 Öğretmen
Başvurular bugün sona eriyor.

N.Oflazoğlu O.O. Kantini kiralanacak
İhale Bugün
İlimiz Antakya ilçesi Serinyol Mahallesi’nde hayırsever bir kişi tarafından yaptırılan ve adını taşıyan Necati Oflazoğlu Ortaokulu kantini kiralanıyor. Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 535 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu Serinyol Necati Oflazoğlu Ortaokulu kantininin yıllığı 19.000 TL’ye, İlçe Müdürlüğünde bugün saat 14.30’daki ihalede kiralanacağını duyurdu.

Ali Türetken’e 4. Torun
Bir zamanlar Hatay siyasetinin renkli simalarından, kısa süre önce Ankara’ya taşınan Antakyalı hemşerimiz Ali Türetken, bugünlerde 4.torununun dünyaya gözlerini açması sevinci yaşıyor. Samandağ Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü’nden emekliye ayrılıp başkente yerleşin Ali Türetken’in torun sevinci mesajı şöyle:
“Yağmur, Nehir ve Deniz’den sonra Defne torun… Prensesim… Allah herkese bu mutluluğu yaşatsın.”
ANTAKYA, minik yavruya uzun ve sağlıklı bir ömür dileğiyle, Ailesini kutlar.

HAFSAD, Fotoğraf Çekimi Kursu açıyor
Kısa adı HAFSAD olan Hatay Fotoğraf Sanatçıları Derneği, “Fotoğraf Çekimi Kursu” düzenliyor. Temel Fotoğraf Eğitimi Programı, 26 Mart Pazartesi günü saat 18.30’da Kurtuluş Caddesi’ndeki Dernek binasında başlıyor. Hatay Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkanı Can Sautoğlu, eğitime katılmak isteyenlerin 0535 545 15 45 nolu telefondan bizzat kendisine ulaşabileceklerini belirterek, bugüne kadar düzenlemiş oldukları eğitim programlarında fotoğrafa ilgi duyan birçok insana faydalı eğitimler verdiklerini söyleyen hatırlatarak şu bilgileri verdi:
“Baharın ilk işaretlerinin görünmeye başladığı bu günlerde, doğanın uyanışını fotoğraflarınızla ölümsüzleştire-bilirsiniz. HAFSAD Temel Fotoğrafçılık Seminerleri, sizin hayalinizdeki fotoğrafları çekmeniz için gerekli bilgileri kazanmanızı sağlar. Temel Fotoğraf Eğitimi alanlarında, her biri birbirinden yetenekli olan Usta eğitmenler Murat Gül ve Mesut Sönmez tarafından verilecek. Fotoğraf sanatına ilginin giderek arttığı son zamanlarda fotoğraf severlerin fotoğraf makinesini bilinçli bir biçimde kullanmaları ve kaliteli fotoğraflar çekilmesi konusunda son derece faydalı olan eğitimlerimiz toplamda 10 saat sürmektedir. Derslerde alınan eğitimlerin uygulanacağı fotoğraf gezilerimizin yanında eğitim sonunda kursiyerlerimize sertifika verilmektedir.”

Enerji Kesintileri:
Bugün, Yarın ile Çarşamba günleri kesintiler var…
Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketi, ilimizde sürdürülebilir enerji temini için şehir şebekesi ile trafolara yönelik bakım, onarımı ile yenileme çalışmaları sırasında kesinti uygulamasını sürdürüyor.
Bugün ilimizdeki enerji kesintisi programı şöyle:
Antakya İlçesi Bağrıyanık Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Antakya İlçesi Küçükdalyan Mahallesi İstiklal Sokağa 9:30-10:30 saatleri arası,
Antakya İlçesi Ekinci Mahallesine 13:30-14:30 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bayır Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında AG-Hizmet Alım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.
YARINKİ KESİNTİ
İlimizde yarınki enerji kesintisi programı da şöyle:
Antakya İlçesi Küçükdalyan Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Koçören, Toygarlı, Çınarlı, Hüseyinli, Çökek ve Orhanlı Mahallelerine 9:00-17:00 saatleri arası,
Defne İlçesi Çekmece Mahallesine 9:00-15:00 saatleri arası,
Reyhanlı İlçesi Bayır Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Sürütme Mahallesi 9:30-17:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.
ÇARŞAMBA KESİNTİLERİ
İlimizde Çarşamba günkü kesinti programı da şöyle duyuruldu:
Reyhanlı İlçesi Bayır Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Çakı Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.