Kısa Kısa Haberler

Kısa Kısa Haberler

Bakan Eroğlu Yarın Hatay’da
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu yarın Hatay’a geliyor. Bakan Eroğlu’nun yarın Antakya Spor Salonu’nda saat 11.00’deki toplantıya katılarak konuşma yapacağı ve ilimizde 150 milyon lira tutarında olduğu AKP’lilerce belirtilen 10 adet tesisin temel atma ile açılışlarını gerçekleştireceği duyuruldu.

Baro Etkinliği Seminer Yarın
Türkiye Barolar Birliği ile Hatay Barosu işbirliğinde yarın ilimizde meslek mensuplarına yönelik bir eğitim semineri veriliyor. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan’ın sunumu ile “Aile Hukukunda HMK Uygulamaları- İstinaf” konulu Seminer yarın saat 11.00’de Antakya Doğa Koleji’nde yapılacak.

Konut faizi % 0.98’e geriledi
Kısa süre öncesine kadar % 1.38’e kadar yükselen konut faizleri % 98’e geriledi. Ziraat Bankası, dünden itibaren 10 yıllık konut kredilerinde faiz oranını % 0.98’e çekerken, örnek halinde; 200 bin lira kredi alan bir kişi önceki uygulama ile 10 yılda 385 bin lira öderken, yeni uygulamada bu rakam 334 bin liraya düşüyor.

Jandarma trafikten anlamlı ziyaret
Hatay İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen sene meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden Abdullah Özdemir’in ailesini ziyaret etti. Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası kapsamında çeşitli etkinliklere imza atan Hatay İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi.
Geçen yıl 22 Nisan’da Antakya ilçesinde meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren Abdullah Özdemir’in ailesini evinde ziyaret eden ekipler, aileye baş sağlığı dileklerini ileterek Özdemir için Kur’an-ı Kerim okuttu.

Savaş’tan “Engelliler Haftası” Mesajı
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ‘Engelliler Haftası’ nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Savaş’ın mesajı şöyle:
“Bizim için her insan özel ve değerlidir. Her insan, hak ettiği imkan ve haklara sahip olabilmelidir. Hiç kimsenin, ileride engelli olmamak için bir garantisi yoktur. Engelli vatandaşlarımız topluma kazandırılmalıdır. Kimseye muhtaç olmadan, üretken duruma gelmeleri için her türlü desteğin verilmesi ve istihdam imkânlarının sağlanması gerekmektedir. Ayrıca engelli kardeşlerimizin hayatın tüm alanlarında yer almaları için yardımcı olma konusunda hepimize önemli görevler düşmektedir. Engellilik, sadece kişinin değil, tüm insanlığın ortak sorunudur. Çünkü herkes birer engelli adayıdır. Engelli kardeşlerimiz, fırsatlar verildiğinde birçok başarılara imza atabilmektedirler. Bu durum da asıl engelin yalnızca zihinlerde olduğunun açık bir göstergesidir. Engellere karşı bu zorlu mücadelelerinde onların yanında olmak, eşit olanaklar sunmak, toplumsal yaşama tam ve etkin katılımlarını sağlamak, eğitim, sağlık, istihdam gibi alanlardaki hak ve taleplerini hayata geçirmek noktasında her birimize görev düşmektedir. Engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması ve kimseye muhtaç olmadan, sadece tüketen değil, aynı zamanda üretken duruma gelebilmeleri için Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak her zaman destek verdik ve vermeye de devam edeceğiz.
Bu özel haftada toplumsal duyarlılığın artmasına, zihinlerdeki engellerin kalkmasına vesile olmasını temenni ediyor onları sevgiyle kucaklayarak ailelerine ve tüm engelli vatandaşlarımıza sağlıklı, mutlu, yaşam sevinci dolu günler temenni ediyorum.” -Adil Yeşildağ-

Yaman’dan ‘Engelliler Haftası’ mesajı
En büyük engel sevgisizliktir …
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, ’10-16 Mayıs Engelliler Haftası’ nedeni ile bir mesaj yayımladı.
En büyük engelin sevgisizlik olduğunu belirten Başkan Yaman, mesajında şunlara yer verdi:
“Yaşamın her alanına dâhil etmekle yükümlü olduğumuz engellilerimiz, bir toplumun gelişmişlik ve olgunluk düzeyinin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.
Engellilerimizin; gerek iş, gerekse sosyal hayata katılımlarında göstereceğimiz çaba ve özen, hem toplumsal açıdan hem de kişisel vicdanımız bakımından hassasiyetle üzerinde durulması gereken bir konudur.
Engellilerimiz hakkında farkındalık yaratmak ve onların yaşamlarını kolaylaştırmak adına, tüm kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve bir birey olarak; engellilerimiz ve ailelerinin sorunlarının paydaşı olmak zorundayız.
Pozitif ayrımcılık uygulayarak, hayata tutunmalarında desteklerimizi devamlı kılmamız gereken engelli kardeşlerimizi, yasaların kendilerine tanıdığı haklar konusunda bilinçlendirip yol göstermek hepimizin görevidir.
Engelliler Haftası olarak kutlanan 10-16 Mayıs’ın, engelli kardeşlerimize, hayatın her alanında karşılaştıkları dezavantajların sona erdiği engelsiz bir dünya getirmesini diliyorum.”

MKÜ’de Yılsonu Mozaik Sergisi
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Sanat ve Tasarım Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü Mimari Dekoratif Sanatlar Programı tarafından yılsonu mozaik sergisi açıldı. Tayfur Sökmen Kampüsü Merkezi Yemekhane fuaye alanındaki serginin açılışını, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Veysel Eren ve Prof. Dr. Mehmet Kılınç yaptı.
Açılış töreni sonrası sergiyi gezerek eserleri yakından inceleyen Rektör Prof. Dr. Hasan Kaya ve Üniversite Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Veysel Eren ile Prof. Dr. Mehmet Kılınç, eserler hakkında detaylı bilgi aldılar
Mozaik sergisinin açılışında emeği, katkısı ve desteği eseri olan öğrenciler şunlar:
Nazan Bereketoğlu, Fatma Özçelik, Manolya Batman, Alican Yıldırım, Halil İbrahim Dulum, Halil İbrahim Turhan, Cansu Sağlamoğlu, Meltem Kaya, Ezgi Sert, Meryem Biber, Ezgi Eski, Emine Ay, Kudret Tuğba Mansuroğlu, Cennet Gözgöz, Nisa Ülkü, Acar Gündüz, Sevil Kakil, Hatice Nur Yelkaya, Yasemin Hüyük, Cansu Alev, Sabri Berk Çelik, Mustafa Kurt, Tuğçe Hatice Günok, Hasan Kurnaz, Ümit Öztürk.

Köse, 50 akülü engelli aracı vadetti
Hatay Sakatlar ve Gönüllüler Derneği Başkanı Sabit Köse, üç ay içinde engellilere 50 akülü araç desteğinde bulunacaklarını bildirdi. “Engelliler Haftası” mesajında konuya dikkat çeken Sabit Köse’nin mesajı şöyle:
“Evet sevgili dostlarım, bıraktığımız yerden devam ediyoruz. Ağustos’un ilk haftasında 50 adet akülü araba ihtiyaç sahibi kader arkadaşlarımıza dağıtacağız. Bu daha başlangıç. Hatay Sakatlar ve Gönüllüler Derneği’ni takip etmeye devam edin.”

Yaman’dan ‘Anneler Günü’ mesajı
Annelerimiz, geleceğimizin en büyük güvencesidir
Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, 13 Mayıs Pazar Günü kutlanacak olan “Anneler Günü” dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Yaman, mesajında şunlara yer verdi: “Bir toplumun gelişmişlik düzeyini, kadınların o toplumdaki yeri ve gücü belirler. Hayatın hemen her alanında etkin olarak yer alan kadınlarımızın, annelik gibi bir büyük bir sorumluluğu da üstlendiklerini ve bu sorumluluğun bir ülkenin kaderini belirleyecek ölçüde hayati bir önem taşıdığını unutmamak gerekir. Yarınların emanetçisi çocuklarımızı insanlığa faydalı bir birey olarak yetiştirmek, aile değerlerini korumak ve yaşatmak gibi, bir toplumun sağlam temellere dayanmasını sağlayan önemli görevleri üstlenen annelerimiz; geleceğimizin en büyük güvencesidir.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin evlatlar sayesinde olmuştur. Dünya üzerinde gördüğümüz her şey, kadının eseridir.” sözü, kadının ‘çağdaş uygarlık yolunda’ ne kadar kutsal bir vazifeye sahip olduğunun da ayrıca göstergesidir. Tüm annelerimizin ‘Anneler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.”

ATSO’da Muhalif Grup Tavrı:
Doğru Projelere Katkı
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) “Birlik Beraberlik ve Kardeşlik Hareketi’ adıyla bilinen muhalif grubun, mevcut yönetimin doğru tüm projelerinin yanında olacağı ve destekleyeceği mesajı verildi.
Tahsin Kabaali, hareket adına yayınladığı mesajında şunları kaydetti:
“Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kesinleşen seçim sonuçlarının şehrimize ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyor, ATSO Meclisi’ne ve Meclis organlarına seçilen tüm üyeleri kutluyoruz. Çalışmalarımıza destek olan herkese de teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Hareketi olarak, bu süreçte seçim öncesi kamuoyuna sözünü verdiğimiz, şeffaf ve hesap verebilir kurumsal bir ATSO Yönetimi anlayışı için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Seçilen arkadaşlarımızın doğru proje ve çalışmalarında yanlarında olacağımızı ve katkı sunacağımızı saygıdeğer kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.”
Açıklamayı yapan Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Hareketi’ne mensup üyeler şunlar:
Ali Kavak, Adnan Korkmaz, Bekir Karabacak, Hakan Künefeci, Hasip Güleryüz, Hüseyin Emir, Hüseyin Kazar, Ismail Güzelmansur, Jan Baram,M. Kemal Arslanoğlu, Mehmet Gece, Mehmet Kahraman, Mehmet Kılıçlar, Nejdet Sin, Salah Mışraklı, Serdal Aslan, Tahsin Rende, Tahsin Kabaali.

Külliye’ye 6 aday
YSK kararına göre, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde, Cumhurbaşkanı adayları; Doğu Perinçek, Meral Akşener, Muharrem İnce, Recep Tayyip Erdoğan, Selahattin Demirtaş ve Temel Karamollaoğlu ‘ndan oluştu.

Varlık Barışı’na onay!
TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen önergeyle, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, 30 Kasım 2018 tarihine kadar Türkiye’deki banka veya aracı kuruma bildiren gerçek ve tüzel kişiler söz konusu varlıkları serbestçe tasarruf edebilecekler. Ayrıca, yurt dışından 11. ayın sonuna kadar getirilen varlığın sadece yüzde 2’si oranında vergi tahsil edilecek.

Hatay’ın Melekleri yenildi
Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Süper Ligi play-off yarı final üçüncü maçında konuk ettiği Hatay Büyükşehir Belediyespor’u 77-74 yenerek finale yükselen Fenerbahçe’nin Başantrenörü Valerie Garnier, önemli bir galibiyet aldıklarını söyledi. Hatay Büyükşehir Belediyespor Başantrenörü Aikaterini Chatzidaki ise maçı kazanmayı hak ettiklerini fakat hakemin oyuna etki ettiğini dile getirdi.

Gündem ‘Seçim Güvenliği’
Aydın’da bir otelde düzenlenen “Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı”na katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27 Dönem Milletvekilli Genel Seçimi’nde 531 bin 7 emniyet personelin görev yapacağını söyledi.

Sicil Affı beklentisi
‘Zorunlu ve etkin sicil affı esnafa rahat bir nefes aldırır’ diyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bankalara da seslendi… ‘Bankalarda kredi kullanımı için yeteri miktarda kaynak bulunmasına rağmen, kara liste yüzünden bu kaynak esnafımıza ulaşmıyor. Esnafın finansmana erişimi kolaylaşırsa, bundan sadece esnaf değil, çiftçi de işçi de emekli de kazanır. Kısacası Türkiye kazanır.’

Öğrenci alınmayacak!
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), Türkiye’deki yükseköğretim kurumları bünyesinde yer alan ve henüz öğrencisi olmayan Fransız dili ve edebiyatı ve Fransızca öğretmenliği bölümlerine yeni bir karar alınıncaya kadar öğrenci alınmamasına karar verdi.