Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kısa kısa haberler

ERTEM, “Polis Günü”nü kutladı

ERTEM, “Polis Günü”nü kutladı
Hatay CHP Milletvekili Birol Ertem, bir mesajla Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 173.yılını kutladı. Milletvekili Birol Ertem, mesajında, bir ülkenin bölünmez bütünlüğü, birlik ve düzeni için vazgeçilmez bir unsur olarak ilk akla gelenin polisler olduğunu hatırlattı.
Ertem’in mesajı şöyle:
“Türk Polis Teşkilatı; ülkemizin bölünmez bütünlüğünü koruma ve kollama, halkımızın can ve mal emniyetini sağlama, huzur ve güven ortamını tesis ve temin etme, suç işlenmesini önleme ve işleyenleri adalete teslim etme hususunda çok büyük bir özveriyle gece gündüz demeden başarılı bir şekilde 173 yıldır çalışmaktadır.
Emniyet güçlerimiz, icra ettiği görevler bakımından, ülkemizde barış ve kardeşliğin garantisi olarak, fedakarlığın ulaşabileceği en zirve noktanın da örneğini sergilemektedir. Görev uğruna evladından, eşinden, anne ve babasından aylarca uzak kalarak, milletin geleceğini korumak adına canını feda etmeyi göze alan polislerimiz, karşılığı ödenemeyecek özverili duruşları ile en büyük gurur kaynaklarımız arasında yer almaktadırlar.
Emniyet teşkilatımız, devletimizin demokratik otoritesinin meşru gücünü temsil etmektedir. Bilindiği üzere demokrasinin yaşaması, huzur ve güvenliğin sağlanmasıyla mümkündür. Gücünü halktan ve kanunlardan alan Emniyet Teşkilatımızın ve Polisimizin, bundan sonra da şerefli mazisinden ve milletinden aldığı güçle, topluma güven veren hizmetlerini yüksek bir şuurla ve halkla bütünleşerek en iyi şekilde devam ettireceğine inanıyorum.
Bu vesileyle, Polislerimizin ve tüm Emniyet Teşkilatı mensuplarının 173’üncü kuruluş yıldönümünü dolayısıyla Şehit olan polislerimizi rahmetle, Gazi polislerimizi ise minnetle anıyorum. Halen görevleri başında hizmet vermekte olan polislerimize görevlerinde üstün başarılar ve ailelerine de sağlık, mutluluk ve esenlikler dileyerek tüm Emniyet Teşkilatı’nın Polis Haftasını kutluyorum.”

Nehir’den Başsağlığı Mesajı
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, bir mühendisin iş kazasında vefatından ötürü başsağlığı mesajı yayınladı. Mithat Nehir’in, “Günay Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun” başlıkla mesajı şöyle:
“Çiğdede Mahallesi sakinlerinden Yusuf Günay’ın oğlu, Mühendis Mehmet Cabir Günay, inşaatta iş kazası sonucu vefat etmiştir. Cenazesi, Cumartesi günü saat 14:30’da Çiğdede Asri Mezarlığında defnedildi. Günay Ailesinin ve sevenlerinin başı sağ olsun.”

Payas’ta feci kaza
Otobüs, Tır’a Çarptı
Ölü Yok, 9 Yaralı Var…
Geçtiğimiz hafta sonunda, yolcu otobüsü ile TIR çarpışması sonucunda, otobüsteki yolculardan 9 kişi yaralandı. Kaza, TIR’ın kontrolsüz şekilde anayola çıkması sonucu yaşandı. Kaza, Cumartesi sabahı Azganlik’taki OSB kavşağında meydana geldi.
Görgü tanıklarının anlatımına göre, Lütfü Y. yönetimindeki 31 ZP 7229 plakalı TIR’ın yola kontrolsüz çıkması sırasında, İskenderun yönüne gelmekte olan 42.KD.599 plakalı yolcu otobüsü ile çarpıştı. Kazada, şoför dahil 9 kişi yaralandı. Şoför F.A.’nın, büyük hasar gören aracın şoför mahallinden itfaiye imkanlarıyla güçlükle çıkartılabildiği bildirildi.

Memur, emekli, dar gelirli aileler sıkıntıda…
İşsizlik ve Zam!
Türkiye’de resmi İşsizlik oranı % 10,9, gerçek işsizliğin ise % 15’in üzerinde olduğu savunuldu.
Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, 2017 yılında bir önceki yıla göre 124 bin kişi artarak 3 milyon 454 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %10,9 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı kadınlarda arttı ve %14,1 oldu. Aynı yılda, tarım dışı işsizlik oranı bir önceki yıla göre değişim göstermeyerek % 13 olarak tahmin edildi. 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı 1,2 puanlık artış ile % 20,8 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran değişim göstermeyerek % 11,1 olarak gerçekleşti. İşsizler ailesinde üniversiteli mezunu sayısı da hızla artıyor. Nitelikli işsiz olarak adlandırılan bu kesimde iş bulamama durumu ise yüzbinlerce işsiz arasında derin yaralar açıyor
Zam Yarışı …
Bir tarafta iş bulamama diğer tarafta günlük ihtilaçların karışlanmasında karşılaşılan fiyat artışları sabit gelirlileri sıkıntıya sokuyor. Et, süt, şeker, meyve ve sebze fiyatlarındaki artışlar memuru, emekliyi ve dar gelirlileri sıkıntıya sokuyor.

Hatay ihracatının; % 49’unu ÇELİK, % 21’ini Yaş Meyve Sebze oluşturuyor
3 Ayda 632 Milyon Dolar
Hatay, geride kalan 3 aylık dilimde, 632 milyon 178 bin dolarlık ihracatı ile Türkiye’de 10.sıradaki yerini korurken, ihracatın yarısına yakınını İskenderun’daki demir çelik fabrikasının oluşturması ise dikkati çekiyor. Hatay ihracatının yarısını demir çelik mamulleri, % 21’ini de yaş meyve sebze oluşturuyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi resmi raporlarına göre, 2018’in geride kalan Ocak, Şubat ile Mart aylarında toplam 632 milyon 178 bin dolara ulaşan Hatay ihracatında ihraç bilgileri şöyle:
Çelik : 311 Milyon 968 bin Dolar
Yaş Meyve-Sebze :128 Milyon 263 Bin Dolar
Kimyevi Maddeler : 29 Milyon 487 Bin Dolar
Otomotiv : 27 Milyon 245 Bin Dolar
Hububat : 20 Milyon 281 Bin Dolar
Mobilya : 16 Milyon 829 Bin Dolar
Hazır Giyim : 15 Milyon 978 Bin Dolar
Madencilik : 13 Milyon 112 Bin Dolar
Zeytinyağı : 109 Milyon 317 Bin Dolar
Makine : 9 Milyon 973 Bin Dolar
Hayvansal Ürünler : 9 Milyon 145 Bin Dolar
Fındık : 6 Milyon 85 Bin Dolar
Elektrik-Elektronik : 5 Milyon 951 Bin Dolar
Meyve-Sebze Mam. : 5 Milyon 671 Bin Dolar
İklimlendirme : 5 Milyon 589 Bin Dolar
Demir Dışı Metaller : 4 Milyon 285 Bin Dolar
Tekstil Ham. : 4 Milyon 081 Bin Dolar
Kuru Meyve Mam. : 3 Milyon 952 Bin Dolar

Türkiye’de 6.5 Milyon Kişi
Açlık Sınırı Altında
Türkiye’de 6 milyon 500 binin üzerinde kişi açlık sınırının altında yaşıyor. Türkiye’de asgari ücret 1603 TL. Bu rakam, açlık sınırı olarak tanımlanıyor. Oysa ülkemizde 6 milyon 500 binin üzerinde kişi bu rakamın altında ücret almaya devam ediyor. Bu durum, açlık sınırı altındaki kişi sayısının 6.5 milyon olduğunu gösterirken, 4 milyon civarında emeklinin de geçim sıkıntısı dolayısıyla iş aradığı ya da çalışmayı sürdürmek zorunda kaldığı DİSK’in araştırma raporlarında yer alıyor.

SSGD Projesi kapsamında sağlıkçılar alınacak
Ebe, Halk Sağlığı ve Kadın Doğum Uzmanları
Sağlık Bakanlığı, Dünya Bankası desteğiyle yürürlüğe koyduğu “Sağlık Sisteminin Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi Projesi” kapsamında uzman sağlıkçı alımı öngörüyor. Proje Süresi, 26.11.2015 – 31.05.2020 tarihleri olan uygulamada alınacak personeller şöyle:
-Ebe Danışmanı
-Halk Sağlığı Uzmanı Danışmanı
-Kadın Doğum Uzmanı Danışmanı
Başvuruların 17 Nisan tarihine kadar Bakanlığa yapılabileceği duyuruldu.

EKPS 22 Nisan’da
Görev tercihinde yarın son gün…
Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavları 22 Nisan günü yapılıyor. ÖSYM, bu sınavda görev almak isteyenlere yönelik duyurusunda, “22 Nisan 2018 Pazar günü yapılacak olan 2018 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda görev almak isteyen görevliler için görev tercih işlemleri, belirtilen tarihe kadar http://gis.osym.gov.tr  internet adresinden yapılması gerekmektedir. Görev tercihi yapmayan görevlilere sistem tarafından görev verilmemektedir. Tercih İşlemleri, 10/04/2018 saat:10:00’a kadar
yapılması gerekmektedir” denildi.