Kısa kısa haberler

Kısa kısa haberler

Yayladağı’na Füze
1 Yaralı var…
Suriye’den, rejimin kontrolündeki bölgeden ilimiz Yayladağı ilçesine önceki gün gece yarısı füze atıldı. Boş araziye düşen füze 1 askerimizin hafif yaralanmasına yol açtı.

Hatay’da 2 Deprem
İlimizde geçtiğimiz hafta sonunda küçük ölçekte iki deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ölçümlerine göre, ilimizdeki 2 mini depremle ilgili veriler şöyle:
-Erzin-Turunçlu’da S.09.48’de:2.3 büyüklükte.
-İskenderun-Sarıseki’de S:13.01’de 1.6 büyüklükte.

FETÖ sanığı Komisere 16 yıl 8 ay hapis cezası
Hatay’da FETÖ-PDY soruşturması kapsamında yargılanan Antakya Şehit Özen Polis Merkezi eski Amiri Başkomiser Hasan Doğru 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hatay 2. Ağr Ceza Mahkemesi kararına göre, FETÖ sanığı polisin By-Lock kullandığı da belirlendi ve Savcılık mütalaasında, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan cezalandırılıp, tutukluluk halinin devamına karar verilmesi istendi.
Sanık Polis Hasan Doğru ise, darbe girişiminden habersiz olduğunu savundu. Mahkeme, sanığı 16 yıl 8 ay hapse mahkum etti ve tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Hatay FETÖ’de Son Bilgiler
Hatay’da devam eden FETÖ-PDY soruşturması kapsamında son bilgiler şöyle:
Açığa Alınan : 312 Memur
İdari Soruşturulan : 236 Memur
İhraç Edilen : 1759 Memur
Halen Gözaltında : 4 Kişi
Halen Tutuklu : 1322 Kişi
Adli Kontrolle Serbest : 1322 Kişi
Tutuksuz Yargılanan : 1087 Kişi
İl Dışı Sevk : 244 Kişi
Firari : 254 Kişi
Adli Soruşturulan : 4175 Kişi
Halen Hatay’da FETÖ gözaltısı olarak 1 Polis,1 Öğretmen, 1 Sivil ile 1 KOSGEB çalışanı bulunuyor.

İskenderun’da Uyuşturucu Operasyonları
8 Gözaltı…
İskenderun’daki uyuşturucu operasyonlarında 48 gr. esrar, 18 gr. kenevir, 92 captagon hap ile 2 gr. kokain ele geçirildi. Olaylarla ilgili 8 kişi gözaltına alındı. Bu arada teneke kutuda kenevir uyuşturucu bitkisi ekildiğini saptayan KOM Polisi, 6 operasyonda 8 kişiyi gözaltına aldı.

Benzine Zam!
Akaryakıtta benzine zam geldi. Benzinin litresine 15 kuruş zam yapıldı. Dövizdeki artışla birlikte benzine gerçekleşen 15 krş’lık zamla birlikte, motorin başat olmak üzere diğer akaryakıt türlerine de zam gelmesi bekleniyor.

“Epilepsi ve Ben” Resim Yarışması
Son Gün 30 Mart
Epilepsi ile yaşayan çocuk ve gençlerin yaratıcılıklarını sergilemelerine yardımcı olmak ve epilepsi hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirilen “Epilepsi ve Ben” Resim Yarışması, başvuruları bekliyor.
Türk Epilepsi ile Savaş Derneği tarafından, UCB Pharma’nın koşulsuz katkılarıyla düzenlenen yarışmaya 6- 11 ve 12- 16 yaş arası epilepsili çocuklar katılabiliyor. Yarışmaya katılmak isteyenler, 30 Mart tarihine kadar www.epilepsiveben.net adresinden resimleriyle başvuru yapabilecek.
Beyinde var olan elektriğin aşırı artması sonucunda ortaya çıkan epilepsi, nöbetlerle ilerleyen kronik bir rahatsızlık. Her yaştan ve cinsiyetten bireyde görülebilecek bir hastalık olan epilepsi, Türkiye’de yaklaşık 800 binden fazla bireyin hayatını olumsuz etkiliyor. Kişiden kişiye göre değişiklik gösteren nöbetlerle kendini gösteren epilepsi, birçok bireyde düzenli ve doğru bir tedavi süreciyle kontrol altına alınabiliyor.
“Epilepsi ve Ben” Resim Yarışması, 12 yıldır toplumun epilepsiyle ilgili ön yargılarına dikkat çekmek ve epilepsili bireylerin toplumsal hayata katılımını teşvik etmek için düzenleniyor. 6- 16 yaş arası epilepsili çocukların katılabileceği yarışma çocukların hayallerini resimleri aracılığıyla tüm Türkiye’ye anlatmasına imkân veriyor.
6 -11 ve 12 -16 yaş olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenen “Epilepsi ve Ben” Yarışması’nda dereceye girenlere ödül de verilecek.

Türkiye Kamu Sen’e göre yoksulluk sınırı miktarı enflasyonun 1000 TL üzerinde: 2679 TL…
Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin Şubat ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Şubat 2018 fiyatlarına göre yapılan araştırmada, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2.679,96 TL olarak hesaplandı.
Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 5.458,74 Lira olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,82 oranında arttığını ortaya koydu.
Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı da Şubat ayında 2.104,60 Lira oldu. Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Şubat 2018 verilerine göre günlük 42,56 TL olduğu ifade edildi. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.276,92 TL olarak belirlendi.
Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin, 2018 yılının ilk 2 aylık enflasyonunun %1,76 olduğunu hatırlatarak, memur maaşlarına yılın başında yapılan %4 oranındaki zamdan yalnızca %2,24’lük bölümün kaldığına dikkat çekti. -Adil Yeşildağ-

Yarın enerji verilemeyecek yerler
İlimizde yarın, iki ilçemizin bazı bölgelerinde enerji kesintisi uygulanıyor. Toroslar çalışması nedeniyle yarın ilimizde kesinti uygulanacak yeler şunlar:
Reyhanlı İlçesi Bayır Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arası,
Yayladağı İlçesi Leylekli Mahallesine 9:00-17:00 saatleri arasında YG-Bakım Onarım çalışması nedeniyle enerji verilemeyecek.

Tüketici güveni geriledi
Tüketici Güven Endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 1,3’lük düşüş kaydederek 71,3 puana indi.

UKOME Kararı:
2. ve 6.Adalı Sokak’ta Park Yasağı
Hatay Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki, kısa adı UKOME olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi komisyonu Mart ayı toplantısında, Antakya’nın işlek caddelerinden biri olan İzzet Güçlü Caddesi’nin 6. Ada Çarşı Sokağı ile 2. Ada Çarşı Sokağı üzerinde, sol tarafta düzenli trafik akışının sağlanması amacıyla park yasağı getirilmesi kararı alındı. UKOME toplantısında ayrıca, trafiğe çıkacak, motor gücü 0,25 kw’tı ve azami hızı 25 km/saati geçmeyen elektrikli bisikletlerin tescil kayıtlarının tutulması, plaka verilmesi, verilecek plakaların standardının belirlenmesi, plaka verilmesi aşamasında düzenlenecek belgenin standardının belirlenmesi işlemlerinin İl Emniyet Müdürlüğü ile koordineli olarak Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından yapılması teklifi de kabul edildi.
Mart ayı UKOME Kurul Toplantısı’nda görüşülen 20 ana gündem ve 8 ek gündem maddesi, 27 madde “kabul” ve 1 madde “alt komisyona havale” yönünde oylamayla karara bağlandı.

7 Günde 4694 Araca Ceza
Trafiğin denetlenmesi ve düzenlenmesine yönelik olarak yürütülen çalışmalar kapsamında ilimiz genelinde trafik akışının denetlenmesi ve düzenlenmesi kapsamında trafik ekipleri tarafından 12-18 Mart 2018 tarihleri arasında yapılan denetim ve kontrollerde17.325 araç kontrol edildi. Kontrol sonuçları şöyle:
-Kusuru tespit edilen 4.694 araç sürücüsüne idari para cezası uygulandı,
-130 motosiklet trafikten men edildi,
-184 okul servis aracı kontrol edildi, 13 hatalı görünen okul servis araç sürücüsüne para cezası tatbik edildi.

Hatay Az Pahalı İl’lerden
TÜİK verileri kapsamında, bölgesel satın alma gücü paritesine göre Türkiye’nin fiyat düzeyi endeksi en yüksek bölgesi 114,8 ile İstanbul, en düşük bölgesi ise 93,5 ile Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan oldu. Bu değerler, İstanbul’un Türkiye ortalamasına göre yüzde 14,8 pahalı, Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan’ın ise yüzde 6,5 daha ucuz olduğunu gösterdi. İlimiz Hatay ise lokanta ve oteller ana grubunda 91.7, ev eşyası ana grubunda da 89.5 ile fiyat düzeyi endeksi düşük bölgeleri arasında yerini aldı.
Türkiye İstatistik Enstitüsü’nün satın alma gücü ile ilgili bilgileri şöyle:
Gıda ve alkolsüz içeceklerde en pahalı bölge İstanbul. Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 111 ile İstanbul’da gerçekleşti. Aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge, 94,9 ile Şanlıurfa ve Diyarbakır oldu.
Giyim ve ayakkabı ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 110,6 ile İzmir olarak kayıtlara geçti. Araştırmaya göre, aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge 84,1 ile Ağrı, Kars, Iğdır ve Ardahan olarak belirlendi.
Dağılım genişliği en yüksek ana grup olan konut ana grubunda da en yüksek fiyat düzeyi endeksi 150,1 ile İstanbul’da gerçekleşti. Bu ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük olan bölge, 84,5 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt olarak kayıtlarda yer aldı.
Ulaştırma ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 107,1 ile İzmir’de görülürken, bu grupta en düşük endeks 93,5 ile Şanlıurfa ve Diyarbakır’da gerçekleşti.
Lokanta ve oteller ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi, 118,3 ile Ankara’da kaydedildi. Fiyat düzeyi endeksi en düşük bölge ise 91,7 ile Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye olarak belirlendi.
Diğer ana gruplarda endeks değerleri:
Dağılım genişliği en az olan ana gruplardan alkollü içecekler ve tütünde en yüksek fiyat düzeyi endeksi, 100,2 ile Şanlıurfa ve Diyarbakır’da gerçekleşti. En düşük fiyat düzeyi endeksi, 99,8 ile Aydın, Denizli ve Muğla’da kaydedildi.
Ev eşyası ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 108,7 ile İzmir’de belirlenirken, aynı ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük bölge 89,5 ile Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye oldu.
Sağlık ana grubunda fiyat düzey endeksi en yüksek bölge 145,3 ile Ankara, en düşük bölge 73,8 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt olarak kayıtlara geçti.
Eğlence ve kültür ana grubunda en yüksek fiyat düzeyi endeksi 106,6 ile İstanbul’da gerçekleşti. Bu ana grup için fiyat düzeyi endeksi en düşük bölge 94,9 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt olarak belirlendi.